Kalendárium akcí
Doporučujeme #kulturní akce
FRANTIŠEK IGNÁC ANTONÍN TŮMA
Tůma, mimo jiné zdatný varhaník, gambista a hráč na strunný nástroj theorba, své opusy začal záhy uplatňovat po Praze. Na ženáče a otce prvního dítěte (nakonec jich zplodil patnáct, byť ne všechny se dožily dospělosti) se usmálo štěstí. Padl do oka českému kancléři Františku Ferdinandovi hraběti Kinskému.Od roku 1731 vedl jeho kapelu. Když s ním pobýval ve Vídni, docházel k uznávanému učiteli klasického kontrapunktu Johannu Josephu Fuxovi. Podle svědků pracoval Tůma velmi rychle. Napsat mši zvládl v osamění za tři dny, přičemž se dopoval pouze dvěma šálky čokolády. Po úmrtích hraběte Kinského i Fuxe (1741) zakotvil po vyhraném výběrovém řízení na devět let u císařovny Alžběty, vdovy po Karlu VI. V jejím špičkovém hudebním tělesu měl vůdčí úlohu. Vynikal vědomostmi a chováním, vážili si ho i na nejvyšších místech. Když r. 1750 Alžběta zemřela, obdržel hezkou rentu. Rovněž populární Marie Terezie měla Tůmu v oblibě. Složil pro ni Davidův žalm Miserere mei Deus, což znamenalo další finanční přilepšení. Roku 1768 vídeňskou veřejnost překvapil odchodem do kláštera k premonstrátům v Gerasu. Ve Vídni zanechal manželku a v podstatě celý zbytek života strávil mezi řeholníky. V ústraní stále komponoval. Do Vídně byl přivezen se zápalem plic, na který 30. ledna 1774 zemřel. Na staré radnici v Kostelci nad Orlicí mu byla 12. října 1974 odhalena busta.
František Ignác Antonín Tůma nebyl žádnou progresivní osobností, která by posouvala chod hudebních dějin. Však také jeho díla z koncertních pódií na dlouhá desetiletí vymizela, tiskem nevycházelo nikdy nic. Kritika si cenila jeho posluchačsky náročných vokálních chrámových děl – mší, Stabat mater, Magnificat, Requiem, Zpěvů o umučení, Vánočního hymnu. Ve světských skladbách převažují smyčcové sinfonie, sonáty, partity v konzervativním duchu, v přechodu mezi barokem a klasicismem. Dnešní uspěchaná doba však Tůmu začíná rehabilitovat. Občas si dějiny zašpásují a najednou objevíme zapadlou perlu. Opomíjet tuhle melodickou a uklidňující muziku by byla škoda. Zkuste to s ní. Nebudete litovat.
Všichni dobří rodáci
JOSEF ŠTEFAN KUBÍN
Jičín – město pohádky je slogan obvykle spojovaný s Rumcajsem a Václavem Čtvrtkem. Jenže z Valdštejnova města pocházel také proslulý pohádkář Josef Jan Nepomuk Kubín.
FRANTIŠEK IGNÁC ANTONÍN TŮMA
První třetina životních osudů evropsky proslulého českého skladatele je kvůli nedostatku relevantních informací plná záhad. Narodil se skutečně 2. října 1704? To se neví.
JOSEF ŠKVORECKÝ
Rok 1924 nebyl zlý. V lednu (21.) se v Gorkách do světlých komunistických zítřků odebral V. I. Lenin, v Náchodě se v září (27.) narodil Josef Škvorecký.
Tiskové zprávy
Výstava Identita – příběh českého grafického designu vyzdvihuje obor, který Čechy hrdě reprezentuje sto let, nadchne znalce i širokou veřejnost
Obor, na který mohou být Češi právem hrdí už sto let, představuje hlavní podzimní výstava Musea Kampa Identita – příběh českého grafického designu, jež zároveň splácí dluh profesionálům i široké veřejnosti.
Filharmonie Hradec Králové zahrála na koncertu ve Valbřichu
Filharmonie Hradec Králové zahrála 4. října na koncertu v polském Valbřichu. Pod taktovkou Vojtěcha Spurného zde královéhradečtí symfonici představili skladby většinou východočeských rodáků, jako sólistka na cembalo zahrála Monika Knoblochová. Koncert navázal na kulturní spolupráci mezi symfonickými orchestry obou partnerských měst, v rámci které vloni naopak vystoupila Sudetská filharmonie Józefa Wiłkomirského z Valbřichu v sále Filharmonie Hradec Králové.