Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Kulturní akce - Hrady 2024
Kulturní akce - Trnkobranní

Probíhající soutěže

VIZOVICKÉ TRNKOBRANÍ 2024

VIZOVICKÉ TRNKOBRANÍ 2024

23. - 24. SRPNA 2024, VIZOVICE, AREÁL LIKÉRKY R. JELÍNEK

HRADECKÝ LETOROST

HRADECKÝ LETOROST

3. ROČNÍK LETNÍHO HUDEBNÍHO FESTIVALU
31. SRPNA 2024 VE 13.00 HODIN, LETNÍ KINO ŠIRÁK, HK

ETC… + MALÝ BOBR

ETC… + MALÝ BOBR

„OLIN“ NEJEZCHLEBA SE ČLENY MIŠÍKOVÝCH ETC…
+ POCTA PETRU SKOUMALOVI
10. ŘÍJNA 2024 V 19 HODIN, ADALBERTINUM, ČS. ARMÁDY 300, HK

Kalendárium akcí

 <  ČERVENEC 2024  > 
POÚT STČT SOBNE
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Doporučujeme #kulturní akce

Královéhradecká Filharmonie žije Rokem české hudby 2024
05.03.2024

zpět


Královéhradecká Filharmonie žije Rokem české hudby 2024 Královéhradečtí symfonici se naplno ponořili do hudebních oslav Roku české hudby 2024. Letos si totiž připomínáme „čtyřková“ výročí nejvýznamnějších českých skladatelů, jejich narození, úmrtí, či vytvoření stěžejních děl. Ve Filharmonii Hradec Králové tak pod hlavičkou tohoto projektu již proběhly koncerty Suk 150, Smetana 200, ale také dva varhanní koncerty. Ve čtvrtek 7. března je na pořadu koncert, který svým titulem odkazuje k naší hymně.
„I když je projekt Roku české hudby 2024 postaven hlavně na výročích našich významných skladatelů klasické hudby a dává příležitost přiblížit jejich životní příběhy a jejich díla, v širší rovině dává také prostor k zaměření obecně na českou hudbu a její velké bohatství. Takto uvažujeme také my ve Filharmonii Hradec Králové,“ říká její ředitel Vladimír Šrámek.
Rok české hudby ve 46. koncertní sezóně
Koncert Můj domov návštěvníkům 7. března přiblíží díla Antonína Dvořáka, Josefa Suka, Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů. Sólový part zahraje houslista Jan Talich a provedení řídí šéfdirigent Kaspar Zehnder. Posluchači, kteří se nemohou zúčastnit ve večerních hodinách, ale nechtějí si koncert nechat ujít, jsou zváni na veřejnou generálku v 10 hodin dopoledne.
Luminarium je název koncertu, který se koná v královéhradecké Filharmonii 14. března a zároveň jeho titulní skladby. Podle autora, skladatele, dirigenta a klavíristy Kryštofa Mařatky, se jedná o Mozaiku dvaceti sedmi fragmentů world music, koncert pro klarinet a orchestr. Mařatka dílo napsal v roce 2002 a při jeho provedení v sále Filharmonie se sólového partu ujme jeho syn Yan.
Mírně netradiční, ale pro českou hudbu reprezentativní žánr melodramu nabídne posluchačům ve svém programu koncert nazvaný Romance česká, který se v sále Filharmonie Hradec Králové koná 25. dubna. Mimo jiné skladby zazní také tři melodramy českých skladatelů Otakara Zicha (úmrtí 1934), Otakara Jeremiáše a Otakara Ostrčila. V roli recitátora vystoupí herec Miroslav Táborský a taktovky se chopí zkušený dirigent Petr Vronský.
Fantazie pod širým nebem – tak zní název Open Air koncertu pro Hradec, který chystá Filharmonie Hradec Králové na 20. června na Malém náměstí. Pro tuto událost ke konci 46. sezóny si tentokrát symfonici přizvali jedinečného hosta. Společně s orchestrem vystoupí skladatel a klavírista Tomáš Kačo, který dokáže inspirovat posluchače jak svou hudbou, tak životním příběhem. Při koncertu představí publiku svou skladbu Fantasy Open Air, od které je odvozen název celého večera.
Rok české hudby ve 47. koncertní sezóně
V tuto chvíli jsou známy čtyři další koncerty, kterými se Královéhradečtí filharmonici připojí k Roku české hudby také v následující sezóně. Prvním bude ještě na sklonku prázdnin oblíbený a po minulých ročnících opět očekávaný Open Air koncert pro Hradec. Nad hladinou Labe a po náplavkách a obou březích mezi Tyršovým mostem a lávkou u Aldisu se ponesou tóny Smetanova stěžejního díla Má vlast.
Že máme na co být ve východočeském regionu hrdí připomene 25. září úvodní koncert symfonického cyklu Žluté řady. Koncert s titulem Z východních Čech do Prahy a do Vídně, představí zdejší hudební kořeny v dílech Františka Ignáce Antonína Tůmy, Viktora Kalabise, Františka Xavera Duška, a Jana Václava Huga Voříška. Mozartovo jméno na programu koncertu odkazuje na jeho blízký vztah právě s Františkem Xaverem Duškem – v tehdy venkovském sídle manželů Duškových na Bertramce dopisoval předehru k opeře Don Giovanni před její premiérou v Praze.
Není jistě překvapením, že do Roku české hudby spadá také slavnostní koncert ke státním svátkům, který královéhradecká Filharmonie připravuje ve spolupráci s městem Hradec Králové. Hudební oslavy Roku české hudby 2024 ve Filharmonii Hradec Králové uzavře 5. prosince koncert nazvaný Symfonie radosti. Díla Zdeňka Fibicha, Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů zazní v nastudování jednoho z nejvýznačnějších českých dirigentů Petra Altrichtera.

Všichni dobří rodáci

JAN ALOIS SUDIPRAV RETTIG

JAN ALOIS SUDIPRAV RETTIG

Nikdo samozřejmě nemůže s jistotou tvrdit, zda v domácnosti Rettigových platilo, že „Muž je sice hlavou rodiny, ale žena je krkem, který s ní otáčí“.

MARTIN KOS

MARTIN KOS

Martin Kos se narodil 20. července 1959 v Hradci Králové.

VÁCLAV REJCHL

VÁCLAV REJCHL

Docela nedávno jsem byl svědkem, kterak neodbytný respondent atakoval blonďatou dívenku v Informačním centru dotazem, kdo že postavil hradecké nádraží.

Tiskové zprávy

Filharmonie Hradec Králové na festivalech a před 47. koncertní sezónou

Filharmonie Hradec Králové na festivalech a před 47. koncertní sezónou

Královéhradecká Filharmonie sotva zavřela dveře za svou uplynulou sezónou a už vyhlíží tu následující. Kromě dovolených a prázdninového volna hudebníky čeká také hraní na několika festivalech. A Hradečáci se již mohou těšit na další Open Air koncert „na náplavce“, letos věnovaný Bedřichu Smetanovi a oslavě 200 let od jeho narození.

Kalendárium akcí

 <  ČERVENEC 2024  > 
POÚT STČT SOBNE
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Připravované akce

Kulturní akce - Ú S MĚ V Y               obrazy, plastiky

Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Kulturní akce v Hradci Králové

Změna programů vyhrazena - Za obsah inzerátů odpovídá zadavatel
Použití jakýchkoliv údajů či obrazového doprovodu z těchto stránek možné výhradně se svolením redakce

Pořadatelé

TOPlist TOPlist