Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Na základě mimořádných opatření vlády prosíme naše čtenáře, aby si konání akcí ověřili na webových stránkách pořadatelů.

Kalendárium

 <  KVĚTEN 2021  > 
POÚT STČT SOBNE
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Doporučujeme

Na základě mimořádných opatření vlády prosíme naše čtenáře, aby si konání akcí ověřili na webových stránkách pořadatelů.

RUDOLF MEDEK

zpět


RUDOLF MEDEK Za první republiky stěží mohl významné místo v armádní hierarchii získat bývalý herec nebo nedejbože amatérská zpěvačka z úspěšné politické strany. Adepti si museli své posty vydobýt obvykle přímo na bojišti. Příběhy některých jsou kuriózní.
 
8. ledna 1890 se v Hradci Králové narodil Rudolf Medek. Na tatínkovo přání se stal učitelem a působil na několika školách hradeckého regionu. Zajímala ho literatura, hlavně spisovatelé z okruhu časopisu Moderní revue. Debutoval ve dvaadvaceti básnickou knížkou Půlnoc bohů, kterou vyzdobil Josef Váchal. Roku 1913 dostal povolávací rozkaz, pro podezření na srdeční vadu byl ale poslán domů. Vydal další práce, za něž byl oceněn Zeyerovou nadací.      
 
Vypukla válka. Už za pár měsíců „to s Rakouskem bylo móc špatný“, jak potvrzuje Hašek ve Švejkovi. Armáda si znovu vzpomněla na Rudolfa Medka. Nastoupil na ruskou frontu. O rok později zběhl. S sebou přinesl cenné materiály, ukořistěné na velitelství. Vstoupil do České družiny, angažoval se při zrodu našich legií. Osobně mj. bojoval v proslulé bitvě u Zborova. Své zážitky zpracoval do oslavné básně Zborov, která ještě v Rusku vyšla (ve sbírce Lví srdce) v 50 000 výtiscích! Úzce spolupracoval s Masarykem a Štefánikem. Uplatnil se jako dopisovatel, redaktor, uznávaný diplomat a politický pracovník. Obdržel vyznamenání ruská, anglická, francouzská. Koordinoval návrat legií zpět do samostatné republiky.
 
Zde se stal „oficiálním bardem“ našich jednotek v Rusku. Vytvořil legionářskou pentalogii – nejznámější je asi část Anabase - , řediteloval Památníku odboje, později Památníku osvobození. Byl povýšen do generálské hodnosti. Pokračoval ve spisovatelské činnosti, věnoval se veřejnému životu. Podle jeho scénářů vznikly filmy Ohnivý drak, Za československý stát, Plukovník Švec. Posledně jmenovaný snímek - původně divadelní hra – získal státní cenu. Pochopitelně neměl rád komunisty, proto Julius Fučík jeho tvorbu „poctil“ nálepkou „vlastenecké krváky“.  Medek ve 30. letech jasnozřivě upozorňoval na nastupující fašismus a z Ruska importovaný bolševismus. Po Mnichovu 1938 vrátil rozčarován anglická a francouzská vyznamenání.
 
Zemřel v ústraní 22. srpna 1940. Jeho dílo vyřadili z knihoven nejprve fašisté, pak komunisté. Dnes ho připomíná pamětní deska v Praze 7 a novinářská Cena Rudolfa Medka. Byl otcem známého publicisty Ivana Medka a moderního malíře Mikuláše Medka.
 
Gustav Vratislav Herrmann zemřel 9. 4. 1873 v pouhých čtyřiatřiceti letech v rodném Hradci Králové. 

VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU HRADEC KRÁLOVÉ

Všichni dobří rodáci

JOSEF VÁCHAL

JOSEF VÁCHAL

Někdy je těžké vybrat z krajanů někoho obecně známějšího, tentokrát však nastal opačný extrém. Od 5. do 11. května jako by se s výročími slavných roztrhl pytel. Vítěz Závodu míru cyklista Jan Moravec, spisovatel a dramatik Jiří Šotola, významný hradecký starosta Josef Václav Bohuslav Pilnáček…

MIROSLAV HÁK

MIROSLAV HÁK

Možná reakci na temné časy druhé světové války vděčíme za vznik Skupiny 42

JOSEF ŠKODA

JOSEF ŠKODA

Máte rádi romantiku? Pak určitě znáte sousoší Soutok Labe s Orlicí v hradeckých Jiráskových sadech.

Tiskové zprávy

Program SVK HK 10.-14. 5. 21

Program SVK HK 10.-14. 5. 21

Aktuální provoz knihovny

Téma pro rok 2021: Čtenářství
Čtenářská videokampaň
Krajská literární soutěž
Podcast: „Tak to musí být pravda“Sledujte Klicperovo divadlo v projektu Vitamín D už tuto neděli!

Sledujte Klicperovo divadlo v projektu Vitamín D už tuto neděli!

Klicperovo divadlo se zapojilo do velkého projektu Vitamín D aneb Divadla spolu!, ve kterém se spojili divadelníci z nejrůznějších koutů celé republiky. Třináct divadelních souborů od Chebu až po Ostravu mělo za úkol během pouhých 72 hodin vytvořit a natočit inscenaci v délce 10 - 15 minut. Téma bylo pro všechna divadla společné, každé si ale s úkolem poradilo po svém a vzniklo tak 13 zcela odlišných inscenací.

FILMOVÉ DNY LUX PROMÍTNOU ZDARMA ONLINE FILMY CHLAST, CORPUS CHRISTI A KOLEKTIV

FILMOVÉ DNY LUX PROMÍTNOU ZDARMA ONLINE FILMY CHLAST, CORPUS CHRISTI A KOLEKTIV

Letošní Filmové dny LUX se v ČR uskuteční v termínu 3.–12. května. Nabídnou divákům projekci celkem tří filmů nominovaných na Cenu diváků LUX udílenou Evropským parlamentem a Evropskou filmovou akademií. Vítězný snímek bude vyhlášen 9. června během plenárního zasedání Evropského Parlamentu na základě nejvyššího průměru hodnocení publika z celé EU a poslanců Evropského parlamentu. Letos poprvé se tak budou na výběru vítězného filmu podílet i diváci. Filmy Chlast, Corpus Christi a Kolektiv budou přístupné zdarma po celé ČR.

Kalendárium

 <  KVĚTEN 2021  > 
POÚT STČT SOBNE
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Připravované akce

Kulturní akce - Ohlédnutí.
Kulturní akce - Kamínková benefice pro Středisko rané péče Sluníčko

Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Kulturní akce v Hradci Králové

Změna programů vyhrazena - Za obsah inzerátů odpovídá zadavatel
Použití jakýchkoliv údajů či obrazového doprovodu z těchto stránek možné výhradně se svolením redakce

Pořadatelé

TOPlist TOPlist