Kalendárium akcí
Doporučujeme #kulturní akce
FRANTIŠEK MATĚJ HILMAR
Protože Hilmar se dovedl otáčet také na parketu, neunikl jeho pozornosti nový tanec. Původně mu říkali nimra či maděra, později půlka, z čehož zřejmě vznikl název polka. Hilmarovy úpravy káply publiku do noty – tempo bylo pomalejší než populární šotyš, zato rychlejší než u nimry. První polku vydal tiskem ještě anonymně (Polka – Nationaltanz, 1837). Jenže její obliba raketově rostla téměř po celé Evropě, takže u dalších už je jako autor uveden.Největším úspěchem se stala Esmeralda, pojmenovaná údajně podle cikánky z Hugova románu Chrám Matky Boží v Paříži. Následovaly Ochotnická, Jiřinka, Vlastenka atd. Na kontě má František Matěj Hilmar na 200 skladeb převážně tanečních (např. Zdar kopidlenskému cukrovaru). Zabrousil však rovněž do chrámové hudby (mše, drobnější církevní dílka).
Ač povoláním pedagog, František Matěj Hilmar býval asi kujón z mokré čtvrti. Soudím tak z textu Písně k oslavě piva starohradského, uchovávaném ve Státním okresním archivu Jičín:
„Je-li pivo dobré, starohradské, / chutnávává,chutnávává jak víno, / jak víno, jak víno žampanské. (…) Někdo chytí kocoura, rarara, ach kocoura, / jiný zase opici, cicici, aj opici. (…) Tak jen, páni, pijme s chutí, / pan starý nás k tomu nutí. (…) A čím? / Dobrým pivičkem, naším mazlíčkem! (…) Nutí, nutí, nutí, nutí! / My si z toho neděláme nic, / ať si má kdo třeba sto opic!“
Hilmar se kromě hudby věnoval i včelařství. S kapelou jste ho mohli potkat při poutích, posvíceních a tancovačkách. I šlechtici ze zámku ho občas pozvali. Ocenění nasbíral v životě víc než peněz. Jistě ho nejvíc těšila přízeň prostých lidí, jako muzikanta potom pochvala kolegů Antonína Dvořáka a Johanna Strausse staršího. Dokonce i „rudý dědek“ Zdeněk Nejedlý uvedl, že na Bedřicha Smetanu měly polky Františka Hilmara zásadní vliv. Hilmarova dílka najdete na hudebních nosičích (Marienbader Elegien, K. u. K. Festkonzert, Vol. I, Nejhezčí polky Františka Matěje Hilmara) na YouTube pak ve špičkovém podání České filharmonie s Václavem Neumannem. Jeho melodie zní v dokumentu Bedřich Smetana - život žitý za živa (2012). Jméno Hilmar nechybí v Pazdírkově hudebním slovníku naučném, Československém hudebním slovníku nebo v Malé encyklopedii hudby.
Zemřel 1. 10. 1881 v Kopidlně, pohřben byl na tamním hřbitově. Místo jeho posledního odpočinku stráží socha Antonína Suchardy. Kopidlno po něm pojmenovalo hlavní náměstí a ulici navrch. Právem.
VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU V HRADCI KRÁLOVÉ
Všichni dobří rodáci
JAN BUCHAR
Když na přelomu let 1892 – 3 věnoval kníže Harrach napodobeninu norských lyží několika okolním obyvatelům, jistě netušil, kolik radosti způsobí milionům milovníků zimních sportů. Jeden pár totiž dostal kantor Jan Buchar, rodák z Mříčné u Jilemnice (*20. září 1859).
CARMEN MAYEROVÁ
Divadelní a filmová herečka Carmen Mayerová se dostala do našeho kraje opravdu zvláštní náhodou. Tatínek, architekt a akademický malíř Charles Mayer, potkal maminku, která pocházela z baleárského ostrova Mallorca, na svých cestách ve francouzském Cannes.
JOSEF KAREL ŠLEJHAR
„Soudím, že spisovatel nezná duše jiných, nýbrž jen svou."
„Byla vždy temnost ve mně, neštěstí a hrůza.“
Tiskové zprávy
Počasí má být už jen lepší, v sobotu chceme Zažít Hradec jinak
Muzeum východních Čech, Filharmonie Hradec Králové (FHK), kavárna MOKKA ODA, Centrum uměleckých aktivit (CUA), Klicperovo divadlo a akční skupina Divá bába – to jsou organizátoři letošního sousedského setkání Zažít město jinak v Hradci Králové. Akce, která má za cíl poznat své město a užít si ho v nových souvislostech, se bude konat už v sobotu 21. září od 14 do 18 hodin. Pořadatelé jsou po napínavém víkendu opatrní, ale přesto se na sobotní odpoledne těší. Pro návštěvníky nabídnou hlavně venkovní program, někde se ale otevře i „zákulisí“.
Zahájení 47. sezóny Filharmonie Hradec Králové za účasti švýcarského velvyslance
Ve čtvrtek 19. září otevře Filharmonie Hradec Králové slavnostním koncertem svou 47. sezónu. Jako každoročně tomu tak bude při příležitosti prvního koncertu hlavní symfonické, tedy Bílé řady. Program koncertu je letos sestaven v duchu hudebních tradic Švýcarska, odkud pochází současný šéfdirigent orchestru Kaspar Zehnder. Nad koncertem převzalo záštitu Švýcarské velvyslanectví v České republice a svou osobní účast přislíbil nedávno jmenovaný velvyslanec Švýcarska v České republice Urs Bucher.
Kreativní učení, dramaturgie, foto, film a divadlo – na kurzy pro dospělé zve Centrum uměleckých aktivit
Centrum uměleckých aktivit Hradec Králové (CUA) se dlouhodobě zaměřuje na vzdělávání a podporu umělců v oborech divadlo, audio-vizuální tvorba, výtvarno, fotografie a kreativní učení. Se začátkem školního roku se i CUA připomíná se svou nabídkou kurzů i workshopů pro dospělé, ale také s možností využít profesionálně vybavené studio nebo odborné konzultace. V letošním programu se objeví jak stálice ze všech oborů činnosti CUA, nově se představí např. dramaturgické workshopy, práce s filmovou technikou, fotografování aktu i práce se osvětlovací technikou ve fotografii i na jevišti.