Kalendárium akcí
Doporučujeme #kulturní akce
Festival Jazz Goes to Town představí stálice mezinárodní hudební scény i budoucnost českého jazzu
11.09.2020

TISKOVÁ ZPRÁVA: 10. 9.2020
České premiéry v Hradci
Na festival i v letošním roce přijala pozvání známá jména mezinárodní jazzové scény. A hned několik se představí v české premiéře. Patří mezi ně i Oliver Steidle, jedna z hlavních postav mladé berlínské avantgardy a vítěz Nové německé jazzové ceny (Der Neue Deutsche Jazzpreis) z let 2008 a 2010. V Hradci zahraje s kapelou The Killing Popes, kterou lze přístupem k tvorbě považovat stejně tak za punkovou, jako za jazzovou kapelu. Chybět nebude ani norsko-švédská trojice s názvem We Are. Inspirují se jazzem, prog-rockem, syntetickým popem 80. let nebo soudobou vážnou hudbou a reprezentují mimořádnou úroveň současné skandinávské hudební scény.
Poprvé na Jazz jde městem / Jazz Goes to Town zavítá i nové mezinárodní hudební těleso Melez, které zahájilo svou činnost vystoupením na prestižním Jazz Festu Berlin. Součástí tohoto výjimečného tria je americký bubeník Jim Black - zásadní postava newyorské jazzové downtown scény a jeden z nejosobitějších jazzových bubeníků vůbec. Vlnu energie slibují francouzští CHROMB! s hudbou neomezenou specifickým stylem nebo žánrem. Mezi jejich hlavní vlivy patří John Zorn, The Residents a Soft Machine, stejně jako japonský noise-rock Melt Banana a francouzský karikaturista Pierre la Police. K pětici uskupení, které se v České republice letos na podzim objeví poprvé, patří také mezinárodní Samuel Blaser Trio francouzského kytaristy Marca Ducreta, dánského bubeníka Petera Bruuna a švýcarského trombonisty Samuela Blasera, který je mimo jiné držitelem ceny Francouzské jazzové akademie pro evropské hudebníky (European Musician Award, 2019).
České hvězdy evropské jazzové scény
Na festival zavítají i české hudební hvězdy, které se pohybují na evropské jazzové scéně a v rámci programu vystoupí se svými zahraničními kolegy. Českého jazzového saxofonistu, klarinetistu a skladatele Luboše Soukupa a klavíristu Vojtěcha Procházku do Hradce Králové doprovodí kontrabasista Emil Brun Madsen a bubeník Kresten Osgood. Se třemi členy kvartetu se navíc posluchači budou moci setkat i v rámci festivalového předkoncertu. Ten je také novinkou letošního ročníku a proběhne v neděli 4. října v Praze. Na tradici festivalových komorních koncertů pak naváže také česko-švédská dvojice Michaela Antalová (bicí) a Martin Küchen (saxofony). Představí svůj unikátní sonický jazyk, který hudebnící našli během dvou let dosavadní spolupráce. Součástí festivalu bude také koncert formace Ondřej Pivec Organic Quartet soustředěné kolem česko-amerického varhaníka Ondřeje Pivce, který patří ke světové špičce.
Tuzemské stálice představí Čekání na Toma
Posluchači se letos na festivalu potkají i s hudebníky, které z předchozích ročníků dobře znají. Po šesti letech se na Jazz jde městem / Jazz Goes to Town vrací kvartet kytaristy Viléma Spilky, který se na české jazzové scéně pohybuje od roku 1994. V rámci koncertu určeného (nejen) pro rodiny s dětmi k představení nového alba Čekání na Toma se k němu připojí kontrabasista Vlastimil Trllo, bubeník Martin Kleibl a v neposlední řadě saxofonista Radek Zapadlo. Ten navíc uspořádá pro začínající i pokročilé hráče na saxofon poslední festivalový den workshop zaměřený nejen na tvoření melodie a rytmické cítění, ale také na správné nastavení saxofonu při hře. Právě jméno jeho syna se objevuje v názvu nového alba kvartetu, které získalo ocenění pro nejlepší album roku 2019 v anketě Česká jazzová sklizeň vyhlašované Českým rozhlasem Jazz. Album bylo také nominováno na Ceny Anděl v kategorii Jazz.
Mladé talenty – trojkoncert i rezidence
Festival nabídne prostor i mladé generaci českých jazzových hudebníků, a to ve třech různých formátech. Hned první den festival zahájí minifestival tří uskupení, pro které slovo jazz neznamená limitaci, ale naopak svobodu vyjádření se jazykem, který přijali za vlastní. Talaqpo představí svou tvorbu inspirovanou cestami po východní Africe, Treetop lákají na svůj repertoár, který pojímá vlivy jazzu, lidové hudby, klasické hudby a kompoziční postupy soudobé hudby. Chybět nebudou ani TokDat s propojením kontrabasu, piana, bicích a kytary, které navzdory své individuální strohosti dohromady tvoří komplexní celek.
Novinkou letošního ročníku je rezidenční projekt The Shape of Jazz to Come, nazvaný podle slavné desky Ornette Colemana, která se považuje za první free jazzové album. „Pro tento rok jsme vybrali pět talentovaných a osobitých umělkyň mladé generace, které se na tři dny stanou rezidentkami JGTT, nazkouší vlastní skladby a provedou je v rámci čtvrtečního koncertu,” doplňuje nový dramaturg festivalu Michal Wróblewski.
V neposlední řadě se posluchači mohou těšit na bandu divokých muzikantů Heart of Dixie, kteří na festivalu vystoupí v rámci open-air koncertu a posléze i na večerní afterparty. Zformovali se kolem Katedry jazzové interpretace na brněnské JAMU. Začali jako skromný dixieland, ale postupně se rozrostli v úderný oktet, který si podmaňuje pódia po celé Evropě. Zaměřují se na taneční swing a specifickým zvukem komprimovaného big bandu roztančují lindy-hoppové festivaly od Turecka až po Španělsko.
26. ročník festivalu: Kam směřujeme?
„Festival Jazz jde městem / Jazz Goes to Town prošel během uplynulých pětadvaceti let nejednou změnou, a to jak v oblasti dramaturgie, šíře programové nabídky, tak i vize organizátorů. 26. ročník je opět příslibem něčeho nového. Do nového čtvrtstoletí vstupujeme pod dramaturgickým vedením skladatele a saxofonisty Michala Wróblewského.” představuje letošní ročník ředitelka festivalu Barbora Hodonická. Absolvent Norwegian Academy of Music v Oslu Michal Wróbléwski působil v European Jazz Orchestra, Big Bandu Českého rozhlasu a v mnoha komorních seskupeních. S česko-norským triem KIAP absolvoval turné po Norsku a Japonsku, v roce 2016 zavítal jako vystupující i na Jazz jde městem / Jazz Goes to Town s kapelou E Converso.
„Tématem letošního ročníku je prostá otázka Kam směřujeme? / Where do we go?, která prostupuje celý pětidenní program. Festival představí výrazné osobnosti české i mezinárodní jazzové scény, ale také hudebníky mladé generace. Dramaturgickou skladbou interpretů se snažíme konfrontovat zavedená jména světové hudební scény s novými hudebníky a přístupy. V programu pak jednotlivé večery definují hesla s krátkou anotací. Návštěvníkům festivalu, kteří jeho podobu už 25 let spoluvytváří a spolu s námi vstupují do jeho další éry, chceme tímto usnadnit orientaci v programové nabídce a přiblížit koncept celého letošního ročníku.”popisuje myšlenku svého prvního festivalového ročníku Wróblewski.
VSTUPENKY NA FESTIVAL
Vstupenky v cenové relaci od 100 do 300 Kč jsou v prodeji online na www.goout.cza také na prodejních místech sítě GoOut(Praha, Brno, Ostrava, Plzeň). Vstupenky v předprodeji jsou cenově výhodnější než při koupi na místě, předprodej končí vždy hodinu před začátkem každého koncertu. Součástí programu bude také venkovní koncert a páteční afterparty s volným vstupem.
Poskytujeme slevy pro studenty a seniory, nabízíme také dva typy permanentek – na celý festival za cenu 1 400 Kč (studenti a senioři 1 000 Kč), na páteční a sobotní program za 700 Kč (studenti a senioři 600 Kč). Součástí permanentek není vstup na workshop saxofonisty Radka Zapadla.
Kompletní program a další informace naleznete na webu festivalu www.jgtt.cz.
Sledovat nás můžete také na FACEBOOKUa INSTAGRAMU.
Všichni dobří rodáci

