Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Kulturní akce - Hrady 2024
Kulturní akce - Trnkobranní

Probíhající soutěže

VIZOVICKÉ TRNKOBRANÍ 2024

VIZOVICKÉ TRNKOBRANÍ 2024

23. - 24. SRPNA 2024, VIZOVICE, AREÁL LIKÉRKY R. JELÍNEK

HRADECKÝ LETOROST

HRADECKÝ LETOROST

3. ROČNÍK LETNÍHO HUDEBNÍHO FESTIVALU
31. SRPNA 2024 VE 13.00 HODIN, LETNÍ KINO ŠIRÁK, HK

ETC… + MALÝ BOBR

ETC… + MALÝ BOBR

„OLIN“ NEJEZCHLEBA SE ČLENY MIŠÍKOVÝCH ETC…
+ POCTA PETRU SKOUMALOVI
10. ŘÍJNA 2024 V 19 HODIN, ADALBERTINUM, ČS. ARMÁDY 300, HK

Kalendárium akcí

 <  ČERVENEC 2024  > 
POÚT STČT SOBNE
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Doporučujeme #kulturní akce

Fantazie královéhradecké Filharmonie pod širým nebem
19.06.2024

zpět


Fantazie královéhradecké Filharmonie pod širým nebem K závěru 46. koncertní sezóny připravila Filharmonie Hradec Králové pro své návštěvníky i širokou veřejnost další z oblíbených Open Air koncertů. Hudební událost nazvaná Fantazie pod širým nebem se koná ve čtvrtek 20. června od 20:30 hodin na Malém náměstí v Hradci Králové a společně se symfoniky vystoupí dva výjimeční hosté, jimiž jsou klavírista a skladatel Tomáš Kačo a mladý talentovaný houslista Richard Kollert. Dirigentem večera bude Robert Kružík.
„Koncertem pod širým nebem chceme poděkovat našim návštěvníkům, zřizovatelům i partnerům za přízeň a společně strávené chvíle v uplynulé sezóně a také představit symfonickou hudbu a náš orchestr všem Hradečákům. Dalším smyslem události je také přispět do pestré kulturní mozaiky našeho města. Jsme rádi, že sem do Hradce Králové patříme a jsme na to hrdí,“ zve Vladimír Šrámek, ředitel Filharmonie Hradec Králové.
V úvodu koncertu zahrají filharmonici pod vedením dirigenta Roberta Kružíka Polovecké tance z pera skladatele Alexandra Porfireviče Borodina, rodáka z Petrohradu, který  žil a tvořil v devatenáctém století v období romantismu. Zajímavostí je, že kromě komponování byl Borodin také významným vědcem a profesorem chemie. Opera Kníže Igor, ve které zazní právě Polovecké tance, je Borodinovým životním dílem, na jehož kompozici pracoval osmnáct let, avšak zemřel dříve, než jej stačil dokončit. Dohotovení díla a jeho instrumentace se ujali Borodinovi souputníci Nikolaj Andrejevič Rimskij-Korsakov a Alexandr Glazunov.
Další skladbu koncertu s anglickým názvem For Ludwig, Yours Elise již představí první ze zmíněných hostů večera, Tomáš Kačo, který je zároveň jejím autorem. Tento skladatel a klavírista romského původu se přes skromné začátky v tehdejší lidové škole umění vypracoval nejprve ke studiu na Janáčkově konzervatoři a poté dokonce na prestižní škole Berklee College of Music. Již několik let se coby skladatel a interpret pohybuje na mezinárodní scéně (vystupoval mimo jiné i v newyorské Carnegie Hall) a spolupracuje s mnohými umělci a hudebními institucemi u nás i v zahraničí.
Druhým hostem královéhradecké Filharmonie je nadaný mladý houslista Richard Kollert. Narodil se v roce 2008, o housle se aktivně zajímal od svých tří let a v pěti letech již hrál Vivaldiho a vystupoval na festivalech v Česku, Švýcarsku, Belgii, Německu a Japonsku. Od té doby s úspěchem vystupoval na několika soutěžích a mnoha koncertech či festivalech na našich i světových pódiích. Hradeckému publiku přednese díla dvou význačných skladatelů houslového repertoáru. Prvním číslem budou Cikánské melodie pro housle a orchestr op. 20 od španělského skladatele a houslového virtuóza Pabla de Sarasate, druhou skladbou potom Rumunská rapsodie č. 1 A dur op. 11 od rumunského skladatele, dirigenta a houslisty George Enescu.
Finále koncertu bude patřit opět Tomášovi Kačovi. Ten, společně s filharmoniky, představí publiku svou kompozici pro klavír a orchestr Fantasy Open Air. Ve čtvrthodinové skladbě, která propůjčila název celému večeru, se ujme sólového klavírního partu. Nejen hradecké patrioty jistě potěší, že klavírista zahraje na koncertní křídlo, zapůjčené speciálně pro tento koncert společností Petrof, která letos také slaví výročí 160 let od svého založení.
Návštěvníci koncertu se kromě hudebního zážitku mohou těšit také na stánky s občerstvením a nabídku  dobrého vína, které k příjemným chvílím s hudbou pod širým nebem patří. Vstup na koncert je volný.
„Již nyní zveme všechny příznivce také na příští Open Air koncert na náplavce Eliščina nábřeží, který chystáme na 28. srpna. Pro posluchače připravujeme při příležitosti letošního Roku české hudby výběr Smetanova cyklu symfonických básní Má vlast,“ zve Vladimír Šrámek. Zájemci o předplatné na příští sezónu mají možnost si jej pořídit do 27. června, a to buď osobně na pokladně Filharmonie Hradec Králové (otevřeno od pondělí do čtvrtka v čase 9–17 hod.), či Infocentra na Eliščině nábřeží, nebo elektronicky na portálu HKpoint.cz. Od 22. července budou potom v prodeji vstupenky na jednotlivé koncerty příští sezóny.

