Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Na základě mimořádných opatření vlády prosíme naše čtenáře, aby si konání akcí ověřili na webových stránkách pořadatelů.

Probíhající soutěže

V ROMANTICKÉM TÓNU

V ROMANTICKÉM TÓNU

V ROMANTICKÉM TÓNU
Černohorský, Bruckner, Fiala, Górecki, Janáček
30. LEDNA 2022 V 17.00 HODIN, SÁL FILHARMONIE HK

 

ZÁHOŘOVO LOŽE

ZÁHOŘOVO LOŽE

ZÁHOŘOVO LOŽE
Kantáta pro sóla, sbor a orchestr dle předlohy K. J. Erbena
10. ÚNORA 2022 V 19.30 HOD., SÁL FILHARMONIE HK

HRADECKÉ TAJNOSTI

HRADECKÉ TAJNOSTI

HRADECKÉ TAJNOSTI
Podzemními chodbami starého Hradce do minulosti i budoucnosti s hudbou
19. ÚNORA 2022 V 16.00 HODIN, SÁL FILHARMONIE HK

Kalendárium akcí

 <  LEDEN 2022  > 
POÚT STČT SOBNE
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Doporučujeme kulturní akce

Na základě mimořádných opatření vlády prosíme naše čtenáře, aby si konání akcí ověřili na webových stránkách pořadatelů.

JOSEF ŠKVORECKÝ

zpět


JOSEF ŠKVORECKÝ Rok 1924 nebyl zlý. V lednu (21.) se v Gorkách do světlých komunistických zítřků odebral V. I. Lenin, v Náchodě se v září (27.) narodil Josef Škvorecký. Prvně jmenovaný svým světovým názorem - aniž by to tušil - tomu druhému značně zkomplikoval osud. Často churavý jedináček Pepík hodně četl. Jeho zjitřenou fantazii nepřímo povzbuzoval otec, ředitel sokolského kina. Josef díky častým návštěvám získal celoživotní příchylnost k celuloidovým obrázkům. Po obecné škole chlapecké absolvoval státní reálné gymnázium. Setkal se s výjimečnými osobnostmi - budoucími hudebními skladateli Jaroslavem Celbou a Pavlem Bayerlem, dramatikem Vratislavem Blažkem, herečkou Lubou Skořepovou. Zkoušku dospělosti složil ve válečném roce 1943.
 
V pětačtyřicátém se v Praze zapsal na Lékařskou fakultu. Brzy ji vyměnil za studium na fakultě filozofické, specializace angličtina a filozofie. (Jazyk Shakespearův si osvojoval od třinácti z kuriózního důvodu - platonické lásky k filmové hvězdě Judy Garlandové.) Absolvoval r. 1949, dva roky učil na školách vPolici nad Metují a v Hořicích. Doktorem filozofie byl prohlášen v jednapadesátém, čekala ho dvouletka na vojně. Přítel z FF Lubomír Dorůžka mu pak pomohl k postu redaktora ve Státním nakladatelství krásné literatury, hudby a umění. Škvorecký se věnoval překladům z anglosaské oblasti, v čemž pokračoval i v časopise Světová literatura. S Dorůžkou také prosazoval milovaný swing (pořad Opravdu blues, knižní jazzové antologie ze 60. let, rozhlasový pořad Šest na lenošce).
 
