Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Na základě mimořádných opatření vlády prosíme naše čtenáře, aby si konání akcí ověřili na webových stránkách pořadatelů.

Probíhající soutěže

HUDBA RUDOLFÍNSKÉ PRAHY

HUDBA RUDOLFÍNSKÉ PRAHY

ÚTERÝ 3. LISTOPADU 2020 V 19.30 HODIN
Aula Obchodní akademie (býv. Ústav hluchoněmých), Pospíšilova 365, HK

Partneři Kultury Hradec

Restaurace Na Soutoku

Kalendárium

 <  ŘÍJEN 2020  > 
POÚT STČT SOBNE
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Doporučujeme

Na základě mimořádných opatření vlády prosíme naše čtenáře, aby si konání akcí ověřili na webových stránkách pořadatelů.

Premiéra klaunské grotesky Do hajan! v Divadle Drak

zpět


Premiéra klaunské grotesky Do hajan! v Divadle Drak Poslední zářijovou sobotu má Divadlo Drak na programu druhou premiéru sezóny 2020/2021. Tou je autorská inscenace Do hajan! hostující režisérky Veroniky Poldauf Riedlbauchové. Nový titul Divadla Drak, který je primárně určen dětem od tří let, ale určitě pobaví i dospělé diváky, stojí na pomezí poetického fyzického divadla a klaunské grotesky. Premiéra proběhne 26. 9. 2020 od 18.00 hodin na hlavní scéně divadla.
 
Novinka Divadla Drak, ve které se na jevišti střídají snové obrazy s gagem, je tematicky ovlivněna věkovou skupinou, pro kterou je prioritně určena. Režisérka se scénografkou Mariannou Stránskou vyšly ze situace, která je důvěrně známá jak dětem, tak rodičům.
Ti se po celodenním shonu snaží uložit své ratolesti do postýlek a trochu si odpočinout.
Děti ale stále srší energií, spát se jim rozhodně nechce a jejich fantazie se rozbíhá na plné obrátky. To je ta chvíle, kdy se reálný svět začíná měnit ve snový a díky dětské představivosti ožívají stíny na stěnách, pod postelí se ukrývají strašidla a v dětských pokojích se začíná schylovat k polštářové bitvě.
 
Autorka Veronika Poldauf Riedlbauchová čerpala při tvorbě inscenace Do hajan! ze svých značných zkušeností s fyzickým divadlem, ale i z důkladné znalosti dětského publika
avytvořila spolu se svým tvůrčím týmem v Draku nonverbální poetickou klaunskou grotesku. 
U dětského diváka přednost fyzického divadla spočívá v tom, že jeho zákonitostmi jsou hravost, akčnost a vizuálnost. Během svých předchozích inscenací jsem zjistila, že například groteska či obecně gag je natolik univerzální, že pobaví dospělého i dítě. Pohyb umí vyjadřovat situace stejně dobře jako slovo, nositelem významu je tu tvar a velikost gesta, tělesná energie, kombinace pohybových prvků, temporytmus, přesnost fázování ad. Způsob provedení pohybu vás zároveň snadno přenese do imaginárního světa, tak blízkého dětskému myšlení, stačí například odlehčit těžiště a zpomalit, abyste uvěřili, že letíte balónem. Pohybový slovník má také tu výhodu, že dokáže jednoduchými prostředky rozehrát jednu situaci ve variacích donekonečna, aniž by se doslovně opakoval, podobně jako v dětských říkánkách a hrách,“upřesňuje způsob práce na nové inscenaci, která klade hlavní důraz na pohyb, její režisérka i choreografka Veronika Poldauf Riedlbauchová.  
Snovou atmosféru inscenace podtrhuje minimalisticky pojatá scénografie Marianny Stránské.
Ta umístila doprostřed jeviště velkou postel s peřinou a spoustou polštářů, zadní stěnu
a podlahu pokryla tkaninou s totožným dekorem, který vychází z válečkové výmalby stěn tak, jak jí známe z našeho dětství. Žádná z rekvizit na jevišti zde není samoúčelně, trojice herců s nimi aktivně herecky pracuje a s jejich pomocí vytváří na scéně svět plný her a imaginace.
Po hudební stránce vznikala inscenace v přímé interakci se skladatelem Janem Čtvrtníkem. Hudba je nedílnou součástí celkové režijní koncepce, přímo reaguje na herecké akce, vystihuje pocity i nálady postav a je spolu s pohybem a vizuální složkou nositelem děje.

