Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Na základě mimořádných opatření vlády prosíme naše čtenáře, aby si konání akcí ověřili na webových stránkách pořadatelů.

Probíhající soutěže

HUDEBNÍ FÓRUM 2021

HUDEBNÍ FÓRUM 2021

Koncert COLIN CURRIE
16. LISTOPADU 2021 VE 20.00 HODIN, SÁL FILHARMONIE HK

HUDEBNÍ FÓRUM 2021

HUDEBNÍ FÓRUM 2021

Koncert DĚVČÁTKO SE SIRKAMI - Martinů Voices + Orchestr Berg
11. LISTOPADU 2021 VE 20.00 HODIN, SÁL FILHARMONIE HK

Kalendárium akcí

 <  ŘÍJEN 2021  > 
POÚT STČT SOBNE
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 26 27 28 29 30 31
             

Doporučujeme kulturní akce

Na základě mimořádných opatření vlády prosíme naše čtenáře, aby si konání akcí ověřili na webových stránkách pořadatelů.

Klicperovo divadlo uvede v premiéře Maryšu

zpět


Klicperovo divadlo uvede v premiéře Maryšu

Třetí premiérou Klicperova divadla v sezoně 2021/2022 bude inscenace jedné z nejikoničtějších českých her Maryša. Toto slavné vesnické drama má v Hradci Králové silnou inscenační tradici. A na tu se pokusí navázat renomovaný režisér a pravidelný spolupracovník Klicperova divadla Michal Hába.

Michal Hába tak navazuje na své předchozí hradecké inscenace Lakomec a Kdo se bojí Virginie Woolfové, kdy se na tato již klasická díla světové dramatiky podíval současnou optikou a vytvořil osobité a svérázné scénické kusy, které si našly oblibu u diváků i kritiků. S Maryšou zabrousí do domácí dramatické tvorby a po Janu Grossmanovi a Vladimíru Morávkovi představí svou vizi tohoto kanonického díla.

Maryša je dcera bohatého sedláka, která si prožívá své první lásky a která ráda vnímá svět z koňského hřbetu. Tuto idylu však utnou její rodiče, kteří jí donutí vzít si staršího muže s nevalnou pověstí. Maryša se zuby nehty brání, ale “Vávra má mlén” a to je argument, na který jsou všechna Maryšina slova krátká. Její okolí ji nemilosrdně drtí, a tak Maryše nezbude nakonec nic jiného, než se podvolit. To ale bude mít tragické následky pro všechny zúčastněné.

Maryša v nás evokuje představu krojů a nářečí. Pod touto slupkou se ale skrývá příběh nemilosrdného mechanismu, krutého perpetum mobile, které od dob bratří Mrštíků z naší společnosti zcela nezmizelo a které sice mele pomalu, ale zato účinněji, než Vávrovy mlýny. A i když dnes už při výběru partnera máme svobodu a Maryšin svět můžeme vnímat jako romantickou vzpomínku, promlouvá k nám tato hra stejně naléhavě, jako před 127 lety.

Maryša bratří Mrštíků není žádná rustikální selanka, ale úderná moderní dramatika. Nejde o zobrazení ideálního života mimo průmyslovou civilizaci, ale naopak přesný popis rigidního hierarchického systému, který drtí ty, kteří nedrží moc. Ukazuje, co se stane, když se “tržní logika” stane logikou života mimo trh - především vztahů. Maryša je tragická verze jiného kultovního textu české dramatiky - Prodané nevěsty. Jenže ve střízlivém mrštíkovském realismu se těžko může vše v dobré obrátit. Témata jako diskriminace a útlak žen či násilí na ženách jsou v české veřejné debatě “tradičně” bagatelizována. Jsem rád, že je v souladu s bratry Mrštíky v naší inscenaci můžeme zvednout,” říká režisér Michal Hába.

Mrštíci skvěle vystihli povahu člověka, jeho motivace, světlé i temné stránky. Právě proto je tato hra vůbec to nejlepší, co v české dramatické tvorbě vzniklo. Je to drama antických rozměrů, je stále živé. To, co zažívá Maryša prožívá dnes hodně z nás a možná dokonce s větší intenzitou. A ani po 127 letech se naší společnosti nepodařilo všechny problémy předestřené touto hru uspokojivě vyřešit. Postavení žen, domácí násilí nebo sexuální zneužívání jsou problémy, která nás dráždí a před kterými tak jako Maryšiny sousedé vsi zavíráme oči. Maryša je sama - ale je sledována, je hodnocena, je propírána. Maryša je taková krutá reality show o vzniku modelu tradiční rodiny,” dodává dramaturg Martin Satoranský.

Titulní postavu Maryši ztvární talentovaná herečka, nominantka na cenu Thálie, Anna Peřinová: Pro mě je Maryša nejvíce o společnosti, která je poháněna svými sobeckými zájmy a vštípenou představou o světě, a tím deformuje a ničí svět holky, která by za jiných okolností mohla žít v celku normální život. Jsem moc ráda, že Michal Hába přistoupil k textu opravdu do hloubky, bez jakýchkoliv romantizujících představ, a musím říct, že zkoušení i postava Maryši se pro mě stali srdeční záležitostí.”