První "román" napsal v devíti letech. Vizionářsky se odehrával v Kanadě a "dokončil" tím trilogii svého oblíbeného spisovatele J. O. Curwooda.  Dílko mělo 14 stran, ilustroval ho otec. Od patnácti se věnoval poezii (skladba Nezoufejte!). K próze přešel nepublikovaným textem Věk nylonu z r. 1946. Slavné Zbabělce, jakousi stylizovanou autobiografii, napsal mezi lety 1948 - 49. Zajímaly ho holky a jazz, historické události konce války byly podružné. (Mimochodem: "románová" hospoda Port Artur je výjimečný případ legendy, která při osobní návštěvě nezklame.) Nejdřív knihu poznal okruh inteligence kolem Jiřího Koláře. Po vydání r. 1958 se novomanžel Škvorecký (Zdenu Salivarovou si vzal v březnu) stal terčem zběsilých útoků konzervativního křídla KSČ. Musel se vrátit do nakladatelství, publikační možnosti měl omezené. Sérii detektivek z počátku šedesátých let podepsal spoluautor Jan Zábrana. Když konečně roku 1963 vychází novela Legenda Emöke, Škvorecký volí svobodné povolání. Etabluje se v literatuře (Konec nylonového věku, nostalgickou krustou smutku potažený Sedmiramenný svícen, Hořkej svět, Lvíče), pokračuje v překladech (Lewis, Hemingway, Chandler). Proniká na Barrandov coby autor scénářů Farářův konec, Zločin v šantánu, Flirt se slečnou Stříbrnou. Publikuje ve Světové literatuře, Plameni, Hostu do domu, Literárních novinách, Literárních listech. Je přijat do Svazu čs. spisovatelů.    
 
Okupace 1968 vše změnila. Manželé Škvorečtí se přesunuli do kanadského Toronta. Zdena obětavě sloužila českému písemnictví exilovým nakladatelstvím 68 Publishers, Josef na univerzitě učil anglickou a americkou literaturu, dějiny kinematografie a tvůrčí psaní. Psal čtivě o Nové vlně čs. filmu (Všichni ti bystří mladí muži a ženy), vznikly prózy Mirákl nebo Příběh inženýra lidských duší. Pak nečekaně mění výhybku. V "chartovním" roce 1977 překvapil vycizelovaným dílem o Antonínu Dvořákovi Scherzo capriccioso. Podobný šok čtenáře čekal u složitě členěného románu o Češích za americké občanské války Nevěsta z Texasu. Pracoval na něm sedm let, měl ho nejraději. Obrovský úspěch v Americe měla novela Bassaxofon. V jeho bibliografii nalezneme též položky z jiných oblastí (divadelní a rozhlasové hry, básně atd.). Na události ve vlastiupozorňoval články v tisku nebo pořady na stanici Hlas Ameriky.
 
Po listopadu 1989 Škvorecký zažil doma zasloužený boom. Adaptace Tankového praporu plnila pokladny kin. Reedice i nové knihy vycházely v obrovských nákladech. Za zmínku stojí zejména dojemná obhajoba manželky Zdeny, nařčené ze styků s StB, v románu Dvě vraždy v mém dvojím životě. Vznikly TV adaptace jeho děl a zdařilé dokumenty Josef Tiché ořezávátko a Gentleman Josef Škvorecký. V Praze založil soukromou vysokou školu tvůrčího psaní. Ve Spisech JŠ vyšly mj. objevné korespondence s L. Dorůžkou a J. Zábranou. Náchod rodáka oslavil festivalem Prima sezona. Obdržel literární a státní ocenění doma i v zahraničí (Order of Canada, Řád bílého lva atd.). Byla po něm pojmenována planetka č. 26314.
 
Naposledy pobýval v Čechách roku 2004. Amatérský tenorsaxofonista a profesionální spisovatel zemřel 3. ledna 2012 v Torontu. V dubnu 2014 mu byla na Staroměstském hřbitově v Náchodě odhalena symbolická pamětní deska. 11. května 2014 tam na náměstí instalovali Lavičku Josefa Škvoreckého.
 
 
VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU V HRADCI KRÁLOVÉ

Náchod s Josefem Škvoerckým

Josef Škvorecký

 
FOTO Eva Ujevičová, Náchod 17. října 1999

Všichni dobří rodáci

JOSEF JAHODA

JOSEF JAHODA

Chlapec s krásně voňavým jménem se narodil 27. ledna 1872 v Havlíčkově (tehdy ještě Německém) Brodě.

