MATĚJ KOPECKÝ - Kulturní portál akcí, program v Hradci Králové Géčko
KAŽDÝ TÝDEN PORTRÉT RODÁKA, TIP NA CD, DOBROU KNIHU A SPOUSTA AKTUÁLNÍCH TISKOVÝCH ZPRÁV
Kulturní akce v Hradci Králové
Dnes : 19.11.2017 má svátek Alžběta       Facebook Twitter Google +

Kulturní portál akcí
v Hradci Králové a okolí

Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Probíhající soutěže

Kulturni akce - Swingove vanoce Hradec Kralove
CHCETE NAVŠTÍVIT ZAJÍMAVÝ KONCERT? NEMÁTE NA LÍSTEK? NEBO JE VYPRODÁNO?
SOUTĚŽE O VSTUPENKY ZDARMA

MATĚJ KOPECKÝ

zpět


MATĚJ KOPECKÝMatěj Kopecký (24. 2. 1775 – 3. 7. 1847) byl zakladatelem nejslavnější české loutkářské dynastie. Narodil se v Libčanech. Některé prameny uvádí, že se tak stalo při zastávce kočovného vozujeho otce Johanese, též loutkáře. Matěj samozřejmě škole mnoho nedal - a ani dáti nemohl. V šestnácti přišel jako poddaný k rodu Lažanských. Pak zamířil do Prahy, kde pronikal do tajů hodinářského řemesla.
Ve dvaceti v jihočeských Miroticích vstoupil do svazku manželského. V zimě hrával s pimprlaty, v létě prodával na trzích. Už za tři roky byl ale povolán na vojnu. Strávil tam plných jedenáct let, byť občas domů zavítal. Definitivně se vrací roku 1808 jako lehký invalida. Rodinu živí jako prodejce, cestář, drobný obchodník. Největší úspěchy má s hodinářstvím. Díky tělesné obratnosti vyniká v nebezpečných opravách hodin věžních.  Marně usiluje o práci místního policejního strážníka.
Ve čtyřiačtyřiceti zažádá v Písku o licenci k „provozování mechanických představení“. Hraje výhradně v rodném jazyce, patří k aktivním obrozencům. Píše vlastní hry (Oldřich a Božena, Loupežníci na zámku). Jeho nejslavnějším a mezi publikem nejoblíbenějším hrdinou je určitě Kašpárek. Často se vracel též k Faustovi, českému Honzovi a čertům. Měl patnáct potomků. Devět jich předčasně zemřelo. V jeho „živnosti“ pokračovali tři synové. Zemřel v Kolodějích nad Lužnicí, pohřben byl v Týně nad Vltavou.
Kopeckého hry po smrti uspořádal syn Václav a díky jeho přátelství s Mikolášem Alšem vznikla i „oficiální“ podobizna praotce českého loutkářství. Památníku se dočkal Matěj Kopecký za mnoho let. Naleznete ho v Alšově rodném domku v Miroticích. Ani v Libčanech na slavného rodáka nezapomínají. Každoročně pořádají přehlídku O cenu Matěje Kopeckého, stejnojmenné ocenění dostávají nejzasloužilejší tuzemští loutkáři. Hradeckým divadlem Drak za téměř 60 let jeho existence prošlo několik generací dynastie Kopeckých. Hry Matěje nejstaršího tvořily neoddělitelnou součást repertoáru a sbíraly úspěchy doma i v zahraničí. 

VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU HRADEC KRÁLOVÉ

Všichni dobří rodáci

JAN ADOLF BRANDEIS

JAN ADOLF BRANDEIS

Přidržme se hesla SVK HK, že Jan Adolf Brandeis pochází z Týniště nad Orlicí - jiné prameny uvádějí Novou Ves u Božejova na Pelhřimovsku. Stalo se tak 9. června 1818, v tom vládne shoda.

celý článek

Čeští filmoví herci DLE MILOŠE FIKEJZE

MRÁZEK-HOŘICKÝ, Josef/Jožka

MRÁZEK-HOŘICKÝ, Josef/Jožka

Josef/Jožka MRÁZEK-HOŘICKÝ (* 28. 3. 1906 Hořice v Podkrkonoších, † 7. 12. 1984 Černošice u Prahy) – naivní malíř a básník.

