Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Na základě mimořádných opatření vlády prosíme naše čtenáře, aby si konání akcí ověřili na webových stránkách pořadatelů.

Probíhající soutěže

V ROMANTICKÉM TÓNU

V ROMANTICKÉM TÓNU

V ROMANTICKÉM TÓNU
Černohorský, Bruckner, Fiala, Górecki, Janáček
30. LEDNA 2022 V 17.00 HODIN, SÁL FILHARMONIE HK

 

ZÁHOŘOVO LOŽE

ZÁHOŘOVO LOŽE

ZÁHOŘOVO LOŽE
Kantáta pro sóla, sbor a orchestr dle předlohy K. J. Erbena
10. ÚNORA 2022 V 19.30 HOD., SÁL FILHARMONIE HK

HRADECKÉ TAJNOSTI

HRADECKÉ TAJNOSTI

HRADECKÉ TAJNOSTI
Podzemními chodbami starého Hradce do minulosti i budoucnosti s hudbou
19. ÚNORA 2022 V 16.00 HODIN, SÁL FILHARMONIE HK

Kalendárium akcí

 <  LEDEN 2022  > 
POÚT STČT SOBNE
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Doporučujeme kulturní akce

Na základě mimořádných opatření vlády prosíme naše čtenáře, aby si konání akcí ověřili na webových stránkách pořadatelů.

JAROSLAV URBAN

zpět


JAROSLAV URBAN

V našem městě dodnes nenajdete krásnější taneční sál. Kam se hrabe Adalbertinum, Střelnice, o Aldisu nemluvě. Ještě v 70. letech tam probíhaly oblíbené "taneční čaje", do nichž se pokoušeli muzikanti propašovat aktuální západní hity. Řeč je o Palmové zahradě hotelu Grand. Jaroslav Urban, jeho nejslavnější majitel, ovšem rozhodně nepřišel k hotovému. Byl to člověk pro Hradec důležitý - a zároveň tajemný, neboť relevantních informací lze získat pomálu.

 

Narodil se jako Jaroslav Josef do početné rodiny 29. prosince 1874 (údaje SVK HK uvádějí 31. prosince 1874) v Domoušicích v lounském okrese. Možná právě rodná obec, situovaná do vyhlášené chmelařské oblasti, v něm vzbudila touhu zasvětit život pohostinství. Každopádně do Karlových Varů, kde získal výuční list v oboru číšník, to zas nebylo tak daleko. Královéhradecký hotel Grand, zbudovaný v letech 1896 - 1897, prošel před jeho příchodem mnoha peripetiemi. Původní majitel, židovský obchodník Josef Fränkl, už krátce po otevření musel čelil zlobě antisemitských bojůvek (pochopitelně maskovaných) a raději se novostavby zbavil. Kupcem byl královéhradecký okres, který v části objektu zřídil kanceláře. Hotel pronajal Josefu Morávkovi. A roku 1906 se nájemcem stal právě Jaroslav Urban, druhdy zdejší vrchní číšník.

 

Starosta Ulrich chtěl pro město prvotřídní ubytovací zařízení, což Jaroslav Urban v krátkém čase splnil. O něco později se stal exkluzivním vlastníkem. Přikoupil další objekty. Velkolepou vizi mu pomáhali splnit nejpřednější architekti a umělci - Jan Kotěra, Jaroslav Horejc, František Kysela, Jan Štursa, Josef Škoda atd. Chloubou podniku se stala právě Palmová zahrada, jejíž provoz zahájily 7. a 8. října 1911 koncerty České filharmonie. Kromě plesů a dalších společenských událostí v tomto sále promítalo kino - s obří kapacitou 1 000 diváků! (Hoteliér Urban byl zřejmě nadšeným filmovým fanouškem. Roku 1913 vybudoval i první královéhradecký letní biograf s 540 místy u Jiráskových sadů.)  

  
Jaroslav Urban se nějaký čas (od r. 1921) angažoval i v československých polostátních mořských lázních Grandhotel Kupari u chorvatského Dubrovníku. Dalším majstrštykem se stalo jeho angažmá v jáchymovském Radium Palace (1924). Skomírajícímu podniku dokázal vrátit zašlou slávu a dostat ho mezi deset nejluxusnějších hotelů starého kontinentu. Dobrotivý král František Smolík z filmu Princezna se zlatou hvězdou by mu jistě udělil Řád zlaté vařečky za proslulou svíčkovou dušenou na zelenině a červeném vínu s náplní z husích jatýrek, promíchaných s pistáciemi. Dost možná i Řád myšího kožíšku za velkolepé úpravy (terasa s kolonádou a balustrádami, taneční bar ve stylu art deco, lesní kavárna, tenisové hřiště atd.). 

