Kalendárium akcí
Doporučujeme #kulturní akce
ROK VDOVY - PROMÍTÁNÍ FILMU SPOJENÉ S BESEDOU HEREČKY PAVLY BERETOVÉ
23.dubna - středa od 17:00 hodin
FRANTIŠEK JOSEF GERSTNER

Takového člověka si Rakousko-Uhersko muselo cenit. Byl kooptován coby geometr do Dvorské komise pro vyvazování z roboty. Jenže za nějaký čas Gerstnera začala víc bavit astronomie. Tři léta sbíral zkušenosti na vídeňské hvězdárně, pak přešel na tu pražskou. Za práci o určování zeměpisné délky místa podle zatmění Slunce ho přijali do Královské české společnosti nauk, které v letech 1802 – 3 předsedal. Při „vedlejšáku“ s Leonhardem Gruberem zkonstruoval roku 1786 přesný barometr. Později sestavil první parní stroj v Čechách. Vytkl si však mnohem ambicióznější úkol. Jako přednášející navrhl změnit stávající inženýrskou školu na polytechniku. Když byla 10. listopadu 1806výuka zahájena, Gerstner se stal prvním ředitelem. Z této instituce vzniklo r. 1920 dnešní České vysoké učení technické. Na vzdělávání skvělé generace techniků, která přišla, měl lví podíl. Zval do poslucháren i nestudenty, lidi z továren – prostě každého, kdo měl zájem.
Jeho znalosti a nápaditost neznaly hranic. Do světové fyzikální literatury vstoupil dílem Teorie vln o pohybech vodní hladiny. Roku 1807 se před ním otevřela nová výzva. Jako šéf České hydrotechnické privátní společnosti rozpoznal finanční náročnost původně navrhovaného vodního kanálu České Budějovice – Linec. Vymyslel místo něj koněspřežnou trať, první veřejnou železnici na kontinentu. Stavba začala sloužit 30. září 1828, na projektu se podílel jeho syn František Antonín. F. J. Gerstner za ni dostal Leopoldův řád. Následně byl císařem jmenován do rytířského stavu, později se stal guberniálním radou. Protože mu už nesloužilo zdraví, postupně se stahoval z veřejného života. Aspoň radil, dozoroval stavby, upozorňoval na problémy. Své poznatky vtělil do knihy Handbuch der Mechanik (1831), populárního „svatého grálu“ strojařů, stavebníků a horníků.
Gerstner byl nejen plodný vědec, ale i zdatný „rozsévač“. Ze dvou sňatků vzešlo devět dětí. K dceři v Mladějově u Jičína přijel uspořádat své práce. Po dvoutýdenním pobytu 25. června 1832 skonal. Původně zde byl pohřben. Nápis na náhrobku v překladu zněl: „Jako mladík pozoroval hvězdy na nekonečném nebi, jako muž stanovil vodám přesné zákony a podpořil lidské umění silami přírodními, jako stařec, proslavený mnohou slávou, odešel ke hvězdám.“ Lze si přát lepší epitaf? Vědcovy ostatky převezli ve XX. století zpět do Chomutova. Najdete tam jeho ulici, pamětní desku, pomník a Gerstnerovu stezku. Bustu mají také ve vstupní hale Fakulty strojní ČVUT Praha. Roku 2006 byla vyražena dvousetkorunová pamětní mince. V TV cyklu Dvaasedmdesát jmen české historie vznikl i Gerstnerův portrét (2009).
VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU V HRADCI KRÁLOVÉ
Všichni dobří rodáci

MUDr. JAROSLAV STUCHLÍK
Profesor psychiatrie a neurolog MUDr. Jaroslav Stuchlík, jeden z otců československé psychoanalýzy, pocházel z malé obce Uhlíře na okrese Jičín.

PAVEL GLOS
Dovedete si představit, že za promítání filmu o československém prezidentovi (!) přijdete o zaměstnání?

JAN LETZEL
Slavný, zapomenutý, znovuobjevovaný. Jméno architekta a stavitele Jana Letzela (*9. 4. 1880 v Náchodě) v povědomí našeho národa střídavě zářilo a ztrácelo se.
Tiskové zprávy

Kino Mladých ožije už v květnu!
Zdroj: Národní filmový archiv
Centrum Mladých si 17. května prostřednictvím projektu Rekino připomene časy, kdy tu sídlilo oblíbené Kino Mladých. Kulturně-komunitní akce přinese na jeden den zpět filmové projekce, ale bude také mezigeneračním setkáním obyvatel z Malšovic, případně z celého Hradce Králové. Akce s názvem Kino Mladých ožívá! upozorní nejen na minulost místa, ale bude se také zajímat o jeho budoucnost. Během dne bude také probíhat sběr vzpomínek pamětníků kina. Program proběhne od 14 do 21 hodin.

KreatFest zaujal inspirací z Estonska a přinesl pozvání k učení
Uplynulý pátek se završil zaplněnými workshopy KreatFest. Třetí ročník festivalu kreativity a kreativního učení v Královéhradeckém kraji, který pořádá Centrum uměleckých aktivit (CUA), nabídl ve 3 dnech celkem 21 workshopů na 10 festivalových místech v Hradci Králové, Josefově, Náchodě a Broumově. Workshopy prošlo přes 150 účastníků z řad pedagogů, lektorů, edukátorů a kreativců.

Filharmonie Hradec Králové s Klicperovým divadlem pro rodiny s dětmi
Oranžová koncertní řada je již stálicí v dramaturgii Filharmonie Hradec Králové a přináší jedinečnou možnost, jak dětem představit krásy klasické hudby v přístupné, hravé a zábavné formě. Třetí koncert této oblíbené řady v nynější sezóně se konal v sobotu 12. dubna v sále královéhradecké Filharmonie a ani tentokrát nechyběla osvědčená kombinace symfonické hudby a divadelního humoru. V sobotu 17. května se potom koná závěrečné představení Oranžové řady v této sezóně, a to v Klicperově divadle.