Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Probíhající soutěže

VIZOVICKÉ TRNKOBRANÍ 2024

VIZOVICKÉ TRNKOBRANÍ 2024

23. - 24. SRPNA 2024, VIZOVICE, AREÁL LIKÉRKY R. JELÍNEK

Hrady 2024

Hrady 2024

19. - 20. ČERVENCE 2024, KUNĚTICKÁ HORA U PARDUBIC

HRADECKÝ LETOROST

HRADECKÝ LETOROST

3. ROČNÍK LETNÍHO HUDEBNÍHO FESTIVALU
31. SRPNA 2024 VE 13.00 HODIN, LETNÍ KINO ŠIRÁK, HK

TRIO GRATIA

TRIO GRATIA

Koncert v rámci cyklu Hradecká nokturna
PONDĚLÍ 17. ČERVNA 2024 V 19.30 HODIN
Aula Obchodní akademie (býv. Ústav hluchoněmých), Pospíšilova tř. 365, HK

Kalendárium akcí

 <  KVĚTEN 2024  > 
POÚT STČT SOBNE
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Doporučujeme #kulturní akce

Z festivalových pódií přes červený koberec až do Rudolfina
17.04.2024

zpět


Z festivalových pódií přes červený koberec až do Rudolfina

Mladý a dynamický symfonický orchestr Police Symphony Orchestra ve svém čtrnáctém roce existence sestoupí na okamžik z hudebních pódií  na filmová plátna. Dokumentární film s názvem Velký finále mapuje tři roky života mladých lidí amatérského orchestru, jejich radosti i strasti, úspěchy i vyčerpání, ale hlavně odhodlání jít si za svými sny. Ty si nadále plní také v roce 2024, během kterého se postaví na stage festivalu Rock for People nebo pódium českého hudebního chrámu, pražského Rudolfina. Události pod taktovkou nadšenců z Police nad Metují slibují zážitky, dojetí, skvělou hudbu a energii.

 

Zlomovou událostí v dosavadní existenci Police Symphony Orchestra je letošní premiéra dokumentárního filmu Velký finále, který mapuje život orchestru v období let 2019–2022. Od oslav desátých narozenin ve vyprodané pražské Lucerně, kde se mladým hudebníkům splnil jeden ze snů, přes útlum do ticha pandemie až po Velké finále Smetanovy Litomyšle. Přijme jejich pozvání Paul McCartney a podaří se jim opravdu postavit šapitó a uspořádat benefici pro tisíce fanoušků? A jde vůbec mezi tím vším najít cestu k rovnováze mezi osobním a pracovním životem, nadšením a dospíváním? Velký finále je výpovědí o životě obyčejných mladých lidí, zapálených pro hudbu a odhodlaných plnit si své sny navzdory překážkám.

 

„Tento rok vnímáme jako zlomový. Do kin v létě vstoupí dokumentární film o orchestru, našem životě s ním, na jevišti i v zákulisí. Po pražské premiéře nás čekají filmové projekce s koncerty v Brně a Litomyšli. V červnu si zahrajeme na Rock for People, kde by návštěvníci symfonický orchestr asi úplně nečekali a závěr roku oslavíme koncertem v Rudolfinu. Tenhle rok je o tom, o čem je náš dokument – o plnění si snů,” říká k letošnímu programu orchestru jeho zakladatelka Petra Soukupová, která orchestr založila se svým bratrem v 15 letech. PSO mají za sebou více jak 170 koncertů, mezi nimi i několik site specific benefičních projektů, díky kterým vybrali už přes 3,2 milionu korun na benefiční účely.

 

Rok 2024 Police Symphony Orchestra bude plný specifických, pro symfonické orchestry nevšedních, projektů. Už na konci ledna tihle hudební nadšenci zaplnili pardubickou hokejovou enteria arenu, kam přitáhli více než 3 500 návštěvníků. Na konci dubna je čekají dva koncerty v beznadějně vyprodaném trutnovském UFFU. Na to navazuje otevíračka závěrečného dne hudebního festivalu Rock for People a poté filmová jízda: předpremiéra v domovské Polici nad Metují začátkem prázdnin, oficiální premiéra v pražském Foru Karlín 29. srpna a poté projekce spojené s koncerty v Brně a Litomyšli. „Velký finále není rozhodně film pouze o amatérském orchestru z malého města, který hraje na koncertech, pořádá benefiční akce a plní si své sny. Mnohem více dává nahlédnout do zákulisí, zachycuje, jak dění orchestru ovlivňuje osobní život jednotlivých členů, a snaží se poodkrýt, co je vlastně podstatou PSO. Díky tomu, jak blízko jsme s kamerou mohli být a co vše se během těch let událo ve společnosti, se však podařilo zachytit daleko rozsáhlejší výpověď současné mladé generace a její pohled na svět,” přibližuje film jeho režisér Dominik Kalivoda.

