Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Probíhající soutěže

Probíhající soutěže

LENKA FILIPOVÁ

LENKA FILIPOVÁ

Koncert populární zpěvačky   
8. BŘEZNA 2023 V 19 HODIN, ADALBERTINUM, ČS. ARMÁDY 300, HK

RADŮZA

RADŮZA

Koncert populární zpěvačky   
16. ÚNORA 2023 V 19 HOD., ADALBERTINUM, ČS. ARMÁDY 300, HK

PŘEDVÁNOČNÍ GROTESKY

PŘEDVÁNOČNÍ GROTESKY

Trojice klasických grotesek - mistři éry němého filmu Charlie Chaplin, Buster Keaton, Laurel a Hardy
14. PROSINCE 2022 V 19.30 HOD., SÁL FILHARMONIE HK

ADVENTNÍ ZASTAVENÍ

ADVENTNÍ ZASTAVENÍ

Hradecká nokturna - koncert Jiřího, Karla a Lucie Houdkových
17. PROSINCE 2022 V 17.00 HODIN
Městská hudební síň, Zieglerova 91, Hradec Králové

 

PÍSNĚ O TAJEMSTVÍ NAROZENÍ

PÍSNĚ O TAJEMSTVÍ NAROZENÍ

Adventní koncert v rámci cyklu Hradecká nokturna
3. PROSINCE 2022 V 17.00 HODIN
Kostel Nanebevzetí Panny Marie, Velké náměstí, Hradec Králové

Kalendárium akcí

 <  LISTOPAD 2022  > 
POÚT STČT SOBNE
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Doporučujeme kulturní akce

Klicperovo divadlo uvede premiéru Očarování
03.10.2022

zpět


Klicperovo divadlo uvede premiéru Očarování
První premiérou Klicperova divadla v nové sezóně 2022/2023 je originální autorská adaptace stěžejního románového díla Hermanna Brocha Očarování. Režisérem a autorem adaptace v jedné osobě je oceňovaný, mladý režisér a umělecký šéf pražského Divadla X10 Ondřej Štefaňák.
 
Hermann Broch napsal román Očarování ve třicátých letech dvacátého století, ale vyšel až po jeho smrti, a to dokonce ve dvou verzích. Autor zasadil děj této knihy do malého horského údolí, které se krčí pod majestátní horou Kuppron. Zde se potkáváme s obyvateli dvou vesnic – Horní a Dolní – které propojují příbuzenské svazky, ale i staré a věčně spící nesváry a rivalita. Do tohoto údolí zavítá tajemný cizinec, který přesvědčí většinu obyvatel Dolní vsi, aby se vydali do tajemné hory pro zlato. Křehký smír narušený příchodem cizince pak naruší tragédie, k níž dojde během tradičního rituálu Svěcení kamene, na kterém mají být smyty všechny křivdy mezi horňáky a dolňáky. A tajemná a mocná hora se mezitím pomalu probouzí.
 
Román, který se zabývá mocí mýtů v myšlení lidí, ale i mechanismy, díky nimž podléhají jednotlivci demagogii a diktatuře, se svého divadelního zpracování v Čechách dočká úplně poprvé. Autor dramatizace, režisér a scénograf v jedné osobě, se v ní zaměřil na téma osobní odpovědnosti a kolektivní viny. Společně s postavami se snažíme rozplést, kdo nese odpovědnost za tragickou událost, která se odehrála během rituálu svěcení kamene, zároveň nahlížíme do jejich životních osudů, které jsou plné groteskních událostí, životních zvratů, ale i humoru a notné dávky magie. Vznikl tak působivý jevištní příběh o tom, jak snadno může společnost podlehnout jednoduchým a lákavým řešením a jak těžce a klopotně se pak vyrovnává s jejich následky. 
 
“Broch mě okouzlil svými hluboce fylozickými úvahami, které přibližuje na konkrétních lidských osudech. Očarování jsou skvělou příležitostí, jak vznést otázky současného světa jako například sociální nerovnost, environmentalismus a migrace v širším a univerzálně platnějším kontextu. Jádrem dramatizace je stav obou vesnic, o nichž román pojednává, po zfanatizovaném obřadu, během něhož zahyne několik lidí a stanou se další strašné věci. Zajímá mě podíl viny a odpovědnosti, respektive jak se jednotlivé postavy i celá komunita vyrovná s otřesnou zkušeností,” říká režisér Ondřej Štefaňák.
 
Inscenaci kromě hereckých výkonů a precizní režie zdobí a výrazné výtvarné pojetí scény a kostýmů. Dalším osobitým prvkem inscenace je nápadité využití live videa či originální autorská hudba.
 
“Román Hermanna Brocha jsme si vybrali proto, že v sobě nese jednoduchý, ale silný příběh o manipulaci a o neschopnosti, či neochotě jí čelit. Brochův svět je zabydlen širokou paletou nejrůznějších charakterů, je to svět bohatý a barevný. To všechno jsme se snažili dostat na jeviště. Tu rozmanitost, tu jinakost, to, jak je každý očarován úplně něčím jiným. Jistá syrovost a všudypřítomná magie, zosobněná tajemnou a zlověstnou horou, to je další fascinující prvek Brochova románu. Je to vlastně takový alpský western s fantasy prvky. Inscenace, která má humor a nadhled, která je groteskní, ale zároveň závažné věci zbytečně nezlehčuje. Myslím, že je nač se těšit,” poznamenává dramaturg inscenace Martin Satoranský.
 
