Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Probíhající soutěže

HRADECKÝ LETOROST

HRADECKÝ LETOROST

3. ROČNÍK LETNÍHO HUDEBNÍHO FESTIVALU
31. SRPNA 2024 VE 13.00 HODIN, LETNÍ KINO ŠIRÁK, HK

ROMANCE ČESKÁ

ROMANCE ČESKÁ

Koncert k Roku české hudby
25. DUBNA 2024 V 19.30 HOD., SÁL FILHARMONIE HK

BRATŘI EBENOVÉ

BRATŘI EBENOVÉ

Koncert populární skupiny
23. KVĚTNA 2024 V 19 HOD., ADALBERTINUM, ČS. ARMÁDY 300, HK

M. V. KOPECKÁ + Z. CZENDLIK

M. V. KOPECKÁ + Z. CZENDLIK

Talk show populárních tváří - V rytmu tance   
16. KVĚTNA 2024 V 19 HOD., ADALBERTINUM, ČS. ARMÁDY 300, HK

Kalendárium akcí

 <  DUBEN 2024  > 
POÚT STČT SOBNE
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Doporučujeme #kulturní akce

Klicperovo divadlo uvede Brokolici na Marsu
27.02.2024

zpět


Klicperovo divadlo uvede Brokolici na Marsu
První premiérou Klicperova divadla v roce 2024 bude nová hra Davida Drábka Brokolice na Marsu v jeho vlastní režii. David Drábek se vrací nejen do Hradce Králové, ale i do rodného domu sester Rózy, Heleny a Valérie. V jejich světě uplynulo 20 let, některé postavy jsou pryč, jiné přibyly, a příběh započatý v Jedlících čokolády a Velké mořské víle se definitivně uzavírá.
 
Róza a Ludvík stále žijí v rodném domě tří sester z předchozích dílů. Valerie je po smrti, Helena se přestěhovala se svým novým manželem Adamem a dětmi do Austrálie. Jan se nastěhoval k Ludvíkovi a Róze, stejně jako několik dalších starších lidí, neboť rodný dům se proměnil v geriatrické centrum. Ludvík neustále vymýšlí nové a nové hry, aby svým kamarádům zpříjemnil podzim života. Ale věci se začínají vymykat z rukou. S Ludvíkem se něco podivného děje a jeho žena, dcera i přátelé o něj mají čím dál větší strach. Realita přestává být reálná, vzpomínky se pomalu vytrácejí a naši hrdinové musí čelit možná poslední, ale určitě nejtěžší výzvě svého života.
 
Brokolice na Marsu je závěrem trilogie, která započala hrou Jedlíci čokolády a jejíž příběh se rozvíjel ve Velké mořské víle. Z těchto tří je to zřejmě hra nejbláznivější, ale zároveň v mnoha ohledech nejvážnější. Přes všechen smích a legrácky pábitele Ludvíka se ve hře řeší i problémy stárnutí a odcházení jako takového, tedy věci, které se naše společnost naučila vytěsnit ze svého zorného pole. Hrdinové nejnovější hry Davida Drábka však za každé situace bojují proti osudu humorem a výjimečnou energií:
 
“Nápad napsat třetí díl Jedlíkům a Víle vyprovokoval jeden malý chlapeček, který za mnou po představení přišel do lože. Trochu mi připomínal mě, když jsem byl malý. Měl brýle a jakousi drobnou něžnou nadváhu a řekl: Co třetí díl, pane Drábku? A já řekl, že třetí díl bude. Pak jsem z Hradce odešel, roky to nevypadalo a myslel jsem, že tenhle slib zůstane nesplněný. Ale nakonec se to nějak sešlo a bylo umožněno, abychom dokončili trilogii, která je pro mě srdcová. Všichni hrdinové z prvních dvou dílů výrazně zestárli. A celé je to nádherné a těžké, proto vším prostupuje nostalgie. Je to takové silné loučení. S postavami i trilogií. Ale neostrouhá ani divák, který předchozí díly neviděl,” říká autor a režisér David Drábek.
 
