Kalendárium akcí
Doporučujeme #kulturní akce
KAREL MOOR
Žil výhradně muzikou. Světské starosti šly stranou. Výbušná povaha způsobila, že jeho angažmá trvala jen měsíce, mnohdy pouhé týdny, čímž mu vznikaly finanční nesnáze. Nějaký čas zůstal v Praze. Živil se psaním článků pod pseudonymem Karel Martel. Díky práci poznal třeba T. G. Masaryka. Napsal operu Hjördis (celosvětově vůbec první hudební adaptaci podle Ibsenovy předlohy), kterou přijalo Národní divadlo. Odjel do Vídně a Terstu. Tam vznikly dva úspěšné Terstské kvartety. 1. října 1902 nastoupil jako dirigent České filharmonie. Vydržel zde do roku 1905. Národní divadlo uvedlo jeho opery Vij a zmiňovanou Hjördis. Šťastnou zastávkou pro něj bylo Brno, nejen pro seznámení s Janáčkem. Po výtkách, že píše příliš trudnomyslná díla, zabrousil překvapivě do hájemství lehčí múzy. Opereta Pan profesor v pekle slavila triumf. Moor následující tři sezony strávil provozováním vlastní kočovné společnosti. Repertoár tvořily právě klasické operety.
Roku 1912 ho postihla tragédie. Požár domu zničil nástroje, archiv, kostýmy. Vydal se do jihoslovanského Zadaru. Vystřídal tolik štací, že by stačily na dva životy (Arbanas, Bělehrad, Štip, Sofie, Moravská Ostrava, Plzeň, Sarajevo, Braunau aj.). V době vzniku republiky je zrovna v Praze. Pracuje jako klavírista. V krátkých intervalech následuje kočovné divadlo z Klatov, Vinohradská zpěvohra, Sinje, Split, Sarajevo. Kvůli zdraví se vrací do Čech. Vede orchestr kina Hvězda, působí ve smíchovské Aréně a v hudebním nakladatelství. Slaví úspěch s mozartovskou operou Poslední akord a kantátou Svatý Václav. Nejdéle setrval v Československém rozhlase. Jako pozdní romantik je znám orchestrálními skladbami (Moře, Requiem), melodramy na texty českých básníků (Maryčka Magdónova, Slovenská balada), operami, operetami i balety. Ke konci života se v rodném městě dočkal čestného občanství, roku 2000 mu tam odhalili pamětní desku. Je autorem autobiografie V dlani osudu. Vyšla až po jeho smrti. Karel Moor skonal 30. 3. 1945.
VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU HRADEC KRÁLOVÉ
Všichni dobří rodáci
JOSEF ŠTEFAN KUBÍN
Jičín – město pohádky je slogan obvykle spojovaný s Rumcajsem a Václavem Čtvrtkem. Jenže z Valdštejnova města pocházel také proslulý pohádkář Josef Jan Nepomuk Kubín.
FRANTIŠEK IGNÁC ANTONÍN TŮMA
První třetina životních osudů evropsky proslulého českého skladatele je kvůli nedostatku relevantních informací plná záhad. Narodil se skutečně 2. října 1704? To se neví.
JOSEF ŠKVORECKÝ
Rok 1924 nebyl zlý. V lednu (21.) se v Gorkách do světlých komunistických zítřků odebral V. I. Lenin, v Náchodě se v září (27.) narodil Josef Škvorecký.
Tiskové zprávy
Výstava Identita – příběh českého grafického designu vyzdvihuje obor, který Čechy hrdě reprezentuje sto let, nadchne znalce i širokou veřejnost
Obor, na který mohou být Češi právem hrdí už sto let, představuje hlavní podzimní výstava Musea Kampa Identita – příběh českého grafického designu, jež zároveň splácí dluh profesionálům i široké veřejnosti.
Filharmonie Hradec Králové zahrála na koncertu ve Valbřichu
Filharmonie Hradec Králové zahrála 4. října na koncertu v polském Valbřichu. Pod taktovkou Vojtěcha Spurného zde královéhradečtí symfonici představili skladby většinou východočeských rodáků, jako sólistka na cembalo zahrála Monika Knoblochová. Koncert navázal na kulturní spolupráci mezi symfonickými orchestry obou partnerských měst, v rámci které vloni naopak vystoupila Sudetská filharmonie Józefa Wiłkomirského z Valbřichu v sále Filharmonie Hradec Králové.