Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Probíhající soutěže

DIVADLO SKLEP

DIVADLO SKLEP

v pořadu BESÍDKA 2025
22. KVĚTNA 2025 V 19 HOD., ADALBERTINUM, ČS. ARMÁDY 300, HK

Kalendárium akcí

 <  DUBEN 2025  > 
POÚT STČT SOBNE
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Doporučujeme #kulturní akce

FRANTIŠEK MATĚJ HILMAR

zpět


FRANTIŠEK MATĚJ HILMAR „Vynálezce“ polky, pořád jednoho z nejpopulárnějších tanců českých plesů, přišel na svět 30. září 1803 v Nové Pace. V chudém kraji na růžích ustláno neměl. Díky talentu a učiteli z obecné školy Šádkovi rychle ovládl housle, harfu, flétnu a klavír, tehdy vlastenecky a poeticky zvaný libozněn. A jako třináctiletý (!) zbrázdil s místní kapelou Rusko, Německo, Polsko a další kraje. Spoluhráči brzy akceptovali jeho vůdčí úlohu v souboru. Přes rostoucí popularitu se po čase vrátil do rodného kraje. Při návštěvě v nedalekém Kopidlně ho místní farář přesvědčil, aby nastoupil na jičínský učitelský kurz. Kariéru začal coby kantorský pomocník. Další štace ho zavedly do Kolína a Střevače. Od roku 1838 působil následujících pětatřicet let v Kopidlně. Mládež školil v hudbě, pravopisu a češtině.
 
Protože Hilmar se dovedl otáčet také na parketu, neunikl jeho pozornosti nový tanec. Původně mu říkali nimra či maděra, později půlka, z čehož zřejmě vznikl název polka. Hilmarovy úpravy káply publiku do noty – tempo bylo pomalejší než populární šotyš, zato rychlejší než u nimry. První polku vydal tiskem ještě anonymně (Polka – Nationaltanz, 1837). Jenže její obliba raketově rostla téměř po celé Evropě, takže u dalších už je jako autor uveden.Největším úspěchem se stala Esmeralda, pojmenovaná údajně podle cikánky z Hugova románu Chrám Matky Boží v Paříži. Následovaly Ochotnická, Jiřinka, Vlastenka atd. Na kontě má František Matěj Hilmar na 200 skladeb převážně tanečních (např. Zdar kopidlenskému cukrovaru). Zabrousil však rovněž do chrámové hudby (mše, drobnější církevní dílka).
 
Ač povoláním pedagog, František Matěj Hilmar býval asi kujón z mokré čtvrti. Soudím tak z textu Písně k oslavě piva starohradského, uchovávaném ve Státním okresním archivu Jičín:
„Je-li pivo dobré, starohradské, / chutnávává,chutnávává jak víno, / jak víno, jak víno žampanské. (…) Někdo chytí kocoura, rarara, ach kocoura, / jiný zase opici, cicici, aj opici. (…) Tak jen, páni, pijme s chutí, / pan starý nás k tomu nutí. (…) A čím? / Dobrým pivičkem, naším mazlíčkem! (…) Nutí, nutí, nutí, nutí! / My si z toho neděláme nic, / ať si má kdo třeba sto opic!
 
Hilmar se kromě hudby věnoval i včelařství. S kapelou jste ho mohli potkat při poutích, posvíceních a tancovačkách. I šlechtici ze zámku ho občas pozvali. Ocenění nasbíral v životě víc než peněz. Jistě ho nejvíc těšila přízeň prostých lidí, jako muzikanta potom pochvala kolegů Antonína Dvořáka a Johanna Strausse staršího. Dokonce i „rudý dědek“ Zdeněk Nejedlý uvedl, že na Bedřicha Smetanu měly polky Františka Hilmara zásadní vliv. Hilmarova dílka najdete na hudebních nosičích (Marienbader Elegien, K. u. K. Festkonzert, Vol. I, Nejhezčí polky Františka Matěje Hilmara) na YouTube pak ve špičkovém podání České filharmonie s Václavem Neumannem. Jeho melodie zní v dokumentu Bedřich Smetana - život žitý za živa (2012). Jméno Hilmar nechybí v Pazdírkově hudebním slovníku naučném, Československém hudebním slovníku nebo v Malé encyklopedii hudby.
 