Jejího otce, bohatého sedláka Lízala, ztvární na Thálii taktéž nominovaný Filip Richtermoc. Mlynáře Vávry se zhostil u diváků oblíbený Jan Vápeník a Francka, milého Maryši, pak William Valerián. Zora Valchařová Poulová se ujme role Lízalky, Maryšiny matky, ale zároveň se divákům představí i jako Horačka, maminka Francka. A diváci se mohou rovněž těšit i na Michalu Gatialovou, která Maryšou propluje jako Strouhalka, Hospodská a děvečka Rozára.

Inscenační tým tvoří pravidení spolupracovníci Michala Háby. Scénu a kostýmy navrhla Adriana Černá, hudbu do inscenace složil Jindřich Čížek. O light design se postaral Viktor Tichopád, televizní dotáčky připravil Dominik Žižka, asistentkou režie je Iva Hronešová, dramaturgem inscenace Martin Satoranský.

***

Alois a Vilém Mrštíkové

MARYŠA

Výprava: Adriana Černá
Hudba: Jindřich Čížek
Dramaturgie: Martin Satoranský
Video: Dominik Žižka
Režie: Michal Hába

Obsazení:

Maryša — Anna Peřinová
Vávra — Jan Vápeník
Lízal — Filip Richtermoc
Lízalka / Horačka — Zora Valchařová-Poulová
Francek — William Valerián
Rozára / Strouhalka / Hospodská — Michala Gatialová
Hostující opilec — Milan Téra

Premiéra 16. října 2021 na hlavní scéně

Všichni dobří rodáci

GEORGE CHALOUPKA

GEORGE CHALOUPKA

Nikdo není doma prorokem. Přes 90 % internetových odkazů na George Chaloupku, v Čechách trestuhodně opomíjeného vědce, je anglicky nebo v jiném světovém jazyku. Zvláštní příběh tehdy ještě Jiřího Chaloupky začal 6. září 1932 v Týništi nad Orlicí.

FRANTIŠEK HOVORKA

FRANTIŠEK HOVORKA

Informace o datu narození našich rodáků se občas liší.

JIŘÍ ČERYCH

JIŘÍ ČERYCH

Jiří Čerych, který se narodil 31. ledna 1928 v Trutnově, měl osud úzce svázaný se svým starším bratrem Ladislavem

Hradecko

Strukáž

23.října - sobota


Termín: 23. 10. 2021 Čas: 9 – 13 hodin Cena: 600,- Kč V ceně je zahrnut přístup do fotokomory, veškerý materiál, který budete potřebovat (filmy, papíry, chemikálie). Odbornou pomoc lektora a výuka v kurzu. Lektor: MgA. Vítězslav Krejčí Popis: Oživení jednoduché fotografické techniky tzv. strukáže. Jedná se o výtvarnou činnost v podobě kresby, malování, obtiskovaní apod. pomocí fotochemických roztoků na ploše černobílého fotografického papíru.

Bez obalu

25.října - pondělí


Přijďte si poslechnout besedu na téma bezobalové domácnosti s Evou Sajdlovou z Bezobalu HK.

Beseda se spisovatelkou - Jana Poncarová

27.října - středa


Zveme vás na setkání se známou spisovatelkou a novinářkou Janou Poncarovou. Předprodej vstupenek zahájen 1. 10. 2021.

Tiskové zprávy

FESTIVAL JAZZ GOES TO TOWN PŘEDSTAVIL VÍCE NEŽ PADESÁT INTERPRETŮ NA DEVÍTI MÍSTECH V HRADCI KRÁLOVÉ

FESTIVAL JAZZ GOES TO TOWN PŘEDSTAVIL VÍCE NEŽ PADESÁT INTERPRETŮ NA DEVÍTI MÍSTECH V HRADCI KRÁLOVÉ

V termínu 12. – 16. 10. 2021 proběhl v Hradci Králové 27. ročník mezinárodního hudebního festivalu Jazz jde městem / Jazz Goes to Town.

ZUŠ Střezina zve na Průvod pro radost

ZUŠ Střezina zve na Průvod pro radost

20. října v 15 hodin
oficiálně zahájení oslav kulatého výročí ZUŠ Střezina a ZUŠ Habrmanova

V Hradci Králové začíná 27. ročník mezinárodního festivalu Jazz Goes to Town

V Hradci Králové začíná 27. ročník mezinárodního festivalu Jazz Goes to Town

Dnes, v úterý 12. října, začíná mezinárodní hudební festival Jazz Goes to Town / Jazz jde městem. Proběhne na devíti různých místech v Hradci Králové a potrvá do soboty 16. října. Tradičně posluchačům nabídne české i světové hudební premiéry, ale také interprety, kteří v loňském roce na festivalu kvůli pandemii nemohli vystoupit. Hlavním lákadlem letošního ročníku je koncert tří světoznámých improvizátorů ve spojení s orchestrem Filharmonie Hradec Králové.

Kalendárium akcí

 <  ŘÍJEN 2021  > 
POÚT STČT SOBNE
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 26 27 28 29 30 31
             

Připravované akce

Kulturní akce - Pravidlené kurzy Bubnování
Kulturní akce - Hudební fórum
Kulturní akce - DVOŘÁKOVO KLAVÍRNÍ KVARTETO
Kulturní akce - PAVEL SUKDOLÁK
Kulturní akce - MILAN  CHABERA TY, CO POTKÁVÁM

Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Kulturní akce v Hradci Králové

Změna programů vyhrazena - Za obsah inzerátů odpovídá zadavatel
Použití jakýchkoliv údajů či obrazového doprovodu z těchto stránek možné výhradně se svolením redakce

Pořadatelé

TOPlist TOPlist