Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Probíhající soutěže

JANÁČEK ARMÁDĚ

JANÁČEK ARMÁDĚ

Na programu: A. Dvořák, R. Strauss, L. Janáček
30. DUBNA 2026 V 19.30 HODIN, SÁL FILHARMONIE HK

HRADECKÝ LETOROST

HRADECKÝ LETOROST

LETNÍ FOLKOVÝ HUDEBNÍ FESTIVAL
29. SRPNA 2026 VE 13.00 HODIN, LETNÍ KINO ŠIRÁK, HK

Kalendárium akcí

 <  DUBEN 2026  > 
POÚT STČT SOBNE
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Doporučujeme #kulturní akce

NEŽ BUDEME PŘEBALOVAT JE PRVNÍ ČESKÝ FILM NOMINOVANÝ NA INTERNATIONAL MOTOR FILM AWARDS, VYSTUPUJE V NĚM I PETR ČTVRTNÍČEK
26.09.2025

zpět


NEŽ BUDEME PŘEBALOVAT JE PRVNÍ ČESKÝ FILM NOMINOVANÝ NA INTERNATIONAL MOTOR FILM AWARDS, VYSTUPUJE V NĚM I PETR ČTVRTNÍČEK Snímek Než budeme přebalovat režiséra Alexandra Sedláčka a jeho Svazu naivního trampingu je jako první z českých filmů nominovaný na ceny International Motor Film Awards v jedné z hlavních kategorií celovečerní dokumentární film. Ve filmu vystupuje kromě party mladých hrdinů a dvou značně ojetých felicií například Petr Čtvrtníček: https://www.youtube.com/watch?v=jnqsRNsCmbM. Slavnostní vyhlášení proběhne 2. října v Alexandra Palace v Londýně. Tvůrci dávají při této příležitosti film zdarma ke zhlédnutí od 25. září do 5. října na svůj YouTube kanál: https://www.youtube.com/watch?v=FJqBInXf74w.

Ceny International Motor Film Awards (IMFA) přezdívané jako „Oscary pro motoristický svět“ jsou jednou z nejprestižnějších světových akcí svého druhu, která oceňuje to nejlepší z automobilové filmové a televizní tvorby a objevuje, inspiruje a oslavuje filmy i filmaře z tohoto odvětví.
Mezi ostatními osmnácti nominovanými filmy v této kategorii jsou například snímky z USA, Švédska, Velké Británie a dalších zemí. Soutěžní kategorie zahrnují nejlepší celovečerní i krátké filmy a dokumenty, ale i dokumentární epizodu, žurnalistický, eventový, reklamní či promo film, nezávislý studentský a kreativní film, ale také cenu za nejlepší fotografii, kameru, zvuk, střih či kaskadérské scény. Mezi významné oceněné filmy z minulých let patří například Ferrari, Gran Turismo či Ztracená kulka 2, nominované byly snímky F1, John Wick: Kapitola 4 či díla z produkce Red Bull Racing. Trailer filmu Než budeme přebalovat zde: https://www.youtube.com/watch?v=jnfznXQ1qJI

Film Než budeme přebalovat pochází z dílny Svazu naivního trampingu, v němž se hlavní hrdinové filmu už roky sdružují jako „pánská smečka“, která věří, že svět je nejhezčí z pohledu přes špinavé přední sklo starých vraků a že na velkou výpravu není třeba hromada peněz, ani dalekosáhlé znalosti spalovacích motorů. Filmy těchto tvůrců nepatří k turistickým brožurkám, ale ukazují, že cestování nemusí být o dalekých cílech, ale o příbězích, které si protagonisté odvezou, včetně bláznivých nápadů a trapasů. „Nejsme Trabanti. Většinou nedojedeme, kam chceme, o anatomii spalovacích motorů víme pramálo, a hlavně nemáme trabanta... Jsme Svaz naivního trampingu – parta přátel, kterým manželství, rodičovství a hypotéky dýchají na záda. Tak čas od času upustíme páru výletem,“ vysvětluje princip fungování party Svazu naivního trampingu jeho vedoucí člen a režisér filmu Alexandr Sedláček.

Na začátku dobrodružného filmového výletu čítal budget 55 000 korun a měl stačit na osmnáctidenní cestu dlouhou 3 500 kilometrů, „8 plat piv“ jako honorář pro Petra Čtvrtníčka, a hlavně na nákup dvou ojetých felicií jako dopravních prostředků. To vše včetně jídla a výbavy na cestu pro šestičlenný tým. Ten se vydal z Čech přes Německo, Lichtenštejnsko a Švýcarsko na francouzskou riviéru do Saint-Tropez k četnické stanici známé z filmů s Louis de Funèsem. Zde partě kamarádů budget klesnul natolik, že byli nuceni zkusit štěstí v monackém casinu, aby postupně dojeli ke svému cíli, španělskému hradu Castell de Timor v Katalánsku. Tam byl totiž členy posádky v roce 2016 Svaz naivního trampingu založen. Ve filmu nechybí záběry z dronů ani kuchař Jiří Babica, vždyť si kluci museli celou dobu vařit sami.

