Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Probíhající soutěže

VIZOVICKÉ TRNKOBRANÍ 2024

VIZOVICKÉ TRNKOBRANÍ 2024

23. - 24. SRPNA 2024, VIZOVICE, AREÁL LIKÉRKY R. JELÍNEK

Hrady 2024

Hrady 2024

19. - 20. ČERVENCE 2024, KUNĚTICKÁ HORA U PARDUBIC

HRADECKÝ LETOROST

HRADECKÝ LETOROST

3. ROČNÍK LETNÍHO HUDEBNÍHO FESTIVALU
31. SRPNA 2024 VE 13.00 HODIN, LETNÍ KINO ŠIRÁK, HK

TRIO GRATIA

TRIO GRATIA

Koncert v rámci cyklu Hradecká nokturna
PONDĚLÍ 17. ČERVNA 2024 V 19.30 HODIN
Aula Obchodní akademie (býv. Ústav hluchoněmých), Pospíšilova tř. 365, HK

Kalendárium akcí

 <  KVĚTEN 2024  > 
POÚT STČT SOBNE
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Doporučujeme #kulturní akce

FRANTIŠEK MATĚJ HILMAR

zpět


FRANTIŠEK MATĚJ HILMAR „Vynálezce“ polky, pořád jednoho z nejpopulárnějších tanců českých plesů, přišel na svět 30. září 1803 v Nové Pace. V chudém kraji na růžích ustláno neměl. Díky talentu a učiteli z obecné školy Šádkovi rychle ovládl housle, harfu, flétnu a klavír, tehdy vlastenecky a poeticky zvaný libozněn. A jako třináctiletý (!) zbrázdil s místní kapelou Rusko, Německo, Polsko a další kraje. Spoluhráči brzy akceptovali jeho vůdčí úlohu v souboru. Přes rostoucí popularitu se po čase vrátil do rodného kraje. Při návštěvě v nedalekém Kopidlně ho místní farář přesvědčil, aby nastoupil na jičínský učitelský kurz. Kariéru začal coby kantorský pomocník. Další štace ho zavedly do Kolína a Střevače. Od roku 1838 působil následujících pětatřicet let v Kopidlně. Mládež školil v hudbě, pravopisu a češtině.
 
Protože Hilmar se dovedl otáčet také na parketu, neunikl jeho pozornosti nový tanec. Původně mu říkali nimra či maděra, později půlka, z čehož zřejmě vznikl název polka. Hilmarovy úpravy káply publiku do noty – tempo bylo pomalejší než populární šotyš, zato rychlejší než u nimry. První polku vydal tiskem ještě anonymně (Polka – Nationaltanz, 1837). Jenže její obliba raketově rostla téměř po celé Evropě, takže u dalších už je jako autor uveden.Největším úspěchem se stala Esmeralda, pojmenovaná údajně podle cikánky z Hugova románu Chrám Matky Boží v Paříži. Následovaly Ochotnická, Jiřinka, Vlastenka atd. Na kontě má František Matěj Hilmar na 200 skladeb převážně tanečních (např. Zdar kopidlenskému cukrovaru). Zabrousil však rovněž do chrámové hudby (mše, drobnější církevní dílka).
 
Ač povoláním pedagog, František Matěj Hilmar býval asi kujón z mokré čtvrti. Soudím tak z textu Písně k oslavě piva starohradského, uchovávaném ve Státním okresním archivu Jičín:
„Je-li pivo dobré, starohradské, / chutnávává,chutnávává jak víno, / jak víno, jak víno žampanské. (…) Někdo chytí kocoura, rarara, ach kocoura, / jiný zase opici, cicici, aj opici. (…) Tak jen, páni, pijme s chutí, / pan starý nás k tomu nutí. (…) A čím? / Dobrým pivičkem, naším mazlíčkem! (…) Nutí, nutí, nutí, nutí! / My si z toho neděláme nic, / ať si má kdo třeba sto opic!
 