Zemřel 1. 10. 1881 v Kopidlně, pohřben byl na tamním hřbitově. Místo jeho posledního odpočinku stráží socha Antonína Suchardy. Kopidlno po něm pojmenovalo hlavní náměstí a ulici navrch. Právem.
 
 
VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU V HRADCI KRÁLOVÉ

Všichni dobří rodáci

BOHUMÍR KRYL

BOHUMÍR KRYL

Karla Kryla známe všichni. Ale kdo ví o Bohumíru Krylovi? Nejde o písničkářova otce, respektovaného prvorepublikového knihtiskaře. Bohumír Kryl, "Caruso kornetu", přišel na svět 2. května 1875 v Hořicích.

MUDr. JAROSLAV STUCHLÍK

MUDr. JAROSLAV STUCHLÍK

Profesor psychiatrie a neurolog MUDr. Jaroslav Stuchlík, jeden z otců československé psychoanalýzy, pocházel z malé obce Uhlíře na okrese Jičín.

PAVEL GLOS

PAVEL GLOS

Dovedete si představit, že za promítání filmu o československém prezidentovi (!) přijdete o zaměstnání?

Tiskové zprávy

JAROVÍN 2025 DOHODNOCEN

JAROVÍN 2025 DOHODNOCEN

JAROVÍN, tradiční národní soutěž perlivých a růžových vín právě vybrala nejlepší domácí vína v osmi kategoriích. Odborná komise ve Velkých Pavlovicích hodnotila celkem 180 vín přihlášených 86 vinaři – a absolutní vítězství si odnesla Frankovka blanc de noir frizzante 2024, moravské zemské víno, VÍNO ZBOROVSKÝ 92,8 bodů.

JAZZOVÉ TÓNY OPĚT ROZEZVUČÍ MASARYKOVO NÁMĚSTÍ

JAZZOVÉ TÓNY OPĚT ROZEZVUČÍ MASARYKOVO NÁMĚSTÍ

Tradiční přehlídka jazzu nabídne Laca Decziho, Anitu Soul i Originální pražský synkopický orchestr.

Legendární Prašina již podruhé ožije v Klicperově divadle

Legendární Prašina již podruhé ožije v Klicperově divadle

Dlouho očekávaný titul Prašina 2 – Černý merkurit uvede Klicperovo divadlo jako poslední premiéru letošní sezóny. Druhý díl je pokračováním úspěšného bestselleru Vojtěcha Matochy, který se na divadelních prknech v Hradci Králové objevil poprvé v prosinci 2022. V režii uměleckého šéfa Pavla Kheka se představí i ústřední dvojice v podání Vojtěcha Říhy a Martiny Czyžové. Slavnostní premiéra se uskuteční 3. května od 19 hodin na Hlavní scéně.

Kalendárium akcí

 <  DUBEN 2025  > 
POÚT STČT SOBNE
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Připravované akce

Kulturní akce - Festival léčivých rostlin Herbarium
Kulturní akce - O L D Ř I C H  K U L H Á N E K  grafika  P E T E R  N I Ž Ň A N S K Ý   plastiky
Kulturní akce - J I Ř Í   A N D E R L E  obrazy, grafika

Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Kulturní akce v Hradci Králové

Změna programů vyhrazena - Za obsah inzerátů odpovídá zadavatel
Použití jakýchkoliv údajů či obrazového doprovodu z těchto stránek možné výhradně se svolením redakce

Pořadatelé

TOPlist TOPlist