Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Na základě mimořádných opatření vlády prosíme naše čtenáře, aby si konání akcí ověřili na webových stránkách pořadatelů.

Probíhající soutěže

HUDEBNÍ FÓRUM 2021

HUDEBNÍ FÓRUM 2021

Koncert COLIN CURRIE
16. LISTOPADU 2021 VE 20.00 HODIN, SÁL FILHARMONIE HK

HUDEBNÍ FÓRUM 2021

HUDEBNÍ FÓRUM 2021

Koncert DĚVČÁTKO SE SIRKAMI - Martinů Voices + Orchestr Berg
11. LISTOPADU 2021 VE 20.00 HODIN, SÁL FILHARMONIE HK

Kalendárium akcí

 <  ŘÍJEN 2021  > 
POÚT STČT SOBNE
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 26 27 28 29 30 31
             

Doporučujeme kulturní akce

Na základě mimořádných opatření vlády prosíme naše čtenáře, aby si konání akcí ověřili na webových stránkách pořadatelů.

V Hradci Králové začíná 27. ročník mezinárodního festivalu Jazz Goes to Town

zpět


V Hradci Králové začíná 27. ročník mezinárodního festivalu Jazz Goes to Town

Dnes, v úterý 12. října, začíná mezinárodní hudební festival Jazz Goes to Town / Jazz jde městem. Proběhne na devíti různých místech v Hradci Králové a potrvá do soboty 16. října. Tradičně posluchačům nabídne české i světové hudební premiéry, ale také interprety, kteří v loňském roce na festivalu kvůli pandemii nemohli vystoupit. Hlavním lákadlem letošního ročníku je koncert tří světoznámých improvizátorů ve spojení s orchestrem Filharmonie Hradec Králové.

Zahájení festivalu v Klubu č.p. 4

První festivalový koncert proběhne v prostorách Klubu č.p. 4 na Velkém náměstí. „Letos jsme se rozhodli festival zahájit v komorních prostorách v centru města. Původně se měl koncert uskutečnit v atriu Cejpova paláce – opuštěné budovy v Dlouhé ulici, pár kroků od Klubu č.p. 4. S ohledem na aktuální předpověď počasí se multižánrové kapely Endemit a Tryptych nakonec představí ve vnitřních prostorách nedalekého klubu,” doplňuje k zahájení ředitelka festivalu Barbora Hodonická.

Newyorský večer ve Studiu Beseda a sobotní workshop v kavárně Artičok

Po roce se festival opět vrací také do Studia Beseda Klicperova divadla. Ve středu 13. října se v ní představí Pražský improvizační orchestr pod vedením amerického basisty George Cremaschiho a českého improvizátora Petra Vrby. Ansámbl v rámci tohoto koncertu doplní také německý trumpetista Axel Dörner, který je výjimečný svým širokým žánrovým rozpětím. Speciálně pro letošní ročník festivalu si hudebníci připravili repertoár hudebního vizionáře Charlese Minguse, který ve své tvorbě prolíná jazzovou a bluesovou tradici s avantgardním zvukem. Jeho tvorbu odpoledne před začátkem koncertu příblíží hudební publicista Petr Slabý v café Na kole. Neformální přednášku s názvem Imprese Charlese Minguse postaví na své vlastní impresi z jeho díla. Kromě Mingusovy tvorby uvede také ukázky jeho skladeb interpretovaných jinými muzikanty z různých žánrových oblastí.

Druhá část newyorského večera bude patřit Brianovi Charettovi. Tento hráč na Hammondovy varhany má na kontě nominaci na prestižní hudební cenu Grammy, pracoval mimo jiné také pro kapelu doprovázející americkou Tonight Show. Energickou smršť hudby se záběrem od blues přes funk a fusion až k modernímu jazzu představí posluchačům s bubeníkem Dano Šoltisem a saxofonistou Ondřejem Štveráčkem.

Středeční večer si mohou všichni pokročilí i začínající hudebníci připomenout v rámci sobotního workshopu pod vedením George Cremaschiho v kavárně Artičok. Zmíněný spoluzakladatel Pražského improvizačního orchestru zde povede workshop s názvem Improvizace pro každého. „Workshop bude otevřen pro všechny hudebníky bez ohledu na věk, nástroj, nebo žánrové zaměření – věříme, že bude obohacující jak pro začátečníky bez zkušenosti s improvizací, tak pro pokročilé improvizátory. Samozřejmě počítáme i s tlumočením do češtiny,” doplňuje dramaturg festivalu Michal Wróblewski.

