Kalendárium akcí
Doporučujeme kulturní akce
JAN ROTH

Samostatně vedl kameru poprvé až doma, roku 1934. Zvládl až dvanáct snímků ročně, jejich umělecká kvalita ovšem bývala prachbídná. Přesto Roth mnohokrát povýšil i obyčejné slátaniny na koukatelné záležitosti. Do "první ligy" ho dostala nová verze filmu Batalion (1937). Obdržel za něj Cenu ministra průmyslu, obchodu a živností. Režiséři s vyššími ambicemi ho začali vyhledávat - Otakar Vávra (Panenství, Cech panen kutnohorských, Humoreska, Kouzelný dům), Martin Frič (Muž z neznáma, Experiment) nebo E. F. Burian. Za fotografii jeho Věry Lukášové dostal Roth Svatováclavskou cenu. Kolegové i kritika uznávali mistrné navození šerosvitné atmosféry, zvýraznění stínů, skvělé osvětlení a práci s detailem.
Po osvobození pokračoval v práci s Vávrou (Nezbedný bakalář) a Fričem (Čapkovy povídky, Princezna se zlatou hvězdou). Má podíl na úspěchu filmů Podobizna, Uloupená hranice, Pyšná princezna, Byl jednou jeden král. Snímal oba díly Steklého verze Osudů dobrého vojáka Švejka. Byť postupem času přešel na barevný materiál, jeho láskou zůstala černá a bílá. Jan Roth odvedl perfektní práci také v TV inscenacích Medvěd nebo Námluvy. Naposled čteme jeho jméno v titulcích Fričovy komedie Nejlepší ženská mého života. Nositel vyznamenání Za vynikající práci, zasloužilý umělec Jan Roth zemřel 4. 10. 1972 v Praze.
A perlička na závěr: Synové jsou proslulí fotografové Alan a Otto Pajerovi. Vnučky dělaly rozruch v politice - jistě si vzpomenete na Kateřinu Jacques a Moniku Pajerovou. Pravnučka, zpěvačku a herečku Emmu Smetana zná nejspíš jen mladší generace.
VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU V HRADCI KRÁLOVÉ
Všichni dobří rodáci

JOSEF LADISLAV TURNOVSKÝ
Mnozí obrozenci pokládali na oltář vlasti kruté oběti. Tu asi nejkurióznější - své staromládenectví - věnoval Čechám Josef Ladislav Turnovský. Kdysi hrdina, dnes figurka našich dějin pochází ze Sobotky

JIŘÍ STANISLAV GUTH-JARKOVSKÝ
Nejslušnější ze všech slušných občanů Heřmanova Městce spatřil světlo světa 23. ledna 1861. Jmenoval se tehdy jen Jiří Guth.

KAREL KAZBUNDA
Karel Kazbunda, vynikající, leč dlouhá léta umlčovaný historik, se narodil v Jičíně 24. ledna 1888.
Tiskové zprávy

Červený Kostelec ožije 26. ročníkem divadelního festivalu
Již 26. ročník festivalu činoherního a hudebního divadla proběhne v Červeném Kostelci 16.-19.února. Krajská postupová přehlídka přivítá jedenáct amatérských souborů, které uvedou to nejlepší z jejich loňské produkce. V programu si své najdou diváci klasických kusů z pera Gogola, Moliéra i Čapka, ale také ti, kterým není cizí současná dramatika nebo autorské divadlo. O tom, kdo zvítězí a postoupí do celorepublikové přehlídky, rozhodne odborná porota, ve které zasednou profesionálové z DAMU a JAMU i další divadelní odborníci.

O pololetních prázdninách vyrazte na Čtyřlístek
Oblíbené rodinné představení Čtyřlístek se v Klicperově divadle dočká v sobotu 4. února od 17:30 mimořádného uvedení. U příležitosti pololetních prázdnin přidalo divadlo na hrací plán další reprízu. Po jejím skončení bude navíc následovat autogramiáda herců.

Klicperovo divadlo uvede naposledy Ženitbu
Klicperovo divadlo čekají v únoru dvě derniéry. První z nich se uskuteční ve čtvrtek 2. února, kdy divadlo naposledy odehraje slavnou komedii o touze prolomit samotu - Ženitbu.