FRANTIŠEK ERIK ŠAMAN

FRANTIŠEK ERIK ŠAMAN

Když jsem vybíral mezi výročími F. A. Šamana a Fráni Šrámka, přednost dostal prvně jmenovaný, byť jde o literáta patřícího výhradně své době.

OTMAR VAŇORNÝ

OTMAR VAŇORNÝ

Cíl měl překladatel Otmar Vaňorný jasný, cesta k němu však nebyla přímá.

Tiskové zprávy

Oslava Zdenka Merty a setkání žánrů ve Filharmonii Hradec Králové

Oslava Zdenka Merty a setkání žánrů ve Filharmonii Hradec Králové

Středeční večer 19. ledna bude v sále Filharmonie Hradec Králové patřit skladateli a klavíristovi Zdenku Mertovi. Koncert nese název podle jeho kompozice Century Dances s dovětkem Zdenek Merta 70, který napovídá, že jde zároveň o oslavu jubilea tohoto světově nejhranějšího českého autora populární hudby, který zde společně se svou rodinou a hosty vystoupí také jako interpret.

MIMOŘÁDNÉ DÍLO BÁSNÍKA JANA SKÁCELA PŘIPOMENE KOMPONOVANÝ VEČER, KTERÝ PŘIPRAVILO DIVADLO DRAK SPOLEČNĚ S FILHARMONII HRADEC KRÁLOVÉ

MIMOŘÁDNÉ DÍLO BÁSNÍKA JANA SKÁCELA PŘIPOMENE KOMPONOVANÝ VEČER, KTERÝ PŘIPRAVILO DIVADLO DRAK SPOLEČNĚ S FILHARMONII HRADEC KRÁLOVÉ

V únoru 2022 si připomínáme 100 let od narození významného českého básníka Jana Skácela, jehož dílo zůstává stále živé a díky své zvukomalebnosti a obrazivosti dodnes ovlivňuje a inspiruje řadu současných hudebních a divadelních tvůrců.

Tříkrálová sbírka

Tříkrálová sbírka

Vážení přátelé,
obracíme se na Vás s prosbou o podporu projektů Oblastní charity Hradec Králové.
Tři králové vyjdou letos opět do ulic a budou prosit o příspěvek do kasičky. V obcích a městech jsou již předem dané konkrétní termíny, na některých místech jsou k dispozici statické kasičky (mapa kasiček na www. charitahk.cz).

Tříkrálovou sbírku je možné také podpořit prostřednictvím online kasičky na www.trikralovasbirka.cz, popřípadě zasláním daru na účet 66008822/0800, VS 777955007 (VS identifikuje, že Váš dar získá Oblastní charita HK).
Výtěžek Tříkrálové sbírky 2022 pro Královéhradecko podpoří Hospicovou péči o nevyléčitelně nemocné a jejich rodiny v domácím prostředí, přípravné práce pro výstavbu a provoz lůžkového hospice. Dále Odborné sociální poradenství lidem v těžkých životních situacích, provozně technické zázemí pro sociální služby a zdravotní péči, humanitární projekt v Indii (5 %, např. školní autobus), krizový fond pro pomoc při mimořádné události (3 % např. povodně).
Kompletní info na www.charitahk.cz
Děkujeme Vám, pracovníci Oblastní charity Hradec Králové.

Kalendárium akcí

 <  LEDEN 2022  > 
POÚT STČT SOBNE
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Připravované akce

Kulturní akce - Tří králová sbírka
Kulturní akce - OHLÉDNUTÍ  za výstavami loňského roku...
Kulturní akce - Filmové melodie

Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Kulturní akce v Hradci Králové

Změna programů vyhrazena - Za obsah inzerátů odpovídá zadavatel
Použití jakýchkoliv údajů či obrazového doprovodu z těchto stránek možné výhradně se svolením redakce

Pořadatelé

TOPlist TOPlist