Velké koncerty bude opět hostit Bio Central

Tradičně se v programu festivalu objeví koncerty v kinosále Bio Central. Ve čtvrtek 14. října zahraje na festival přijede vítěz Nové německé jazzové ceny z let 2008 a 2010 Oliver Steidle společně s kapelou The Killing Popes. Debutové album s názvem Mainstream Desire pak v rámci stejného večera představí nová formace francouzského kytaristy Juliena Despreze s názvem Abacaxi. Kapela se pohybuje mezi rockem z konce 60. let a sound artem, její členové společně vytváří vysoce energickou hudbu doplněnou světelnou choreografií, kterou v reálném čase ovládají všichni tři hudebníci.

O den později se do kina Bio Central vrátí druhý ročník projektu The Shape of Jazz to Come, nazvaný podle slavné desky Ornette Colemana, která se považuje za první free jazzové album. „Letos jsme opět vybrali pět talentovaných a osobitých umělců mladé generace, kteří se na tři dny stanou rezidenty festivalu, nazkouší vlastní skladby a provedou je v rámci pátečního koncertu,” doplňuje koncept festivalového projektu dramaturg Michal Wróblewski. Se svým novým albem Survival Kit pak v druhé části večera návštěvníky seznámí sedmičlenný mezinárodní soubor Pimpono Ensemble se sídlem v Kodani.

Open-air koncert na náměstí, večerní after-party na náplavce a komorní vystoupení v kostele

Kromě úvodního koncertu v běžně nepřístupné budově Cejpova paláce chystají organizátoři i několik dalších zvláštních vystoupení na neobvyklých místech. Na náměstí 28. října vystoupí ve čtvrtek odpoledne úderný oktet Heart of Dixie, který se zaměřuje na taneční swing a podmaňuje si lindy-hoppové festivaly v různých zemích od Turecka až po Španělsko. Kapela ve stejný den vystoupí také v Náplavka café & music baru, kde v rámci pozdně večerní after-party čtvrteční program uzavře. Páteční odpoledne pak nabídne exkluzivní spojení dvou evropských improvizátorů – Susany Santos Silva a Martina Küchena – v prostředí husitského Kostela sv. Ambrože.

Závěrečný koncert s filharmonickým orchestrem

Závěrečný koncert v budově Filharmonie Hradec Králové bude velkolepým zakončením 27. ročníku festivalu Jazz Goes to Town / Jazz jde městem. V rámci jedinečného a exkluzivního večera se pravděpodobně poprvé a naposledy spojí dílo německého skladatele a režiséra světového formátu Heinera Goebbelse se třemi světoznámými sólisty a orchestrem Filharmonie Hradec Králové pod vedením dirigenta Marka Ivanoviće.

Švédská experimentální zpěvačka, improvizátorka a skladatelka Sofia Jernberg, saxofonový a klarinetový virtuos Frank Gratkowski a osobitá hráčka na trubku Susana Santos Silva se kromě čtyř skladeb Heinera Goebbelse (Die Faust im Wappen – 1994, Writings I – 1997, Writings II – 1997, Under the Construction – 2018) budou podílet také na provedení světových premiér dvou skladeb z pera českých skladatelů Michala Nejtka (Lost Rituals) a Petera Grahama (JOGOTOTO – Joy Goes to the Town).

Vstupenky jsou v prodeji v síti GoOut vždy do hodiny před začátkem každého koncertu. Na místě bude možné platit vstupenky pouze v hotovosti a cena je oproti předprodeji vyšší.

27. ročník festivalu: KRÁSNÉ, VELKÉ, NOVÉ, ZÁŘÍCÍ

Nacházíme se v době, která je převratná, a to jak společensky, tak umělecky, umění změny ve společnosti reflektuje odjakživa. Někteří lidé vnímají tyto změny jako krizi společenskou, uměleckou, hudební. Náš pohled je optimističtější, věříme, že stojíme na prahu něčeho nového a krásného. Jako jazzový festival máme povinnost provázet tradicí jazzové hudby, která se formuje již přes 100 let a která je stále přítomna. Zůstává zachována jako trvalá hodnota nacházející si stále nové a nové generace interpretů a posluchačů. Zároveň chceme být festivalem, který si uvědomuje a reflektuje, kde se hudba ocitá právě teď. Stojíme na prahu éry, kdy je zaprvé čím dál tím těžší určit, co je a co není přijatelné v rámci konkrétního žánru, a zadruhé, kdy toto přestává být nadále relevantní otázkou. Neexistují již bariéry mezi vyšším a nižším uměním, všechny možné vlivy, žánry a formy spolu mohou koexistovat, vytvářet nové kombinace a posouvat hudbu dál. Naše letošní hesla jsou odrazem toho, jak pozitivně vnímáme tuto novou dobu, kdy je hudba přístupná všem, a to v jakékoliv podobě.

