Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Kulturní akce - Hrady CZ

Probíhající soutěže

HRADECKÝ LETOROST

HRADECKÝ LETOROST

LETNÍ FOLKOVÝ HUDEBNÍ FESTIVAL
29. SRPNA 2026 VE 13.00 HODIN, LETNÍ KINO ŠIRÁK, HK

Kalendárium akcí

 <  SRPEN 2026  > 
POÚT STČT SOBNE
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Doporučujeme #kulturní akce

Street Art Festival Hradec Králové 2026 promění město v otevřený prostor pro současné umění
12.06.2026

zpět


Street Art Festival Hradec Králové 2026 promění město v otevřený prostor pro současné umění

Od 16. do 20. června 2026 se Hradec Králové stane místem živého dialogu mezi uměním, veřejným prostorem a lidmi, kteří město každodenně obývají. Street Art Festival přinese muralové malby, workshopy, komentované prohlídky, live graffiti show i slavnostní představení nové sochy. Vrcholem programu bude celodenní akce SAFE na nábřeží, která se uskuteční v sobotu 20. června na prostranství u ČSOB.

Hradec Králové, červen 2026 – Street Art Festival se vrací do Hradce Králové a zve veřejnost k objevování současného umění přímo ve městě. Letošní ročník se zaměří na téma přítomnosti – na otázku, co znamená být „tady“: ve veřejném prostoru, ve městě a ve vztahu k ostatním.

Hradec Králové je městem s pevnou urbanistickou strukturou i živým veřejným prostorem. Architektura, ulice a každodennost vytvářejí rámec, do kterého budou během festivalu vstupovat nové umělecké zásahy. Festival tak otevírá dialog mezi městem, umělci a lidmi, kteří prostor používají každý den.

Program nabídne muralovou malbu ve veřejném prostoru, workshopy, přednášky, komentované prohlídky i společnou tvorbu. Umělci i návštěvníci se stanou součástí procesu, který propojuje současné umění s každodenním životem města.

Nové muralové malby vzniknou na výměnících TSHK

Od 16. do 20. června budou v Hradci Králové vznikat nové muralové malby na výměnících TSHK v lokalitách Na Občinách a Prostějovská. Návštěvníci budou moci sledovat proces tvorby přímo ve veřejném prostoru a pozorovat, jak se známá místa mění před očima. Umělci, kteří byli vybráni na základě open callů, jsou Matěj Peterka a Roper. 

Muraly navážou na dlouhodobou snahu festivalu otevírat veřejný prostor současnému umění a vytvářet situace, v nichž se město stává nejen kulisou, ale aktivní součástí uměleckého dění.

Workshop s organizací Prostor Pro propojí umění, spolupráci a sdílenou tvorbu

Součástí programu bude také workshop vedený českým umělcem Tomášem Javůrkem, který se uskuteční od 17. do 19. června ve spolupráci s organizací PROSTOR PRO. Umělec společně s klienty organizace vytvoří autorskou muralovou malbu ve společných prostorách.

Workshop bude založený na principu společné tvorby pod vedením umělce. Výsledná malba propojí Javůrkův vizuální rukopis s individuálními vstupy účastníků. Cílem projektu je nabídnout prostor pro kreativní vyjádření, spolupráci a sdílený proces tvorby prostřednictvím současného umění.

Prostor bude přístupný veřejnosti, samotný workshop je však určen pouze klientům organizace PROSTOR PRO.

Komentovaná prohlídka přiblíží hradecké muraly i jejich příběhy

V pátek 19. června od 16:00 se uskuteční komentovaná prohlídka po hradeckých muralech společně s organizátory festivalu. Návštěvníci se dozvědí, jak jednotlivé muraly vznikaly, kdo za nimi stojí a proč se nacházejí právě na konkrétních místech.

Prohlídka představí vybrané realizace, jejich kontext i širší význam street artu ve veřejném prostoru města. Místo srazu bude upřesněno.

Kapacita prohlídky je omezená. Rezervace je možná prostřednictvím formuláře:
https://forms.gle/U4aLDVoH91b98H5k7

SAFE na nábřeží nabídne workshopy, live graffiti show, hudbu i slavnostní představení sochy

Závěrečný den festivalu se v sobotu 20. června přesune na nábřeží. Program SAFE na nábřeží se uskuteční na prostranství u ČSOB od 13:00 do 19:00 a nabídne den plný tvorby, graffiti, hudby, setkávání a programu pro veřejnost.

Od 13:00 proběhne graffiti workshop, během kterého si návštěvníci budou moci vyzkoušet práci se šablonami, spreji a dalšími výtvarnými prostředky. Workshop je určen široké veřejnosti bez ohledu na předchozí zkušenosti.

Součástí odpoledne bude také live graffiti show, během níž čtyři umělci společně vytvoří streetartový piece na dočasně připravených stěnách. Návštěvníci budou moci sledovat celý tvůrčí proces – od prvotního konceptu přes práci s barvou až po finální podobu díla. Cílem je přiblížit veřejnosti nejen výsledné dílo, ale také energii, řemeslo a proces, které za graffiti a street artem stojí.

