Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Probíhající soutěže

HRADECKÝ LETOROST

HRADECKÝ LETOROST

3. ROČNÍK LETNÍHO HUDEBNÍHO FESTIVALU
31. SRPNA 2024 VE 13.00 HODIN, LETNÍ KINO ŠIRÁK, HK

ROMANCE ČESKÁ

ROMANCE ČESKÁ

Koncert k Roku české hudby
25. DUBNA 2024 V 19.30 HOD., SÁL FILHARMONIE HK

BRATŘI EBENOVÉ

BRATŘI EBENOVÉ

Koncert populární skupiny
23. KVĚTNA 2024 V 19 HOD., ADALBERTINUM, ČS. ARMÁDY 300, HK

M. V. KOPECKÁ + Z. CZENDLIK

M. V. KOPECKÁ + Z. CZENDLIK

Talk show populárních tváří - V rytmu tance   
16. KVĚTNA 2024 V 19 HOD., ADALBERTINUM, ČS. ARMÁDY 300, HK

Kalendárium akcí

 <  DUBEN 2024  > 
POÚT STČT SOBNE
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Doporučujeme #kulturní akce

Zoufalci v akci. Poutníci do Lhasy diváky zavedou do světa bizarních jedinců
02.04.2024

zpět


Zoufalci v akci. Poutníci do Lhasy diváky zavedou do světa bizarních jedinců Touha někam patřit nás může dovést do záhuby. Nejen tohoto tématu se dotýká čtvrtá premiéra letošní sezóny Divadla Exil. V sobotu 30. března uvede soubor na své scéně komedii herce a spisovatele Matěje Dadáka Poutníci do Lhasy. Exil je teprve druhým českým divadlem, které po titulu sáhlo.
 
Vyprodané hlediště pardubické komorní scény se dočká černé komedie, která osciluje na hranici detektivky a thrilleru. Publikum se seznámí s bizarní teroristickou skupinou, která bojuje proti hipsterům, představitelům změkčilé liberální demokracie.
„Je to parta zoufalců, která se opírá o tradiční křesťanské hodnoty a chce se vypořádat se všemi, kteří dovedli tento svět tam, kde dnes je. Mají svoji klubovnu a jasný plán – vystoupit jako kapela Poutníci do Lhasy před Dalajlámou a zůstat spolu až do konce,“přibližuje děj režisérka Naďa Kubínková.
Jde o příběh podivuhodných jedinců, které jejich životní cesty svedly až do skupiny Poutníci do Lhasy. Konečně mají pocit, že někam patří a jsou součástí něčeho většího. Netuší, že se vlastně řídí do záhuby.
 
Původní českou hru napsal Matěj Dadák přímo pro pražský Činoherní klub, kde je Dadák v angažmá. Českou premiéru v režii Martina Čičváka měla v roce 2018.
„S Matějem se znám skoro 30 let, takže když jsem se ho zeptala, jestli hru můžu v Exilu udělat, nezaváhal a souhlasil. Konzultovali jsme spolu pouze jednu věc, a to motto celé hry –
Moucha se chlubí, že bydlí uvnitř žárovky, což je staré toltécké přísloví. Dlouho jsem přemýšlela, proč to tam dal, jaký to má celý smysl a vazbu na to, co se tam děje. Nakonec jsem mu zavolala a on mi řekl, že to nehraje žádnou roli, že si to na fleku vymyslela jedna z postav, aby odvedla pozornost. Samozřejmě jsem se nepřiznala, že jsem si kvůli tomu četla dvě hodiny knihy o Toltécích,“ směje se režisérka Naďa Kubínková. Každopádně je zvědavá, jak autor přijme exilovskou verzi svého díla.
 
Na inscenaci spolupracovali nejen kmenoví členové souboru. O scénografii se postarala talentovaná čerstvá absolventka brněnské JAMU Adéla Szturc, která spolupracuje s profesionálními soubory po celé republice. Hudbu a zvuky vytvořili a nahráli Martin Vobořil, Sabina Kašparová a pardubický Chlapecký sbor BONIFANTES.
Protože Naďu Kubínkovouuvidíme i na jevišti, přizvala si do režisérského tandemu kolegyni Karolínu Davidovou. V hlavní roli Mistra se objeví Aleš Dvořák, po jeho boku se objeví Matěj Karas, Lukáš Kopecký, Matěj Hromádka a už zmínění Karolína Davidová.
 
