Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Probíhající soutěže

VIZOVICKÉ TRNKOBRANÍ 2024

VIZOVICKÉ TRNKOBRANÍ 2024

23. - 24. SRPNA 2024, VIZOVICE, AREÁL LIKÉRKY R. JELÍNEK

Hrady 2024

Hrady 2024

19. - 20. ČERVENCE 2024, KUNĚTICKÁ HORA U PARDUBIC

HRADECKÝ LETOROST

HRADECKÝ LETOROST

3. ROČNÍK LETNÍHO HUDEBNÍHO FESTIVALU
31. SRPNA 2024 VE 13.00 HODIN, LETNÍ KINO ŠIRÁK, HK

TRIO GRATIA

TRIO GRATIA

Koncert v rámci cyklu Hradecká nokturna
PONDĚLÍ 17. ČERVNA 2024 V 19.30 HODIN
Aula Obchodní akademie (býv. Ústav hluchoněmých), Pospíšilova tř. 365, HK

Kalendárium akcí

 <  KVĚTEN 2024  > 
POÚT STČT SOBNE
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Doporučujeme #kulturní akce

Filharmonie Hradec Králové zahajuje novou sezónu s novým ředitelem
15.09.2023

zpět


Filharmonie Hradec Králové zahajuje novou sezónu s novým ředitelem

Slavnostním koncertem ve čtvrtek 14. září otevírá Filharmonie Hradec Králové svou 46. koncertní sezónu. Pro své posluchače má připravenou širokou paletu hudebních zážitků, inspirativních uměleckých osobností a novinek. Oproti minulým sezónám se odehrála jedna podstatná změna, a to na pozici ředitele, kterým se na základě březnového výběrového řízení stal Vladimír Šrámek.

„Po úctyhodných třiadvaceti letech se pan Derner rozhodl z důvodu dosažení důchodového věku nepokračovat ve funkci ředitele Filharmonie Hradec Králové. Jako jeho nejvhodnější nástupce byl na základě výběrového řízení navržen Vladimír Šrámek, kterého správní rada jednomyslně potvrdila, “ přibližuje okolnosti změny na pozici ředitele předseda správní rady FHK, Luboš Janhuba.

Nový ředitel do své funkce nastoupil hned 1. července a již za jeho vedení tedy proběhly letní koncerty, například na Neratovských slavnostech, na festivalu filmové hudby Soundtrack, nebo letos opět velice úspěšný a mimořádně hojně navštívený koncert na náplavce Eliščina nábřeží s titulem El fuego latino. K převzetí funkce po svém předchůdci Vladimír Šrámek říká: „to, co pan Derner vykonal pro instituci a pro orchestr, je skvělé a k těmto jeho činům cítím respekt a pokoru. Za samozřejmé potom považuji na jeho úsilí navázat a dále tyto věci rozvíjet jak po stránce funkční, tak po stránce umělecké.“

A na co se mohou návštěvníci Filharmonie Hradec Králové v nadcházející sezóně těšit? Budou to koncerty pro rodiny s dětmi, operetní a muzikálová představení, ale též projekty se symfonickým orchestrem na pomezí žánrů, kterými budou třeba šansony, swing, nebo world music. Pevné místo v sezóně má podzimní festival Hudební fórum Hradec Králové, který publiku do zdejšího koncertního sálu přináší oceňované skladby soudobé světové orchestrální scény a pokračovat budou také koncerty zpěváků, písničkářů i kapel v rámci volného cyklu Nahraní, které probíhají v klubovém prostředí kavárny v suterénu budovy Filharmonie. Svůj šálek hudební kávy si tedy jistě najde každý.

„Naše Filharmonie nabízí posluchačům širokou nabídku žánrů, ale tím hlavním, a jinak tomu ani být nemůže je samozřejmě klasická symfonická hudba. Mohlo by se sice zdát, že tento žánr je určený jen pro hudební znalce, ale stejně, jako v kterékoli jiné hudbě i v té klasické jde především o emoce. Návštěva koncertu se tak může stát inspirativní zkušeností, motivovat k rozvíjení vlastní kreativity nebo prostě pomoci poodstoupit od všedních starostí,“ nastiňuje pozitiva návštěvy koncertů mluvčí Filharmonie Hradec Králové, Alois Neruda.

Pro příští, 46. sezónu zvolila Filharmonie Hradec Králové motto „hudbu slyšet i vidět“, které dobře vystihuje bohatý zážitek, přichystaný pro návštěvníky každého z koncertů. Vidět hudebníky naživo, sledovat umění sólistů, dirigenta a orchestru, slyšet nejen hudbu, ale také na sebe nechat působit atmosféru a energii v koncertním sále, to všechno je pokaždé jedinečné. Umělecké vedení orchestru má už několik let pod svou taktovkou švýcarský dirigent a flétnista Kaspar Zehnder a posluchači se mohou v nadcházející sezóně těšit na celou řadu dalších hudebních osobností a na uvedení mnoha skladeb, jak známých, tak i těch, které stojí za to poznat.

