Kalendárium akcí
Doporučujeme #kulturní akce
SAMUEL FRITZ

Charismatický, prý skoro dvoumetrový kněz s dlouhým rezatým plnovousem si obávané divochy získal osobním příkladem, obětavostí a trpělivým přesvědčováním. Vybudoval první misii a kostel, učil je řemeslům a zemědělství. V deníku z let 1686 – 1723 vylíčil jejich zvyky, způsob života, dokonce vytvořil jakýsi slovník. O dobrodružství nebyla nouze: „… noci jsem trávil v nepopsatelných horečkách (že z lůžka, jen na píď od říčního proudu, jsem si svlažoval ústa) a trpěl nespavostí, způsobenou nejen nemocemi, ale také zvuky, jež vydávali krokodýlové, ohavné nestvůry, které se celou noc potulovaly po vsi. A jedné noci vlezl jeden z nich do mého člunu, jehož příď byla vstrčena do mé chatrče, a kdyby byl lezl dál, skoncoval by s mým chlapcem i se mnou, neboť jsem neměl kam utéci. Kromě ještěrů sbíhalo se do mé chýše tolik krys a tak hladových, že mi ohryzávaly dokonce i lžíci, cínový talíř a střenku nože a sežraly to málo, co jsem měl k jídlu...“ Při přepadení vesnice zase zapsal: „Do vřavy boje, křiku žen a dětí jsem se také já vřítil s křížem v ruce, abych byl se svými svěřenci, anebo pro ně zemřel. Poručil jsem, ať se rozezní všechny zvony. Pravděpodobně také vlivem vyzvánění, které dosud nikdy neslyšeli, obrátili se na ústup."
Rozšiřoval misie (tzv. redukce), působil u několika dalších kmenů. Zamiloval si zvláště Yurimaguy a všemožně jim pomáhal. Při sporech dobyvačných Portugalců a Španělů šlo častokrát o krk, Samuel Fritz byl dokonce pokládán za špióna. Poznal Amazonku od pramene k ústí, procestoval Jižní Ameriku od oceánu k oceánu. Díky tomu vytvořil životní dílo - její první seriózní mapu, což obdivuje vědecký svět dodnes. Osm roků vykonával funkci superiora maraňonských misií, než byl bezdůvodně odvolán. Zbývající léta strávil jako obyčejný kněz v peruánské osadě Jéberos. Zemřel 20. 3. 1725. Rodné město po něm pojmenovalo ulici. V pamětní desce na Krakonošově náměstí je kámen z Jeberos, v peruánském pomníčku díky nadšencům zase trutnovská dlažební kostka.
Text, který Fritz musel napsat na svou obranu madridskému prokurátorovi, charakterizuje ho nejlépe: „Já jsem sem nepřišel, abych se míchal do sporů o řeky a země, ani to není moje povolání, nýbrž přišel jsem, abych získal duše.“
VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU V HRADCI KRÁLOVÉ

Všichni dobří rodáci

LADISLAV STRAKA
„Za den založení Lokálky lze považovat 15. leden roku 1974, kdy se po předchozí dohodě v královéhradecké restauraci Stoletá na první zkoušce sešlo sedm muzikantů z country skupiny Skomolous a trampské kapely Úplněk. Jednomyslně přijatý název měl svůj původ ve stejnojmenné pražské soutěži, vedoucím se demokraticky ustavil Ladislav Straka,“ sděluje oficiální web populární hradecké kapely.

JOSEF ŠTOLBA
"Kdyby byly úsudky žen o ženách pravé, nebylo by na světě ani jediné krásné ženy."
On to byl fífák, pan spisovatel a doktor práv Štolba.
Tiskové zprávy

Dny otevřených ateliérů zvou za umělci a řemeslníky z celého Královéhradeckého kraje
Už 13. ročník víkendového výtvarného festivalu umění a řemesel Dny otevřených ateliérů (DOA) se uskuteční v Královéhradeckém kraji a v okolních regionech 13.-15. června. Do ateliérů, dílen, muzeí a galerií zvou návštěvníky řemeslníci, umělci, designeři i tvůrčí spolky a skupiny. Celkem se návštěvníkům otevře přes padesát míst. Zahájení letošního ročníku opět proběhne v České Skalici. Ve zdejší Galerii Luxfer se v pátek odpoledne slavnostně otevřou výstavy umělců z Nizozemí a uměleckých děl Krištofa Kintery a Davida Možného.

Den dětí v Labyrintu: otevíráme novou výstavu a pořádáme koncert
Labyrint Divadla Drak otevře na Den dětí interaktivní výstavu „Na jedné lodi", kterou připravil tým festivalu ilustrace a komiksu LUSTR pod vedením kurátorky Barbory Müllerové. Výstava představí díla čtrnácti českých ilustrátorů a ilustrátorek a je vhodná pro děti od 6 let a jejich doprovod.

V Draku uvádíme (nejen) pro náctileté Proměnu podle Franze Kafky
Poslední premiérou sezóny 2024/2025 v Divadle Drak bude Proměna Tomáše Jarkovského a Jakuba Vašíčka.