Open Air koncert pro Hradec – Fantazie pod širým nebem

Tomáš Kačo a Richard Kollert s Filharmonií Hradec Králové
čtvrtek 20. června, 20:30 hod.
Hradec Králové, Malé náměstí

Program
Alexandr Porfirjevič Borodin
Polovecké tance z opery Kníže Igor
(dokončení a instrumentace N. Rimskij-Korsakov a A. Glazunov)
Tomáš Kačo
For Ludwig, Yours Elise
Pablo de Sarasate
Cikánské melodie pro housle a orchestr op. 20
George Enescu
Rumunská rapsodie č. 1 A dur op. 11
Tomáš Kačo
Fantasy Open Air
Vystoupí
Tomáš Kačoklavír
Richard Kollerthousle
Filharmonie Hradec Králové
Robert Kružíkdirigent
Koncert se koná pod záštitou Úřadu vlády České republiky
při příležitosti výročí 20 let České republiky v Evropské unii.

Všichni dobří rodáci

MARTIN KOS

MARTIN KOS

Martin Kos se narodil 20. července 1959 v Hradci Králové.

VÁCLAV REJCHL

VÁCLAV REJCHL

Docela nedávno jsem byl svědkem, kterak neodbytný respondent atakoval blonďatou dívenku v Informačním centru dotazem, kdo že postavil hradecké nádraží.

JOSEF LADISLAV KUBÍN

JOSEF LADISLAV KUBÍN

Dnešní medailonek by mohl mít podtitul Rebel s (neznámou) příčinou nebo Profesionální protestovač.

Tiskové zprávy

Filharmonie Hradec Králové na festivalech a před 47. koncertní sezónou

Filharmonie Hradec Králové na festivalech a před 47. koncertní sezónou

Královéhradecká Filharmonie sotva zavřela dveře za svou uplynulou sezónou a už vyhlíží tu následující. Kromě dovolených a prázdninového volna hudebníky čeká také hraní na několika festivalech. A Hradečáci se již mohou těšit na další Open Air koncert „na náplavce“, letos věnovaný Bedřichu Smetanovi a oslavě 200 let od jeho narození.

Hudební festival Hrady CZ startuje na Točníku exkluzivně s Lucií, Danielem Landou a Chinaski a oznamuje kompletní line-up

Hudební festival Hrady CZ startuje na Točníku exkluzivně s Lucií, Danielem Landou a Chinaski a oznamuje kompletní line-up

Na putovním festivalu dále vystoupí Mig 21, Trautenberk, Jelen a další kapely a interpreti

Kalendárium akcí

 <  ČERVENEC 2024  > 
POÚT STČT SOBNE
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Připravované akce

Kulturní akce - Ú S MĚ V Y               obrazy, plastiky

Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Kulturní akce v Hradci Králové

Změna programů vyhrazena - Za obsah inzerátů odpovídá zadavatel
Použití jakýchkoliv údajů či obrazového doprovodu z těchto stránek možné výhradně se svolením redakce

Pořadatelé

TOPlist TOPlist