Kalendárium akcí
Doporučujeme kulturní akce
KAREL MARYSKO

Pochází z Třebechovic pod Orebem. K hudbě ho přivedl tatínek, profesionální houslista. Kvůli jeho angažmá v Záhřebské filharmonii nastoupil do školy v Chorvatsku. Další otcovou štací byl Nymburk. Právě tady potkává mladý Karel Bohumila Hrabala. Seznamuje ho s moderní literaturou. Stanou se z nich nejbližší přátelé. Marysko už coby student skládá hudbu pro ochotnický soubor místního divadla. Konzervatoř v Praze (housle a klavír) ukončil roku 1936. Za války učil na hudební škole v Čáslavi, sám se dále vzdělával na violoncello u prof. Zelenky. Jako hráč na tento nástroj byl od roku 1944 až do důchodu členem orchestru Národního divadla, proto se přestěhoval do Prahy.
Literární činnost – výhradně jako koníčka – provozoval ještě v Nymburce. Jeho rané pokusy byly ovlivněny surrealismem. S Hrabalem, který do hlavního města též přesídlil, vymysleli tzv. neopoetismus. Kupodivu byli vydání svých juvenilií po válce blízko. V jednom nakladatelství narazili na Jiřího Koláře, který jejich práce chválil. Jenže přišel únor 1948 a konec nadějí. Na druhou stranu se seznámili s podobně nonkonformně smýšlejícími lidmi. Kolář, Hiršal, Boudník, Bondy… S takovou partou musela být i padesátá léta úžasná! Marysko publikoval výjimečně a jen časopisecky. Se svými názory na většinovou a oficiální společnost patřil do undergroundového společenství. Hrál si vynalézavě se slůvky (pře100, hi100rie, mě100, o5), bavily ho dvojsmysly a nonsensy, vtipně imitoval žánry a styly. Malá ukázka: „Když se Mistra ptali, proč tam namaloval Rudé právo, odvětil: „Havlíček byl pokrokový novinář, satirik a socijálista. Kdyby žil dodneška, stal by se vydavatelem a šéfredaktorem Rudého práva. Umělec musí umět promítnout tvůrčím způsobem minulost do přítomnosti a tak ji stále oživovat a aktualizovat."
A když mu namítali, proč má tyto názory on, živnostník, odpověděl: „Já jsem komunistický živnostník, já vykořisťuji jen sám sebe," kteroužto novou ekonomickou politickou thesi se marně snažil vysvětlit, na basi výrobních prostředků a vztahů, mladý marxistický národohospodář Veverka ve své habilitační práci „Práce, spotřeba a mzda", takže ji nikdy nedopsal.“
Pro přátele vyráběl novoročenky, koláže, fiktivní jídelní lístky. S jeho dílem (Poetický zápisník, Proč vždy básník chytá se hvězd?, Šoustal jsem královnu krásy, A mrtví se mají nejlíp aj.) se mohli čtenáři seznámit až po roce 1989, pomineme-li samizdatová vydání. Karel Marysko, známý z Hrabalových próz jako básník Kytka, zemřel 23. 11. 1988 v Praze. V nymburském muzeu probíhá do 29. 3. výstava k výročí jeho narození. Když si pospíšíte, ještě ji stihnete.
VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU HRADEC KRÁLOVÉ

Všichni dobří rodáci

PAVEL GLOS
Dovedete si představit, že za promítání filmu o československém prezidentovi (!) přijdete o zaměstnání?

KAREL MARYSKO
Století uplyne devětadvacátého března od narození básníka, prozaika, violoncellisty, skladatele a pábitele Karla Maryska.
Tiskové zprávy

ADALBERTINUM – prosinec 2023
8. – 22. prosince, Velké náměstí
VÁNOČNÍ TRHY NA VELKÉM NÁMĚSTÍ
Již podruhé v novodobé historii Hradce Králové se Velké náměstí promění ve vánoční tržiště. Součástí vánočních trhů bude bohatý doprovodný program spolu s atrakcemi pro děti.

200. repríza Koule
V pondělí 11. prosince 2023 se bude v Klicperově divadle konat významný milník – odehraje se 200. repríza představení "Koule".

Klicperovo divadlo uvede původní českou hru Tomáše Ráliše Vyhubyt
Třetí premiérou Klicperova divadla v sezóně 2023/2024 bude původní česká hra Tomáše Ráliše Vyhubyt. Režie inscenace se ujal sám autor, který v současné době dokončuje studium režie na pražské DAMU a podle redaktorky České televize Adély Kalousové je tvůrcem, kterého se vyplatí sledovat.