Kalendárium akcí
Doporučujeme #kulturní akce
V Draku uvádíme (nejen) pro náctileté Proměnu podle Franze Kafky
16.05.2025

Poslední premiérou sezóny 2024/2025 v Divadle Drak bude Proměna Tomáše Jarkovského a Jakuba Vašíčka. Tato autorská inscenace je volně inspirována stejnojmennou novelou pražského německy píšícího spisovatele Franze Kafky a jeho soukromou korespondencí. Premiéry proběhnou ve Studiu Divadla Drak v sobotu
24. května 2025 ve dvou časech – od 16.00 a 18.00 hodin.
Proměna je třetí inscenací Divadla Drak určenou výhradně publiku od 13 let a vznikla
v rámci mezinárodního evropského projektu 3Place: Performing Arts as the Third Place for the Young Audience. Ten se zaměřuje na výzkum a rozvoj divadla pro mladé publikum. Divadlo Drak na projektu od roku 2023 spolupracuje s kolegy z německého divadla Junges Ensemble Stuttgart a norské produkční organizace Norsk Scenekunstbruket.
Kafkova novela se dočkala četných divadelních adaptací a nová inscenace Divadla Drak na tuto tradici částečně navazuje. Není však její přímou dramatizací, spíše se inspiruje její základní situací, podtrhuje její autobiografické rysy a uvádí je do souvislosti s Kafkovými dopisy rodině. Kafka totiž do jednotlivých postav své novely zjevně promítl nejen sám sebe coby obchodního cestujícího Řehoře Samsu, ale i svou nejbližší rodinu: otce, s nímž měl celoživotně komplikovaný vztah, matku a jednu ze svých mladších sester, Ottilii, která se stala předobrazem Markétky. Tento vykloubený pohled mladého muže na sebe sama a svou rodinu pak posloužil autorům inscenace jako východisko k odkrývání témat, která mohou rezonovat se současným mladým divákem.
„Když se Řehoř Samsa jednou ráno probudil z nepokojných snů, shledal, že se
v posteli proměnil v jakýsi nestvůrný hmyz.“ Věta, která otevírá nejen legendární novelu Franze Kafky, ale i stejnojmennou inscenaci Divadla Drak, vyvolává v autorech – a díky jejich adaptaci i v divácích – řadu otázek. Co se vlastně stalo? Je to jen fikce autora, který už nežije? Anebo ne? Co když jde o příběh, který může potkat každého z nás?
A možná dokonce musí?
„Zásadní pro nás byla otázka, co vlastně Řehořova proměna v brouka znamená. Čeho je obrazem? Jde o duševní příhodu, tělesnou indispozici, otázku sexuální orientace či genderové identity, nebo o projev překotných a často znepokojujících fyzických
i psychických změn spojených s dospíváním? Anebo o něco docela jiného? Rozhodli jsme se ponechat tuto otázku v inscenaci maximálně otevřenou a namísto vnucování konkrétního výkladu se snažíme přivést diváka co nejblíže hlavnímu hrdinovi – nejen fyzicky, ale především skrze sdílený prožitek i emocionálně.“ představuje koncept inscenace dramaturg Tomáš Jarkovský.
„Nabízíme divákovi možnost podívat se na příběh z vlastní perspektivy a chceme, aby měl příležitost prožít ho spolu s Řehořem Samsou tak, jako by byl v jeho kůži. Ponecháváme mu volnost – je jen na něm, jestli si do příběhu dosadí své vlastní zkušenosti, nejistoty nebo obavy.“ doplňuje režisér Jakub Vašíček.
Intimitu diváckého prožitku umocňuje scénografické řešení hracího prostoru, který nerozlišuje mezi hledištěm a jevištěm. Autorem scénického řešení i kostýmů je hostující scénograf Karel Czech. Neopominutelnou kostičkou do mozaiky inscenace je hudba skladatele Daniela Čámského.
V roli Řehoře Samsy se představí Šimon Dohnálek. Jeho otce ztvární Dominik Linka, matku Johana Vavřínová a sestru Markétu Edita Dohnálková Valášek. Autory konceptu a scénáře jsou Tomáš Jarkovský a Jakub Vašíček, který inscenaci také režíruje. Dramaturgie se ujali Tomáš Jarkovský spolu s Eliškou Houserovou. Inscenace bude uváděna v předpremiérách od 21. května, v sobotu 24. května pak proběhnou slavnostní premiéry. Další tři reprízy inscenace bude poté možné zhlédnout na konci června v rámci Mezinárodního divadelního festivalu Regiony.
Všichni dobří rodáci

LADISLAV DUŠEK
Čarodějové a mágové mívali v člověčí hierarchii vždycky zvláštní postavení. Dík svým znalostem věděli víc než ostatní - a někdy toho ve svůj prospěch také zneužívali. V Čechách se za středověku asi nejvíc proslavil kouzelník Žito. Někteří zdejší Copperfieldové slaví úspěchy i v současné době. Funguje dokonce Magický klub Praha. Mnoho umělců působilo v našich zemích zvláště začátkem a v průběhu minulého století. Jedním z nich byl Ladislav Dušek.

VLADIMÍR MATOUŠEK
Pochází-li někdo z Hrubé Vrbky na Hodonínsku, stane se z něj obvykle znamenitý lidový muzikant, jako například vynikající folklorní zpěvák Luboš Holý. Vladimír Matoušek (*22. 6. 1900) byl však synem učitele.
Tiskové zprávy

V Hradci Králové dnes začíná jubilejní 30. ročník Mezinárodního divadelního festivalu REGIONY
Historické centrum Hradce Králové se dnes 20. června již po třicáté promění v pulzující dějiště divadelního a kulturního života. Startuje Mezinárodní divadelní festival REGIONY – osmidenní událost, která propojuje divadlo, hudbu, tanec, nový cirkus, pouliční umění, site-specific projekty, film i vizuální umění. Program probíhá nejen v kamenných divadlech a na otevřených scénách v přilehlých Žižkových sadech, ale také v ulicích, na náměstích a v Letním kině Širák.

Street Art Festival 2025 má své datum a téma!
Už po osmnácté se na konci léta promění ulice ve velkoformátové plátno. Street Art Festival 2025 chystá měsíc plný muralů, veřejného umění a dialogu s prostorem – letos s podtitulem "Past Perspectives".

Orchestrální mejdan v Polici nad Metují! Police Symphony Orchestra slaví 15 let ve velkém stylu, s hvězdnými hosty i přáteli
7. Benefiční Open Air se uskuteční na podporu fungování Sociální kliniky a duševního zdraví mladých dospělých