Událostí, kterou si královéhradecká Filharmonie, společně s mnoha našimi hudebními institucemi, v následující sezóně připomene, bude výročí 200 let od narození skladatele Bedřicha Smetany. Připomínek díla tohoto slavného skladatele je v průběhu sezóny nachystáno více, ale tou hlavní bude uvedení cyklu symfonických básní Má vlast při koncertě 29. února 2024. Toto klíčové dílo české symfonické literatury nastuduje mezinárodně činný český dirigent Jiří Rožeň.

Že Filharmonii Hradec Králové stojí za to navštívit možná napoví i to, že její nahrávky pořizuje Český rozhlas a Česká televize, přebírá je také Evropská vysílací unie. Orchestr FHK každoročně vystupuje na významných festivalech u nás (Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Soundtrack Poděbrady a dalších) i v zahraničí (německý Wiesbaden, švýcarský Murten aj.). Filharmonie získala hned dvě ocenění Města Hradce Králové, a to Hradecká múza a Událost roku 2022 za open-air koncert na náplavce Eliščina nábřeží. Orchestr si ke spolupráci vybral například Janek Ledecký nebo kapela Lucie, se kterou Filharmonie absolvovala koncertní turné a nahrála orchestrální party pro její studiové album.

 

Více informací najdete na stránkách www.fhk.cz .

Všichni dobří rodáci

VÁCLAV PROKŮPEK

VÁCLAV PROKŮPEK

Kůň - přítel člověka. Tato nádherná zvířata učarovala Václavu Prokůpkovi od dětství.

MIRKO ELIÁŠ

MIRKO ELIÁŠ

Nebudu předstírat neznalost. Choceň ani Chvojenec v Královéhradeckém kraji samozřejmě neleží.

JOSEF VÁCHAL

JOSEF VÁCHAL

Někdy je těžké vybrat z krajanů někoho obecně známějšího, tentokrát však nastal opačný extrém. Od 5. do 11. května jako by se s výročími slavných roztrhl pytel. Vítěz Závodu míru cyklista Jan Moravec, spisovatel a dramatik Jiří Šotola, významný hradecký starosta Josef Václav Bohuslav Pilnáček…

Tiskové zprávy

Rock for People představuje téměř finální hudební lineup, přidává Brutalismus 3000, Kerryho Kinga z legendárních Slayer nebo The Darkness

Rock for People představuje téměř finální hudební lineup, přidává Brutalismus 3000, Kerryho Kinga z legendárních Slayer nebo The Darkness

Hudební program festivalu Rock for People míří do finále. Pořadatelé oznámili přes dvacet dalších zahraničních hvězd, které vystoupí od 12. do 15. června v hradeckém Parku 360 na 29. ročníku festivalu.

Červencové koncerty Eda Sheerana slibují pestrý doprovodný program s Benem Cristovao, Pokáčem nebo Thomem Artwayem, zbývají poslední vstupenky

Červencové koncerty Eda Sheerana slibují pestrý doprovodný program s Benem Cristovao, Pokáčem nebo Thomem Artwayem, zbývají poslední vstupenky

unikátní zážitek slibují dvě letošní shows britské mega hvězdy Eda Sheerana 27. a 28. července v hradeckém multifunkčním Parku 360. První ze dvou koncertů je již zcela vyprodaný, na druhý přidaný termín zbývají poslední vstupenky.

HROM do Police blíží. Zve na pořádnou divadelní bouři

HROM do Police blíží. Zve na pořádnou divadelní bouři

Police nad Metují bude mít svůj divadelní festival HROM do Police. Ten se bude letos konat vůbec poprvé od pátku 7. do neděle 9. června v Kolárově divadle. Divákům nabídne sedm inscenací v podání tzv. venkovských divadelních souborů převážně komediálního charakteru. Přehlídka se do Police přesouvá po více než dvaceti letech z Miletína.

Kalendárium akcí

 <  KVĚTEN 2024  > 
POÚT STČT SOBNE
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Připravované akce

Kulturní akce - Hradecká nokturna -Trio Gratia
Kulturní akce - J A R O M Í R   G A R G U L Á K               obrazy, plastiky

Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Kulturní akce v Hradci Králové

Změna programů vyhrazena - Za obsah inzerátů odpovídá zadavatel
Použití jakýchkoliv údajů či obrazového doprovodu z těchto stránek možné výhradně se svolením redakce

Pořadatelé

TOPlist TOPlist