Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Na základě mimořádných opatření vlády prosíme naše čtenáře, aby si konání akcí ověřili na webových stránkách pořadatelů.

Probíhající soutěže

ADVENTNÍ ZASTAVENÍ

ADVENTNÍ ZASTAVENÍ

Hradecká nokturna - koncert Jiřího, Karla a Lucie Houdkových
NEDĚLE 19. PROSINCE 2021 V 17.00 HODIN
Městská hudební síň, Zieglerova 91, Hradec Králové

MISTERIOS DEL AMOR

MISTERIOS DEL AMOR

Koncert z cyklu Hradecká nokturna
SOBOTA 4. PROSINCE 2021 V 17.00 HODIN
Kostel Nanebevzetí Panny Marie, Velké náměstí, HK

Kalendárium akcí

 <  LISTOPAD 2021  > 
POÚT STČT SOBNE
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Doporučujeme kulturní akce

Na základě mimořádných opatření vlády prosíme naše čtenáře, aby si konání akcí ověřili na webových stránkách pořadatelů.

Červená abonentní řada královéhradecké Filharmonie láká na velká hudební díla

zpět


Červená abonentní řada královéhradecké Filharmonie láká na velká hudební díla Uvádění rozsáhlých hudebních děl ve velkém obsazení za účasti sborů a pěveckých sólistů není ve Filharmonii Hradec Králové nijak neobvyklé. Tyto koncerty jsou součástí každé sezóny a většinou se objevují v Bílé nebo Žluté abonentní řadě (velký a malý symfonický cyklus), případně jsou uváděny jednotlivě mimo předplatné. Pro 44. koncertní sezónu ale královéhradecká Filharmonie nově sestavila z těchto koncertů ucelenou abonentní řadu – Červenou. Vznikl tak vokálně-instrumentální cyklus čtyř koncertů, určený zejména příznivcům sborového a sólového zpěvu, ale nejen jim.
Červenou abonentní řadu otevírá 15. září oratorium Svatá Ludmila. Hudební dílo složil Antonín Dvořák na text Jaroslava Vrchlického. Koncert je zařazen jednak u příležitosti 1100. výročí smrti české kněžny a jedné z hlavních národních světic a jednak jako připomínka 10. výročí úmrtí královéhradeckého arcibiskupa Karla Otčenáška. Na pódiu královéhradecké Filharmonie vystoupí kromě orchestru hned dva sbory, a to Pražský smíšený sbor a Pěvecký sbor ČVUT Praha. Titulní part zazpívá sopranistka Lucie Silkenová. Dalšími sólisty budou Stanislava Jirků (mezzosoprán), Aleš Voráček (tenor), František Zahradníček (bas) a Ondřej Koplík (tenor). Diriguje Jiří Petrdlík.
Zatímco první koncert Červené abonentní řady se celý, včetně tuzemského obsazení, ponese v duchu našich národních a hudebních tradic, v druhém koncertu nazvaném Messa di gloria se 20. listopadu naopak zaměříme na scénu evropskou, a to jak výběrem repertoáru, tak i většiny účinkujících. Italský skladatel Pietro Mascagni je autorem obou skladeb, které večer zazní, tedy titulní Messa di gloria i opery Sedlák a kavalír. Vystoupí uznávaní zahraniční sólisté: Isabel Seebacher (soprán), Anna Haase (mezzosoprán), Aaron Cawley (tenor), Dragutin Matić (baryton). S královéhradeckými filharmoniky vystoupí Chor der Marktkirche Wiesbaden se svým sbormistrem a zároveň dirigentem večera Thomasem J. Frankem.
Záhořovo lože je název třetího koncertu (10. února) a zároveň druhou a hlavní skladbou programu, která navíc zazní před publikem ve své premiéře. Kantátu pro sóla, sbor a orchestr, podle předlohy K. J. Erbena, napsal v roce 2018 skladatel Juraj Filas. Letos v zimě, v době protiepidemických opatření, skladbu s královéhradeckou Filharmonií, avšak bez obecenstva, natočila a v hlavním vysílacím čase uvedla Česká televize (ČT Art). Úvodní skladbou koncertu bude symfonická báseň Prokletý lovec z roku 1882. Skladatel César Franck se nechal inspirovat německou baladou o „zběsilém lovci“ – šlechtici, který zneuctil den Páně, když se místo do kostela vydal na lov a za toto rouhání je věčně štván výčitkami svědomí. Sólisty večera budou Michaela Štiková Gemrotová (soprán), Michal Lehotský (tenor), Daniel Matoušek (tenor) a Filip Bandžak (baryton). Společně s místním orchestrem vystoupí v sále FHK opět Pražský filharmonický sbor vedený Lukášem Vasilkem, dirigentem bude Leoš Svárovský.
Titulem čtvrtého a posledního koncertu Červené abonentní řady (13. dubna) je Stabat mater. A ač návštěvníci najdou v programu také jméno Antonína Dvořáka, s nímž si tento titul v našich končinách spojujeme nejčastěji, tentokrát půjde o Stabat mater od maďarského pozdně romantického skladatele Ernő Dohnányiho, dílo pro soprán, mezzosoprán, alt, šestihlasý chlapecký nebo ženský sbor a orchestr. Koncert zahájí Fantazie na téma Thomase Tallise pro dva smyčcové orchestry, kterou napsal anglický skladatel Ralph Vaughan Williams a večer i abonentní řadu uzavře Symfonie č. 4 d moll od zmíněného Antonína Dvořáka, tedy skladatele, jehož dílo tuto řadu také otevíralo. Stejně jako v prvním koncertu Červené řady i v tomto posledním vystoupí Lucie Silkenová (soprán), dále vystoupí mezzosopranistky Sylva Čmugrová a Petra Vondrová. Sborových partů se ujme Královéhradecký ženský sbor Jitro připravený prof. Jiřím Skopalem, provedení bude řídit šéfdirigent královéhradeckých filharmoniků, Kaspar Zehnder.
Dramaturgie nově uváděné Červené řady staví jak na vysoké umělecké kvalitě vybraných hudebních děl, tak také na kvalitách účinkujících souborů a interpretů a tento výběr vokálně-instrumentálních opusů nyní přináší posluchačům do sálu Filharmonie Hradec Králové. Zájemci si mohou zakoupit předplatné v elektronické formě do konce prázdnin na vstupenkovém portálu HKpoint.cz. Výhodou předplatného je oproti jednotlivému vstupnému výrazná sleva a také jistota stálého místa v hledišti. V rámci podpory uměleckých aktivit nabízí Filharmonie členům pěveckých sborů dodatečnou slevu ve výši 20 %. Více informací je uvedeno na stránkách www.fhk.cz.

