Kalendárium akcí
Doporučujeme #kulturní akce
JAROSLAV DANDA
Letos 6. března uplyne už sto let od narození renesančního člověka Jaroslava Dandy. Světlo světa spatřil v Dušníkách, okres Mělník. Po maturitě (Slaný 1934) začal studovat na Lékařské fakultě Karlovy univerzity v Praze. Cestu ke vzdělání mu přerušilo uzavření vysokých škol za Protektorátu. Byl totálně nasazen v Bavorsku, kde si vyzkoušel profesi zámečníka.Po promoci (1947) se jeho první štací stal Hradec Králové. K panu doktorovi by ale bezdůvodně asi nešel nikdo z nás. Pracoval totiž na Kožní klinice, vynikal v oboru dermatologie a pohlavních chorob. Habilitován byl r. 1956, později získal titul doktora věd. Kvůli pevným politickým postojům v době normalizace byl jmenován profesorem až po revoluci 1989. Měl však znalosti natolik průkazné, že vedl až do důchodového věku Katedru dermatovenerologie a Kožní kliniku. Rádi na něj vzpomínají bývalí kolegové a studenti. Je autorem mnoha odborných vědeckých prací, monografií, učebních textů a článků.
Pro laika poněkud překvapivé byly jeho koníčky. Do pozdních let aktivně sportoval, vyráběl keramiku a vyřezával. Úspěšně vystavoval doma i v zahraničí. Srdeční zálibu pro něj znamenalo tvůrčí psaní. Je autorem novel, rozhlasových her, románů (Spoutaná lavina, Bílý vodopád). Operetu mu uvedl známý prvorepublikový herec Jára Kohout. Napsal spoustu dobrodružných, humoristických a detektivních knížek, za něž dostal i několik ocenění. Pseudonymy jako Arthur E. Hales,Jaroslav Dyntr, Benjamin Boeters, Oklahoma Jess, Hvízdavej Dan svědčí o celoživotní lásce k odvážným mužům Divokého Západu. Několik titulů: Bleskový Clay, Ranch U střílející Kate, O dvou, kteří si nepadli do oka, Příliš silný muž.
Prof. MUDr. Jaroslav Danda, DrSc. zemřel 10. 6. 2003 v Hradci Králové.
VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU HRADEC KRÁLOVÉ
Všichni dobří rodáci
VÁCLAV BAUMANN
Málokdo z nás asi prožil v životě tolik dobrodružství jako Václav Baumann. Narodil se 24. srpna 1916 v Jaroměři, dětství a mládí prožil v Holicích.
JAN ŠPÁTA
„Inteligence, vzdělání a talent nemají samy o sobě znaménko plus nebo minus. Podle mého soudu jsou podobny koňům a záleží na tom, do jakého vozu je zapřáhneme.“
Tiskové zprávy
Open air pro Hradec s hradeckou filharmonií a Štefanem Margitou rozezní nábřeží
Už tuto středu 26. srpna od 20:30 hodin, na prahu nové sezóny, uvede Filharmonie Hradec Králové oblíbený koncert na Eliščině nábřeží – Open air pro Hradec. Tentokrát se na břehu Labe rozezní operní árie v podání Štefana Margity a Jany Šrejmy Kačírkové. Doprovodí je Filharmonie Hradec Králové a dirigentka Anna Pozidis. Ti všichni společně s posluchači oslaví Margitovo letošní kulaté jubileum.
Rekordní počet zápůjček z královéhradecké galerie míří na výstavy po Česku i do zahraničí
Galerie moderního umění v Hradci Králové (GMU) od začátku letošního roku zapůjčila již 272 uměleckých děl na výstavy předních českých i zahraničních galerií. Největší zájem je o umění devadesátých let a přelomu tisíciletí. Ve výrazné míře se uplatňují díla získaná v posledních letech.
KRÁL VÍN 2026
KRÁL VÍN České republiky letos ohodnotil 1 260 vín od 157 vinařů z Čech i Moravy. Odborná porota udělila 11 vítězů kategorií, dechberoucích 129 velkých zlatých medailí, 205 zlatých medailí a 195 stříbrných. Zlaté medaile končí na 87,6 bodech, stříbrné na 86,6.
















































