MUDr. JAROSLAV STUCHLÍK - Kulturní portál akcí, program v Hradci Králové Géčko
KAŽDÝ TÝDEN PORTRÉT RODÁKA, TIP NA CD, DOBROU KNIHU A SPOUSTA AKTUÁLNÍCH TISKOVÝCH ZPRÁV
Kulturní akce v Hradci Králové
Dnes : 15.12.2017 má svátek Radana a Radan       Facebook Twitter Google +

Kulturní portál akcí
v Hradci Králové a okolí

Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Probíhající soutěže

CHCETE NAVŠTÍVIT ZAJÍMAVÝ KONCERT? NEMÁTE NA LÍSTEK? NEBO JE VYPRODÁNO?
SOUTĚŽE O VSTUPENKY ZDARMA

MUDr. JAROSLAV STUCHLÍK

zpět


MUDr. JAROSLAV STUCHLÍKProfesor psychiatrie a neurolog MUDr. Jaroslav Stuchlík, jeden z otců československé psychoanalýzy, pocházel z malé obce Uhlíře na okrese Jičín. Narodil se 22. 4. 1890 do chudých poměrů. Do tajů psychoanalýzy pronikal ještě před vypuknutím první světové války v Curychu. Poštěstilo se mu tam potkat skutečné mistry. Na proslulé klinice profesora Bleurela působil jako asistent slavný C. G. Jung, přednášel na ní sám Sigmund Freund. Jaroslav Stuchlík měl hned na počátku smůlu. Už domluvenou spolupráci v Curychu mu zhatil světový válečný konflikt. V Praze jako první hovořil o fenoménu psychoanalýzy. U odborné veřejnosti však nepochodil.
Po vzniku republiky dělal téměř dvacet let primáře na neuropsychiatrickém oddělení v Košicích. Začínal na zelené louce. Zakládal první slovenský lékařský spolek, zasloužil se o podstatné rozšíření kapacity svého oddělení, napsal několik zásadních statí. (Košičané na něj nezapomněli a roku 2003 mu odhalili bustu.) Kontakt s vývojem v oboru neztrácel. Před další válkou byl krátce zaměstnán na Ministerstvu zdravotnictví. Za Protektorátu ho suspendovali, dokonce se musel skrývat. V letech 1945 – 1949 je krátce znovu na Ministerstvu zdravotnictví a na bratislavské univerzitě. Čtyři roky působil jako přednosta psychiatrické kliniky v Plzni, získal titul profesora (1948). „Nová doba“ mu jako mnoha jiným vynikajícím odborníkům nepřála. O rok později kvůli svým politickým názorům musel odejít do důchodu. Nezahálel však. Dál psal důležité a objevné vědecké práce o psychopatologii, sugesci, hypnóze atd. (Nárys psychoterapie a psychohygieny - skartováno 1949, Prolegomena k studiu neofasií - 1964, Obrana proti duševním chorobám - 1965). V šesté dekádě 20. století se s  kolegy pokoušel v ČSSR rozvíjet psychotroniku, socialistickou verzi západní parapsychologie. Zřízení ústavu pro nový vědní obor se nedožil. Umírá 8. 12. 1967 v Praze.           
Parapsychologie možná opravdu byla slepou uličkou, to nechť posoudí odborníci. Dr. Stuchlík však r. 1947 objevil pacienta, jehož případ ho proslavil po celém světě. MUDr. Jan Lukeš, publikující nejvíce pod pseudonymem Car Osten, byl tehdejšími kapacitami diagnostikován s paranoidní schizofrenií. Jaroslav Stuchlík si získal důvěru tohoto pomateného génia, ne nepodobného Járovi Cimrmanovi, a až do své smrti mu pomáhal jako lékař i člověk. Nešťastný Lukeš je autorem 16 umělých „mimozemských“ jazyků, mnoha próz, tří olbřímích románových epopejí, slovníků, 39 oper (mj. druhý díl Prodané nevěsty nebo Úderka, oblíbená v českém undergroundu), 9 symfonií, 107 matematických prací, vynálezů atd. První Stuchlíkova zmínka o něm (1956) vyvolala celosvětovou senzaci. Chystal o něm podrobnou studii, kterou bohužel nestihl dopsat. Její fragmenty s ukázkami Lukešova díla naleznete díky péči PhDr. Vladimíra Boreckého v knize Neofatické polyglotie psychotiků, Lukešovy pozoruhodné texty hledejte pod titulem Z knižnice iškovské kultůry.  