Hilmar se kromě hudby věnoval i včelařství. S kapelou jste ho mohli potkat při poutích, posvíceních a tancovačkách. I šlechtici ze zámku ho občas pozvali. Ocenění nasbíral v životě víc než peněz. Jistě ho nejvíc těšila přízeň prostých lidí, jako muzikanta potom pochvala kolegů Antonína Dvořáka a Johanna Strausse staršího. Dokonce i „rudý dědek“ Zdeněk Nejedlý uvedl, že na Bedřicha Smetanu měly polky Františka Hilmara zásadní vliv. Hilmarova dílka najdete na hudebních nosičích (Marienbader Elegien, K. u. K. Festkonzert, Vol. I, Nejhezčí polky Františka Matěje Hilmara) na YouTube pak ve špičkovém podání České filharmonie s Václavem Neumannem. Jeho melodie zní v dokumentu Bedřich Smetana - život žitý za živa (2012). Jméno Hilmar nechybí v Pazdírkově hudebním slovníku naučném, Československém hudebním slovníku nebo v Malé encyklopedii hudby.
 
Zemřel 1. 10. 1881 v Kopidlně, pohřben byl na tamním hřbitově. Místo jeho posledního odpočinku stráží socha Antonína Suchardy. Kopidlno po něm pojmenovalo hlavní náměstí a ulici navrch. Právem.
 
 
VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU V HRADCI KRÁLOVÉ

Všichni dobří rodáci

VÁCLAV PROKŮPEK

VÁCLAV PROKŮPEK

Kůň - přítel člověka. Tato nádherná zvířata učarovala Václavu Prokůpkovi od dětství.

MIRKO ELIÁŠ

MIRKO ELIÁŠ

Nebudu předstírat neznalost. Choceň ani Chvojenec v Královéhradeckém kraji samozřejmě neleží.

JOSEF VÁCHAL

JOSEF VÁCHAL

Někdy je těžké vybrat z krajanů někoho obecně známějšího, tentokrát však nastal opačný extrém. Od 5. do 11. května jako by se s výročími slavných roztrhl pytel. Vítěz Závodu míru cyklista Jan Moravec, spisovatel a dramatik Jiří Šotola, významný hradecký starosta Josef Václav Bohuslav Pilnáček…

Tiskové zprávy

Rock for People představuje téměř finální hudební lineup, přidává Brutalismus 3000, Kerryho Kinga z legendárních Slayer nebo The Darkness

Rock for People představuje téměř finální hudební lineup, přidává Brutalismus 3000, Kerryho Kinga z legendárních Slayer nebo The Darkness

Hudební program festivalu Rock for People míří do finále. Pořadatelé oznámili přes dvacet dalších zahraničních hvězd, které vystoupí od 12. do 15. června v hradeckém Parku 360 na 29. ročníku festivalu.

Červencové koncerty Eda Sheerana slibují pestrý doprovodný program s Benem Cristovao, Pokáčem nebo Thomem Artwayem, zbývají poslední vstupenky

Červencové koncerty Eda Sheerana slibují pestrý doprovodný program s Benem Cristovao, Pokáčem nebo Thomem Artwayem, zbývají poslední vstupenky

unikátní zážitek slibují dvě letošní shows britské mega hvězdy Eda Sheerana 27. a 28. července v hradeckém multifunkčním Parku 360. První ze dvou koncertů je již zcela vyprodaný, na druhý přidaný termín zbývají poslední vstupenky.

HROM do Police blíží. Zve na pořádnou divadelní bouři

HROM do Police blíží. Zve na pořádnou divadelní bouři

Police nad Metují bude mít svůj divadelní festival HROM do Police. Ten se bude letos konat vůbec poprvé od pátku 7. do neděle 9. června v Kolárově divadle. Divákům nabídne sedm inscenací v podání tzv. venkovských divadelních souborů převážně komediálního charakteru. Přehlídka se do Police přesouvá po více než dvaceti letech z Miletína.

Kalendárium akcí

 <  KVĚTEN 2024  > 
POÚT STČT SOBNE
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Připravované akce

Kulturní akce - Hradecká nokturna -Trio Gratia
Kulturní akce - J A R O M Í R   G A R G U L Á K               obrazy, plastiky

Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Kulturní akce v Hradci Králové

Změna programů vyhrazena - Za obsah inzerátů odpovídá zadavatel
Použití jakýchkoliv údajů či obrazového doprovodu z těchto stránek možné výhradně se svolením redakce

Pořadatelé

TOPlist TOPlist