Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Probíhající soutěže

HRADECKÝ LETOROST

HRADECKÝ LETOROST

LETNÍ HUDEBNÍ FESTIVAL
30. SRPNA 2025 VE 13.00 HODIN, LETNÍ KINO ŠIRÁK, HK

MALINA BROTHERS

MALINA BROTHERS

KONCERT Z CYKLU LÉTO NA STATKU
PÁTEK 22. SRPNA 2025 V 19.00 HOD., ŠRÁMKŮV STATEK, HK

DIVADLO SKLEP

DIVADLO SKLEP

v pořadu BESÍDKA 2025
22. KVĚTNA 2025 V 19 HOD., ADALBERTINUM, ČS. ARMÁDY 300, HK

Kalendárium akcí

 <  KVĚTEN 2025  > 
POÚT STČT SOBNE
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Doporučujeme #kulturní akce

Podzim v GMU zahájí čtyři vernisáže k novým výstavám
16.09.2020

zpět


Podzim v GMU zahájí čtyři vernisáže k novým výstavám

 

Podzim v Galerii moderního umění v Hradci Králové zahájí čtyři vernisáže nových výstav a dernisáž stálé expozice. Akce s názvem Čtyři patra umění proběhne ve čtvrtek 24. září od 18 hodin v budově galerie a uvede výstavy Jiřího Hilmara, Petra Stanického, Vladimíra Preclíka a Dalibora Bači.

Ve čtvrtém patře v galerii Prostor bude nově umístěna výstava Jiřího Hilmara Nalézat ztracenou rovnováhu. Ta představí doposud nepříliš často vystavovanou část umělcova díla z počátku 80. let – dřevěné objekty, reliéfy a instalace, v nichž se umělec soustředí na problematiku přírody a jejího ohrožení ze strany technické civilizace.

 

 

Pro výstavu Jiný prostor v Bílé kostce vytvořil Petr Stanický dvě zcela nové site specific instalace Okno Zlína a Flowing through. Proměny optických vlastností materiálů díky účinkům světla či volbě úhlu pohledu se staly výchozím bodem této výstavy. V dalších instalacích, stejně tak jako v celé autorově tvorbě, nalezneme svérázný sochařský styl, prostřednictvím kterého autor komunikuje s okolním prostorem, ze kterého čerpá inspiraci.  V rámci možnosti dialogu s dalším umělcem ze sbírky Galerie moderního umění v Hradci Králové si autor vybral dílo Huga Demartiniho Reliéf, 1967–1968.

 

 

Již od června je v Galerii Vladimíra Preclíka k vidění výstava Nekousavě kousati. Dlouhodobá expozice je koncipovaná jako retrospektivní přehlídka tvorby Vladimíra Preclíka od barokního zlaceného rámu, který vyrobil jako šestnáctiletý učeň, a raných portrétů české avantgardy až po divácky atraktivní a radikálně barevná díla z posledních let, která společně tvoří pestrý kaleidoskop světa tohoto jedinečného sochaře s kořeny v královéhradeckém regionu.

 

 

Galerie poskytuje od května letošního roku, kdy došlo k jejímu znovuotevření, nevšední zázemí intervenci Dalibora Bači nazvané Za kulisou. Ta sestává z fyzické architektury, komory zaklesnuté do vstupní haly galerie a performativních pobytů umělce v této komoře. V průběhu devíti měsíců stráví umělec v této tmavé a zvukově izolované komoře, vybavené pouze lůžkem a sociálním zařízením, tři týdenní pobyty oproštěn od konzumace jídla, jakož i zpráv z vnějšího světa včetně lidského kontaktu, médií a sociálních sítí.

 

 

Ke čtyřem vernisážím se připojí dernisáž stálé expozice Proměny obrazu / obrazy proměn. Ta je rozdělena do dvou částí. Proměny obrazu sledují pestrý a mnohotvárný vývoj českého výtvarného umění od přelomu 19. a 20. století až po tvorbu současných umělců. Obrazy proměn ukazují ve čtyřech tematických celcích, jak se s moderními uměleckými názory vyvíjela tradiční témata výtvarného umění – tvář, krajina, zátiší a figura.

Stávající stálá expozice se pro veřejnost uzavře po čtyřech letech, návštěvníci mají poslední šanci expozici zhlédnout do neděle 27. září 2020. V listopadu galerie návštěvníkům představí novou podobu stálé expozice rozdělenou do dvou částí – Posledních padesát let, jejíž kurátorem je Tomáš Pospiszyl, a Minulé století – dvacet osobností, kterou kurátoruje Petra Příkazská.

Všichni dobří rodáci

JAROSLAV RAIMUND VÁVRA

JAROSLAV RAIMUND VÁVRA

V mládí jsme snívali, že procestujeme svět.

BOHUMÍR KRYL

BOHUMÍR KRYL

Karla Kryla známe všichni. Ale kdo ví o Bohumíru Krylovi? Nejde o písničkářova otce, respektovaného prvorepublikového knihtiskaře. Bohumír Kryl, "Caruso kornetu", přišel na svět 2. května 1875 v Hořicích.

MUDr. JAROSLAV STUCHLÍK

MUDr. JAROSLAV STUCHLÍK

Profesor psychiatrie a neurolog MUDr. Jaroslav Stuchlík, jeden z otců československé psychoanalýzy, pocházel z malé obce Uhlíře na okrese Jičín.

Tiskové zprávy

Festival Rock for People přidává doprovodný program, nabídne Hyde Park Civilizace, Losers Cirque Company nebo Prague Burlesque

Festival Rock for People přidává doprovodný program, nabídne Hyde Park Civilizace, Losers Cirque Company nebo Prague Burlesque

Festival Rock for People, který v hradeckém Parku 360 od 11. do 15. června přivítá přes 150 hudebních shows, oznamuje doprovodný program.

JAROVÍN 2025 DOHODNOCEN

JAROVÍN 2025 DOHODNOCEN

JAROVÍN, tradiční národní soutěž perlivých a růžových vín právě vybrala nejlepší domácí vína v osmi kategoriích. Odborná komise ve Velkých Pavlovicích hodnotila celkem 180 vín přihlášených 86 vinaři – a absolutní vítězství si odnesla Frankovka blanc de noir frizzante 2024, moravské zemské víno, VÍNO ZBOROVSKÝ 92,8 bodů.

JAZZOVÉ TÓNY OPĚT ROZEZVUČÍ MASARYKOVO NÁMĚSTÍ

JAZZOVÉ TÓNY OPĚT ROZEZVUČÍ MASARYKOVO NÁMĚSTÍ

Tradiční přehlídka jazzu nabídne Laca Decziho, Anitu Soul i Originální pražský synkopický orchestr.

Kalendárium akcí

 <  KVĚTEN 2025  > 
POÚT STČT SOBNE
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Připravované akce

Kulturní akce - Festival léčivých rostlin Herbarium
Kulturní akce - J I Ř Í   A N D E R L E  obrazy, grafika

Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Kulturní akce v Hradci Králové

Změna programů vyhrazena - Za obsah inzerátů odpovídá zadavatel
Použití jakýchkoliv údajů či obrazového doprovodu z těchto stránek možné výhradně se svolením redakce

Pořadatelé

TOPlist TOPlist