Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Probíhající soutěže

ROMÁN VE ČTYŘECH SVAZCÍCH

ROMÁN VE ČTYŘECH SVAZCÍCH

Slavná díla Wolfganga Amadea Mozarta a Franze Schuberta
26. ÚNORA 2026 V 19.30 HODIN, SÁL FILHARMONIE HK

ČEŠI VE VÍDNI

ČEŠI VE VÍDNI

Na programu: F. L. Gassmann, L. Koželuh, J. K. Vaňhal
15. ÚNORA 2026 V 17 HODIN, PŘEDNÁŠKOVÝ SÁL MUZEA VÝCHODNÍCH ČECH

TISÍC A JEDNA NOC

TISÍC A JEDNA NOC

Chačaturjan: Klavírní koncert, Rimskij-Korsakov: Šeherezáda
15. LEDNA 2025 V 19.30 HODIN, SÁL FILHARMONIE HK

Kalendárium akcí

 <  LEDEN 2026  > 
POÚT STČT SOBNE
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Doporučujeme #kulturní akce

JAROSLAV SUCHÝ

zpět


JAROSLAV SUCHÝ Vést třiatřicet roků knihovnu je dozajista náchodský, pravděpodobně krajský a dost možná i republikový rekord. Každopádně úctyhodný výkon. A takový byl celý život pana Jaroslava Suchého. V Náchodě, městě, které miloval, se narodil 10. ledna 1921. Jeho tatínek, vyučený typograf, v něm od mládí povzbuzoval lásku k tištěnému slovu. Jaroslav absolvoval náchodské gymnázium (1940). Už tam vedl studentský časopis s ironickým titulem Honíme se po učenosti. Režíroval divadelní hry, působil ve spolku Bor, pokoušel se literárně vyjadřovat vlastní pocity. 
Když skončila válka, konečně mohl dostudovat. Na pražské Filozofické fakultě se vzdělával v tajích českého jazyka. Hodně kamarádil s o pár let mladším Josefem Škvoreckým. (V jeho slavných Zbabělcích vystupuje pod jménem Jarka Mokrý.) Roku 1950 nastoupil do knihovny v rodném městě. Jako ředitel v ní působil od roku 1952 do r. 1984, až do odchodu do důchodu. Jeho odborných i lidských vlastnosti si vážili v celé republice. Je autorem spousty článků a zpráv, působil v předsednictvu Svazu knihovníků a informačních pracovníků. Vymyslel populární Knihovnické týdny. Organizoval výtvarné výstavy, besedy se spisovateli, přednášky. Napsal mj. monografii polského spisovatele Adama Mickiewicze, texty k publikacím Náchod (1976) a  Okres Náchod. K jeho významným počinům patří pocta Josefu Škvoreckému (Náchod: to krásné město Kostelec) nebo publikace Cestou knihovníka. 
Dlouhá léta byl jedním z hlavních organizátorů kulturního života města. Vedl místní Filmový klub, založil populární festival Náchodská prima sezona. Získal Cenu českých knihovníků, rodné město mu udělilo Kulturní cenu pro osobnost roku. Mimořádně zajímavý a obsáhlý byl jeho příspěvek do knížky o spisovateli Vratislavu Blažkovi (Filmový klub HK 1998). "Za dnes už nevídaně poctivý přístup k tématu a zapůjčení dokumentů," čtu po letech své poděkování. 
PhDr. Jaroslav Suchý zemřel 26. května 2002.        

Všichni dobří rodáci

JAROSLAV SUCHÝ

JAROSLAV SUCHÝ

Vést třiatřicet roků knihovnu je dozajista náchodský, pravděpodobně krajský a dost možná i republikový rekord.

JAROSLAV WEIGEL

JAROSLAV WEIGEL

„Co to píšete, pane továrníku Bierhanzele?“ „Závěť.“ Nebo: „A nejhorší ze všeho jsou trpaslíci.

UBALD KOLAŘÍK

UBALD KOLAŘÍK

Znáte nějakého Ubalda? Že ne? Není divu. V naší republice najdete momentálně jen dva.

Tiskové zprávy

Film 9 milionů barev o přátelství masožravé krevety a slepé rybky objel svět, v Čechách bude poprvé k vidění s koncertem Floex Ensemble

Film 9 milionů barev o přátelství masožravé krevety a slepé rybky objel svět, v Čechách bude poprvé k vidění s koncertem Floex Ensemble

Animovaný podmořský muzikál 9 milionů barev, který vznikl v česko-norsko-německé koprodukci, se v České republice poprvé představí v rámci speciální předpremiéry spojené s koncertem Floex Ensemble.

Vánoční book market v GMU nabídne pestrou škálu publikací a autorské tvorby

Vánoční book market v GMU nabídne pestrou škálu publikací a autorské tvorby

Galerie moderního umění v Hradci Králové (GMU) chystá ve spolupráci s galeriemi, muzei, nakladateli a tvůrci z východních Čech druhý ročník Vánočního book marketu. Akce se uskuteční v pátek 12. prosince od 14:00 do 20:00 ve foyer GMU. Vstup do všech výstavních prostor galerie bude po celý den zdarma.

Vánoce už klepou na dveře a vám ještě chybí poslední dárky, které potěší vaše blízké? Možná na vás čekají u nás v Divadle Drak! Stačí si jen vybrat.

Vánoce už klepou na dveře a vám ještě chybí poslední dárky, které potěší vaše blízké? Možná na vás čekají u nás v Divadle Drak! Stačí si jen vybrat.

Všechny dárky můžete zakoupit až do 21. 12. 2025 v otevírací době na pokladně Divadla Drak a Galerie Labyrint. Dárkové poukazy a Zavěšenou vstupenku lze pořídit také elektronicky na našem e-shopu.

Kalendárium akcí

 <  LEDEN 2026  > 
POÚT STČT SOBNE
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Připravované akce

Kulturní akce - V Á N O C E  v galerii Koruna

Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Kulturní akce v Hradci Králové

Změna programů vyhrazena - Za obsah inzerátů odpovídá zadavatel
Použití jakýchkoliv údajů či obrazového doprovodu z těchto stránek možné výhradně se svolením redakce

Pořadatelé

TOPlist TOPlist