Kalendárium akcí
Doporučujeme #kulturní akce
OLDŘICH LISKA
Budoucí architekt začínal doslova od píky. Coby vyučený zedník absolvoval pražskou Státní průmyslovou školu, poté Uměleckoprůmyslovou školu v Drážďanech. Praktické zkušenosti z oboru získával i během studií v různých stavebních firmách. Uchytil se jako projektant ve Vídni. Důležitým mezníkem jeho kariéry bylo zaměstnání u architekta Ladislava Skřivánka ve Vídni. Po návratu do Čech zvolil místo projektanta v hradecké stavební firmě Jihlavec, pak pracoval mj. v městské stavební kanceláři. V soutěži na regulační plán Hradce (1909) skončil sice návrh jeho a MUDr. Klumpara na druhém místě, ale sám Kotěra doporučil, aby definitivní verzi zpracovali oni. Nedlouho poté byla realizována stavba, kterou se naše město pyšní dodnes. Najdete ji v těsném sousedství Krajského soudu. Ano, jde o neobvykle pojatý kostel Československé církve evangelické v Nezvalově ulici.
Patřil k těm, kteří měnili dekorativní architekturu ve funkční stavitelství. Roku 1921 si splnil sen a založil vlastní projekční kancelář. Jeho věhlas v odborných kruzích vzrůstal. Měl za sebou úspěšné zakázky v Hradci Králové (obytné domy na Masarykově náměstí, v Klumparově, Mánesově a Střelecké ulici, kuklenská smuteční obřadní síň), ale i jinde (Pečky, Jablonec n. Nisou, Pardubice, Jaroměř, Polička, Dvůr Králové n. Labem apod.). Neuspěl s projektem hradecké okresní nemocnice, leč vše si vynahradil. Budovu zdejších Městských lázní z důvodů finanční náročnosti musel několikrát přepracovat. Její finální podoba je oblíbeným cílem Hradečáků už od roku 1933. „Hrála“ dokonce ve slavném filmu Muži nestárnou. Ve Střelecké ulici si Oldřich Liska postavil vilu s ateliérem (čp. 824). Zajímala ho problematika členění vzdělávacích ústavů. Jeho tzv. „halová“ škola bez chodeb byla však poprvé realizována téměř deset let po prvotním nápadu. Masarykova jubilejní škola v Černilově se tím ve své době stala nejmodernější v republice.
Východočeskou část svého života ukončil po druhé světové válce. Pomáhal znovuvybudovat zničenou Opavu, jako soukromý podnikatel samozřejmě pouze do roku 1948. Zemřel 8. prosince 1959.
VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU HRADEC KRÁLOVÉ
Všichni dobří rodáci
JAN BUCHAR
Když na přelomu let 1892 – 3 věnoval kníže Harrach napodobeninu norských lyží několika okolním obyvatelům, jistě netušil, kolik radosti způsobí milionům milovníků zimních sportů. Jeden pár totiž dostal kantor Jan Buchar, rodák z Mříčné u Jilemnice (*20. září 1859).
CARMEN MAYEROVÁ
Divadelní a filmová herečka Carmen Mayerová se dostala do našeho kraje opravdu zvláštní náhodou. Tatínek, architekt a akademický malíř Charles Mayer, potkal maminku, která pocházela z baleárského ostrova Mallorca, na svých cestách ve francouzském Cannes.
JOSEF KAREL ŠLEJHAR
„Soudím, že spisovatel nezná duše jiných, nýbrž jen svou."
„Byla vždy temnost ve mně, neštěstí a hrůza.“
Tiskové zprávy
Počasí má být už jen lepší, v sobotu chceme Zažít Hradec jinak
Muzeum východních Čech, Filharmonie Hradec Králové (FHK), kavárna MOKKA ODA, Centrum uměleckých aktivit (CUA), Klicperovo divadlo a akční skupina Divá bába – to jsou organizátoři letošního sousedského setkání Zažít město jinak v Hradci Králové. Akce, která má za cíl poznat své město a užít si ho v nových souvislostech, se bude konat už v sobotu 21. září od 14 do 18 hodin. Pořadatelé jsou po napínavém víkendu opatrní, ale přesto se na sobotní odpoledne těší. Pro návštěvníky nabídnou hlavně venkovní program, někde se ale otevře i „zákulisí“.
Zahájení 47. sezóny Filharmonie Hradec Králové za účasti švýcarského velvyslance
Ve čtvrtek 19. září otevře Filharmonie Hradec Králové slavnostním koncertem svou 47. sezónu. Jako každoročně tomu tak bude při příležitosti prvního koncertu hlavní symfonické, tedy Bílé řady. Program koncertu je letos sestaven v duchu hudebních tradic Švýcarska, odkud pochází současný šéfdirigent orchestru Kaspar Zehnder. Nad koncertem převzalo záštitu Švýcarské velvyslanectví v České republice a svou osobní účast přislíbil nedávno jmenovaný velvyslanec Švýcarska v České republice Urs Bucher.
Kreativní učení, dramaturgie, foto, film a divadlo – na kurzy pro dospělé zve Centrum uměleckých aktivit
Centrum uměleckých aktivit Hradec Králové (CUA) se dlouhodobě zaměřuje na vzdělávání a podporu umělců v oborech divadlo, audio-vizuální tvorba, výtvarno, fotografie a kreativní učení. Se začátkem školního roku se i CUA připomíná se svou nabídkou kurzů i workshopů pro dospělé, ale také s možností využít profesionálně vybavené studio nebo odborné konzultace. V letošním programu se objeví jak stálice ze všech oborů činnosti CUA, nově se představí např. dramaturgické workshopy, práce s filmovou technikou, fotografování aktu i práce se osvětlovací technikou ve fotografii i na jevišti.