Kalendárium akcí
Doporučujeme kulturní akce
Loutkářství jako filozofie - Gaudeamus Theatrum 2023
14.03.2023

Ve dvou skupinách pracovali studenti v první řadě s již existujícími, často zdánlivě nepoužitelnými, objekty. Co může takový objekt představovat, jak se k němu můžeme vztahovat, jak se on může vztahovat k nám? Kdy a jak se z něj stává loutka? To vše rozvíjeli během různorodých cvičení vedených lektory, rozvíjeli situace a etudy, s objekty improvizovali a zkoušeli si různé formy a možnosti animace.
Součástí workshopového týdne byla také čtvrteční konference na téma Loutkové divadlo - Věc veřejná? Krom Ariela Dorona představili svoji tvorbu loutkáři a umělečtí ředitelé několika českých alternativních a loutkových divadel (Tomáš Procházka, Tomáš Jarkovský, Pavla Dobromvská a Pavel Štourač). Hlavním předmětem následné diskuze byla političnost a angažovanost divadla a divadelních škol, etablování loutkového divadla pro dospělého diváka a samotná otázka definic a hranic loutkového divadla; musí loutkové divadlo skutečně obsahovat loutku nebo jsou to loutkové principy a myšlení, co definuje loutkové divadlo? Jak zmínil Ariel Doron, loutkářství a loutkoherectví je pro něj více filozofií, divadelním jazykem, který používá ve své tvorbě. Může tak vzniknout inscenace, která zdánlivě žádnou loutku neobsahuje, přesto loutkovou či objektovou inscenací je.
V závěrečném sobotním dni studenti prezentovali veřejnosti krátké etudy a cvičení. Zároveň nešlo o situace, které by důkladně nacvičovali celý týden, ale o výběr scén a práce, kterou preferovali sami účinkující. Několik menších skupinek tak odehrálo krátké pohádky nebo příběhy svých rodin, jiné si zvolily animaci jednoho či více objektů ve více abstraktnějších etudách. S velmi otevřeným přístupem obou lektorů, že v umění nic není dobře ani špatně, tak vzniklo z večera zamyšlení nad roztodivnými možnostmi našich předmětů denní potřeby, objektů a věcí, kterými se obklopujeme a kolik jim můžeme v různých kontextech přisoudit významů.
Autorka článku: Alexandra Ratajová
Studovala Katedru Teorie a kritiky na DAMU, příležitostná redaktorka časopisu LOUTKÁŘ
Všichni dobří rodáci

PAVEL FISCHL
Je krajně neobvyklé, když z jedné rodiny vzejdou hned dva sourozenci - mistři pera. 23. února 1922, deset let po slavnějším Viktorovi, přišel v Hradci Králové na svět Pavel Fischl.

VÁCLAV VRBATA
Dnešním protagonistou je Václav Vrbata. Narodil se 11. října 1885 v malé obci Kruh u Jilemnice, pak žil s rodiči v sousední Mříčné. Pracoval jako tkadlec, což moc nevynášelo.

ANTONÍN VITVAR
Narozen 27. 10. 1904 ve Vrchovině (okr. Jičín), zemřel 18. 3. 1978 v Nové Pace (okr. Jičín).
Tiskové zprávy

Loutkářství jako filozofie - Gaudeamus Theatrum 2023
Mezinárodní setkání studentů vysokých uměleckých škol Gaudeamus theatrum proběhlo minulý týden v Divadle Drak.

Pohádka: Kdo nenechá pejska spát
Liberecké divadlo Kordula odehraje v neděli 19. března od 16:00 v sálu hotelu U Královny Elišky loutkovou s maňásky inspirovanou jarmarečními hrami o tom, jak se poznali pejsek s kočičkou, a že nebylo vůbec jednoduché je skamarádit s názvem Kdo nenechá pejska spát.

Shum Davar vystoupí v Hradci Králové s tureckou zpěvačkou ILÆY
Kapela Shum Davar, spojující hudebníky z Běloruska, Gruzie a České republiky, vystoupí 16. března v královéhradeckém AC klubu spolu s tureckou zpěvačkou ILÆY.