Všichni dobří rodáci

GEORGE CHALOUPKA

GEORGE CHALOUPKA

Nikdo není doma prorokem. Přes 90 % internetových odkazů na George Chaloupku, v Čechách trestuhodně opomíjeného vědce, je anglicky nebo v jiném světovém jazyku. Zvláštní příběh tehdy ještě Jiřího Chaloupky začal 6. září 1932 v Týništi nad Orlicí.

FRANTIŠEK HOVORKA

FRANTIŠEK HOVORKA

Informace o datu narození našich rodáků se občas liší.

JIŘÍ ČERYCH

JIŘÍ ČERYCH

Jiří Čerych, který se narodil 31. ledna 1928 v Trutnově, měl osud úzce svázaný se svým starším bratrem Ladislavem

Hradecko

Strukáž

23.října - sobota


Termín: 23. 10. 2021 Čas: 9 – 13 hodin Cena: 600,- Kč V ceně je zahrnut přístup do fotokomory, veškerý materiál, který budete potřebovat (filmy, papíry, chemikálie). Odbornou pomoc lektora a výuka v kurzu. Lektor: MgA. Vítězslav Krejčí Popis: Oživení jednoduché fotografické techniky tzv. strukáže. Jedná se o výtvarnou činnost v podobě kresby, malování, obtiskovaní apod. pomocí fotochemických roztoků na ploše černobílého fotografického papíru.

Bez obalu

25.října - pondělí


Přijďte si poslechnout besedu na téma bezobalové domácnosti s Evou Sajdlovou z Bezobalu HK.

Beseda se spisovatelkou - Jana Poncarová

27.října - středa


Zveme vás na setkání se známou spisovatelkou a novinářkou Janou Poncarovou. Předprodej vstupenek zahájen 1. 10. 2021.

Tiskové zprávy

FESTIVAL JAZZ GOES TO TOWN PŘEDSTAVIL VÍCE NEŽ PADESÁT INTERPRETŮ NA DEVÍTI MÍSTECH V HRADCI KRÁLOVÉ

FESTIVAL JAZZ GOES TO TOWN PŘEDSTAVIL VÍCE NEŽ PADESÁT INTERPRETŮ NA DEVÍTI MÍSTECH V HRADCI KRÁLOVÉ

V termínu 12. – 16. 10. 2021 proběhl v Hradci Králové 27. ročník mezinárodního hudebního festivalu Jazz jde městem / Jazz Goes to Town.

ZUŠ Střezina zve na Průvod pro radost

ZUŠ Střezina zve na Průvod pro radost

20. října v 15 hodin
oficiálně zahájení oslav kulatého výročí ZUŠ Střezina a ZUŠ Habrmanova

V Hradci Králové začíná 27. ročník mezinárodního festivalu Jazz Goes to Town

V Hradci Králové začíná 27. ročník mezinárodního festivalu Jazz Goes to Town

Dnes, v úterý 12. října, začíná mezinárodní hudební festival Jazz Goes to Town / Jazz jde městem. Proběhne na devíti různých místech v Hradci Králové a potrvá do soboty 16. října. Tradičně posluchačům nabídne české i světové hudební premiéry, ale také interprety, kteří v loňském roce na festivalu kvůli pandemii nemohli vystoupit. Hlavním lákadlem letošního ročníku je koncert tří světoznámých improvizátorů ve spojení s orchestrem Filharmonie Hradec Králové.

Kalendárium akcí

 <  ŘÍJEN 2021  > 
POÚT STČT SOBNE
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 26 27 28 29 30 31
             

Připravované akce

Kulturní akce - Pravidlené kurzy Bubnování
Kulturní akce - Hudební fórum
Kulturní akce - DVOŘÁKOVO KLAVÍRNÍ KVARTETO
Kulturní akce - PAVEL SUKDOLÁK
Kulturní akce - MILAN  CHABERA TY, CO POTKÁVÁM

Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Kulturní akce v Hradci Králové

Změna programů vyhrazena - Za obsah inzerátů odpovídá zadavatel
Použití jakýchkoliv údajů či obrazového doprovodu z těchto stránek možné výhradně se svolením redakce

Pořadatelé

TOPlist TOPlist