JAROSLAV DURYCH - Kulturní portál akcí, program v Hradci Králové Géčko
KAŽDÝ TÝDEN PORTRÉT RODÁKA, TIP NA CD, DOBROU KNIHU A SPOUSTA AKTUÁLNÍCH TISKOVÝCH ZPRÁV
Kulturní akce v Hradci Králové
Dnes : 18.11.2017 má svátek Romana       Facebook Twitter Google +

Kulturní portál akcí
v Hradci Králové a okolí

Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Probíhající soutěže

Kulturni akce - Swingove vanoce Hradec Kralove
CHCETE NAVŠTÍVIT ZAJÍMAVÝ KONCERT? NEMÁTE NA LÍSTEK? NEBO JE VYPRODÁNO?
SOUTĚŽE O VSTUPENKY ZDARMA

JAROSLAV DURYCH

zpět


JAROSLAV DURYCHZdánlivě zbytečné věci bývají občas zásadní. Před nástupem na gymnázium (1970) jsem si musel pořídit knihu 50 českých autorů posledních padesáti let. Učebnice = nutné zlo. Našel jsem tam však jména, nad kterými se brzy zase zavřela voda. Nějaké jejich tituly se naštěstí daly sehnat po známých nebo v knihovničce rodičů. Nešlo jen o Hrabala. Objevil jsem Procházku, Kunderu, Škvoreckého. A Jaroslava Durycha.
 
Jeho předci se zabývali broušením drahokamů, otec měl spíš literární ambice. Jaroslav Durych (*2. 12. 1886) byl pokřtěn jako Jaroslav Norbert. Rodinná katolická tradice ho ovlivnila na celý život. Záhy osiřel, žil po příbuzných. Na hradecké gymnázium ho poslala babička pod podmínkou, že bude knězem. Jenže po roce se musel stěhovat do Příbrami. I tam měl kázeňské problémy (četba zakázaných autorů), ale maturitu r. 1906 zvládl. Poté získal vojenské stipendium a absolvoval Lékařskou fakultu (1913). Za světové války působil kromě haličské a italské fronty i v týle. Po vzniku republiky měl krátce zubařskou praxi v Přerově. Jako vojenský lékař pracoval v Užhorodě, Praze, Olomouci a zase v Praze až do roku 1938. Své doktorské znalosti uplatňoval i později.   
 
Durychovým hlavním zájmem byla ovšem literatura a publicistika. Psal do Cesty, Rozprav Aventina, Kmene, Listů pro umění a kritiku, Řádu a dalších. Redigoval časopisy Rozmach, Akord, Obnova a edice Knihy mladých či Národní knihovna. Zapůsobil na něj nakladatel Josef Florian, ale šel vlastní cestou. Za první republiky nebylo v katolických kruzích ironičtějšího a většího oponenta prezidenta Masaryka a intelektuálů kolem Lidových novin a Přítomnosti. O nějaké toleranci se nedalo mluvit. Jízlivost, ba sršatost osvědčil v mnoha půtkách. Brojil proti Františku Langrovi, Jaroslavu Haškovi, Fráňovi Šrámkovi.  Bojoval za důstojnější existenci katolictví v Československu, hrozil se ztráty křesťanských hodnot ve společnosti. V době španělské občanské války podporoval fašistický režim generála Franca, upozorňoval na zvěrstva republikánů. V eseji Pláč Karla Čapka adresáta ironicky tolik vychválil, až dosáhl opačného účinku. Velmi nešetrně mu však vyčetl vojenskou nezpůsobilost, čímž si zadělal na problémy v poválečných letech. Jaroslav Durych několikrát v polemikách výrazně přestřelil a jen díky velkomyslnosti Čapka a Masaryka nebyl potrestán. Tři roky byl členem České akademie věd a umění a laureátem prvorepublikových literárních a společenských ocenění (Cena České akademie věd a umění 1927).
        
Dodnes zůstává pozoruhodným spisovatelem. Lidé milují barokní hudbu, "barokní" četbu ale preferuje málokdo. Právě v ní byl Durych nejsilnější. V podstatě zapomenuty jsou jeho básnické sbírky (Panenky, Té nejkrásnější) a divadelní hry o životech svatých. Z drobnějších próz vyniká líbezná Sedmikráska. Nelze však přehlédnout dvě trilogie z pobělohorské doby, ke kterým dlouho a pečlivě sbíral materiál. Bloudění (1929) líčí dobu Albrechta z Valdštejna, brutální scény z třicetileté války, střet vysokého a nízkého. Osou je tragický milostný příběh českého exulanta a španělské dívky. "Menší valdštejnská trilogie"se jmenuje Rekviem a vyšla rok poté. Sestává ze tří povídek, které se odehrávají po vévodově smrti. Díla psaná pozoruhodným jazykem šokují kontrastem vulgárních detailů a náboženské vznešenosti.  
 
