Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Na základě mimořádných opatření vlády prosíme naše čtenáře, aby si konání akcí ověřili na webových stránkách pořadatelů.

Probíhající soutěže

KAREL KAHOVEC, VIKTOR SODOMA  + GEORGE AND BEATOVENS

KAREL KAHOVEC, VIKTOR SODOMA + GEORGE AND BEATOVENS

STŘEDA 21. ŘÍJNA 2020 V 19 HOD., ADALBERTINUM, ČS. ARMÁDY 300, HK

Partneři Kultury Hradec

Restaurace Na Soutoku

Kalendárium

 <  BŘEZEN 2020  > 
POÚT STČT SOBNE
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Doporučujeme

Na základě mimořádných opatření vlády prosíme naše čtenáře, aby si konání akcí ověřili na webových stránkách pořadatelů.

BOJ S DRAKEM KORONA NEBO KLÁRANTÉNA. UČITELÉ ZE STŘEZINY CHTĚJÍ SVÉ ŽÁKY SPÍŠE ZABAVIT NEŽ ZAVALIT

zpět


BOJ S DRAKEM KORONA NEBO KLÁRANTÉNA. UČITELÉ ZE STŘEZINY CHTĚJÍ SVÉ ŽÁKY SPÍŠE ZABAVIT NEŽ ZAVALIT

Hodiny přes skype, posílání odkazů na youtube, nahrávání skladeb, domácí tvoření, vznik videoklipů, koncerty on-line. Nápadů, jak učit své děti, aniž by je měli u sebe, mají učitelé z hradecké základní umělecké školy Střezina spoustu. Nicméně se musejí trochu krotit a vyjít vstříc především rodičům, kteří začínají být zavaleni výukou proudící ze základních škol. Přesto nechtějí se svými žáky ztratit kontakt, a tak se budoucí distanční studium ponese v tom duchu, aby se děti především bavily a nepotřebovaly k tomu větší asistenci rodičů.

Střezinský orchestr Safari už do světa vypustil svoji nahrávku Kláranténu. Té si dokonce na svém facebooku všimla i kapela Chinaski a propracovali se až do celostátních zpráv. Podobné projekty chystají se svými většími žáky i další učitelé, plánují se on-line koncerty, tvorby klipů. Fungovat se dá i s menšími dětmi. „Děti mi pošlou nahrávky zadané látky, já jim k tomu napíšu zpětnou vazbu, svoje vlastní videa, když chci, aby si poslechly, jak to má být. Nebo posílám nahrávky z youtube s dalšími otázkami - na jaký typ saxofonu hraje ten a ten, kolik nástrojů slyší na nahrávce a které," líčí svůj způsob výuky Anežka Smotlachová, učitelka hry na saxofon.

"Učím přes aplikaci Whats App, a zatím to funguje perfektně," pochvaluje si Pavel Linha, učitel hry na klarinet.

Podobným způsobem pracují i divadelníci. Žákům posílají odkazy na videa, která je pobaví, ale zároveň i něco naučí. "Pro literárně zdatné jedince jsem vymyslela téma pohádky o tom, jak princ přemohl zlého draka Korona a také posílám odkazy na youtube hlasové rozcvičky," přibližuje svou práci v současné době Jolana Brannyová, učitelka literárně-dramatického oboru.

V klidu nezůstávají ani výtvarníci. "Snažím se pokračovat v započatém tématu ZEMĚ, píšu dětem návrhy na tvorbu, vše mi pak mohou vyfotit a posílat. S pozitivními ohlasy se ozývají děti i rodiče, tak myslím, že to má smysl," říká Radka Šůstková, učitelka výtvarného oboru. Podobnou zkušenost má i její kolegyně Jana Kvasničáková, které rodiče posílají fotografie svých malých dětí, jak kreslí a co nakonec vznikne.

