Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Na základě mimořádných opatření vlády prosíme naše čtenáře, aby si konání akcí ověřili na webových stránkách pořadatelů.

Kalendárium

 <  KVĚTEN 2021  > 
POÚT STČT SOBNE
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Doporučujeme

Na základě mimořádných opatření vlády prosíme naše čtenáře, aby si konání akcí ověřili na webových stránkách pořadatelů.

JOSEF ŠKODA

zpět


JOSEF ŠKODA

Máte rádi romantiku? Pak určitě znáte sousoší Soutok Labe s Orlicí v hradeckých Jiráskových sadech. Jde jen o jedno z mimořádně kvalitních děl, které za svůj krátký život stačil realizovat Josef Škoda.

Rodilý Českoskaličák (*1. 5. 1901) - celým jménem Josef Václav Škoda - přesídlil jako čtyřletý s rodiči do Hradce Králové. Obchodní akademie pro něj nebylo to pravé ořechové, vydržel jen ročník. Lákala ho sochařina. Solidní základy dostal od otce, který vlastnil kamenickou dílnu. Nastoupil do proslulé sochařsko-kamenické školy v Hořicích. Na pedagogy měl mimořádné štěstí. Prvním byl Quido Kocian. Pražskou Akademii výtvarných umění absolvoval mezi roky 1921 - 1925 pod vedením prof. Jana Štursy, dva roky na UMPRUM ho vedl prof. Otto Gutfreund. Umělecký rozhled mu ještě rozšířily cesty po Itálii a Francii.

 

Po návratu si zřídil ateliér v Hradci Králové (1928). Jeho jméno už něco znamenalo. Měl za sebou například Pomník padlých 1. světové války v Černilově nebo pískovcový reliéf Uvítání Mistra Jana Husa 1409 na Podlipanském muzeu v Českém Brodě. (Což je pikantní, neboť Mistr Jan Hus údajně nikdy do Českého Brodu nezavítal.) Naopak neměl štěstí s návrhem na sochu Jana Žižky v hradeckých Žižkových sadech. Vavříny za ni získal už r. 1924, ale z nejrůznějších důvodů byla skulptura na místě osazena až po úpravách r. 1971. Josef Škoda se zúčastňoval výstav vlastních i souborných. Měl i zajímavé přátele. Kunsthistorička Martina Vítková uvádí, že byl součástí hradecké stolní společnosti Ohnivý keř, v níž působil mj. i Josef Váchal. Velice si rozuměl také s básníkem Františkem Halasem.

 

Dnes nám Škodova génia připomíná pomník starosty J. L. Pospíšila (1933), plastika koželuha na Střední průmyslové škole strojnické architekta J. Gočára, vlys Bankovnictví na dnešní státní bance, alegorické sousoší železniční dopravy na hlavním nádraží Českých drah. Památníkem J. T. Helda a obětem světové války se pyšní v Třebechovicích pod Orebem, hold Tyršovi najdete v Nymburce. Josef Škoda je i autorem sochy Panny Marie na bočním oltáři kaple Panny Marie na Rožberku na Slezském Předměstí. Velké problémy byly s pomníkem Boženy Němcové, který po mnohých peripetiích našel místo před gymnáziem na Pospíšilově třídě.

 

A jak to bylo s historií Soutoku Labe s Orlicí? Na bronzových figurách muže a ženy pracoval Škoda šest let. Původně měl vítat návštěvníky u vchodu Jiráskových sadů. Jenže některým prudérním občanům vadila údajná "pornografičnost", zdůvodněná absencí soklu, takže postavy ležely v trávě. Naštěstí zdravý rozum zvítězil a od roku 1934 je vše tak, jak má být.    

 

Josef Škoda zemřel velmi předčasně 15. srpna 1949 v Maršově.

 

VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU V HRADCI KRÁLOVÉ

Všichni dobří rodáci

JOSEF VÁCHAL

JOSEF VÁCHAL

Někdy je těžké vybrat z krajanů někoho obecně známějšího, tentokrát však nastal opačný extrém. Od 5. do 11. května jako by se s výročími slavných roztrhl pytel. Vítěz Závodu míru cyklista Jan Moravec, spisovatel a dramatik Jiří Šotola, významný hradecký starosta Josef Václav Bohuslav Pilnáček…

MIROSLAV HÁK

MIROSLAV HÁK

Možná reakci na temné časy druhé světové války vděčíme za vznik Skupiny 42

JOSEF ŠKODA

JOSEF ŠKODA

Máte rádi romantiku? Pak určitě znáte sousoší Soutok Labe s Orlicí v hradeckých Jiráskových sadech.

Tiskové zprávy

Program SVK HK 10.-14. 5. 21

Program SVK HK 10.-14. 5. 21

Aktuální provoz knihovny

Téma pro rok 2021: Čtenářství
Čtenářská videokampaň
Krajská literární soutěž
Podcast: „Tak to musí být pravda“Sledujte Klicperovo divadlo v projektu Vitamín D už tuto neděli!

Sledujte Klicperovo divadlo v projektu Vitamín D už tuto neděli!

Klicperovo divadlo se zapojilo do velkého projektu Vitamín D aneb Divadla spolu!, ve kterém se spojili divadelníci z nejrůznějších koutů celé republiky. Třináct divadelních souborů od Chebu až po Ostravu mělo za úkol během pouhých 72 hodin vytvořit a natočit inscenaci v délce 10 - 15 minut. Téma bylo pro všechna divadla společné, každé si ale s úkolem poradilo po svém a vzniklo tak 13 zcela odlišných inscenací.

FILMOVÉ DNY LUX PROMÍTNOU ZDARMA ONLINE FILMY CHLAST, CORPUS CHRISTI A KOLEKTIV

FILMOVÉ DNY LUX PROMÍTNOU ZDARMA ONLINE FILMY CHLAST, CORPUS CHRISTI A KOLEKTIV

Letošní Filmové dny LUX se v ČR uskuteční v termínu 3.–12. května. Nabídnou divákům projekci celkem tří filmů nominovaných na Cenu diváků LUX udílenou Evropským parlamentem a Evropskou filmovou akademií. Vítězný snímek bude vyhlášen 9. června během plenárního zasedání Evropského Parlamentu na základě nejvyššího průměru hodnocení publika z celé EU a poslanců Evropského parlamentu. Letos poprvé se tak budou na výběru vítězného filmu podílet i diváci. Filmy Chlast, Corpus Christi a Kolektiv budou přístupné zdarma po celé ČR.

Kalendárium

 <  KVĚTEN 2021  > 
POÚT STČT SOBNE
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Připravované akce

Kulturní akce - Ohlédnutí.
Kulturní akce - Kamínková benefice pro Středisko rané péče Sluníčko

Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Kulturní akce v Hradci Králové

Změna programů vyhrazena - Za obsah inzerátů odpovídá zadavatel
Použití jakýchkoliv údajů či obrazového doprovodu z těchto stránek možné výhradně se svolením redakce

Pořadatelé

TOPlist TOPlist