Po roce 1948 byl Durych na indexu. Ještě jednou se vzepjal k rozsáhlé fresce. Čtyřdílný román o jezuitské misii v Japonsku 17. století Služebníci neužiteční vydali ovšem v exilu. Nenápadnou novelu Boží duha o vztahu stárnoucího poutníka a vypovězené Němky uvedlo po Listopadu několik divadelních scén. Existuje - společně s povídkou Kurýr - i jako televizní film. Jaroslav Durych zemřel 7. dubna 1962 v Praze.
 
 
VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU V HRADCI KRÁLOVÉ

Všichni dobří rodáci

JAN ADOLF BRANDEIS

JAN ADOLF BRANDEIS

Přidržme se hesla SVK HK, že Jan Adolf Brandeis pochází z Týniště nad Orlicí - jiné prameny uvádějí Novou Ves u Božejova na Pelhřimovsku. Stalo se tak 9. června 1818, v tom vládne shoda.

celý článek

Čeští filmoví herci DLE MILOŠE FIKEJZE

MRÁZEK-HOŘICKÝ, Josef/Jožka

MRÁZEK-HOŘICKÝ, Josef/Jožka

Josef/Jožka MRÁZEK-HOŘICKÝ (* 28. 3. 1906 Hořice v Podkrkonoších, † 7. 12. 1984 Černošice u Prahy) – naivní malíř a básník.

celý článek

Hudební tipy

JARMILA ŠULÁKOVÁ 1929 - 2017

JARMILA ŠULÁKOVÁ 1929 - 2017

CD 1 je protknuto známými valašskými evergreeny, o jejichž popularitu se v plynutí uplynulých desetiletí postarala právě valašská pěvecká legenda Jarmila Šuláková.

celý článek

Hradecko

Vánoce v Podorlickém skanzenu 2017

Akce uzavírá sezónu ve skanzenu. Přijďte nasát atmosféru vánočních interiérů.

celý článek

Tiskové zprávy

CREEDENCE CLEARWATER REVIVED (UK)

CREEDENCE CLEARWATER REVIVED (UK)

29. 3. 2018 od 20:00 hodin, Divadlo Hybernia, Praha
30. 3. 2018 od 19:30 hodin, Sono Centrum Brno
...

celý článek

Kalendárium

 <  LISTOPAD 2017  > 
POÚT STČT SOBNE
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Kulturni akce - Adventni zpivani

Doporučujeme

10.prosinec - neděle od 18:00 hodin

SWINGOVÉ VÁNOCE 2017

11.prosinec - pondělí od 19:00 hodin

GALAKONCERT EVY URBANOVÉ S MORAVSKÝM KLAVÍRNÍM TRIEM

16.prosinec - sobota od 19:00 hodin

UDG + O5 A RADEČEK + POKÁČ + ALCHYMIE

18.února - neděle od 20:00 hodin

DIRE STRAITS EXPERIENCE

Kulturni akce - Ceska vanocni mse
Kulturni akce - Galerie Koruna
Kulturni akce - Galerie Koruna
Kulturni akce - UDG  2017
Kulturni akce - Urbanova  2017
Kulturni akce - DireStraits
Labyrint

Kulturní akce v Hradci Králové Hradecká a kulturní společnost s.r.o.

Elektronická podoba Kulturního měsíčníku města Hradce Králové GÉČKO je vydávána ve spolupráci s Hradeckou kulturní a vzdělávací společností.
Změna programů vyhrazena - Za obsah inzerátů odpovídá zadavatel
Použití jakýchkoliv údajů či obrazového doprovodu z těchto stránek možné výhradně se svolením redakce

Hradec Králové Divadlo Drak Tongo Klicperovo divadlo Kino Bio Central ZÁKLADNÍ UMĚLECKÁ ŠKOLA Zámek Hrádek u Nechanic European helicopter show ZUŠ Střezina Kongresové centrum ALDIS - Hradec Králové FILHARMONIE HRADEC KRÁLOVÉ Galerie moderního umění v Hradci Králové MĚSTSKÁ ORGANIZACE SVAZU DŮCHODCŮ HVĚZDÁRNA A PLANETÁRIUM V HRADCI KRÁLOVÉ GALERIE KORUNA V HRADCI KRÁLOVÉ Bílá věž v Hradci Králové Turistické informační centrum Hradec Králové Šrámkuv statek v Pileticích Netuctové filmy MUZEUM VÝCHODNÍCH ČECH V HRADCI KRÁLOVÉ Nostalgie Tvorba webových stránek Akvarijní rybičky pro každého RTH STUDIJNÍ A VĚDECKÁ KNIHOVNA V HRADCI KRÁLOVÉ VH GRAMO Český film:herci a herečky AC klub Dvorana KNIHOVNA MĚSTA HRADCE KRÁLOVÉ LETNÍ KINO ŠIRÁK HRADEC KRÁLOVE Ceske hrady Jam Rock Agentura FAR ZOO PRAHA Jicin mesto pohadek Butterfly AID Kral vin Dobre divadlo Filmova filharmonie Nadace vychodoceska onkologie Farni sbor Ceskobratrske cirkve evangelicke v Hradci Kralove Iqlandia ZOO Dvur Kralove nad Labem CM Lite Jazz Goes to Town Brnokoncert Brnokoncert JamRock Pub U STOLU Hradecko
TOPlist TOPlist