Kalendárium akcí
Doporučujeme #kulturní akce
JIŘÍ ŠLITR
Pocházel ze Zálesní Lhoty u Jilemnice, vesničky s necelými 400 obyvateli. Letos 15. února od onoho okamžiku uplynulo devadesát let. (Další zdejší slavnou rodačkou je běžkyně na lyžích Květa Pecková-Jeriová.) Rodinné prostředí mu přálo. Díky mamince ovládal klavír, tatínek ho zasvěcoval do tajů kreslení. Gymnázium začal v Jilemnici, ale dokončil v Rychnově. Zde s kamarády hrál v Rychnovském dixielandu, později přejmenovaném na Czechoslovak Dixieland Jazz Band. Na otcovo přání vystudoval v Praze práva, nikdy však tuto činnost v praxi neprovozoval.
Věnoval se výtvarnictví a hudbě. Získal angažmá v Laterně magice, mj. s ní absolvoval slavné půlroční turné na EXPO 1958 v Bruselu - u klavíru alternoval se zmiňovaným Rudolfem Roklem. Spolupracoval nejprve s textařem Pavlem Koptou (Dnes naposled, Černá Jessie). Jiřího Suchého potkal v sedmapadesátém. O dva roky později vznikl Semafor, nejpopulárnější divadlo malých forem 60. let. Šlitr zprvu „jen“ skládal písně a působil jako pianista. Trochu náhodou se ve hře Jonáš a tingl tangl představil jako herec (r. 1964 byl šestý mezi zpěváky v anketě Zlatý slavík!). Film ho využil jako komponistu (Černý Petr, O něčem jiném, Sedmikrásky, televizní Dobře placená procházka) a herce v drobnějších úlohách (Bylo nás deset, Kdyby 1 000 klarinetů, svou nejvýznamnější roli dostal v Menzelově Zločinu v šantánu). Semafor chrlil jeden hit za druhým – Včera neděle byla, Tulipán, Oči sněhem zaváté, Babetta, Purpura...
Roku 1966 uvedl (bez Jiřího Suchého) hru Ďábel z Vinohrad, zazněl v ní slavný song Co jsem měl dnes k obědu. Vystavoval obrázky a grafiky, byl členem úspěšné československé výpravy na montrealském EXPO, podepsal petici 2 000 slov, pracoval na TV pořadech Grandsupertingltangl a Plakala panna, plakala. Se Suchým a Havlíkovým orchestrem natočili výbornou desku Jonáš a Dr. Matrace (mj. písně Mississippi, Jó, to jsem ještě žil, Proti všem). Nastupující normalizaci, v níž by jistě měl problémy, se vyhnul tím nejsmutnějším způsobem. Zemřel 26. prosince 1969 nešťastnou náhodou - otrávil se unikajícím svítiplynem.
VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU HRADEC KRÁLOVÉ
Všichni dobří rodáci
JAN BUCHAR
Když na přelomu let 1892 – 3 věnoval kníže Harrach napodobeninu norských lyží několika okolním obyvatelům, jistě netušil, kolik radosti způsobí milionům milovníků zimních sportů. Jeden pár totiž dostal kantor Jan Buchar, rodák z Mříčné u Jilemnice (*20. září 1859).
CARMEN MAYEROVÁ
Divadelní a filmová herečka Carmen Mayerová se dostala do našeho kraje opravdu zvláštní náhodou. Tatínek, architekt a akademický malíř Charles Mayer, potkal maminku, která pocházela z baleárského ostrova Mallorca, na svých cestách ve francouzském Cannes.
JOSEF KAREL ŠLEJHAR
„Soudím, že spisovatel nezná duše jiných, nýbrž jen svou."
„Byla vždy temnost ve mně, neštěstí a hrůza.“
Tiskové zprávy
Počasí má být už jen lepší, v sobotu chceme Zažít Hradec jinak
Muzeum východních Čech, Filharmonie Hradec Králové (FHK), kavárna MOKKA ODA, Centrum uměleckých aktivit (CUA), Klicperovo divadlo a akční skupina Divá bába – to jsou organizátoři letošního sousedského setkání Zažít město jinak v Hradci Králové. Akce, která má za cíl poznat své město a užít si ho v nových souvislostech, se bude konat už v sobotu 21. září od 14 do 18 hodin. Pořadatelé jsou po napínavém víkendu opatrní, ale přesto se na sobotní odpoledne těší. Pro návštěvníky nabídnou hlavně venkovní program, někde se ale otevře i „zákulisí“.
Zahájení 47. sezóny Filharmonie Hradec Králové za účasti švýcarského velvyslance
Ve čtvrtek 19. září otevře Filharmonie Hradec Králové slavnostním koncertem svou 47. sezónu. Jako každoročně tomu tak bude při příležitosti prvního koncertu hlavní symfonické, tedy Bílé řady. Program koncertu je letos sestaven v duchu hudebních tradic Švýcarska, odkud pochází současný šéfdirigent orchestru Kaspar Zehnder. Nad koncertem převzalo záštitu Švýcarské velvyslanectví v České republice a svou osobní účast přislíbil nedávno jmenovaný velvyslanec Švýcarska v České republice Urs Bucher.
Kreativní učení, dramaturgie, foto, film a divadlo – na kurzy pro dospělé zve Centrum uměleckých aktivit
Centrum uměleckých aktivit Hradec Králové (CUA) se dlouhodobě zaměřuje na vzdělávání a podporu umělců v oborech divadlo, audio-vizuální tvorba, výtvarno, fotografie a kreativní učení. Se začátkem školního roku se i CUA připomíná se svou nabídkou kurzů i workshopů pro dospělé, ale také s možností využít profesionálně vybavené studio nebo odborné konzultace. V letošním programu se objeví jak stálice ze všech oborů činnosti CUA, nově se představí např. dramaturgické workshopy, práce s filmovou technikou, fotografování aktu i práce se osvětlovací technikou ve fotografii i na jevišti.