Svůj způsob, jak zůstat s dětmi v kontaktu, našly i tanečnice. Ať už jsou to odkazy, kde mohou žáci shlédnout představení, zajímavý záznam a podobně. Eva Hysková, která vede folklorní soubor Peciválek vytvořila texty, které se váží k lidovým zvykům a svátkům jara. „Chci dětem umožnit nahlédnout do světa našich předků a aby se dozvěděly i něco o původním významu obyčejů, které ze setrvačnosti dodržujeme dodnes, nicméně jejich původní smysl nám již uniká," říká. Kromě poučení tam děti najdou i praktické rady, jak si třeba uplést pomlázku, vyrobit píšťalku, panenku nebo kraslici.

Tato situace je naprosto mimořádná a nová pro učitele, rodiče i žáky a tak se způsob komunikace vlastně stále hledá. Po prvním týdnu, kdy své úkoly a zadání začali posílat učitelé základních škol, se začaly ozývat hlasy rodičů, kteří stále chodí do práce, že zkrátka nestíhají s dětmi úkoly plnit. Proto budou učitelé hradecké Střeziny ve svých zadáních zvolňovat. "Bude mi milejší, když si během úkolů ze školy s chutí odskotačí k nástroji a s radostí si zahrají cokoli, než aby s nechutí odškrtávali splněné položky," říká Alice Chococvá, učitelka hudebního oboru.

"Budeme pracovat na tom, abychom vymysleli způsob, jak zůstat s dětmi v kontaktu. Chtěli bychom je smysluplně zabavit a přitom co nejméně zatížit rodiče. V ideálním případě vymyslet součinnost tak, aby si rodič naopak odpočinul a dítě zvládlo činnost samo. Tady samozřejmě záleží hodně na věku žáka," dodává Karel Šust, ředitel ZUŠ Střezina.

 

Odkaz na Kláranténu: https://www.youtube.com/watch?v=4XKEezrw94Y&fbclid=IwAR1Pe5z-OlR4lly-0kLie16gWkuwfazZtRsitMyU7Guh842J6JqNUyfa6mA

Všichni dobří rodáci

AMÁLIE KUTINOVÁ

AMÁLIE KUTINOVÁ

Kolikátý byla potomek a kolik sourozenců Amálie Kutinová měla?

KAREL MARYSKO

KAREL MARYSKO

Století uplyne devětadvacátého března od narození básníka, prozaika, violoncellisty, skladatele a pábitele Karla Maryska.

SAMUEL FRITZ

SAMUEL FRITZ

Hrůzyplné vyvraždění indiánské vesnice ve filmu Misie, kdy jde dobrovolně s domorodci na smrt též bělošský duchovní, má reálný předobraz.

Knižní tipy

DINA ŠTĚRBOVÁ - Touha a úděl

DINA ŠTĚRBOVÁ
Touha a úděl

První ženy na osmitisícovkách. Jedinečná kniha o prvních ženách na nejvyšších vrcholech, na které pracovala autorka patnáct let.

ZUZANA MALÉŘOVÁ - Houslový klíč

ZUZANA MALÉŘOVÁ
Houslový klíč

Kniha úvah, portrétů, hudebních textů a básní, setkání lidí známých i neznámých, zážitky s uměleckými výkony stejně jako sportovními, hledání opěrného bodu života.

BODO PLACHTA, ACHIM BEDNORZ - Příbytky hudby

BODO PLACHTA, ACHIM BEDNORZ
Příbytky hudby

Více než dva roky byli Bodo Plachta a Achim Bednorz na cestách za působišti slavných skladatelů po celé Evropě.

Hudební tipy

MIKOLÁŠ CHADIMA A EXTEMPORE BAND - Velkoměsto

MIKOLÁŠ CHADIMA A EXTEMPORE BAND
Velkoměsto


Velkoměsto

Jedna z nejlegendárnějších nahrávek české alternativní scény, která vznikla v letech 1980/81, se objevuje znova konečně v kvalitě, jakou si zaslouží.