„Film jsme poslali do pár soutěží, protože nás hecovali kamarádi. Nominace na International Motor Film Awards byla opravdu velkým překvapením. Znamená to pro nás, že naše tvorba lidi určitým způsobem baví či pobaví, a to je pro nás velmi důležité. Moc si vážíme toho, že náš film zhlédly velké osobnosti zahraničního filmu a daly nám tak příležitost podívat se na červený koberec v Londýně,“ říká Sedláček, původně absolvent Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze nyní působící jako výkonný producent v audiovizi. Koproducentem filmu je studio Silencio FX, partnery jsou Targa Florio a Indiana Jerky.

SYNOPSE
Než budeme přebalovat
V životě každého chlapce přijde okamžik, kdy mu začne táhnout na třicet, složenky se kupí na stole a jeho drahá polovička potají projíždí mimibazar. Tehdy nezbývá nic jiného, než sednout do prorezlé herky a za zvuku skomírajícího motoru uhánět se Svazem naivního trampingu pryč. Dlouholetý člen Svazu, mohykán a mechanik Adam, tyto záludnosti života právě prožívá, a tak svolal své bratrstvo šrotu a vyrazil na další ztřeštěnou expedici. Letošním cílem nebylo nic menšího než luxusní riviéry, pláže a casina jižní Evropy. Zbohatli svazáci ve víru monackých casin? Stal se někdo ze svazáků nechtěným otcem, nebo to byl snad zase celé jen jeden velký šlendrián?

Tvůrci:
Režie: Alexandr Sedláček 
Producenti: Alexandr Sedláček, Tereza Bajerová
Kamera: Jonáš Hrdý 
Střih: Alexandr Sedláček
Mix a master: Jan Licek 
Plakát: Vojtěch Havlíček 
Color grading: Filip Mašek, Juraj Tuček 
Koproducent: Silencio FX s.r.o.
Partneři: Targa Florio, Indiana Jerky 
Hrají: Adam Křeček, Andrea Křečková, Petr Kašík, Filip Mašek, Jan Bělohradský, Alexandr Sedláček, Jonáš Hrdý

Všichni dobří rodáci

OLDŘICH LISKA

OLDŘICH LISKA

Vesnice s poetickým názvem Kamhajek leží u Křečhoře v kolínském okrese. Necelé dva roky po slavném silákovi Gustavu Frištenském, 17. dubna 1871, se tam narodil Oldřich Liska.

VÁCLAV ČTVRTEK

VÁCLAV ČTVRTEK

Dnes zase představíme člověka, který tak úplně naším rodákem není. Ovšem Rumcajs, Manka, Cipísek, Křemílek, Vochomůrka by bez inspirace Jičínem nevznikli.

JOŽA MRÁZEK HOŘICKÝ

JOŽA MRÁZEK HOŘICKÝ

Podivuhodný všeuměl přišel svět 28. března 1906 ve znamení Berana.

Tiskové zprávy

Už jen necelý měsíc do startu

Už jen necelý měsíc do startu

Jaro je tu, i když to tak chvílemi nevypadá. Vinaři intenzivně přihlašují svá vína do 23. ročníku JAROVÍN. Letos se k perlivým a růžovým vínům přidají nejen Pet-Nat, ale i stále populárnější nápoje ready to drink – perlivé nápoje vinného typu s nižším obsahem alkoholu a dokonce i nealkoholická perlivá vína.

Festival Hrady CZ vstoupí do třetí dekády s Mirai, Landou i Mig 21,  poprvé bude v Hluboké nad Vltavou

Festival Hrady CZ vstoupí do třetí dekády s Mirai, Landou i Mig 21, poprvé bude v Hluboké nad Vltavou

Na 21. ročníku putovního festivalu zahrají i Rybičky 48, Harlej, Vypsaná fixa nebo Tomáš Klus

EMANUEL TILSCH

EMANUEL TILSCH

Necelé tři měsíce před bitvou u Hradce Králové, 8. dubna 1866, přišel v Opočně na svět do advokátské rodiny Emanuel Antonín Josef Tilsch.

Kalendárium akcí

 <  DUBEN 2026  > 
POÚT STČT SOBNE
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Připravované akce

Kulturní akce - Sklep
Kulturní akce - La putika
Kulturní akce - J A N   Z R Z A V Ý ,   J O S E F   V Á C H A L

Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Kulturní akce v Hradci Králové

Změna programů vyhrazena - Za obsah inzerátů odpovídá zadavatel
Použití jakýchkoliv údajů či obrazového doprovodu z těchto stránek možné výhradně se svolením redakce

Pořadatelé

TOPlist TOPlist