celý článek

Hudební tipy

JARMILA ŠULÁKOVÁ 1929 - 2017

JARMILA ŠULÁKOVÁ 1929 - 2017

CD 1 je protknuto známými valašskými evergreeny, o jejichž popularitu se v plynutí uplynulých desetiletí postarala právě valašská pěvecká legenda Jarmila Šuláková.

celý článek

Hradecko

Vánoce v Podorlickém skanzenu 2017

Akce uzavírá sezónu ve skanzenu. Přijďte nasát atmosféru vánočních interiérů.

celý článek

Tiskové zprávy

CREEDENCE CLEARWATER REVIVED (UK)

CREEDENCE CLEARWATER REVIVED (UK)

29. 3. 2018 od 20:00 hodin, Divadlo Hybernia, Praha
30. 3. 2018 od 19:30 hodin, Sono Centrum Brno
...

celý článek

Kalendárium

 <  LISTOPAD 2017  > 
POÚT STČT SOBNE
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Kulturni akce - Adventni zpivani

Doporučujeme

10.prosinec - neděle od 18:00 hodin

SWINGOVÉ VÁNOCE 2017

11.prosinec - pondělí od 19:00 hodin

GALAKONCERT EVY URBANOVÉ S MORAVSKÝM KLAVÍRNÍM TRIEM

16.prosinec - sobota od 19:00 hodin

UDG + O5 A RADEČEK + POKÁČ + ALCHYMIE

18.února - neděle od 20:00 hodin

DIRE STRAITS EXPERIENCE

Kulturni akce - Ceska vanocni mse
Kulturni akce - Galerie Koruna
Kulturni akce - Galerie Koruna
Kulturni akce - UDG  2017
Kulturni akce - Urbanova  2017
Kulturni akce - DireStraits
Labyrint

Kulturní akce v Hradci Králové Hradecká a kulturní společnost s.r.o.

Elektronická podoba Kulturního měsíčníku města Hradce Králové GÉČKO je vydávána ve spolupráci s Hradeckou kulturní a vzdělávací společností.
Změna programů vyhrazena - Za obsah inzerátů odpovídá zadavatel
Použití jakýchkoliv údajů či obrazového doprovodu z těchto stránek možné výhradně se svolením redakce

Hradec Králové Divadlo Drak Tongo Klicperovo divadlo Kino Bio Central ZÁKLADNÍ UMĚLECKÁ ŠKOLA Zámek Hrádek u Nechanic European helicopter show ZUŠ Střezina Kongresové centrum ALDIS - Hradec Králové FILHARMONIE HRADEC KRÁLOVÉ Galerie moderního umění v Hradci Králové MĚSTSKÁ ORGANIZACE SVAZU DŮCHODCŮ HVĚZDÁRNA A PLANETÁRIUM V HRADCI KRÁLOVÉ GALERIE KORUNA V HRADCI KRÁLOVÉ Bílá věž v Hradci Králové Turistické informační centrum Hradec Králové Šrámkuv statek v Pileticích Netuctové filmy MUZEUM VÝCHODNÍCH ČECH V HRADCI KRÁLOVÉ Nostalgie Tvorba webových stránek Akvarijní rybičky pro každého RTH STUDIJNÍ A VĚDECKÁ KNIHOVNA V HRADCI KRÁLOVÉ VH GRAMO Český film:herci a herečky AC klub Dvorana KNIHOVNA MĚSTA HRADCE KRÁLOVÉ LETNÍ KINO ŠIRÁK HRADEC KRÁLOVE Ceske hrady Jam Rock Agentura FAR ZOO PRAHA Jicin mesto pohadek Butterfly AID Kral vin Dobre divadlo Filmova filharmonie Nadace vychodoceska onkologie Farni sbor Ceskobratrske cirkve evangelicke v Hradci Kralove Iqlandia ZOO Dvur Kralove nad Labem CM Lite Jazz Goes to Town Brnokoncert Brnokoncert JamRock Pub U STOLU Hradecko
TOPlist TOPlist