Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Kulturní akce - Hrady 2024
Kulturní akce - Trnkobranní

Probíhající soutěže

VIZOVICKÉ TRNKOBRANÍ 2024

VIZOVICKÉ TRNKOBRANÍ 2024

23. - 24. SRPNA 2024, VIZOVICE, AREÁL LIKÉRKY R. JELÍNEK

HRADECKÝ LETOROST

HRADECKÝ LETOROST

3. ROČNÍK LETNÍHO HUDEBNÍHO FESTIVALU
31. SRPNA 2024 VE 13.00 HODIN, LETNÍ KINO ŠIRÁK, HK

ETC… + MALÝ BOBR

ETC… + MALÝ BOBR

„OLIN“ NEJEZCHLEBA SE ČLENY MIŠÍKOVÝCH ETC…
+ POCTA PETRU SKOUMALOVI
10. ŘÍJNA 2024 V 19 HODIN, ADALBERTINUM, ČS. ARMÁDY 300, HK

Kalendárium akcí

 <  ČERVENEC 2024  > 
POÚT STČT SOBNE
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Doporučujeme #kulturní akce

Děti tleskaly i tančily na dalším koncertu hradecké Filharmonie
13.02.2024

zpět


Děti tleskaly i tančily na dalším koncertu hradecké Filharmonie Koncert nazvaný S rytmem v patách přilákal v pátek a v sobotu do sálu Filharmonie Hradec Králové školní skupiny i děti s jejich rodiči. Při společném projektu, který pro ně nachystali hradečtí filharmonici pod taktovkou dirigentky Michaely Rózsy Růžičkové ve spolupráci s Klicperovým divadlem, se děti podívaly na zoubek pojmům jako rytmus nebo tempo, seznámily se s významnými hudebními skladateli a samozřejmě se zaposlouchaly do klasických, ale i muzikálových skladeb.

„Od chvíle, kdy jsem začal pracovat v hradecké filharmonii, jsem hledal novou cestu, jak uchopit koncerty pro mladé publikum a děti s rodiči. Podobně na tom byli i kolegové v Klicperově divadle. Mě zaujala forma, kterou nabízela Komorní filharmonie Pardubice, dramaturgyně Lenka Smrčková z Klicperova divadla si přivezla inspiraci z Ostravy. Přesně v této chvíli se naše cesty sešly, a to dalo vzniknout koncertům v podobě, kterou jsme si prověřili s našimi posluchači. Dirigent tu vystupuje zároveň jako průvodce, který hravou formou seznamuje publikum s hudební teorií, postavy dětí zase interagují s posluchači v sále,“ shrnuje ředitel Filharmonie Hradec Králové Vladimír Šrámek a dodává, že úspěch koncertů byl strhující. Spolupráci mezi oběma institucemi považuje za mimořádně zajímavou a obohacující, protože přináší oběma velký ohlas.

O tom, že projekt slaví úspěch, svědčí i několikrát vyprodaný sál – už po prvním koncertu z této řady posluchači sdíleli množství pochvalných komentářů a příznivou zpětnou vazbu. Jedna ze škol, které se přijely na koncert podívat, dokonce poslala obrázky od nadšených dětí, které zachycovaly dirigentku s orchestrem a herci na pódiu. Koncert S rytmem v patách potvrdil, že tento druh koncertů si v Hradci Králové našel své pravidelné publikum. Děti si během programu vyzkoušely vytleskávat rytmus v různém tempu a přesvědčily se o tom, jak je důležité pro to, aby hudba měla ten správný šmrnc, aby se netáhla, ale ani nepředbíhala.
Z vybraných klasických skladeb zazněla předehra z Mozartova Únosu ze serailu, ale také Smetanova Vltava, kterou si publikum připomnělo letošní Rok české hudby. Slavný kankán z operety Orfeus v podsvětí vysekla za doprovodu hradecké Filharmonie herečka Martina Czyžová. Společně s ní si zatančily i děti, a to dokonce na pódiu. V sále tak v jedné chvíli bylo opravdu živo. Publikum dojala také Píseň samotářky z muzikálu Bídníci v podání Lucie Andělové a pobavil i herec a saxofonista William Valerián, jenž si s orchestrem zahrál Bizetovu Habaneru z opery Carmen.

Autorkou scénáře koncertů tzv. Oranžové řady – určené mládeži a dětem s rodiči – je dramaturgyně Klicperova divadla Lenka Smrčková, režie představení se ujal umělecký šéf divadla Pavel Khek. Dirigentka Michaela Rózsa Růžičková je pak zárukou, že orchestr bude dobře naladěn. Zároveň ale také ztvárňuje postavu „tety Míši“, za kterou děti v podání herců Lucie Andělové (Emy), Martiny Czyžové (Dominiky) a Williama Valeriána (Matěje) přicházejí na zkoušky orchestru.
Lenka Smrčková zve už nyní posluchače na třetí koncert Oranžové řady. „Poslední letošní díl nese název Hitmakeři klasické hudby. Často známe slavné melodie, ale neumíme říct, kdo je složil či jaký příběh se za danou skladbou nebo jejím autorem skrývá. A právě na to se společně s našimi hrdiny podíváme 13.dubna.“

Všichni dobří rodáci

JAN ALOIS SUDIPRAV RETTIG

JAN ALOIS SUDIPRAV RETTIG

Nikdo samozřejmě nemůže s jistotou tvrdit, zda v domácnosti Rettigových platilo, že „Muž je sice hlavou rodiny, ale žena je krkem, který s ní otáčí“.

MARTIN KOS

MARTIN KOS

Martin Kos se narodil 20. července 1959 v Hradci Králové.

VÁCLAV REJCHL

VÁCLAV REJCHL

Docela nedávno jsem byl svědkem, kterak neodbytný respondent atakoval blonďatou dívenku v Informačním centru dotazem, kdo že postavil hradecké nádraží.

Tiskové zprávy

Filharmonie Hradec Králové na festivalech a před 47. koncertní sezónou

Filharmonie Hradec Králové na festivalech a před 47. koncertní sezónou

Královéhradecká Filharmonie sotva zavřela dveře za svou uplynulou sezónou a už vyhlíží tu následující. Kromě dovolených a prázdninového volna hudebníky čeká také hraní na několika festivalech. A Hradečáci se již mohou těšit na další Open Air koncert „na náplavce“, letos věnovaný Bedřichu Smetanovi a oslavě 200 let od jeho narození.

Kalendárium akcí

 <  ČERVENEC 2024  > 
POÚT STČT SOBNE
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Připravované akce

Kulturní akce - Ú S MĚ V Y               obrazy, plastiky

Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Kulturní akce v Hradci Králové

Změna programů vyhrazena - Za obsah inzerátů odpovídá zadavatel
Použití jakýchkoliv údajů či obrazového doprovodu z těchto stránek možné výhradně se svolením redakce

Pořadatelé

TOPlist TOPlist