Fyzicky náročná inscenace se stala výzvou pro tři zkušené členy souboru Divadla Drak. V rolích nezbedných dětí se představí Petra Cicáková a Luděk Smadiš, v roli tatínka pak Dominik Linka.
Co všechno vyžadovala konečná fáze zkoušení nového titulu a jaké nároky kladla, jak na herce, tak na celý tým, popisuje sama režisérka: „Třetí a poslední fáze zkoušení je časově nejdelší a nejnáročnější. Je to fáze detailní stavby představení, v níž krystalizuje finální tvar celé kompozice. Fáze, v níž z desítek až stovek hodin nashromážděného a natočeného materiálu musíte vypreparovat funkční prvky, znovu je spojovat dohromady a sevřít do jediné hodiny. Jedná se o mravenčí řemeslnou práci, obtížnou nejen mentálně, ale pro herce i fyzicky. Herci stále dokola musejí opakovat a přeskupovat řadu pohybů a po celodenní zkoušce odcházejí jako po zaběhnutém maratonu.“
 
Nová pohybově-vizuální klaunská groteska Do hajan!, která se od září 2020 objeví na repertoáru Divadla Drak, opět rozšíří žánrovou pestrost nabízených divadelních projektů této královéhradecké divadelní scény.

Všichni dobří rodáci

KAREL SEZEMSKÝ

KAREL SEZEMSKÝ

Povolání: spiritista. Život toho nejvytrvalejšího, nejznámějšího a nejdůležitějšího zdejšího započal 27. října 1860 (dle jeho příznivců ve 4 hodiny ráno) téměř cimrmanovsky - ve slavném rakouském poutním městečku Mariazell.

KAREL ŘEPA

KAREL ŘEPA

Když se Karel Řepa 23. října 1895 narodil, nic nenasvědčovalo tomu, že by se mohl stát architektem.

JOSEF KÁBRT

JOSEF KÁBRT

Českých tvůrců v ikonické knize 1 000 + 1 filmů, které musíte vidět, než umřete, najdete pár.

Tiskové zprávy

 Klicperovo divadlo se vrací ke streamování Podkroví Live

Klicperovo divadlo se vrací ke streamování Podkroví Live

Klicperovo divadlo se vrací ke streamovanému vysílání a navazuje na jarní vysílání Podkroví Live! Jarní série, která byla vysílána na Facebooku divadla od března až do června s téměř každodenní frekvencí, přinesla celkem 57 různorodých dílů, které zahrnovaly scénická čtení, vyprávění, rozhovory či mini-koncerty. Velmi úspěšnou řadou speciálů byla "Putování" herce Jana Vápeníka po různých divadelních zákoutích nebo historickém centru Hradce Králové. A právě na tuto řadu speciálů Klicperovo divadlo naváže na státní svátek ve středu 28. října.

Uzavření SVK HK od 22.10.2020

Uzavření SVK HK od 22.10.2020

na základě aktuálních vládních opatření Vás bohužel musíme informovat, že od 22. října 2020 je Studijní a vědecká knihovna pro veřejnost UZAVŘENA AŽ DO ODVOLÁNÍ.

Knihovna je uzavřena od 22. října 2020

Knihovna je uzavřena od 22. října 2020

z důvodu naplnění nařízení vlády ČR a prevence šíření koronaviru je knihovna a veškeré její pobočky od čtvrtku 22. října 2020 do odvolání zcela uzavřena.

Kalendárium

 <  ŘÍJEN 2020  > 
POÚT STČT SOBNE
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Připravované akce

Kulturní akce - Pravidelné kurzy bubnování v Hradci Králové
Kulturní akce - PECH CELLO QUARTET - HRADECKÁ NOKTURNA
Kulturní akce - S V Ě T O V Á   G R A F I K A   2 0 2 0
Kulturní akce - A L E N A   A N T O N O V Á  D A N I E L A   B E N E Š O V Á

Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Kulturní akce v Hradci Králové

Změna programů vyhrazena - Za obsah inzerátů odpovídá zadavatel
Použití jakýchkoliv údajů či obrazového doprovodu z těchto stránek možné výhradně se svolením redakce

Pořadatelé

TOPlist TOPlist