Kalendárium akcí
Doporučujeme #kulturní akce
ROK VDOVY - PROMÍTÁNÍ FILMU SPOJENÉ S BESEDOU HEREČKY PAVLY BERETOVÉ
23.dubna - středa od 17:00 hodin
KAREL MOOR

Žil výhradně muzikou. Světské starosti šly stranou. Výbušná povaha způsobila, že jeho angažmá trvala jen měsíce, mnohdy pouhé týdny, čímž mu vznikaly finanční nesnáze. Nějaký čas zůstal v Praze. Živil se psaním článků pod pseudonymem Karel Martel. Díky práci poznal třeba T. G. Masaryka. Napsal operu Hjördis (celosvětově vůbec první hudební adaptaci podle Ibsenovy předlohy), kterou přijalo Národní divadlo. Odjel do Vídně a Terstu. Tam vznikly dva úspěšné Terstské kvartety. 1. října 1902 nastoupil jako dirigent České filharmonie. Vydržel zde do roku 1905. Národní divadlo uvedlo jeho opery Vij a zmiňovanou Hjördis. Šťastnou zastávkou pro něj bylo Brno, nejen pro seznámení s Janáčkem. Po výtkách, že píše příliš trudnomyslná díla, zabrousil překvapivě do hájemství lehčí múzy. Opereta Pan profesor v pekle slavila triumf. Moor následující tři sezony strávil provozováním vlastní kočovné společnosti. Repertoár tvořily právě klasické operety.
Roku 1912 ho postihla tragédie. Požár domu zničil nástroje, archiv, kostýmy. Vydal se do jihoslovanského Zadaru. Vystřídal tolik štací, že by stačily na dva životy (Arbanas, Bělehrad, Štip, Sofie, Moravská Ostrava, Plzeň, Sarajevo, Braunau aj.). V době vzniku republiky je zrovna v Praze. Pracuje jako klavírista. V krátkých intervalech následuje kočovné divadlo z Klatov, Vinohradská zpěvohra, Sinje, Split, Sarajevo. Kvůli zdraví se vrací do Čech. Vede orchestr kina Hvězda, působí ve smíchovské Aréně a v hudebním nakladatelství. Slaví úspěch s mozartovskou operou Poslední akord a kantátou Svatý Václav. Nejdéle setrval v Československém rozhlase. Jako pozdní romantik je znám orchestrálními skladbami (Moře, Requiem), melodramy na texty českých básníků (Maryčka Magdónova, Slovenská balada), operami, operetami i balety. Ke konci života se v rodném městě dočkal čestného občanství, roku 2000 mu tam odhalili pamětní desku. Je autorem autobiografie V dlani osudu. Vyšla až po jeho smrti. Karel Moor skonal 30. 3. 1945.
VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU HRADEC KRÁLOVÉ

Všichni dobří rodáci

MUDr. JAROSLAV STUCHLÍK
Profesor psychiatrie a neurolog MUDr. Jaroslav Stuchlík, jeden z otců československé psychoanalýzy, pocházel z malé obce Uhlíře na okrese Jičín.

PAVEL GLOS
Dovedete si představit, že za promítání filmu o československém prezidentovi (!) přijdete o zaměstnání?

JAN LETZEL
Slavný, zapomenutý, znovuobjevovaný. Jméno architekta a stavitele Jana Letzela (*9. 4. 1880 v Náchodě) v povědomí našeho národa střídavě zářilo a ztrácelo se.
Tiskové zprávy

Kino Mladých ožije už v květnu!
Zdroj: Národní filmový archiv
Centrum Mladých si 17. května prostřednictvím projektu Rekino připomene časy, kdy tu sídlilo oblíbené Kino Mladých. Kulturně-komunitní akce přinese na jeden den zpět filmové projekce, ale bude také mezigeneračním setkáním obyvatel z Malšovic, případně z celého Hradce Králové. Akce s názvem Kino Mladých ožívá! upozorní nejen na minulost místa, ale bude se také zajímat o jeho budoucnost. Během dne bude také probíhat sběr vzpomínek pamětníků kina. Program proběhne od 14 do 21 hodin.

KreatFest zaujal inspirací z Estonska a přinesl pozvání k učení
Uplynulý pátek se završil zaplněnými workshopy KreatFest. Třetí ročník festivalu kreativity a kreativního učení v Královéhradeckém kraji, který pořádá Centrum uměleckých aktivit (CUA), nabídl ve 3 dnech celkem 21 workshopů na 10 festivalových místech v Hradci Králové, Josefově, Náchodě a Broumově. Workshopy prošlo přes 150 účastníků z řad pedagogů, lektorů, edukátorů a kreativců.

Filharmonie Hradec Králové s Klicperovým divadlem pro rodiny s dětmi
Oranžová koncertní řada je již stálicí v dramaturgii Filharmonie Hradec Králové a přináší jedinečnou možnost, jak dětem představit krásy klasické hudby v přístupné, hravé a zábavné formě. Třetí koncert této oblíbené řady v nynější sezóně se konal v sobotu 12. dubna v sále královéhradecké Filharmonie a ani tentokrát nechyběla osvědčená kombinace symfonické hudby a divadelního humoru. V sobotu 17. května se potom koná závěrečné představení Oranžové řady v této sezóně, a to v Klicperově divadle.