Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Probíhající soutěže

ROMÁN VE ČTYŘECH SVAZCÍCH

ROMÁN VE ČTYŘECH SVAZCÍCH

Slavná díla Wolfganga Amadea Mozarta a Franze Schuberta
26. ÚNORA 2026 V 19.30 HODIN, SÁL FILHARMONIE HK

ČESKÁ MŠE VÁNOČNÍ

ČESKÁ MŠE VÁNOČNÍ

Ikonická vánoční skladba Jakuba Jana Ryby
17. PROSINCE 2025 V 18.00 HOD., SÁL FILHARMONIE HK

ČEŠI VE VÍDNI

ČEŠI VE VÍDNI

Na programu: F. L. Gassmann, L. Koželuh, J. K. Vaňhal
15. ÚNORA 2026 V 17 HODIN, PŘEDNÁŠKOVÝ SÁL MUZEA VÝCHODNÍCH ČECH

ADVENTNÍ ZASTAVENÍ

ADVENTNÍ ZASTAVENÍ

Hradecká nokturna – Houdek Brass Quartet
15. PROSINCE 2025 V 19.30 HODIN 
Městská hudební síň, Zieglerova 91, Hradec Králové

TISÍC A JEDNA NOC

TISÍC A JEDNA NOC

Chačaturjan: Klavírní koncert, Rimskij-Korsakov: Šeherezáda
15. LEDNA 2025 V 19.30 HODIN, SÁL FILHARMONIE HK

Kalendárium akcí

 <  PROSINEC 2025  > 
POÚT STČT SOBNE
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Doporučujeme #kulturní akce

Filharmonie Hradec Králové uvede Zemlinského kvarteto i Dvořákovu Novosvětskou
26.02.2025

zpět


Filharmonie Hradec Králové uvede Zemlinského kvarteto i Dvořákovu Novosvětskou V březnu nabídne Filharmonie Hradec Králové posluchačům hudební zážitky obou svých hlavních symfonických řad. Při koncertu ve čtvrtek 6. března s názvem Zrcadlo v zrcadle návštěvníci uslyší díla Arnolda Schönberga a Maurice Ravela. Lákadlem tohoto koncertu je vystoupení souboru Zemlinsky Quartet a také choreografie o kterou si řekla první Schönbergova skladba. Druhý z koncertů nabídne ve čtvrtek 20. března pod titulem Přes Atlantik propojení americké a české literární a hudební tradice. Kromě Dvořákovy „Novosvětské“ zazní mezi ostatními díly také koncert Pražské zdi z pera Lukáše Hurníka na slova stejnojmenné básně Henryho Wadswortha Longfellowa.
Ve čtvrtek 6. března jsou všichni příznivci klasického repertoáru zváni na šestý z celkem osmi hudebních večerů Bílé koncertní řady, velkého symfonického cyklu Filharmonie Hradec Králové. Hudební zážitek z první, přibližně devítiminutové skladby bude, poměrně netradičně v rámci této koncertní řady, obohacen také o pohybovou složku. Součástí úvodní skladby Hudba k filmové scéně od Arnolda Schönberga bude totiž sugestivní choreografie Adama Halaše, vedoucího katedry nonverbálního divadla HAMU. V souladu s titulem skladby budou v choreografii využity prvky pantomimy, němého filmu a grotesky. Hlavní interpretkou choreografie bude talentovaná představitelka současné pantomimy Kateřina Vernerová. Další významný host, či spíše hostující soubor se publiku představí hned ve druhé skladbě večera, Koncertu pro smyčcové kvarteto, rovněž z pera Arnolda Schönberga. Společně s orchestrem Filharmonie Hradec Králové na pódiu vystoupí mezinárodně známý a světově úspěšný Zemlinsky Quartet. Ne zcela zamýšleným, ale jistě zajímavým pojítkem mezi hostujícím souborem a provedeným dílem je fakt, že Zemlinsky Quartet nese jméno rakouského skladatele, dirigenta a pedagoga Alexandera Zemlinského, který byl učitelem a přítelem Arnolda Schönberga. Se Zemlinského sestrou Mathildou se Schönberg také oženil. Při premiéře díla 26. září 1934 v Praze byl prvním houslistou kvarteta Rudolf Kolisch, skladatelův švagr.
Po dvojici Schönbergových skladeb v první polovině koncertu bude ve druhé polovině následovat dvojice skladeb od jeho známějšího současníka, francouzského skladatele Maurice Ravela. Mnozí Hradečané, mají jistě v paměti jeho známé Bolero, zahrané královéhradeckými filharmoniky v závěru Open Air koncertu na náplavce koncem srpna 2023, tentokrát jsou však na programu jiné skladby. Nejprve zazní původně klavírní suita Náhrobek Couperinův, kterou sám autor později přetvořil do orchestrální podoby, v níž ji také uslyší návštěvníci v sále královéhradecké Filharmonie. Čtyřvětá skladba symbolizuje skladatelův stesk po přátelích, kteří padli v první světové válce, její název potom odkazuje na Françoise Couperina, jež byl dvorním cembalistou Ludvíka XIV. Koncert uzavře jedno z nejlepších Ravelových děl, Dafnis a Chloe, suita pro orchestr č. 2. Skladatel dílo označil jako choreografickou symfonii a vychází z předlohy starověkého milostného příběhu dvou mladých lidí. Dirigentem večera bude Kaspar Zehnder, který ve Filharmonii Hradec Králové zároveň působí na postu jejího šéfdirigenta.
Koncert, který královéhradecká Filharmonie chystá na čtvrtek 20. března pod titulem Přes Atlantik je součástí Žluté koncertní řady, tedy malého symfonického cyklu a jde o čtvrtý koncert z pěti. Jak je z názvu patrné, na programu večera budou skladby vycházející z české a americké kulturní tradice. Pomyslnou červenou nití koncertu se stalo dílo amerického básníka Henryho Wadswortha Longfellowa. Jeho zřejmě nejznámější básní je Píseň o Hiawathovi, která dala název hned první skladbě večera od amerického skladatele Samuela Coleridge-Taylora a ze které zazní předehra op. 30 č. 3. Následuje skladba Knoxville: Summer of 1915 od dalšího Američana Samuela Barbera. Z pera Henryho Wadswortha Longfellowa pochází také první americká báseň o Praze, nazvaná v originále The Beleaguered City, česky Obleželé město. Na text této básně napsal současný český skladatel Lukáš Hurník skladbu The Walls of Prague (Pražské zdi), concerto grosso pro soprán a komorní orchestr. Skladba vznikla na objednávku Pražského komorního orchestru a byla uvedena v Rudolfinu. Nyní si ji v posílené orchestraci budou moci vyslechnout také posluchači v sále královéhradecké Filharmonie.
Završením koncertu bude Symfonie č. 9 e moll „Z Nového světa“ od Antonína Dvořáka, jedna z nejkrásnějších symfonií světové hudební literatury. Také zde, v obou středních větách, se skladatel nechává inspirovat Longfellowovou Písní o Hiawathovi, kterou znal již z domova. Dále je v „Novosvětské“ patrná inspirace novým estetickým i politickým prostředím tehdejší Ameriky, afroamerickými spirituály a rytmy. To vše Dvořák mistrovsky propojil s prvky české hudební tradice. Vzniklo tak hudební dílo plné emocí, vznešenosti i melancholie, které se okamžitě po své premiéře v newyorské Carnegie Hall stalo celosvětovou senzací.
Sólistkou večera bude Olivia Doutney-Joël, která přijala pozvání k provedení sopránových partů v díle Samuela Barbera a Lukáše Hurníka. Jako dirigent se královéhradeckému publiku poprvé představí Jiří Habart, který, ač patří k nejmladší generaci českých dirigentů, se již může pochlubit úspěchy na tuzemské i mezinárodní scéně.
V souvislosti s uvedením koncertu Pražské zdi stojí za zmínku také zcela nové dílo Lukáše Hurníka, které vytvořil exkluzivně na objednávku Filharmonie Hradec Králové a které hradečtí symfonici uvedou ve slavnostní premiéře na podzim tohoto roku, konkrétně při koncertu ke státnímu svátku 28. října. Jak napovídá podtitul skladby Symfonická kronika k 800. výročí města, jde o dílo vytvořené speciálně při příležitosti oslav 800. výročí od první písemné zmínky o Hradci Králové.