Diváci se mohou těšit na plejádu zajímavých postav a samozřejmě na vynikající výkon herců Klicperova divadla. Matku Gissonovou, přirozenou autoritu Kuppronského údolí, léčitelku a bylinkářku ztvární Zora Valchařová Poulová. Její dceru, tvrdohlavou a svéhlavou paní Milandovou pak Lucie Andělová. Ve dvojroli Irmgardy, vnučky matky Gissonové a dcery paní Milandové, a Agáty, mladé a originální vesnické dívky, se divákům představí Anna Kratochvílová. Michal Lurie se ujal role horala Matěje, bratra paní Milandové. Starostu vesnice Laxe, bohatého bonvivána a majitele pily, ztvární František Staněk. Jeho poskoka Vencla, který mermomocí touží se konečně prosadit, pak Jakub Tvrdík. Obchodníka Wetchyho, “náplavu” z města a tak trochu smolaře, hraje William Valerián. Josef Čepelka pak obyvatele vsi uhrane jako Marius Ratti, tulák a pokušitel. V roli řeznického synka Petra Sabesta se pak diváci mohou těšit na Karla Peška.
 
Román přeložila Božena Koseková. Autorem dramatizace, režisérem a scénografem inscenace je Ondřej Štefaňák. Kostýmy navrhla Jana Hauskrechtová. Hudbu do inscenace složil Kryštof Blabla. Asistentkou režie je Marie Bösova, dramaturgem inscenace Martin Satoranský.
 
České premiéry se uskuteční ve Studiu Beseda v pátek 7. a v sobotu 8. října 2022 od 19 hodin.
 
 
Hermann Broch, Ondřej Štefaňák
OČAROVÁNÍ
 
Režie: Ondřej Štefaňák
Dramaturgie: Martin Satoranský
Scéna: Ondřej Štefaňák
Kostýmy: Jana Hauskrechtová
Hudba: Kryštof Blabla
 
Obsazení:
Gissonová — Zora Valchařová Poulová
Irmgarda — Anna Kratochvílová
Milandová — Lucie Andělová
horal Matěj — Michal Lurie
Wetchy — William Valerián
Marius Ratti — Josef Čepelka
Vencl — Jakub Tvrdík 
Lax — František Staněk
Petr Sabest — Karel Pešek

Všichni dobří rodáci

VÁCLAV ALOIS JUNG

VÁCLAV ALOIS JUNG

„A zahoď přežilou tu věc, že člověk s duchem holubičím je pravý muž a vlastenec.“ — Václav A. Jung

BOHUMIL KAFKA

BOHUMIL KAFKA

Když ne největší na světě, tak v Evropě. A jestli ne v Evropě, tak dozajista v české kotlině. Jezdecká socha Jana Žižky na pražském Vítkově je unikát. Její autor Bohumil Kafka (*14. února 1878 v Nové Pace) po sochařině pokukoval od dětství.

EDVARD JAN NEPOMUCKÝ BRYNYCH

EDVARD JAN NEPOMUCKÝ BRYNYCH

V našem kraji se nenarodil, nezemřel. Přesto vynechat ho by byl hřích, zůstaneme-li u církevního názvosloví.

Tiskové zprávy

Rock for People oznamuje dalšího headlinera, spolu s Muse a Slipknot vystoupí britská senzace The 1975

Rock for People oznamuje dalšího headlinera, spolu s Muse a Slipknot vystoupí britská senzace The 1975

Třetím headlinerem historicky největšího 27. ročníku Rock for People a hvězdou sobotního večera jsou The 1975. Tato britská kytarová senzace, oceněná dvěmi cenami Brit Awards z roku 2019, se tak zařadila mezi metalové legendy Slipknot a britské rockové velikány MUSE, kteří jsou již oznámenými headlinery příštího léta.

Letiště v Hradci Králové přivítá příští rok novou leteckou show Legendy Nebes

Letiště v Hradci Králové přivítá příští rok novou leteckou show Legendy Nebes

Skvělá zpráva zazněla od pořadatelů zbrusu nové akce, letecké společnosti HELI CZECH s.r.o., 20. května 2023, protože letiště v Hradci Králové přivítá dechberoucí leteckou show, s bohatým hudebním a dětským programem pro celou rodinu. Událost slibuje dětskou zábavu v podání skupiny Maxim Turbulenc, večerní hudební koncerty kapel a interpretů jako jsou ŠKWOR, ABBA Stars, Michal Hrůza a kapela Všichni Svatí.

 Prosinec v Draku bude plný svátečních překvapení pro malé i velké.

Prosinec v Draku bude plný svátečních překvapení pro malé i velké.


Prosinec v Draku bude plný svátečních překvapení pro malé i velké.

Kalendárium akcí

 <  LISTOPAD 2022  > 
POÚT STČT SOBNE
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Připravované akce

Kulturní akce - Adventní zpívání
Kulturní akce - Česká mše vánoční
Kulturní akce - OD MUZIKÁLU K FILMOVÝM MELODIÍM
Kulturní akce - VÁNOČNÍ VÝSTAVA českých autorů
Kulturní akce - PÍSNĚ O TAJEMSTVÍ NAROZENÍ
Kulturní akce - ADVENTNÍ ZASTAVENÍ

Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Kulturní akce v Hradci Králové

Změna programů vyhrazena - Za obsah inzerátů odpovídá zadavatel
Použití jakýchkoliv údajů či obrazového doprovodu z těchto stránek možné výhradně se svolením redakce

Pořadatelé

TOPlist TOPlist