BOHUMÍR KRYL
Karla Kryla známe všichni. Ale kdo ví o Bohumíru Krylovi? Nejde o písničkářova otce, respektovaného prvorepublikového knihtiskaře. Bohumír Kryl, "Caruso kornetu", přišel na svět 2. května 1875 v Hořicích.

MUDr. JAROSLAV STUCHLÍK
Profesor psychiatrie a neurolog MUDr. Jaroslav Stuchlík, jeden z otců československé psychoanalýzy, pocházel z malé obce Uhlíře na okrese Jičín.
Tiskové zprávy

Festival Rock for People přidává doprovodný program, nabídne Hyde Park Civilizace, Losers Cirque Company nebo Prague Burlesque
Festival Rock for People, který v hradeckém Parku 360 od 11. do 15. června přivítá přes 150 hudebních shows, oznamuje doprovodný program.

JAROVÍN 2025 DOHODNOCEN
JAROVÍN, tradiční národní soutěž perlivých a růžových vín právě vybrala nejlepší domácí vína v osmi kategoriích. Odborná komise ve Velkých Pavlovicích hodnotila celkem 180 vín přihlášených 86 vinaři – a absolutní vítězství si odnesla Frankovka blanc de noir frizzante 2024, moravské zemské víno, VÍNO ZBOROVSKÝ 92,8 bodů.

JAZZOVÉ TÓNY OPĚT ROZEZVUČÍ MASARYKOVO NÁMĚSTÍ
Tradiční přehlídka jazzu nabídne Laca Decziho, Anitu Soul i Originální pražský synkopický orchestr.