Všichni dobří rodáci

ZDENĚK VESELOVSKÝ

ZDENĚK VESELOVSKÝ

"Jsem vděčný za život, který jsem prožil mezi lidmi, ale jsem stejně vděčný zvířatům."

KAREL VÁCLAV KLÍČ

KAREL VÁCLAV KLÍČ

Klíč k tajemství hlubotisku objevil - Karel Václav Klíč.

MOŘIC PÍCHA

MOŘIC PÍCHA

Když se Mořic Pícha narodil, kalendář ukazoval 18. duben 1869.

Hradecko

Snow film fest Hradec Králové 2021

07.prosinec - úterý


Těšte se na další ročník Snow film festu 2021.

Tiskové zprávy

Klicperovo divadlo zve na Noc divadel

Klicperovo divadlo zve na Noc divadel

Už tuto sobotu budete moci strávit v Klicperově divadle Noc divadel! V letošním roce se uskuteční již devátý ročník, Klicperovo divadlo se tohoto projektu účastní každoročně a připravuje pro své diváky zajímavý program. Výjimkou byl loňský ročník, který proběhl pouze on-line. V letošním roce bude opět možné divadlo navštívit osobně. Jaký program jsme si pro vás připravili?

Klicperovo divadlo zve na tradiční happening k 17. listopadu

Klicperovo divadlo zve na tradiční happening k 17. listopadu

Klicperovo divadlo pořádá u příležitosti výročí 17. listopadu tradiční happening, který se i letos uskuteční od 18:00 před budovou divadla. Ani tentokrát nebude chybět kapela Mastix!

Klicperovo divadlo uvede v premiéře Benátského kupce

Klicperovo divadlo uvede v premiéře Benátského kupce

Čtvrtou premiérou Klicperova divadla v sezoně 2021/2022 bude inscenace slavné Shakespearovi komedie Benátský kupec v překladu Jiřího Joska a režii Petra Svojtky. Temná komedie o jedné bizarní transakci se poprvé odehraje v sobotu 13. listopadu na Hlavní scéně.

Kalendárium akcí

 <  LISTOPAD 2021  > 
POÚT STČT SOBNE
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Připravované akce

Kulturní akce - Adventní zpívání
Kulturní akce - Filmové melodie
Kulturní akce - Adventní zastavení – koncert Jiřího, Karla a Lucie Houdkových
Kulturní akce - Misterios del Amor
Kulturní akce - Pravidlené kurzy Bubnování
Kulturní akce - MILAN  CHABERA TY, CO POTKÁVÁM

Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Kulturní akce v Hradci Králové

Změna programů vyhrazena - Za obsah inzerátů odpovídá zadavatel
Použití jakýchkoliv údajů či obrazového doprovodu z těchto stránek možné výhradně se svolením redakce

Pořadatelé

TOPlist TOPlist