Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Kulturní akce - Hrady 2024
Kulturní akce - Trnkobranní

Probíhající soutěže

VIZOVICKÉ TRNKOBRANÍ 2024

VIZOVICKÉ TRNKOBRANÍ 2024

23. - 24. SRPNA 2024, VIZOVICE, AREÁL LIKÉRKY R. JELÍNEK

HRADECKÝ LETOROST

HRADECKÝ LETOROST

3. ROČNÍK LETNÍHO HUDEBNÍHO FESTIVALU
31. SRPNA 2024 VE 13.00 HODIN, LETNÍ KINO ŠIRÁK, HK

ETC… + MALÝ BOBR

ETC… + MALÝ BOBR

„OLIN“ NEJEZCHLEBA SE ČLENY MIŠÍKOVÝCH ETC…
+ POCTA PETRU SKOUMALOVI
10. ŘÍJNA 2024 V 19 HODIN, ADALBERTINUM, ČS. ARMÁDY 300, HK

Kalendárium akcí

 <  ČERVENEC 2024  > 
POÚT STČT SOBNE
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Doporučujeme #kulturní akce

Klicperovo divadlo uvede Brokolici na Marsu
27.02.2024

zpět


Klicperovo divadlo uvede Brokolici na Marsu
První premiérou Klicperova divadla v roce 2024 bude nová hra Davida Drábka Brokolice na Marsu v jeho vlastní režii. David Drábek se vrací nejen do Hradce Králové, ale i do rodného domu sester Rózy, Heleny a Valérie. V jejich světě uplynulo 20 let, některé postavy jsou pryč, jiné přibyly, a příběh započatý v Jedlících čokolády a Velké mořské víle se definitivně uzavírá.
 
Róza a Ludvík stále žijí v rodném domě tří sester z předchozích dílů. Valerie je po smrti, Helena se přestěhovala se svým novým manželem Adamem a dětmi do Austrálie. Jan se nastěhoval k Ludvíkovi a Róze, stejně jako několik dalších starších lidí, neboť rodný dům se proměnil v geriatrické centrum. Ludvík neustále vymýšlí nové a nové hry, aby svým kamarádům zpříjemnil podzim života. Ale věci se začínají vymykat z rukou. S Ludvíkem se něco podivného děje a jeho žena, dcera i přátelé o něj mají čím dál větší strach. Realita přestává být reálná, vzpomínky se pomalu vytrácejí a naši hrdinové musí čelit možná poslední, ale určitě nejtěžší výzvě svého života.
 
Brokolice na Marsu je závěrem trilogie, která započala hrou Jedlíci čokolády a jejíž příběh se rozvíjel ve Velké mořské víle. Z těchto tří je to zřejmě hra nejbláznivější, ale zároveň v mnoha ohledech nejvážnější. Přes všechen smích a legrácky pábitele Ludvíka se ve hře řeší i problémy stárnutí a odcházení jako takového, tedy věci, které se naše společnost naučila vytěsnit ze svého zorného pole. Hrdinové nejnovější hry Davida Drábka však za každé situace bojují proti osudu humorem a výjimečnou energií:
 
“Nápad napsat třetí díl Jedlíkům a Víle vyprovokoval jeden malý chlapeček, který za mnou po představení přišel do lože. Trochu mi připomínal mě, když jsem byl malý. Měl brýle a jakousi drobnou něžnou nadváhu a řekl: Co třetí díl, pane Drábku? A já řekl, že třetí díl bude. Pak jsem z Hradce odešel, roky to nevypadalo a myslel jsem, že tenhle slib zůstane nesplněný. Ale nakonec se to nějak sešlo a bylo umožněno, abychom dokončili trilogii, která je pro mě srdcová. Všichni hrdinové z prvních dvou dílů výrazně zestárli. A celé je to nádherné a těžké, proto vším prostupuje nostalgie. Je to takové silné loučení. S postavami i trilogií. Ale neostrouhá ani divák, který předchozí díly neviděl,” říká autor a režisér David Drábek.
 
Dramaturgyně Markéta Nekolová k tomu dodává: “Vrátit se potřetí k oblíbeným postavám je věc pro literaturu a film běžná, na divadle však ojedinělá až nebývalá. Důvodů to nejspíš mívá více. Herecký soubor se příliš proměňuje, je příliš riskantní vsadit na to, že diváci viděli předchozí díly a prostě se to nedělá. To hlavní, proč se vracet, je, že něco zůstalo nedopovězeno. Kus setu zůstal nedohrán, část lekce nenaučena. V případě Brokolice na Marsu je to asi otázka, co dál se životem, když už je ho jen kousek? Když je katastrofa před námi? Jak neztratit lásku a víru a humor, ztráceje sám sebe? Jak neutéct a nevzdat to, neztratit důstojnost a glanc, jak projít skrz? Tahle lekce – jak dohrát svůj příběh je korunní lekcí života.”
 
“Brokolice na Marsu je plná třeskutého a bláznivého humoru, který prostupuje velmi vážné, až tísnivé téma. Smyslem ale není se vysmát stárnutí, nemocem a odcházení, ale naopak toto téma zvednout, podívat se mu směle, s vtipem a grácií do tváře a předat zprávu, že není třeba se ničeho bát, že život může být plný a radostný v každém okamžiku,” dodává dramaturg Martin Satoranský.
 