VÁCLAV HRABĚ, MIREK KOVÁŘÍK, VLADIMÍR MIŠÍK A ETC… - Pár tónů, které přebývají

VÁCLAV HRABĚ, MIREK KOVÁŘÍK, VLADIMÍR MIŠÍK A ETC…
Pár tónů, které přebývají


Pár tónů, které přebývají

Opět vyšel záznam komponovaného večera s poezií Václava Hraběte Pár tónů, které přebývají.

IVAN KRAL - Smile

IVAN KRAL
Smile


Smile

Album Smile s nezaměnitelným rukopisem představuje důstojnou tečku za bohatým tvůrčím životem hudebníka tělem, duší.

Hradecko

Divadelní představení - Lady Oskar

30.března - pondělí


Kdo by neznal Oskara, kultovní filmovou komedii, jeden ze skvostů ve filmografii Louise de Funése! Film byl natočen dle velmi úspěšné francouzské divadelní hry, která posloužila jako předloha i pro současnou komedii Lady Oskar, tedy modernizovanou verzi, která tentokrát dává velkou hereckou příležitost v hlavní roli ženě - komičce.

Informační den o sociálních službách

31.března - úterý


Prezentace a poradenství organizací poskytujících sociální a zdravotní služby, které pomohou seniorům žít doma. Poradenství a pomoc seniorům i rodinným příslušníkům.

Senegal ‒ krásy a trampoty země s velkým potenciálem

31.března - úterý


Slova autora: I když pracuji ve zdravotnictví, mám ten vztah k poznávání světa, který je možné charakterizovat jako „toulavé boty“.

Tiskové zprávy

SLONÍ SAMIČKA PIJE OD MATKY MLÉKO

SLONÍ SAMIČKA PIJE OD MATKY MLÉKO

Samička slona indického, která se v pátek 27. března 2020 narodila v Zoo Praha, váží 92 kilogramů a měří 86 centimetrů. Od matky Tamary již pravidelně pije mléko. Za předpokladu teplého počasí ji chovatelé již za několik dní plánují vypustit do venkovního výběhu.

Na Hradeckém nábřeží gurmánů se společně potkáme v létě

Na Hradeckém nábřeží gurmánů se společně potkáme v létě

Naši milí návštěvníci a kolegové,
rádi bychom Vás informovali o zásadním rozhodnutí, které jsme učinili, vzhledem ke konání akce Hradecké nábřeží gurmánů – Chuť jara. Plánovaný termín 2. 5. 2020 je v tuto chvíli, vzhledem k aktuálním opatřením v rámci pandemie, ohrožen. Dle vyjádření ministra zdravotnictví budou hromadné akce povoleny jako jedny z posledních a v tuto chvíli nejsme schopni vyhodnotit časový vývoj celé této nepříjemné situace.

MALÍ TUČŇÁCI HUMBOLDTOVI ÚSPĚŠNĚ PŘIBÝVAJÍ NA VÁZE

MALÍ TUČŇÁCI HUMBOLDTOVI ÚSPĚŠNĚ PŘIBÝVAJÍ NA VÁZE

Už kolem 2,5 kilogramu váží dvě letošní mláďata tučňáků Humboldtových. Vylíhla se v únoru v Zoo Praha, jejich rodiči jsou samice Sněhurka a samec Kulička. Zatím zůstávají v hnízdě a chovatelé je vyndávají jen kvůli pravidelné prohlídce a vážení.

Kalendárium

 <  BŘEZEN 2020  > 
POÚT STČT SOBNE
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Připravované akce

Kulturní akce - Tour Barvy Země
Kulturní akce - Program koncertů 2020
Kulturní akce - DIVADLO DRAK LABYRINT
Kulturní akce - T O Y E N

Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Kulturní akce v Hradci Králové

Změna programů vyhrazena - Za obsah inzerátů odpovídá zadavatel
Použití jakýchkoliv údajů či obrazového doprovodu z těchto stránek možné výhradně se svolením redakce

Pořadatelé

TOPlist TOPlist