Dramaturgyně Markéta Nekolová k tomu dodává: “Vrátit se potřetí k oblíbeným postavám je věc pro literaturu a film běžná, na divadle však ojedinělá až nebývalá. Důvodů to nejspíš mívá více. Herecký soubor se příliš proměňuje, je příliš riskantní vsadit na to, že diváci viděli předchozí díly a prostě se to nedělá. To hlavní, proč se vracet, je, že něco zůstalo nedopovězeno. Kus setu zůstal nedohrán, část lekce nenaučena. V případě Brokolice na Marsu je to asi otázka, co dál se životem, když už je ho jen kousek? Když je katastrofa před námi? Jak neztratit lásku a víru a humor, ztráceje sám sebe? Jak neutéct a nevzdat to, neztratit důstojnost a glanc, jak projít skrz? Tahle lekce – jak dohrát svůj příběh je korunní lekcí života.”
 
“Brokolice na Marsu je plná třeskutého a bláznivého humoru, který prostupuje velmi vážné, až tísnivé téma. Smyslem ale není se vysmát stárnutí, nemocem a odcházení, ale naopak toto téma zvednout, podívat se mu směle, s vtipem a grácií do tváře a předat zprávu, že není třeba se ničeho bát, že život může být plný a radostný v každém okamžiku,” dodává dramaturg Martin Satoranský.
 
V hlavních rolích manželského páru Rózy a Ludvíka, kteří spolu stále žijí v domě tři sester, excelují Pavla Tomicová a Jiří Zapletal. Jejich věrného společníka Jana, rovněž postavu známou z předchozích her, ztvární Jan Vápeník. Mezi nové postavy patří bývalý androš a zarputilý bojovník Metoděj v podání Filipa Richtermoce a jeho žena Boženka, jež věřila v utopistické a rovnostářské lepší zítřky, ve ztvárnění Martiny Novákové. Marii, nezdolnou ženu s tragickou minulostí, pak hraje Marie Kleplová. V roli Anežky, dcery Rózy a Ludvíka, debutuje na profesionální scéně Anežka Malá, dcera Pavly Tomicové, která rovněž nazpívala ústřední píseň inscenace s názvem Zásvětí. V roli obětavého doktora s přezdívkou Costner se objeví Vojtěch Říha. V inscenaci dále hrají Kateřina Podlipná, Štěpán Černý, Jakub Nájemník, Jiří Scháněl nebo Jaroslav Urbanec a Milan Žák. Diváci ale nepřijdou ani o známé tváře z Jedlíků čokolády a Velké mořské víly, a tak se alespoň ze záznamu mohou těšit na Marii Poulovou, Isabelu Smečku, Matěje Anděla a Jana Sklenáře. V inscenaci se rovněž objeví tvář i hlas Jiřího Lábuse a ze záznamu Natálie Holíková a William Valerián.
 
Hudbu do inscenace složil již tradičně Darek Král, scénu navrhl Jakub Kopecký, kostýmy pak Sylva Zimula Hanáková. Text písně Zásvětí napsal Tomáš Belko. S choreografií soubojů pomáhal Petr Nůsek. Dramaturgy inscenace jsou Markéta Nekolová a Martin Satoranský.
 
Světová premiéra hry Brokolice na Marsu proběhne v sobotu 2. března od 19:00 na Hlavní scéně Klicperova divadla.
 