V hlavních rolích manželského páru Rózy a Ludvíka, kteří spolu stále žijí v domě tři sester, excelují Pavla Tomicová a Jiří Zapletal. Jejich věrného společníka Jana, rovněž postavu známou z předchozích her, ztvární Jan Vápeník. Mezi nové postavy patří bývalý androš a zarputilý bojovník Metoděj v podání Filipa Richtermoce a jeho žena Boženka, jež věřila v utopistické a rovnostářské lepší zítřky, ve ztvárnění Martiny Novákové. Marii, nezdolnou ženu s tragickou minulostí, pak hraje Marie Kleplová. V roli Anežky, dcery Rózy a Ludvíka, debutuje na profesionální scéně Anežka Malá, dcera Pavly Tomicové, která rovněž nazpívala ústřední píseň inscenace s názvem Zásvětí. V roli obětavého doktora s přezdívkou Costner se objeví Vojtěch Říha. V inscenaci dále hrají Kateřina Podlipná, Štěpán Černý, Jakub Nájemník, Jiří Scháněl nebo Jaroslav Urbanec a Milan Žák. Diváci ale nepřijdou ani o známé tváře z Jedlíků čokolády a Velké mořské víly, a tak se alespoň ze záznamu mohou těšit na Marii Poulovou, Isabelu Smečku, Matěje Anděla a Jana Sklenáře. V inscenaci se rovněž objeví tvář i hlas Jiřího Lábuse a ze záznamu Natálie Holíková a William Valerián.
 
Hudbu do inscenace složil již tradičně Darek Král, scénu navrhl Jakub Kopecký, kostýmy pak Sylva Zimula Hanáková. Text písně Zásvětí napsal Tomáš Belko. S choreografií soubojů pomáhal Petr Nůsek. Dramaturgy inscenace jsou Markéta Nekolová a Martin Satoranský.
 
Světová premiéra hry Brokolice na Marsu proběhne v sobotu 2. března od 19:00 na Hlavní scéně Klicperova divadla.
 
 
 

David Drábek
BROKOLICE NA MARSU


Hudba: Darek Král
Text písně: Tomáš Belko
Kostýmy: Sylva Zimula Hanáková
Scéna: Jakub Kopecký
Pohybová spolupráce: Petr Nůsek
Dramaturgická spolupráce: Markéta Nekolová
Dramaturg: Martin Satoranský
Režie: David Drábek


Obsazení:

Ludvík --- Jiří Zapletal
Róza --- Pavla Tomicová
Jan ---  Jan Vápeník
Božena --- Martina Nováková
Metoděj --- Filip Richtermoc
Marie --- Marie Kleplová
Costner --- Vojtěch Říha
Anežka --- Anežka Malá

Hlas moderátora William Valerián
Hlas moderátorky Natálie Holíková
Hlas Draka Šmaka David Drábek

Z videozáznamu: Isabela Smečka jako Helena, Jan Sklenář jako Adam,
Marie Poulová jako Loreta, Matěj Anděl jako Oliver, Pavlína Štorková jako Valérie,
Jiří Lábus jako George Labus III. alias Rumburak Bílý

Premiéra 2. 3. 2024 na Hlavní scéně Klicperova divadla

Všichni dobří rodáci

JAN ALOIS SUDIPRAV RETTIG

JAN ALOIS SUDIPRAV RETTIG

Nikdo samozřejmě nemůže s jistotou tvrdit, zda v domácnosti Rettigových platilo, že „Muž je sice hlavou rodiny, ale žena je krkem, který s ní otáčí“.

MARTIN KOS

MARTIN KOS

Martin Kos se narodil 20. července 1959 v Hradci Králové.

VÁCLAV REJCHL

VÁCLAV REJCHL

Docela nedávno jsem byl svědkem, kterak neodbytný respondent atakoval blonďatou dívenku v Informačním centru dotazem, kdo že postavil hradecké nádraží.

Tiskové zprávy

Filharmonie Hradec Králové na festivalech a před 47. koncertní sezónou

Filharmonie Hradec Králové na festivalech a před 47. koncertní sezónou

Královéhradecká Filharmonie sotva zavřela dveře za svou uplynulou sezónou a už vyhlíží tu následující. Kromě dovolených a prázdninového volna hudebníky čeká také hraní na několika festivalech. A Hradečáci se již mohou těšit na další Open Air koncert „na náplavce“, letos věnovaný Bedřichu Smetanovi a oslavě 200 let od jeho narození.

Kalendárium akcí

 <  ČERVENEC 2024  > 
POÚT STČT SOBNE
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Připravované akce

Kulturní akce - Ú S MĚ V Y               obrazy, plastiky

Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Kulturní akce v Hradci Králové

Změna programů vyhrazena - Za obsah inzerátů odpovídá zadavatel
Použití jakýchkoliv údajů či obrazového doprovodu z těchto stránek možné výhradně se svolením redakce

Pořadatelé

TOPlist TOPlist