Premiéra je beznadějně vyprodaná. První repríza je na programu Divadla Exil 6. dubna 2024. Vstupenky se dají koupit v sítí smsticket. Více o inscenaci: POUTNÍCI DO LHASY.
Přestože divadelní sezóna je už ve své druhé polovině, série premiér v Exilu nekončí. Další plánovaná premiéra irské hry Tanec na konci léta v režii Ladislava Špinera by se měla uskutečnit 14. května.

Všichni dobří rodáci

MOŘIC PÍCHA

MOŘIC PÍCHA

Když se Mořic Pícha narodil, kalendář ukazoval 18. duben 1869.

SAMUEL FRITZ

SAMUEL FRITZ

Hrůzyplné vyvraždění indiánské vesnice ve filmu Misie, kdy jde dobrovolně s domorodci na smrt též bělošský duchovní, má reálný předobraz.

KAREL ZEMAN

KAREL ZEMAN

Také slavný kouzelník stříbrného plátna, režisér Karel Zeman, má vazby k našemu kraji. Narodil se 3. listopadu 1910 v Ostroměři u Nové Paky.

Tiskové zprávy

FLAMENGO REUNION SESSION – JEN TAK DÁL!

FLAMENGO REUNION SESSION – JEN TAK DÁL!

Jen málokdo pamatuje živá vystoupení Flamenga v době vydání alba Kuře v hodinkách.

29. ročník Mezinárodního divadelního festivalu REGIONY: Chvění. Tekutost. Rovnováha.

29. ročník Mezinárodního divadelního festivalu REGIONY: Chvění. Tekutost. Rovnováha.

Od 21. do 28. června 2024 se Hradec Králové znovu promění v srdce českého divadla. Tradičně se totiž tento poslední červnový týden otevřou dveře Mezinárodního divadelního festivalu REGIONY. 29. ročník opět přináší unikátní spojení divadla, hudby a uměleckých performancí, které oslavují dynamiku života a umělecké tvorby. Festivalem každoročně ožívá celé město a bývá proto přirovnáván k divadelnímu festivalu v Avignonu nebo filmovým Karlovým Varům.

Dny dobrovolnictví v Královéhradeckém kraji

Dny dobrovolnictví v Královéhradeckém kraji

Kreativní workshopy, burzu neziskovek, charitativní běh a také rozmanité aktivity pro rodiče a děti, to vše nabídnou letošní Dny dobrovolnictví od 25. do 28. dubna 2024 v Královéhradeckém kraji. V Hradci Králové je odstartuje akce DOBROTYL ve čtvrtek 25. dubna od 9:00 do 17:30 hodin na Tylově nábřeží. Již od rána ožije nábřeží burzou neziskovek, které si pro návštěvníky připravily i zábavné workshopy. Odpoledne se mohou děti i dospělí zapojit do charitativního běhu, zahrát si různé hry, odekorovat si plátěnou tašku nebo vyrobit smysluplné přání. Akci pořádá Dobrovolnické centrum Diecézní charity Hradec Králové a Gymnázium J. K. Tyla.

Kalendárium akcí

 <  DUBEN 2024  > 
POÚT STČT SOBNE
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Připravované akce

Kulturní akce - Oblastní charita Hradec Králové
Kulturní akce - Daniela BENEŠOVÁ, Karel BENEŠ - obrazy, pastely, grafika
Kulturní akce - J A R O M Í R   G A R G U L Á K               obrazy, plastiky

Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Kulturní akce v Hradci Králové

Změna programů vyhrazena - Za obsah inzerátů odpovídá zadavatel
Použití jakýchkoliv údajů či obrazového doprovodu z těchto stránek možné výhradně se svolením redakce

Pořadatelé

TOPlist TOPlist