 
VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU V HRADCI KRÁLOVÉ

Všichni dobří rodáci

JAROSLAV ZACH

JAROSLAV ZACH

Dobrých 50 let před odvysíláním prvního dílu velmi populárního TV pořadu Možná přijde i kouzelník přišel na svět v Jaroměři Jaroslav Zach.

celý článek

Čeští filmoví herci DLE MILOŠE FIKEJZE

MYŠIČKA, Martin

MYŠIČKA, Martin

Martin MYŠIČKA (* 9. 3. 1970 Příbram) – herec.

celý článek

Knižní tipy

VLADIMÍR MIŠÍK - Byl jsem dobrej

VLADIMÍR MIŠÍK - Byl jsem dobrej

Třetí vydání knihy, které vychází v roce protagonistových sedmdesátin, je oproti edicím z let 1999 a 2007 (Letní rozhovor) výrazně obsáhlejší.

celý článek

Hudební tipy

JAKUB NOHA

JAKUB NOHA

Dva boxy a každý z nich obsahuje čtyři CD.

celý článek

Tiskové zprávy

ZIMMARKT

ZIMMARKT

Třetí adventní neděli 17. prosince proběhne od 13 do 17 hod. na Malém náměstí v Hradci Králové letošní třetí sousedské s...

celý článek

Kalendárium

 <  PROSINEC 2017  > 
POÚT STČT SOBNE
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
             
Kulturni akce - Adventni zpivani

Doporučujeme

16.prosinec - sobota od 19:00 hodin

UDG + O5 A RADEČEK + POKÁČ + ALCHYMIE

26.prosinec - úterý od 17:00 hodin

VÁNOCE V KATEDRÁLE 2017

25.ledna - čtvrtek od 16:00 hodin

SVÁTEK VÍNA SILÉNOS

18.února - neděle od 20:00 hodin

DIRE STRAITS EXPERIENCE

Kulturni akce - Vanoce v katedrale
Kulturni akce - Zimni vystava
Kulturni akce - Galerie Koruna
Kulturni akce - Svatek vina
Kulturni akce - Dvojkoncert
Kulturni akce - UDG  2017
Kulturni akce - DireStraits
Labyrint

Kulturní akce v Hradci Králové Hradecká a kulturní společnost s.r.o.

Elektronická podoba Kulturního měsíčníku města Hradce Králové GÉČKO je vydávána ve spolupráci s Hradeckou kulturní a vzdělávací společností.
Změna programů vyhrazena - Za obsah inzerátů odpovídá zadavatel
Použití jakýchkoliv údajů či obrazového doprovodu z těchto stránek možné výhradně se svolením redakce

Hradec Králové Divadlo Drak Tongo Klicperovo divadlo Kino Bio Central ZÁKLADNÍ UMĚLECKÁ ŠKOLA Zámek Hrádek u Nechanic European helicopter show ZUŠ Střezina Kongresové centrum ALDIS - Hradec Králové FILHARMONIE HRADEC KRÁLOVÉ Galerie moderního umění v Hradci Králové MĚSTSKÁ ORGANIZACE SVAZU DŮCHODCŮ HVĚZDÁRNA A PLANETÁRIUM V HRADCI KRÁLOVÉ GALERIE KORUNA V HRADCI KRÁLOVÉ Bílá věž v Hradci Králové Turistické informační centrum Hradec Králové Šrámkuv statek v Pileticích Netuctové filmy MUZEUM VÝCHODNÍCH ČECH V HRADCI KRÁLOVÉ Nostalgie Tvorba webových stránek Akvarijní rybičky pro každého RTH STUDIJNÍ A VĚDECKÁ KNIHOVNA V HRADCI KRÁLOVÉ VH GRAMO Český film:herci a herečky AC klub Dvorana KNIHOVNA MĚSTA HRADCE KRÁLOVÉ LETNÍ KINO ŠIRÁK HRADEC KRÁLOVE Ceske hrady Jam Rock Agentura FAR ZOO PRAHA Jicin mesto pohadek Butterfly AID Kral vin Dobre divadlo Filmova filharmonie Nadace vychodoceska onkologie Farni sbor Ceskobratrske cirkve evangelicke v Hradci Kralove Iqlandia ZOO Dvur Kralove nad Labem CM Lite Jazz Goes to Town Brnokoncert Brnokoncert JamRock Pub U STOLU Hradecko
TOPlist TOPlist