V souvislosti s propagací filmu a koncerty spojenými s projekcí spustí PSO v druhé polovině dubna kampaň na HitHit. „Cílem kampaně je získat finance na to, abychom mohli postavit kino na pódiu. Ani ten největší kinosál v Česku totiž nepojme všechny naše hudebníky před své promítací plátno,” říká ke kampani Petra Soukupová. Cílovou částkou je 400 000 Kč, které budou využity na zajištění kvalitního plátna, projektoru a zvukové aparatury, aby byl filmový zážitek co nejlepší.

 

Závěr roku se chystá Police Symphony Orchestra zakončit v pražském Rudolfinu, v prostoru, který se výrazně liší od hokejových hal i festivalových pódií. „Z Police nad Metují je to do Rudolfina 172 kilometrů a nám tahle cesta trvala 14 let. Nevynikáme sice profesionály v hráčských dovednostech, zato ale v energii a touze hrát tak, aby nás to bavilo, a překračovat hranice konvenčního pojetí symfonického orchestru. Chceme ukázat, že vytvoření intenzivního hudebního zážitku v tak symbolickém místě nemusí být výsadou profesionálních umělců, ale své místo zde má i nadšení, odvaha a svoboda. Věříme, že tohle podtrhne také speciální host, přední český raper s uměleckým pseudonymem Kato, který je tváří legendární rapové skupiny Prago Union,” přibližuje David Ostružár, dramaturg orchestru.

 

Novinkou je, že se sympatická mladá parta hudebníků rozhodla navázat spolupráci s oděvní etickou a ekologickou značkou On the Boat Jany Horejšové. Jsou tak zřejmě prvním českým orchestrem, který řeší nejen to, jak na pódiu vypadá, ale také původ módních kousků. Fanoušci se tak mohou těšit, že své oblíbence uvidí v neobvyklých střizích Black Tie a příroda si zase oddechne, že oděv přibližně 100 lidí projednou vzejde z recyklovaných materiálů.

 

Cestu PSO z koncertních sálů přes festivalová pódia a filmová plátna až po Rudolfinum mohou diváci sledovat živě u všech zmíněných příležitostí, ale také online na sociální sítích

Všichni dobří rodáci

VÁCLAV PROKŮPEK

VÁCLAV PROKŮPEK

Kůň - přítel člověka. Tato nádherná zvířata učarovala Václavu Prokůpkovi od dětství.

MIRKO ELIÁŠ

MIRKO ELIÁŠ

Nebudu předstírat neznalost. Choceň ani Chvojenec v Královéhradeckém kraji samozřejmě neleží.

JOSEF VÁCHAL

JOSEF VÁCHAL

Někdy je těžké vybrat z krajanů někoho obecně známějšího, tentokrát však nastal opačný extrém. Od 5. do 11. května jako by se s výročími slavných roztrhl pytel. Vítěz Závodu míru cyklista Jan Moravec, spisovatel a dramatik Jiří Šotola, významný hradecký starosta Josef Václav Bohuslav Pilnáček…

Tiskové zprávy

Rock for People představuje téměř finální hudební lineup, přidává Brutalismus 3000, Kerryho Kinga z legendárních Slayer nebo The Darkness

Rock for People představuje téměř finální hudební lineup, přidává Brutalismus 3000, Kerryho Kinga z legendárních Slayer nebo The Darkness

Hudební program festivalu Rock for People míří do finále. Pořadatelé oznámili přes dvacet dalších zahraničních hvězd, které vystoupí od 12. do 15. června v hradeckém Parku 360 na 29. ročníku festivalu.

Červencové koncerty Eda Sheerana slibují pestrý doprovodný program s Benem Cristovao, Pokáčem nebo Thomem Artwayem, zbývají poslední vstupenky

Červencové koncerty Eda Sheerana slibují pestrý doprovodný program s Benem Cristovao, Pokáčem nebo Thomem Artwayem, zbývají poslední vstupenky

unikátní zážitek slibují dvě letošní shows britské mega hvězdy Eda Sheerana 27. a 28. července v hradeckém multifunkčním Parku 360. První ze dvou koncertů je již zcela vyprodaný, na druhý přidaný termín zbývají poslední vstupenky.

HROM do Police blíží. Zve na pořádnou divadelní bouři

HROM do Police blíží. Zve na pořádnou divadelní bouři

Police nad Metují bude mít svůj divadelní festival HROM do Police. Ten se bude letos konat vůbec poprvé od pátku 7. do neděle 9. června v Kolárově divadle. Divákům nabídne sedm inscenací v podání tzv. venkovských divadelních souborů převážně komediálního charakteru. Přehlídka se do Police přesouvá po více než dvaceti letech z Miletína.

Kalendárium akcí

 <  KVĚTEN 2024  > 
POÚT STČT SOBNE
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Připravované akce

Kulturní akce - Hradecká nokturna -Trio Gratia
Kulturní akce - J A R O M Í R   G A R G U L Á K               obrazy, plastiky

Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Kulturní akce v Hradci Králové

Změna programů vyhrazena - Za obsah inzerátů odpovídá zadavatel
Použití jakýchkoliv údajů či obrazového doprovodu z těchto stránek možné výhradně se svolením redakce

Pořadatelé

TOPlist TOPlist