 

Bohužel čas vyměřený Jaroslavu Urbanovi se rychle krátil. Zemřel 29. prosince 1931 v Praze, stár pouhých sedmapadesát let. A hradecký Grand? Po 2. světové válce připadl státu. Coby Grandhotel Bystrica chátral, rekonstrukce proběhla teprve počátkem 21. století.

 

VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU V HRADCI KRÁLOVÉ

Všichni dobří rodáci

JOSEF JAHODA

JOSEF JAHODA

Chlapec s krásně voňavým jménem se narodil 27. ledna 1872 v Havlíčkově (tehdy ještě Německém) Brodě.

FRANTIŠEK ERIK ŠAMAN

FRANTIŠEK ERIK ŠAMAN

Když jsem vybíral mezi výročími F. A. Šamana a Fráni Šrámka, přednost dostal prvně jmenovaný, byť jde o literáta patřícího výhradně své době.

OTMAR VAŇORNÝ

OTMAR VAŇORNÝ

Cíl měl překladatel Otmar Vaňorný jasný, cesta k němu však nebyla přímá.

Tiskové zprávy

Oslava Zdenka Merty a setkání žánrů ve Filharmonii Hradec Králové

Oslava Zdenka Merty a setkání žánrů ve Filharmonii Hradec Králové

Středeční večer 19. ledna bude v sále Filharmonie Hradec Králové patřit skladateli a klavíristovi Zdenku Mertovi. Koncert nese název podle jeho kompozice Century Dances s dovětkem Zdenek Merta 70, který napovídá, že jde zároveň o oslavu jubilea tohoto světově nejhranějšího českého autora populární hudby, který zde společně se svou rodinou a hosty vystoupí také jako interpret.

MIMOŘÁDNÉ DÍLO BÁSNÍKA JANA SKÁCELA PŘIPOMENE KOMPONOVANÝ VEČER, KTERÝ PŘIPRAVILO DIVADLO DRAK SPOLEČNĚ S FILHARMONII HRADEC KRÁLOVÉ

MIMOŘÁDNÉ DÍLO BÁSNÍKA JANA SKÁCELA PŘIPOMENE KOMPONOVANÝ VEČER, KTERÝ PŘIPRAVILO DIVADLO DRAK SPOLEČNĚ S FILHARMONII HRADEC KRÁLOVÉ

V únoru 2022 si připomínáme 100 let od narození významného českého básníka Jana Skácela, jehož dílo zůstává stále živé a díky své zvukomalebnosti a obrazivosti dodnes ovlivňuje a inspiruje řadu současných hudebních a divadelních tvůrců.

Tříkrálová sbírka

Tříkrálová sbírka

Vážení přátelé,
obracíme se na Vás s prosbou o podporu projektů Oblastní charity Hradec Králové.
Tři králové vyjdou letos opět do ulic a budou prosit o příspěvek do kasičky. V obcích a městech jsou již předem dané konkrétní termíny, na některých místech jsou k dispozici statické kasičky (mapa kasiček na www. charitahk.cz).

Tříkrálovou sbírku je možné také podpořit prostřednictvím online kasičky na www.trikralovasbirka.cz, popřípadě zasláním daru na účet 66008822/0800, VS 777955007 (VS identifikuje, že Váš dar získá Oblastní charita HK).
Výtěžek Tříkrálové sbírky 2022 pro Královéhradecko podpoří Hospicovou péči o nevyléčitelně nemocné a jejich rodiny v domácím prostředí, přípravné práce pro výstavbu a provoz lůžkového hospice. Dále Odborné sociální poradenství lidem v těžkých životních situacích, provozně technické zázemí pro sociální služby a zdravotní péči, humanitární projekt v Indii (5 %, např. školní autobus), krizový fond pro pomoc při mimořádné události (3 % např. povodně).
Kompletní info na www.charitahk.cz
Děkujeme Vám, pracovníci Oblastní charity Hradec Králové.

Kalendárium akcí

 <  LEDEN 2022  > 
POÚT STČT SOBNE
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Připravované akce

Kulturní akce - Tří králová sbírka
Kulturní akce - OHLÉDNUTÍ  za výstavami loňského roku...
Kulturní akce - Filmové melodie

Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Kulturní akce v Hradci Králové

Změna programů vyhrazena - Za obsah inzerátů odpovídá zadavatel
Použití jakýchkoliv údajů či obrazového doprovodu z těchto stránek možné výhradně se svolením redakce

Pořadatelé

TOPlist TOPlist