Kalendárium akcí
Doporučujeme kulturní akce
VÁCLAV MICHAL PEŠINA, RYTÍŘ Z ČECHORODU

Farář šlechticem? I taková kariéra byla za C. a K. mocnářství možná. Další z podivuhodných příběhů našich obrozenců započal 13. září 1782. Na Novém Hradci Králové se narodil Václav Michal Pešina. Věděl přesně, co chce. Vychodil gymnázium a pokračoval na filozofii a bohosloví. Katolickým knězem se stal roku 1807.
Na štace měl štěstí - on i jeho farníci. Sedm let působil v Polné na Vysočině jako kaplan a administrátor. Dělal daleko víc, než bylo jeho povinností. Byl duchovním otcem roční industriální školy pro třináctileté dívky. S mládeží uváděl divadelní hry, pomáhal zakládat knihovny, vzdělávací a dobročinné organizace. Vlastenectví propagoval také jinak. Dlouhá léta psal do Časopisu pro katolické duchovenstvo, Dědictví sv. Jana Nepomuckého, periodik Čechoslav, Květy a Rozličnosti pražské. Spoluzakládal Matici českou. Sestavoval zpěvníky a knížky s dnes krkolomnými názvy Hlasy duchowenstwa k gegich cjs. král. majestátům, Ferdinandowi a Marii Anně přj slawnosti korunowánj, Roráte neboli Radostné Zpěwy adwentny z času cjsáře a krále Karla IV., Wýraz radosti wděčných Čechůw nad wydanými zpěwy geho cjsarské králowské wysosti Františka Karla u přjležitosti přjgezdu geho cjsarské králowské wysosti do Prahy dne 20. zářj 1840.
Roky 1814 - 1819 prožil v Krucemburku, kde pro školu vymyslel Knihu cti a hanby. Nejvíc času strávil v Blučině u Brna. Údajně právě 21. listopadu 1828, v den 484. výročí položení základního kamene katedrály sv. Víta, dostal ve snu úkol, aby inicioval její dostavbu. Když se vidění opakovalo, dokonce i v Praze, kde se stal r. 1832 kanovníkem a českým kazatelem právě u sv. Víta, neváhal. Katedrála po požáru (1541), rabování (1619), úmyslném ničení (1757), pokusu o barokní dostavbu (1670) přežila i jedovatou poznámku Němce Bocka o „impozantní zřícenině uprostřed hlavního města Čech“. Jenže tristní situace se neměnila. Kancléř Metternich poskytl pouze rady. Proto agilní Pešina s hrabětem Thunem zažádali roku 1843 o povolení vzniku Jednoty svatovítské. První setkání se konalo až za 13 let, 28. března 1859. Pešina burcoval, že unikátní památka podléhá zkáze. Navrhl vyhlásit národní sbírku. Nešlo o takový sukces jako při stavbě Národního divadla, ale dobrá věc se nakonec podařila. (Mimochodem: největší prezent poskytl nenáviděný císař František Josef I.)
Dalšího plánovaného shromáždění, natož dokončení díla 28. září 1929, se Václav Michal Pešina nedožil. Zesnul 7. května 1859. Čestný občan Polné, nositel řádu Železné koruny III. třídy a rytíř má náhrobek na Malostranském hřbitově a pod číslem 33 též bustu na ochozu katedrály, na jejímž dokončení má lví podíl. Půjdete-li Pešinovou ulicí kolem školy s jeho jménem - nebo budete obdivovat nejslavnější český svatostánek -, věnujte mu vzpomínku.
Všichni dobří rodáci

FRANTIŠEK MATĚJ HILMAR
„Vynálezce“ polky, pořád jednoho z nejpopulárnějších tanců českých plesů, přišel na svět 30. září 1803 v Nové Pace.

MARTIN RŮŽEK
"Jsem Kazisvět VI., z Boží vůle král." Podivný pozdrav, řinčí brnění a panovníkovi spadne přilba na tvář. Jako kluci jsme se v kině smáli, ale trošku nuceně
Tiskové zprávy

Bílá věž bude z důvodu oprav po celý říjen uzavřena
Hradecká kulturní a vzdělávací společnost s.r.o., provozovatel Bílé věže, informuje občany a návštěvníky města, že z důvodu nutných oprav dojde v měsíci říjnu k úplnému uzavření věže.

Filharmonie Hradec Králové zahajuje novou sezónu s novým ředitelem
Slavnostním koncertem ve čtvrtek 14. září otevírá Filharmonie Hradec Králové svou 46. koncertní sezónu. Pro své posluchače má připravenou širokou paletu hudebních zážitků, inspirativních uměleckých osobností a novinek. Oproti minulým sezónám se odehrála jedna podstatná změna, a to na pozici ředitele, kterým se na základě březnového výběrového řízení stal Vladimír Šrámek.

OCHUTNÁTE S NÁMI NEJLEPŠÍ VÍNA?
Léto pomalu končí a KRÁL VÍN České republiky opět jezdí za vámi s těmi nejlepšími víny.