Kalendárium akcí
Doporučujeme kulturní akce
OLDŘICH LISKA

Budoucí architekt začínal doslova od píky. Coby vyučený zedník absolvoval pražskou Státní průmyslovou školu, poté Uměleckoprůmyslovou školu v Drážďanech. Praktické zkušenosti z oboru získával i během studií v různých stavebních firmách. Uchytil se jako projektant ve Vídni. Důležitým mezníkem jeho kariéry bylo zaměstnání u architekta Ladislava Skřivánka ve Vídni. Po návratu do Čech zvolil místo projektanta v hradecké stavební firmě Jihlavec, pak pracoval mj. v městské stavební kanceláři. V soutěži na regulační plán Hradce (1909) skončil sice návrh jeho a MUDr. Klumpara na druhém místě, ale sám Kotěra doporučil, aby definitivní verzi zpracovali oni. Nedlouho poté byla realizována stavba, kterou se naše město pyšní dodnes. Najdete ji v těsném sousedství Krajského soudu. Ano, jde o neobvykle pojatý kostel Československé církve evangelické v Nezvalově ulici.
Patřil k těm, kteří měnili dekorativní architekturu ve funkční stavitelství. Roku 1921 si splnil sen a založil vlastní projekční kancelář. Jeho věhlas v odborných kruzích vzrůstal. Měl za sebou úspěšné zakázky v Hradci Králové (obytné domy na Masarykově náměstí, v Klumparově, Mánesově a Střelecké ulici, kuklenská smuteční obřadní síň), ale i jinde (Pečky, Jablonec n. Nisou, Pardubice, Jaroměř, Polička, Dvůr Králové n. Labem apod.). Neuspěl s projektem hradecké okresní nemocnice, leč vše si vynahradil. Budovu zdejších Městských lázní z důvodů finanční náročnosti musel několikrát přepracovat. Její finální podoba je oblíbeným cílem Hradečáků už od roku 1933. „Hrála“ dokonce ve slavném filmu Muži nestárnou. Ve Střelecké ulici si Oldřich Liska postavil vilu s ateliérem (čp. 824). Zajímala ho problematika členění vzdělávacích ústavů. Jeho tzv. „halová“ škola bez chodeb byla však poprvé realizována téměř deset let po prvotním nápadu. Masarykova jubilejní škola v Černilově se tím ve své době stala nejmodernější v republice.
Východočeskou část svého života ukončil po druhé světové válce. Pomáhal znovuvybudovat zničenou Opavu, jako soukromý podnikatel samozřejmě pouze do roku 1948. Zemřel 8. prosince 1959.
VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU HRADEC KRÁLOVÉ

Všichni dobří rodáci

JOSEF LADISLAV TURNOVSKÝ
Mnozí obrozenci pokládali na oltář vlasti kruté oběti. Tu asi nejkurióznější - své staromládenectví - věnoval Čechám Josef Ladislav Turnovský. Kdysi hrdina, dnes figurka našich dějin pochází ze Sobotky

JIŘÍ STANISLAV GUTH-JARKOVSKÝ
Nejslušnější ze všech slušných občanů Heřmanova Městce spatřil světlo světa 23. ledna 1861. Jmenoval se tehdy jen Jiří Guth.

KAREL KAZBUNDA
Karel Kazbunda, vynikající, leč dlouhá léta umlčovaný historik, se narodil v Jičíně 24. ledna 1888.
Tiskové zprávy

Červený Kostelec ožije 26. ročníkem divadelního festivalu
Již 26. ročník festivalu činoherního a hudebního divadla proběhne v Červeném Kostelci 16.-19.února. Krajská postupová přehlídka přivítá jedenáct amatérských souborů, které uvedou to nejlepší z jejich loňské produkce. V programu si své najdou diváci klasických kusů z pera Gogola, Moliéra i Čapka, ale také ti, kterým není cizí současná dramatika nebo autorské divadlo. O tom, kdo zvítězí a postoupí do celorepublikové přehlídky, rozhodne odborná porota, ve které zasednou profesionálové z DAMU a JAMU i další divadelní odborníci.

O pololetních prázdninách vyrazte na Čtyřlístek
Oblíbené rodinné představení Čtyřlístek se v Klicperově divadle dočká v sobotu 4. února od 17:30 mimořádného uvedení. U příležitosti pololetních prázdnin přidalo divadlo na hrací plán další reprízu. Po jejím skončení bude navíc následovat autogramiáda herců.

Klicperovo divadlo uvede naposledy Ženitbu
Klicperovo divadlo čekají v únoru dvě derniéry. První z nich se uskuteční ve čtvrtek 2. února, kdy divadlo naposledy odehraje slavnou komedii o touze prolomit samotu - Ženitbu.