Kalendárium akcí
Doporučujeme kulturní akce
JIŘÍ ŠLITR

Pocházel ze Zálesní Lhoty u Jilemnice, vesničky s necelými 400 obyvateli. Letos 15. února od onoho okamžiku uplynulo devadesát let. (Další zdejší slavnou rodačkou je běžkyně na lyžích Květa Pecková-Jeriová.) Rodinné prostředí mu přálo. Díky mamince ovládal klavír, tatínek ho zasvěcoval do tajů kreslení. Gymnázium začal v Jilemnici, ale dokončil v Rychnově. Zde s kamarády hrál v Rychnovském dixielandu, později přejmenovaném na Czechoslovak Dixieland Jazz Band. Na otcovo přání vystudoval v Praze práva, nikdy však tuto činnost v praxi neprovozoval.
Věnoval se výtvarnictví a hudbě. Získal angažmá v Laterně magice, mj. s ní absolvoval slavné půlroční turné na EXPO 1958 v Bruselu - u klavíru alternoval se zmiňovaným Rudolfem Roklem. Spolupracoval nejprve s textařem Pavlem Koptou (Dnes naposled, Černá Jessie). Jiřího Suchého potkal v sedmapadesátém. O dva roky později vznikl Semafor, nejpopulárnější divadlo malých forem 60. let. Šlitr zprvu „jen“ skládal písně a působil jako pianista. Trochu náhodou se ve hře Jonáš a tingl tangl představil jako herec (r. 1964 byl šestý mezi zpěváky v anketě Zlatý slavík!). Film ho využil jako komponistu (Černý Petr, O něčem jiném, Sedmikrásky, televizní Dobře placená procházka) a herce v drobnějších úlohách (Bylo nás deset, Kdyby 1 000 klarinetů, svou nejvýznamnější roli dostal v Menzelově Zločinu v šantánu). Semafor chrlil jeden hit za druhým – Včera neděle byla, Tulipán, Oči sněhem zaváté, Babetta, Purpura...
Roku 1966 uvedl (bez Jiřího Suchého) hru Ďábel z Vinohrad, zazněl v ní slavný song Co jsem měl dnes k obědu. Vystavoval obrázky a grafiky, byl členem úspěšné československé výpravy na montrealském EXPO, podepsal petici 2 000 slov, pracoval na TV pořadech Grandsupertingltangl a Plakala panna, plakala. Se Suchým a Havlíkovým orchestrem natočili výbornou desku Jonáš a Dr. Matrace (mj. písně Mississippi, Jó, to jsem ještě žil, Proti všem). Nastupující normalizaci, v níž by jistě měl problémy, se vyhnul tím nejsmutnějším způsobem. Zemřel 26. prosince 1969 nešťastnou náhodou - otrávil se unikajícím svítiplynem.
VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU HRADEC KRÁLOVÉ

Všichni dobří rodáci

JIŘÍ STANISLAV GUTH-JARKOVSKÝ
Nejslušnější ze všech slušných občanů Heřmanova Městce spatřil světlo světa 23. ledna 1861. Jmenoval se tehdy jen Jiří Guth.

KAREL KAZBUNDA
Karel Kazbunda, vynikající, leč dlouhá léta umlčovaný historik, se narodil v Jičíně 24. ledna 1888.

VINCENC BENEŠ
U malíře z vesničky, která dnes patří ke Chlumci, lze předpokládat, že mottem jeho tvorby budou krajiny.
Tiskové zprávy

Klicperovo divadlo uvede naposledy Ženitbu
Klicperovo divadlo čekají v únoru dvě derniéry. První z nich se uskuteční ve čtvrtek 2. února, kdy divadlo naposledy odehraje slavnou komedii o touze prolomit samotu - Ženitbu.

Divadlo Drak a Bábkové divadlo Bratislava
Jací vlastně jsme, ptají se čeští a slovenští loutkaři v novém společném projektu Divadla Drak a Bratislavského bábkového divadla

NAHRANÍ zve posluchače na hravý nChant Jazz do kavárny Filharmonie
Hradecké jazzové uskupení nChant Jazz je letos druhou kapelou, která se v rámci projektu NAHRANÍ představí v kavárně hradecké Filharmonie. Ve středu 8. února ve 20 hodin čeká na posluchače večer plný hravých melodií, okouzlujících ženských hlasů a originálních, a často i poťouchlých textů.