 
 

David Drábek
BROKOLICE NA MARSU


Hudba: Darek Král
Text písně: Tomáš Belko
Kostýmy: Sylva Zimula Hanáková
Scéna: Jakub Kopecký
Pohybová spolupráce: Petr Nůsek
Dramaturgická spolupráce: Markéta Nekolová
Dramaturg: Martin Satoranský
Režie: David Drábek


Obsazení:

Ludvík --- Jiří Zapletal
Róza --- Pavla Tomicová
Jan ---  Jan Vápeník
Božena --- Martina Nováková
Metoděj --- Filip Richtermoc
Marie --- Marie Kleplová
Costner --- Vojtěch Říha
Anežka --- Anežka Malá

Hlas moderátora William Valerián
Hlas moderátorky Natálie Holíková
Hlas Draka Šmaka David Drábek

Z videozáznamu: Isabela Smečka jako Helena, Jan Sklenář jako Adam,
Marie Poulová jako Loreta, Matěj Anděl jako Oliver, Pavlína Štorková jako Valérie,
Jiří Lábus jako George Labus III. alias Rumburak Bílý

Premiéra 2. 3. 2024 na Hlavní scéně Klicperova divadla

Všichni dobří rodáci

MOŘIC PÍCHA

MOŘIC PÍCHA

Když se Mořic Pícha narodil, kalendář ukazoval 18. duben 1869.

SAMUEL FRITZ

SAMUEL FRITZ

Hrůzyplné vyvraždění indiánské vesnice ve filmu Misie, kdy jde dobrovolně s domorodci na smrt též bělošský duchovní, má reálný předobraz.

KAREL ZEMAN

KAREL ZEMAN

Také slavný kouzelník stříbrného plátna, režisér Karel Zeman, má vazby k našemu kraji. Narodil se 3. listopadu 1910 v Ostroměři u Nové Paky.

Tiskové zprávy

FLAMENGO REUNION SESSION – JEN TAK DÁL!

FLAMENGO REUNION SESSION – JEN TAK DÁL!

Jen málokdo pamatuje živá vystoupení Flamenga v době vydání alba Kuře v hodinkách.

29. ročník Mezinárodního divadelního festivalu REGIONY: Chvění. Tekutost. Rovnováha.

29. ročník Mezinárodního divadelního festivalu REGIONY: Chvění. Tekutost. Rovnováha.

Od 21. do 28. června 2024 se Hradec Králové znovu promění v srdce českého divadla. Tradičně se totiž tento poslední červnový týden otevřou dveře Mezinárodního divadelního festivalu REGIONY. 29. ročník opět přináší unikátní spojení divadla, hudby a uměleckých performancí, které oslavují dynamiku života a umělecké tvorby. Festivalem každoročně ožívá celé město a bývá proto přirovnáván k divadelnímu festivalu v Avignonu nebo filmovým Karlovým Varům.

Dny dobrovolnictví v Královéhradeckém kraji

Dny dobrovolnictví v Královéhradeckém kraji

Kreativní workshopy, burzu neziskovek, charitativní běh a také rozmanité aktivity pro rodiče a děti, to vše nabídnou letošní Dny dobrovolnictví od 25. do 28. dubna 2024 v Královéhradeckém kraji. V Hradci Králové je odstartuje akce DOBROTYL ve čtvrtek 25. dubna od 9:00 do 17:30 hodin na Tylově nábřeží. Již od rána ožije nábřeží burzou neziskovek, které si pro návštěvníky připravily i zábavné workshopy. Odpoledne se mohou děti i dospělí zapojit do charitativního běhu, zahrát si různé hry, odekorovat si plátěnou tašku nebo vyrobit smysluplné přání. Akci pořádá Dobrovolnické centrum Diecézní charity Hradec Králové a Gymnázium J. K. Tyla.

Kalendárium akcí

 <  DUBEN 2024  > 
POÚT STČT SOBNE
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Připravované akce

Kulturní akce - Oblastní charita Hradec Králové
Kulturní akce - Daniela BENEŠOVÁ, Karel BENEŠ - obrazy, pastely, grafika
Kulturní akce - J A R O M Í R   G A R G U L Á K               obrazy, plastiky

Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Kulturní akce v Hradci Králové

Změna programů vyhrazena - Za obsah inzerátů odpovídá zadavatel
Použití jakýchkoliv údajů či obrazového doprovodu z těchto stránek možné výhradně se svolením redakce

Pořadatelé

TOPlist TOPlist