Kalendárium akcí
Doporučujeme #kulturní akce
Památník ticha rok od vpádu Rusů na Ukrajinu otevírá diskusi o boji proti dezinformacím, děje se tak 75 let od komunistického puče v Československu
16.02.2023

K vyjádření na téma paralely mezi oběma historickými událostmi byla oslovena prezidentka Slovenské republiky Zuzana Čaputová, nově zvolený prezident České republiky Petr Pavel a předseda Senátu Miloš Vystrčil. Svými názory do diskuse přispějí i Petra Procházková známá zpravodajstvím z válečných konfliktů, Lída Rakušanová, která odešla do exilu a působila jako redaktorka v Rádiu Svobodná Evropa v Mnichově, a Jiří Přibáň, vedoucí právně-sociologického centra na Univerzitě v Cardiffu.Jejich názory budou tlumočeny v průběhu diskuse, kterou budou moderovat novinářka Renata Kalenská a redaktor Jan Bumba.
Cílem fóra je nabídnout mozaiku názorů k historickým šablonám, které se vracejí do naší současnosti jako spouštěče pro dezinformace politických manipulací přicházejících do našeho veřejného dialogu zvenčí i zevnitř. Tyto významy jsou nadčasové a korespondují i s příběhy a ideologickým zázemím válečných příběhů šoa. Památník ticha upozorňuje, že se dnešní společnost opět stává svědkem i terčem teorií, že některý národ je či není svébytný nebo že suverénní stát má či nemá nárok na vlastní hranice.
„I nedávná negativní prezidentská kampaň pracovala s válkou jako s pojmem vhodným pro účelové manipulace, výhrůžky a osočování. Současné ideologie se opírají o nové pojmy, ale pracují se stejnými vrstvami podvědomí, na které cílily totality minulého století. Stereotypy jsou spouštěcím mechanismem hromadných manipulací, na něž často navazují dezinformace. Proto jsme fenomén stereotypizacepoužili jako námět do diskuse,“ říká ředitel Památníku ticha Pavel Štingl.
Setkáním Temný únor Památník ticha navazuje na svůj úspěšný loňský diskusní formát
Stručně o Wannsee zaměřený na nejzrůdnější vládní zločin 20. století – konferenci, po níž propukla největší genocida v historii lidstva. Památník ticha vyhledává pro své pravidelné veřejné diskuse alarmující témata a nové formy. Vloni otevřel téma nacistické rasové politiky, které vyvrcholilo výstavou Nový světový pořádek. Z příspěvků osobností akce Stručně o Wannsee byl vydán sborník.
Temný únor organizuje Památník ticha ve spolupráci s Českou televizí, Ministerstvem kultury, Magistrátem hlavního města Prahy, Městskou částí Praha 7 a Centrem současného umění DOX. Akce se koná pod záštitou primátora hlavního města Prahy Zdeňka Hřiba. Zájemci o účast diskusním fóru z řad veřejnosti se mohou registrovat na rezervace@pamatnikticha.cz.
Všichni dobří rodáci

BOHUMÍR KRYL
Karla Kryla známe všichni. Ale kdo ví o Bohumíru Krylovi? Nejde o písničkářova otce, respektovaného prvorepublikového knihtiskaře. Bohumír Kryl, "Caruso kornetu", přišel na svět 2. května 1875 v Hořicích.

MUDr. JAROSLAV STUCHLÍK
Profesor psychiatrie a neurolog MUDr. Jaroslav Stuchlík, jeden z otců československé psychoanalýzy, pocházel z malé obce Uhlíře na okrese Jičín.
Tiskové zprávy

Festival Rock for People přidává doprovodný program, nabídne Hyde Park Civilizace, Losers Cirque Company nebo Prague Burlesque
Festival Rock for People, který v hradeckém Parku 360 od 11. do 15. června přivítá přes 150 hudebních shows, oznamuje doprovodný program.

JAROVÍN 2025 DOHODNOCEN
JAROVÍN, tradiční národní soutěž perlivých a růžových vín právě vybrala nejlepší domácí vína v osmi kategoriích. Odborná komise ve Velkých Pavlovicích hodnotila celkem 180 vín přihlášených 86 vinaři – a absolutní vítězství si odnesla Frankovka blanc de noir frizzante 2024, moravské zemské víno, VÍNO ZBOROVSKÝ 92,8 bodů.

JAZZOVÉ TÓNY OPĚT ROZEZVUČÍ MASARYKOVO NÁMĚSTÍ
Tradiční přehlídka jazzu nabídne Laca Decziho, Anitu Soul i Originální pražský synkopický orchestr.