Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Na základě mimořádných opatření vlády prosíme naše čtenáře, aby si konání akcí ověřili na webových stránkách pořadatelů.

Kalendárium akcí

 <  ZÁŘÍ 2021  > 
POÚT STČT SOBNE
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Doporučujeme kulturní akce

Na základě mimořádných opatření vlády prosíme naše čtenáře, aby si konání akcí ověřili na webových stránkách pořadatelů.

OTAKAR VÁVRA

zpět


OTAKAR VÁVRA Soudíme-li člověka podle jeho vrcholů, má to režisér Otakar Vávra dobré. "Hydeovská" polovina někdejšího národního umělce se však přehlédnout nedá. Narodil se 28. 2. 1911 v Hradci Králové. Otec byl úředník, starší bratr Jaroslav Raimund cestovatel a spisovatel. Otakar složil zkoušku dospělosti na brněnské reálce (1928). Nastoupil na architekturu. Nedokončil ji ani v Brně, ani v Praze, kam přesídlil. Zamiloval si divadlo a zvláště film. Už v Brně se pokoušel psát kritiky. Vycházel z pečlivých poznámek a rozborů, které si dělal po každém představení. To byla jeho filmová studia, pomineme-li pozdější praktika u mezinárodně slavných režisérů Duviviera a Pabsta. Vytvořil systém pravidel, který používal později při přednáškách. Na počátku třicátých let natočil několik krátkých snímků, spíše avantgardních. Etabloval se jako úspěšný scenárista, ale toužil režírovat. Komedii Velbloud uchem jehly realizoval ještě s Hugo Haasem. Samostatnou dráhu zahájil tituly Filosofská historie a Panenství. Měl úspěch. Dokázal bravurně zvládnout davové scény, od počátku si liboval v nákladných produkcích. Následující Cech panen kutnohorských získal ocenění na benátském festivalu.

Po zabrání republiky nacisty vnímal filmování jako záchranu před totálním nasazením. Zvolil (po celý zbytek života) cestu, kterou deník E15 trefně pojmenoval Muž, který se naučil uhýbat. Pracoval neuvěřitelným tempem, tvořil až tři snímky ročně. Doba žádala oddechové tituly. Měly literární kvalitu, vynikající herce, řemeslnou úroveň. okupantům se nepodbízely, ale... Vávra nebyl hledač nových kinematografických směrů. Spoléhal na studium, pečlivost, píli - a jistoty. (Kouzelný dům, Dívka v modrém, Přijdu hned). Zajímavou sondu do osudů prodavaček obchodního domu přináší dodnes film Šťastnou cestu. Ke konci války se zúčastnil přípravy koncepce budoucí kinematografie. Dokončení snímku Rozina sebranec schválně zdržoval, aby premiéru zažilo až svobodné Československo. Po únoru 1948 nadlouho posledním kvalitním Vávrovým dílem zůstala adaptace Čapkova Krakatitu. Dobře si spočítal, jaké výhody mu kompromisy vynesou. (Hlásil se k levici, prebendy si ale nikdy vzít nedal. S originálním vysvětlením "že je na to zvyklý".) Velkofilmy o husitech či osídlování pohraničí rezignoval na jakýkoliv umělecký vývoj. A lidsky hrozné byly jeho likvidační útoky jako člena kolektivního vedení Barrandova na kolegy Radoka a Krejčíka.
          
