Kalendárium akcí
Doporučujeme #kulturní akce
Nové výstavy v Galerii moderního umění v Hradci Králové. Výstava Opomenutí mistři poukazuje na zapomenuté autory
13.02.2025

Výstava Opomenutí mistři (21. 2. – 31. 8. 2025)prezentuje tvorbu deseti malířských osobností, které v hlasování návštěvníků na výstavě Hledá se mistrovské dílo (8. 10. 2023 – 26. 5. 2024) skončily na konci, a zároveň jsou dějinami umění dlouhodobě opomíjené. Výběr autorů vychází z výsledků předchozí výstavy, kde návštěvníci hlasovali o tom, které obrazy by zařadili do stálé expozice, a které by chtěli domů. Mezi prezentovanými autory jsou: Augustin Němejc (1861–1938), Ferdinand Engelmüller (1867–1924), Karel Boháček (1886–1928), Antonín Pelc (1895–1967), Karel Meisner (1904–1979), Otta Mizera (1919–1952), Alois Vitík (1910–1972), Jarmila Zábranská-Sychrová (1910–1991), Willy Horný (1933–1982) a Jaroslav Jeřábek (1936–2022).
„Každý z těchto autorů měl během svého života příležitost vystavovat, někteří získávali značné uznání a jejich díla jsou dnes součástí sbírek významných institucí. Přesto nejsou široce známí a jejich tvorba si zaslouží novou pozornost.“vysvětluje kurátor výstavy Tomáš Kolich.
Výstava je příležitostí zamyslet se nad proměnlivostí uměleckého úspěchu a prozkoumat díla autorů, jejichž příběhy nabízejí nový pohled na dějiny českého výtvarného umění. Výstava nejenže reflektuje jejich osudy, ale také klade otázky po možnostech, jak se vyhnout zapomnění, a vybízí diváky, aby se sami stali součástí procesu reinterpretace kulturního dědictví. Skrze tuto reflexi se otevírá prostor nejen k novému vnímání jejich tvorby, ale i k hlubšímu porozumění širším souvislostem vývoje umění.
Důležitým prvkem této expozice bude i její architektonické řešení, jehož autorem je výtvarný umělec Tomáš Svoboda. Výstava bude zasazena do tří výrazně odlišných architektonických pojetí, jež napodobují, jak se umění prezentovalo v průběhu 20. století v období meziválečné avantgardy, poválečné generace a normalizace.
Výstava v Bílé kostce Emoce v pasti (21. 2. – 8. 6. 2025)představuje mezigenerační umělecký dialog dvou nepřehlédnutelných postav českého výtvarného umění. První z nich, neochvějný solitér české malby Luděk Rathouský (* 1975), patří ke generaci autorů, jejichž tvorbu počátkem nového milénia formovaly principy konceptuálního uvažování. Druhá osobnost, Zbyněk Sekal (1923–1998), je malířem, kreslířem a sochařem z generace rýsované na půdorysu východisek českého informelu přelomu 50. a 60. let 20. století. Vzájemná komunikace tvorby obou umělců, kteří se osobně nikdy nesetkali, nabízí vhled do „strukturálních her“ obrazové a prostorové abstrakce. Jejich dílo – reprezentované Sekalovými pracemi ze sbírek GMU, Galerie Klatovy / Klenová a Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem a Rathouského Štiavnickými listy – však přesahuje ve svých základních principech a osobní autorské dedikaci pouhé formalistické rámce.
Autorská výstava Aleny Kotzmannové Statické drama(21. 2. – 8. 6. 2025), situovaná v prostoru Černé kostky, prezentujedíla umělkyně ze sbírky GMU doplněná o její další práce. Výstavní prostor s atmosférou kinosálu autorku inspiroval provázat v jedné instalaci různá média: útržky filmů, zastavené pohyblivé obrazy a rozpohybované fotografie. Hru s pamětí, asociacemi a postupné budování napětí podtrhují vizuální reference k estetice film noir.
„Ze sbírek GMU jsem do výstavy vybrala dílo Konec filmu (2001) reprezentující téma vztahu statického a pohyblivého obrazu. V instalaci na něj navazuje video Home Cinema (2006) sestavené ze znělek filmových produkčních společností, jež předcházejí každému celovečernímu filmu. Dvě zmíněná starší díla propojuje nový cyklus Statické drama (2025). Tvoří ho několik statických fotografií s motivy světel v nočních exteriérech a zšeřelých interiérech, které jsou rozpohybovány drobnými a mnohdy obtížně dekódovatelnými posuny v obraze.“doplňuje autorka výstavy Alena Kotzmannová.
Všichni dobří rodáci

BOHUMÍR KRYL
Karla Kryla známe všichni. Ale kdo ví o Bohumíru Krylovi? Nejde o písničkářova otce, respektovaného prvorepublikového knihtiskaře. Bohumír Kryl, "Caruso kornetu", přišel na svět 2. května 1875 v Hořicích.

MUDr. JAROSLAV STUCHLÍK
Profesor psychiatrie a neurolog MUDr. Jaroslav Stuchlík, jeden z otců československé psychoanalýzy, pocházel z malé obce Uhlíře na okrese Jičín.

PAVEL GLOS
Dovedete si představit, že za promítání filmu o československém prezidentovi (!) přijdete o zaměstnání?
Tiskové zprávy

JAROVÍN 2025 DOHODNOCEN
JAROVÍN, tradiční národní soutěž perlivých a růžových vín právě vybrala nejlepší domácí vína v osmi kategoriích. Odborná komise ve Velkých Pavlovicích hodnotila celkem 180 vín přihlášených 86 vinaři – a absolutní vítězství si odnesla Frankovka blanc de noir frizzante 2024, moravské zemské víno, VÍNO ZBOROVSKÝ 92,8 bodů.

JAZZOVÉ TÓNY OPĚT ROZEZVUČÍ MASARYKOVO NÁMĚSTÍ
Tradiční přehlídka jazzu nabídne Laca Decziho, Anitu Soul i Originální pražský synkopický orchestr.

Legendární Prašina již podruhé ožije v Klicperově divadle
Dlouho očekávaný titul Prašina 2 – Černý merkurit uvede Klicperovo divadlo jako poslední premiéru letošní sezóny. Druhý díl je pokračováním úspěšného bestselleru Vojtěcha Matochy, který se na divadelních prknech v Hradci Králové objevil poprvé v prosinci 2022. V režii uměleckého šéfa Pavla Kheka se představí i ústřední dvojice v podání Vojtěcha Říhy a Martiny Czyžové. Slavnostní premiéra se uskuteční 3. května od 19 hodin na Hlavní scéně.