Rezervace místa na workshopu je možná prostřednictvím formuláře:
https://forms.gle/zorNTjN6ahRKnbB79

Slavnostní představení sochy Bronislava Fiutowskeho

V rámci programu SAFE na nábřeží proběhne také slavnostní představení sochy od Bronislava Fiutowskeho, která vzniká ve spolupráci se Střední uměleckoprůmyslovou kamenickou školou Hořice.

Vernisáž se uskuteční v sobotu 20. června od 16:00 na prostranství u ČSOB. Součástí bude komentář k procesu vzniku díla, jeho umístění i propojení s veřejným prostorem.

Hudební program doplní DJs z české elektronické scény

Atmosféru během celého dne doplní hudební program. Na nábřeží vystoupí trojice DJs z české elektronické scény:

elli2ot – mladý DJ z brněnské undergroundové scény propojující funky rytmy, jazzové prvky, soulové vokály a saxofonové motivy.
DJ Repraak – představitel nastupující generace DJs, jehož sety kombinují techno a house.
i.gwan.kenshi – milovník elektronické hudby, který nabídne mix acidu, garage, house a techna.

Praktické informace

Street Art Festival Hradec Králové 2026
Termín festivalu: 16.–20. června 2026
Hlavní program SAFE na nábřeží: 20. června 2026, 13:00–19:00
Místo hlavního programu: prostranství u ČSOB, Hradec Králové
Slavnostní představení sochy: 20. června 2026 od 16:00
Program: muralové malby, workshopy, komentované prohlídky, live graffiti, DJs, současné umění a veřejný prostor

Organizátoři zvou všechny obyvatele i návštěvníky města, aby přišli sledovat vznik děl v reálném čase, zapojili se do workshopů nebo se jen na chvíli zastavili a podívali se na Hradec Králové jinak.

Street Art Festival ukazuje, že současné umění může do města vstupovat nenápadně i výrazně, živě a přímo před očima veřejnosti.

Tady jsme. A vy můžete být u toho.

Všichni dobří rodáci

VÁCLAV BAUMANN

VÁCLAV BAUMANN

Málokdo z nás asi prožil v životě tolik dobrodružství jako Václav Baumann. Narodil se 24. srpna 1916 v Jaroměři, dětství a mládí prožil v Holicích.

JAN ŠPÁTA

JAN ŠPÁTA

„Inteligence, vzdělání a talent nemají samy o sobě znaménko plus nebo minus. Podle mého soudu jsou podobny koňům a záleží na tom, do jakého vozu je zapřáhneme.“

ZBYNĚK ŽÁBA

ZBYNĚK ŽÁBA

Pýchou Doubravic u Trutnova je profesor Zbyněk Žába

Tiskové zprávy

Open air pro Hradec s hradeckou filharmonií a Štefanem Margitou rozezní nábřeží

Open air pro Hradec s hradeckou filharmonií a Štefanem Margitou rozezní nábřeží

Už tuto středu 26. srpna od 20:30 hodin, na prahu nové sezóny, uvede Filharmonie Hradec Králové oblíbený koncert na Eliščině nábřeží – Open air pro Hradec. Tentokrát se na břehu Labe rozezní operní árie v podání Štefana Margity a Jany Šrejmy Kačírkové. Doprovodí je Filharmonie Hradec Králové a dirigentka Anna Pozidis. Ti všichni společně s posluchači oslaví Margitovo letošní kulaté jubileum.

Rekordní počet zápůjček z královéhradecké galerie míří na výstavy po Česku i do zahraničí

Rekordní počet zápůjček z královéhradecké galerie míří na výstavy po Česku i do zahraničí

Galerie moderního umění v Hradci Králové (GMU) od začátku letošního roku zapůjčila již 272 uměleckých děl na výstavy předních českých i zahraničních galerií. Největší zájem je o umění devadesátých let a přelomu tisíciletí. Ve výrazné míře se uplatňují díla získaná v posledních letech.

KRÁL VÍN 2026

KRÁL VÍN 2026

KRÁL VÍN České republiky letos ohodnotil 1 260 vín od 157 vinařů z Čech i Moravy. Odborná porota udělila 11 vítězů kategorií, dechberoucích 129 velkých zlatých medailí, 205 zlatých medailí a 195 stříbrných. Zlaté medaile končí na 87,6 bodech, stříbrné na 86,6.

Kalendárium akcí

 <  SRPEN 2026  > 
POÚT STČT SOBNE
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Připravované akce

Kulturní akce - LÉTO  V  GALERII  KORUNA

Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Kulturní akce v Hradci Králové

Změna programů vyhrazena - Za obsah inzerátů odpovídá zadavatel
Použití jakýchkoliv údajů či obrazového doprovodu z těchto stránek možné výhradně se svolením redakce

Pořadatelé

TOPlist TOPlist