Všichni dobří rodáci

BEDŘICH HONZÁK

BEDŘICH HONZÁK

Muž, který se velmi zasloužil o hradecké zdravotnictví, měl v podstatě životní dráhu narýsovanou předem.

JAN MALÁT

JAN MALÁT

Kolik nadějných virtuozů začínalo s Malátovou Theoreticko-praktickou školou pro housle?

FILIP OBERLÄNDER

FILIP OBERLÄNDER

Vyměnit život v zapadlém podkrkonošském městečku za splněná klukovská dobrodružství chce nejen odvahu, ale hlavně peníze.

Tiskové zprávy

Vánoční book market v GMU nabídne pestrou škálu publikací a autorské tvorby

Vánoční book market v GMU nabídne pestrou škálu publikací a autorské tvorby

Galerie moderního umění v Hradci Králové (GMU) chystá ve spolupráci s galeriemi, muzei, nakladateli a tvůrci z východních Čech druhý ročník Vánočního book marketu. Akce se uskuteční v pátek 12. prosince od 14:00 do 20:00 ve foyer GMU. Vstup do všech výstavních prostor galerie bude po celý den zdarma.

Vánoce už klepou na dveře a vám ještě chybí poslední dárky, které potěší vaše blízké? Možná na vás čekají u nás v Divadle Drak! Stačí si jen vybrat.

Vánoce už klepou na dveře a vám ještě chybí poslední dárky, které potěší vaše blízké? Možná na vás čekají u nás v Divadle Drak! Stačí si jen vybrat.

Všechny dárky můžete zakoupit až do 21. 12. 2025 v otevírací době na pokladně Divadla Drak a Galerie Labyrint. Dárkové poukazy a Zavěšenou vstupenku lze pořídit také elektronicky na našem e-shopu.

Klicperovo divadlo chystá nového Cyrana

Klicperovo divadlo chystá nového Cyrana

Třetí letošní premiérou Klicperova divadla bude Cyrano, nová autorská úprava slavné hry Edmonda Rostanda.

Kalendárium akcí

 <  PROSINEC 2025  > 
POÚT STČT SOBNE
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Připravované akce

Kulturní akce - Česká mše vánoční
Kulturní akce - Adventní zastavení – Hradecká nokturna
Kulturní akce - V Á N O C E  v galerii Koruna
Kulturní akce - Adventní zpívání

Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Kulturní akce v Hradci Králové

Změna programů vyhrazena - Za obsah inzerátů odpovídá zadavatel
Použití jakýchkoliv údajů či obrazového doprovodu z těchto stránek možné výhradně se svolením redakce

Pořadatelé

TOPlist TOPlist