Kalendárium akcí
Doporučujeme kulturní akce
JAN ALOIS SUDIPRAV RETTIG

Narodil se 21. července 1774 na kvasinském zámku. Otec, Němec, ovšem nemovitost nevlastnil - byl zaměstnán jako vrchnostenský právník. Díky vlivu české maminky se mladý Jan Alois považoval za Čecha. Po maturitě studoval v Praze filozofii a později práva. Zde velmi prohloubil své národní cítění. Pracoval v advokátních kancelářích jako praktikant. Roku 1807 si vzal za ženu Magdalenu Artmannovou. Právě on z ní udělal přesvědčenou vlastenku, povzbuzoval ji i k literární činnosti. Protože Jan Alois Rettig zastával funkci radního v různých městech, putovali od Tábora přes Přelouč, Ústí nad Orlicí po Rychnov nad Kněžnou. Posledních jedenáct let prožili pak v Litomyšli.
Na všech místech obětavě budovali povědomí veřejnosti o slavné české minulosti a dělali vše pro lepší budoucnost národa. Pomáhali při vzniku Národního muzea, v Ústí nad Orlicí založili českou knihovnu. Pan Rettig se místo Alois začal podepisovat Sudiprav, jeho Magdalena přijala jméno Dobroslava. Dnes to možná zní směšně, ale v jeho době bylo k takovému činu zapotřebí notné dávky odvahy. Jan Sudiprav psal pochopitelně jen česky. Překládal (latina, řečtina), přispíval do časopisů, považovali ho za zručného kreslíře. Dokonce i ilustroval díla své ženy. Je autorem divadelních her, jejichž původní název si schválně můžete zkusit přeložit: Kauzelná Pjssťala, neb Na odslauženau w Klewetnjku půwodnj směssnohra we dwau gednánjch (Kouzelná píšťalka aneb Na odslouženou v Klevetníku) nebo Nesskodj Přátel zkausseti půwodnj činohra we dwau jednáních (Neškodí přátel zkoušeti). Jeho nejslavnější báseň naleznete v Čelakovského výboru Slovanských písní - Stojí jabloň v širém poli jste se možná také učili ve škole. Značné slávy dosáhla dcera manželů Rettigových Jindřiška Milina. Byla významnou zpěvačkou, členkou Královské bavorské dvorní opery v Mnichově.
Jan Sudiprav Rettig skončil svou pozemskou pouť 26. července 1844 v Litomyšli. Jeho věrná Magdalena ho přežila jen něco málo o rok.
VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU HRADEC KRÁLOVÉ

Všichni dobří rodáci

JOSEF LADISLAV TURNOVSKÝ
Mnozí obrozenci pokládali na oltář vlasti kruté oběti. Tu asi nejkurióznější - své staromládenectví - věnoval Čechám Josef Ladislav Turnovský. Kdysi hrdina, dnes figurka našich dějin pochází ze Sobotky

JIŘÍ STANISLAV GUTH-JARKOVSKÝ
Nejslušnější ze všech slušných občanů Heřmanova Městce spatřil světlo světa 23. ledna 1861. Jmenoval se tehdy jen Jiří Guth.

KAREL KAZBUNDA
Karel Kazbunda, vynikající, leč dlouhá léta umlčovaný historik, se narodil v Jičíně 24. ledna 1888.
Tiskové zprávy

Červený Kostelec ožije 26. ročníkem divadelního festivalu
Již 26. ročník festivalu činoherního a hudebního divadla proběhne v Červeném Kostelci 16.-19.února. Krajská postupová přehlídka přivítá jedenáct amatérských souborů, které uvedou to nejlepší z jejich loňské produkce. V programu si své najdou diváci klasických kusů z pera Gogola, Moliéra i Čapka, ale také ti, kterým není cizí současná dramatika nebo autorské divadlo. O tom, kdo zvítězí a postoupí do celorepublikové přehlídky, rozhodne odborná porota, ve které zasednou profesionálové z DAMU a JAMU i další divadelní odborníci.

O pololetních prázdninách vyrazte na Čtyřlístek
Oblíbené rodinné představení Čtyřlístek se v Klicperově divadle dočká v sobotu 4. února od 17:30 mimořádného uvedení. U příležitosti pololetních prázdnin přidalo divadlo na hrací plán další reprízu. Po jejím skončení bude navíc následovat autogramiáda herců.

Klicperovo divadlo uvede naposledy Ženitbu
Klicperovo divadlo čekají v únoru dvě derniéry. První z nich se uskuteční ve čtvrtek 2. února, kdy divadlo naposledy odehraje slavnou komedii o touze prolomit samotu - Ženitbu.