Mimo natáčení oficiálních zakázek plných dvaašedesát roků vedl Katedru režie na pražské FAMU. S vděčností na něj vzpomínají jeho žáci domácí (Schorm, Menzel, Chytilová) i zahraniční (Kusturica, Zafranovič). Právě pod vlivem snímků "nové vlny" Otakar Vávra v 60. letech dosáhl konečně na svůj vrchol. Filmy jako Zlatá reneta, Romance pro křídlovku a Kladivo na čarodějnice patří mezi poklady naší kinematografie. Nástup normalizace pro něj znamenal definitivní konec. Točil megalomanské projekty s ohromnými rozpočty, ale prázdným obsahem (trilogie Dny zrady, Sokolovo, Osvobození Prahy, Putování Jana Amose aj.). Po roce 1989 mnoho příležitostí nedostal. Pár dokumentů a plány filmů o Masarykovi nebo Lídě Baarové zakončily osud, jehož délka a ideové obraty nemají srovnání. Unikátní je, že všechny režimy - od prvorepublikového až k polistopadovému - mu udělily vyznamenání. (Která vždycky přijal.) Za tvorbu hlavně 60. let ode mě hluboké koření. Na pivo bych s ním ale nešel. Otakar Vávra zemřel brzy po svých 100. narozeninách 15. září 2011 v Praze.

 VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU V HRADCI KRÁLOVÉ

Všichni dobří rodáci

MILOŇ ČEPELKA

MILOŇ ČEPELKA

Divadlo Járy (da) Cimrmana vymyslel roku 1966 Jiří Šebánek. Zakládajícími členy byli dále Ladislav Smoljak plus Zdeněk Svěrák s Miloněm Čepelkou.

OTAKAR VÁVRA

OTAKAR VÁVRA

Soudíme-li člověka podle jeho vrcholů, má to režisér Otakar Vávra dobré.

BOŘIVOJ KOPIC

BOŘIVOJ KOPIC

Český Pasolini. Menšinová sexuální orientace, podobně tragický konec.

Tiskové zprávy

ŠÍPKOVÁ RŮŽENKA DIVADLA DRAK MÍŘÍ NA FESTIVALY DO CHORVATSKÉHO ZÁHŘEBU A SRBSKÉ SUBOTICE

ŠÍPKOVÁ RŮŽENKA DIVADLA DRAK MÍŘÍ NA FESTIVALY DO CHORVATSKÉHO ZÁHŘEBU A SRBSKÉ SUBOTICE

Maňásková inscenace Divadla Drak Šípková Růženka se v druhé polovině září představí dětskému publiku na dvou mezinárodních festivalech.

Klicperovo divadlo spustilo možnost on-line výměny kupónů a dárkových poukazů

Klicperovo divadlo spustilo možnost on-line výměny kupónů a dárkových poukazů

Klicperovo divadlo připravilo pro své diváky novinku. Všechny dárkové poukazy, kupónové předplatné a předplatitelské kupóny, které byly zakoupeny v této sezóně, je od dnešního dne možné uplatnit a vyměnit za vstupenky i on-line! Doposud bylo potřeba navštívit osobně divadelní předprodej. Nyní už je možné vyřídit vše elektronicky.

Královéhradecká Filharmonie zahájila sezónu Dvořákem a Gershwinem a představila nové album

Královéhradecká Filharmonie zahájila sezónu Dvořákem a Gershwinem a představila nové album

Slavnostní koncert k zahájení 44. sezóny odehrála ve čtvrtek 9. září Filharmonie Hradec Králové pod taktovkou svého šéfdirigenta Kaspara Zehndera. Posluchači si vyslechli Dvořákovu Novosvětskou, Bernsteinovu předehru Candide, symfonickou báseň George Gershwina Američan v Paříži a také hudební lahůdku Michaela Daughertyho Raise of the Roof pro tympány a orchestr se sólistou královéhradeckých filharmoniků Rudolfem Kuchárikem.

Kalendárium akcí

 <  ZÁŘÍ 2021  > 
POÚT STČT SOBNE
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      

Připravované akce

Kulturní akce - Koncert společná věc
Kulturní akce - HVĚZDY SWINGU
Kulturní akce - Král vín
Kulturní akce - PAVEL SUKDOLÁK

Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Kulturní akce v Hradci Králové

Změna programů vyhrazena - Za obsah inzerátů odpovídá zadavatel
Použití jakýchkoliv údajů či obrazového doprovodu z těchto stránek možné výhradně se svolením redakce

Pořadatelé

TOPlist TOPlist