Kalendárium akcí
Doporučujeme #kulturní akce
Hudební fórum Hradec Králové 2022
27.10.2022

Dramaturgie festivalu je každoročně vystavěna především na titulech, které si již na mezinárodní scéně získaly příznivé ohlasy a uznání, jedna ze skladeb letošního ročníku – konkrétně Symfonie č. 2 pro smyčcový orchestr od Johna Corigliana (koncert 10. 11.) – byla dokonce vyznamenána Pulitzerovou cenou.
Stejně jako autoři hudby, kterou dnes označujeme za klasickou, i ti současní reflektují ve své tvorbě témata buď osobní, nebo ta, která rezonují ve společnosti. Podobná reflexe současných témat se odráží také v dramaturgii festivalu. Vůbec první skladbou letošního ročníku bude koncert pro orchestr ukrajinského skladatele Ivana Karabice s podtitulem „Hudební dar Kyjevu“ (vznikla v roce 1980–81 k tisícímu pětistému výročí založení Kyjeva). Při druhém koncertu festivalu potom zazní skladba dalšího ukrajinského skladatele Valentina Bibika.
Jelikož si festival klade za cíl představení světového hudebního dění současnosti, nezůstane jenom na starém kontinentu. Argentinský skladatel Esteban Benzecry zavede posluchače ve svém triptychu „Rituales Amerindios“ za posvátnem Aztéků, Mayů a Inků. Další americký skladatel John Adams, držitel několika hudebních ocenění, jehož jméno se již v minulosti na festivalu objevilo, využívá ve svém díle „Must the Devil Have All the Good Tunes?“ (Musí mít ďábel všechny dobré melodie?) až popové energické rytmy s výraznou basovou linkou a Gabriela Ortiz nás zavede do svého rodného Mexico City.
Původem kanadský skladatel Samy Moussa je autorem symfonie s přídomkem Concordia (Svornost), která byla napsána k výročí založení Montrealu a které se podle toho začalo říkat „montréalaisa“. Skladatelka Anna Clyne věnovala koncert Dance pro violoncello a orchestr svému otci, polskému Židovi a do Polska se vrátí také závěrečný koncert festivalu. Na něm totiž zazní skladba z pera polského skladatele Zbigniewa Preisnera, a sice „Rekviem za mého přítele“. Oním přítelem je režisér Krzysztof Kieślowski, v jehož filmech hraje Preisnerova hudba důležitou roli. Při zhudebnění textu mše za zemřelé Preisner vystačil s důvěrně malým obsazením. Ani při uplatnění osobností sólistů, sboru a orchestru se nevzdává jednoduchosti. V prosbě o sílu spletitost nemá místo. Toto dílo zaznělo v české premiéře na letošním festivalu Smetanova Litomyšl, rovněž v podání Filharmonie Hradec Králové.
Z uměleckých osobností se letos na Hudebním fóru Hradec Králové představí violoncellista Petr Nouzovský, houslista Milan Paľa (zahraje na violu), klavírista Miroslav Beinhauer, sopranistky Jana Sibera a Lucie Silkenová, kontratenor Jan Mikušek a další pěvečtí sólisté. Dirigovat budou Andreas Sebastian Weiser, Zbyněk Müller, Marián Lejava a Rastislav Štúr. Kromě domácího orchestru Filharmonie Hradec Králové vystoupí také PKF – Prague Philharmonia (koncert 10. 11.) a Český filharmonický sbor Brno pod vedením sbormistra Petra Fialy (koncert 24. 11.).
Jako každoročně, i letos budou koncerty doprovázeny světelným a výtvarným designem, třetí koncert (21. 10.) bude doplněn také pohybovým ztvárněním v choreografii Adama Halaše, které předvede performerka Jana Vrána.
Více na www.fhk.cz. Vstupenky na www.hkpoint.cz
Všichni dobří rodáci

BOHUMÍR KRYL
Karla Kryla známe všichni. Ale kdo ví o Bohumíru Krylovi? Nejde o písničkářova otce, respektovaného prvorepublikového knihtiskaře. Bohumír Kryl, "Caruso kornetu", přišel na svět 2. května 1875 v Hořicích.

MUDr. JAROSLAV STUCHLÍK
Profesor psychiatrie a neurolog MUDr. Jaroslav Stuchlík, jeden z otců československé psychoanalýzy, pocházel z malé obce Uhlíře na okrese Jičín.
Tiskové zprávy

Festival Rock for People přidává doprovodný program, nabídne Hyde Park Civilizace, Losers Cirque Company nebo Prague Burlesque
Festival Rock for People, který v hradeckém Parku 360 od 11. do 15. června přivítá přes 150 hudebních shows, oznamuje doprovodný program.

JAROVÍN 2025 DOHODNOCEN
JAROVÍN, tradiční národní soutěž perlivých a růžových vín právě vybrala nejlepší domácí vína v osmi kategoriích. Odborná komise ve Velkých Pavlovicích hodnotila celkem 180 vín přihlášených 86 vinaři – a absolutní vítězství si odnesla Frankovka blanc de noir frizzante 2024, moravské zemské víno, VÍNO ZBOROVSKÝ 92,8 bodů.

JAZZOVÉ TÓNY OPĚT ROZEZVUČÍ MASARYKOVO NÁMĚSTÍ
Tradiční přehlídka jazzu nabídne Laca Decziho, Anitu Soul i Originální pražský synkopický orchestr.