Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Kulturní akce - Hrady 2024
Kulturní akce - Trnkobranní

Probíhající soutěže

VIZOVICKÉ TRNKOBRANÍ 2024

VIZOVICKÉ TRNKOBRANÍ 2024

23. - 24. SRPNA 2024, VIZOVICE, AREÁL LIKÉRKY R. JELÍNEK

HRADECKÝ LETOROST

HRADECKÝ LETOROST

3. ROČNÍK LETNÍHO HUDEBNÍHO FESTIVALU
31. SRPNA 2024 VE 13.00 HODIN, LETNÍ KINO ŠIRÁK, HK

ETC… + MALÝ BOBR

ETC… + MALÝ BOBR

„OLIN“ NEJEZCHLEBA SE ČLENY MIŠÍKOVÝCH ETC…
+ POCTA PETRU SKOUMALOVI
10. ŘÍJNA 2024 V 19 HODIN, ADALBERTINUM, ČS. ARMÁDY 300, HK

Kalendárium akcí

 <  ČERVENEC 2024  > 
POÚT STČT SOBNE
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Doporučujeme #kulturní akce

Jazz jde městem po třicáté
19.06.2024

zpět


Jazz jde městem po třicáté

Již třicátým rokem přináší festival Jazz Goes to Town / Jazz jde městem zcela unikátní hudební výběr plný českých i světových premiér, jazzových hvězd i mladých perspektivních kapel. Festival proběhne v Hradci Králové na osmi různých místech v termínu 8.–12. 10. 2024. Vstupenky jsou k dispozici v předprodeji na portále GoOut: https://bit.ly/JGTT24
30 let naděje a porozumění


V roce 1995 přinesl první ročník festivalu Jazz Goes to Town přelomovou událost českého kulturního dění – koncert legendárního amerického tělesa Art Ensemble of Chicago. Z jejich radikálního vystoupení tehdy v průběhu podstatná část publika odešla. Současný dramaturg Michal Wróblewski vidí tuto událost zpětně pozitivně: „Jsme přesvědčeni, že právě pořadatelská odvaha a odhodlání organizovat takové koncerty vedly k tomu, že se české publikum a česká kultura obecně proměnily natolik, že by dnes byl tento koncert přijat vřeleji.

Letošní heslo festivalu 30 let naděje a porozumění popisuje hudbu aktuálního ročníku, hudbu, která nás učí porozumět a přijmout neortodoxní a ne vždy přímočará umělecká vyjádření. Věříme, že toto přijetí je natolik obohacujícím, aby vedlo k hlubšímu porozumění i v rámci mimohudebního kontextu, dodává Wróblewski.Do Hradce letos festival pozval více než padesát hudebníků ze třinácti zemí světa. Všechny zahraniční kapely se představí v české premiéře, jak je už u Jazz Goes to Town standardem. Vrcholem jubilejního ročníku bude sobotní dvojkoncert amerických projektů, Amirtha Kidambi’s Elder Ones s tajemnou fúzí jazzové a indické lidové hudby s politickým podtextem, a výbušného tria jazzových virtuozů Peter Evans, Petter Eldh & Jim Black EXTRA, spojení hudebníků, kteří se již českému publiku představili v mnoha různých projektech, nikdy však v této all star sestavě.


Festival bude i letos hostit zahraniční rezidenční umělce. Loni ze zdravotních důvodů nemohl proběhnout žádaný varhanní recitál slovinské improvizátorky Kaji Draksler, letos umělkyně pozvánku opět přijala, a krom sólového vystoupení zahraje také v duu se svým hudebním a životním partnerem bubeníkem Szymonem Gąsiorkem na pražském předkoncertě. Gąsiorek také doplní tradiční projekt The Shape of Jazz to Come, ke kterému se letos krom třech českých hudebníků připojí skvělá řecká saxofonistka a improvizátorka Niki Kokkolli.


Zajímavou programovou novinkou bude duový dvojkoncert představující dvě akustické tělesa: polské Maniucha & Ksawery, duo zpěvů a kontrabasu kombinující jazzovou improvizaci s tradičními písněmi z oblasti bývalého Polska na území současné Ukrajiny, a norské Maja S. K. Ratkje & Stian Westerhus, které vás přenese do podmanivého barevného světa zvuků smyčcových a drnkacích strun, měchů, starého dřeva a skřípajících pedálů varhan.


Mladší generace moderního evropského jazzu bude zastoupena projekty Horse Orchestra, v jejichž hudbě se klasické New Orleans 20. let setkává s freejazzem 60. let, stejně jako s hip hopem a soudobou vážnou hudbou, a Philipp Gropper, PHILM, berlínský kvartet prvotřídních hudebníků, kteří hrají velmi dynamický, někdy až témbrový, brilantní moderní jazz.


Českou scénu na ročníku naděje a porozumění bude reprezentovat projekt Dorůžka-Fischmann-Novák s repertoárem alba Gilgul, a to včetně rozšíření o dechovou sekci, jak znáte z Andělem oceněné nahrávky, dále energický progresivní sextet TONGU či legendární František Uhlíř Team, se kterým festival opět zavítá do prostoru klavírní galerie PETROF. Milovníci tradičnějšího jazzu si také přijdou na své na koncertě swingového kvartetu Hot Brew nebo na after-party s bluesovou peckou Blues Bond.

Všichni dobří rodáci

MARTIN KOS

MARTIN KOS

Martin Kos se narodil 20. července 1959 v Hradci Králové.

VÁCLAV REJCHL

VÁCLAV REJCHL

Docela nedávno jsem byl svědkem, kterak neodbytný respondent atakoval blonďatou dívenku v Informačním centru dotazem, kdo že postavil hradecké nádraží.

JOSEF LADISLAV KUBÍN

JOSEF LADISLAV KUBÍN

Dnešní medailonek by mohl mít podtitul Rebel s (neznámou) příčinou nebo Profesionální protestovač.

Tiskové zprávy

Filharmonie Hradec Králové na festivalech a před 47. koncertní sezónou

Filharmonie Hradec Králové na festivalech a před 47. koncertní sezónou

Královéhradecká Filharmonie sotva zavřela dveře za svou uplynulou sezónou a už vyhlíží tu následující. Kromě dovolených a prázdninového volna hudebníky čeká také hraní na několika festivalech. A Hradečáci se již mohou těšit na další Open Air koncert „na náplavce“, letos věnovaný Bedřichu Smetanovi a oslavě 200 let od jeho narození.

Hudební festival Hrady CZ startuje na Točníku exkluzivně s Lucií, Danielem Landou a Chinaski a oznamuje kompletní line-up

Hudební festival Hrady CZ startuje na Točníku exkluzivně s Lucií, Danielem Landou a Chinaski a oznamuje kompletní line-up

Na putovním festivalu dále vystoupí Mig 21, Trautenberk, Jelen a další kapely a interpreti

Kalendárium akcí

 <  ČERVENEC 2024  > 
POÚT STČT SOBNE
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Připravované akce

Kulturní akce - Ú S MĚ V Y               obrazy, plastiky

Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Kulturní akce v Hradci Králové

Změna programů vyhrazena - Za obsah inzerátů odpovídá zadavatel
Použití jakýchkoliv údajů či obrazového doprovodu z těchto stránek možné výhradně se svolením redakce

Pořadatelé

TOPlist TOPlist