Kalendárium akcí
Doporučujeme #kulturní akce
ROK VDOVY - PROMÍTÁNÍ FILMU SPOJENÉ S BESEDOU HEREČKY PAVLY BERETOVÉ
23.dubna - středa od 17:00 hodin
SAMUEL FRITZ

Charismatický, prý skoro dvoumetrový kněz s dlouhým rezatým plnovousem si obávané divochy získal osobním příkladem, obětavostí a trpělivým přesvědčováním. Vybudoval první misii a kostel, učil je řemeslům a zemědělství. V deníku z let 1686 – 1723 vylíčil jejich zvyky, způsob života, dokonce vytvořil jakýsi slovník. O dobrodružství nebyla nouze: „… noci jsem trávil v nepopsatelných horečkách (že z lůžka, jen na píď od říčního proudu, jsem si svlažoval ústa) a trpěl nespavostí, způsobenou nejen nemocemi, ale také zvuky, jež vydávali krokodýlové, ohavné nestvůry, které se celou noc potulovaly po vsi. A jedné noci vlezl jeden z nich do mého člunu, jehož příď byla vstrčena do mé chatrče, a kdyby byl lezl dál, skoncoval by s mým chlapcem i se mnou, neboť jsem neměl kam utéci. Kromě ještěrů sbíhalo se do mé chýše tolik krys a tak hladových, že mi ohryzávaly dokonce i lžíci, cínový talíř a střenku nože a sežraly to málo, co jsem měl k jídlu...“ Při přepadení vesnice zase zapsal: „Do vřavy boje, křiku žen a dětí jsem se také já vřítil s křížem v ruce, abych byl se svými svěřenci, anebo pro ně zemřel. Poručil jsem, ať se rozezní všechny zvony. Pravděpodobně také vlivem vyzvánění, které dosud nikdy neslyšeli, obrátili se na ústup."
Rozšiřoval misie (tzv. redukce), působil u několika dalších kmenů. Zamiloval si zvláště Yurimaguy a všemožně jim pomáhal. Při sporech dobyvačných Portugalců a Španělů šlo častokrát o krk, Samuel Fritz byl dokonce pokládán za špióna. Poznal Amazonku od pramene k ústí, procestoval Jižní Ameriku od oceánu k oceánu. Díky tomu vytvořil životní dílo - její první seriózní mapu, což obdivuje vědecký svět dodnes. Osm roků vykonával funkci superiora maraňonských misií, než byl bezdůvodně odvolán. Zbývající léta strávil jako obyčejný kněz v peruánské osadě Jéberos. Zemřel 20. 3. 1725. Rodné město po něm pojmenovalo ulici. V pamětní desce na Krakonošově náměstí je kámen z Jeberos, v peruánském pomníčku díky nadšencům zase trutnovská dlažební kostka.
Text, který Fritz musel napsat na svou obranu madridskému prokurátorovi, charakterizuje ho nejlépe: „Já jsem sem nepřišel, abych se míchal do sporů o řeky a země, ani to není moje povolání, nýbrž přišel jsem, abych získal duše.“
VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU V HRADCI KRÁLOVÉ

Všichni dobří rodáci

MUDr. JAROSLAV STUCHLÍK
Profesor psychiatrie a neurolog MUDr. Jaroslav Stuchlík, jeden z otců československé psychoanalýzy, pocházel z malé obce Uhlíře na okrese Jičín.

PAVEL GLOS
Dovedete si představit, že za promítání filmu o československém prezidentovi (!) přijdete o zaměstnání?

JAN LETZEL
Slavný, zapomenutý, znovuobjevovaný. Jméno architekta a stavitele Jana Letzela (*9. 4. 1880 v Náchodě) v povědomí našeho národa střídavě zářilo a ztrácelo se.
Tiskové zprávy

Kino Mladých ožije už v květnu!
Zdroj: Národní filmový archiv
Centrum Mladých si 17. května prostřednictvím projektu Rekino připomene časy, kdy tu sídlilo oblíbené Kino Mladých. Kulturně-komunitní akce přinese na jeden den zpět filmové projekce, ale bude také mezigeneračním setkáním obyvatel z Malšovic, případně z celého Hradce Králové. Akce s názvem Kino Mladých ožívá! upozorní nejen na minulost místa, ale bude se také zajímat o jeho budoucnost. Během dne bude také probíhat sběr vzpomínek pamětníků kina. Program proběhne od 14 do 21 hodin.

KreatFest zaujal inspirací z Estonska a přinesl pozvání k učení
Uplynulý pátek se završil zaplněnými workshopy KreatFest. Třetí ročník festivalu kreativity a kreativního učení v Královéhradeckém kraji, který pořádá Centrum uměleckých aktivit (CUA), nabídl ve 3 dnech celkem 21 workshopů na 10 festivalových místech v Hradci Králové, Josefově, Náchodě a Broumově. Workshopy prošlo přes 150 účastníků z řad pedagogů, lektorů, edukátorů a kreativců.

Filharmonie Hradec Králové s Klicperovým divadlem pro rodiny s dětmi
Oranžová koncertní řada je již stálicí v dramaturgii Filharmonie Hradec Králové a přináší jedinečnou možnost, jak dětem představit krásy klasické hudby v přístupné, hravé a zábavné formě. Třetí koncert této oblíbené řady v nynější sezóně se konal v sobotu 12. dubna v sále královéhradecké Filharmonie a ani tentokrát nechyběla osvědčená kombinace symfonické hudby a divadelního humoru. V sobotu 17. května se potom koná závěrečné představení Oranžové řady v této sezóně, a to v Klicperově divadle.