Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Na základě mimořádných opatření vlády prosíme naše čtenáře, aby si konání akcí ověřili na webových stránkách pořadatelů.

Probíhající soutěže

ADVENTNÍ ZASTAVENÍ

ADVENTNÍ ZASTAVENÍ

Hradecká nokturna - koncert Jiřího, Karla a Lucie Houdkových
NEDĚLE 19. PROSINCE 2021 V 17.00 HODIN
Městská hudební síň, Zieglerova 91, Hradec Králové

MISTERIOS DEL AMOR

MISTERIOS DEL AMOR

Koncert z cyklu Hradecká nokturna
SOBOTA 4. PROSINCE 2021 V 17.00 HODIN
Kostel Nanebevzetí Panny Marie, Velké náměstí, HK

Kalendárium akcí

 <  LISTOPAD 2021  > 
POÚT STČT SOBNE
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Doporučujeme kulturní akce

Na základě mimořádných opatření vlády prosíme naše čtenáře, aby si konání akcí ověřili na webových stránkách pořadatelů.

GEORGE CHALOUPKA

zpět


GEORGE CHALOUPKA Nikdo není doma prorokem. Přes 90 % internetových odkazů na George Chaloupku, v Čechách trestuhodně opomíjeného vědce, je anglicky nebo v jiném světovém jazyku. Zvláštní příběh tehdy ještě Jiřího Chaloupky začal 6. září 1932 v Týništi nad Orlicí.
 
Nadšený příznivec skautingu a přírody měl dva bratry, mladší bohužel brzy zemřel. Jako tisícům jiných mu změnil osud únor 1948. Komunisté rodinu vystěhovali, zanedlouho sourozenci přišli o matku. Nic je tady nedrželo, rozhodli se pro exil. Rok strávili v západoněmeckém uprchlickém táboře Bad Aibling poblíž Mnichova. Poté dostali šanci začít nový život v daleké Austrálii. Jiří Chaloupka nejprve pobýval v západní části nejmenšího kontinentu, v Perthu. Touha vidět olympijské hry v Melbourne (1956) ho přivedla do města Darwin. Aby ušetřil, spal na pláži. Zde se poprvé setkal s uměním domorodých obyvatel, které ho hluboce zasáhlo.
 
Český emigrant a přítel ing. Jiří Petrů mu obstaral zaměstnání. Při mapování vodních toků Severního teritoria měl mladík čas poznávat původní Austrálce - Aborigince a jejich tradiční způsob života. Díky důvěře, kterou si získal, mohl obdivovat a popisovat malby pod skalními převisy, kresby na loupané stromové kůře či dekorativně úžasné dechové nástroje didgeridoo z větví blahovičníku. Ač původně laik, stal se George Chaloupka v následujících desetiletích respektovaným znalcem na australské prehistorické umění. Roku 1973 ho jmenovali kurátorem The Northern Territory Museum v Darwinu. Po odchodu do důchodu se stal emeritním ředitelem.
 
Zásadní Chaloupkovovo knižní dílo nese název Journey in Time. Vzdal v něm hold domorodcům kmene Badmardi. Odbornou pozornost věnoval zejména lokalitám Arnhemské země a Národního parku Kakadu. Jeho výzkumy zpřesnily odhady stáří aboriginské kultury. Unikátní registr 25 000 skalních kreseb mu vynesl místo prezidenta Australské asociace pro výzkum skalního umění. Přednášel na canberrské Australské národní univerzitě. Pomáhal zkoumat prehistorické malby v Chauvetově jeskyni ve Francii. Získal titul Doctor of Letters a dokonce Australský řád, vyznamenání založené královnou Alžbětou II. (1990). Roku 2008 založil nadaci George Chaloupka Fellowship, která usiluje o zachování skalních kreseb v oblasti Arnhemské země. George Chaloupka se po roce 1989 do vlasti opakovaně vracel. Při australské návštěvě prezidenta Václava Havla mu představil život a kulturu domorodců.           
 
Zemřel po těžké nemoci 18. října 2011 v Darwinu. Jako první Čech měl v Austrálii státní pohřeb. Na výslovné přání však polovina jeho popela spočinula v Týništi.
 
 
VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU V HRADCI KRÁLOVÉ

Všichni dobří rodáci

ZDENĚK VESELOVSKÝ

ZDENĚK VESELOVSKÝ

"Jsem vděčný za život, který jsem prožil mezi lidmi, ale jsem stejně vděčný zvířatům."

KAREL VÁCLAV KLÍČ

KAREL VÁCLAV KLÍČ

Klíč k tajemství hlubotisku objevil - Karel Václav Klíč.

MOŘIC PÍCHA

MOŘIC PÍCHA

Když se Mořic Pícha narodil, kalendář ukazoval 18. duben 1869.

Hradecko

Snow film fest Hradec Králové 2021

07.prosinec - úterý


Těšte se na další ročník Snow film festu 2021.

Tiskové zprávy

Klicperovo divadlo zve na Noc divadel

Klicperovo divadlo zve na Noc divadel

Už tuto sobotu budete moci strávit v Klicperově divadle Noc divadel! V letošním roce se uskuteční již devátý ročník, Klicperovo divadlo se tohoto projektu účastní každoročně a připravuje pro své diváky zajímavý program. Výjimkou byl loňský ročník, který proběhl pouze on-line. V letošním roce bude opět možné divadlo navštívit osobně. Jaký program jsme si pro vás připravili?

Klicperovo divadlo zve na tradiční happening k 17. listopadu

Klicperovo divadlo zve na tradiční happening k 17. listopadu

Klicperovo divadlo pořádá u příležitosti výročí 17. listopadu tradiční happening, který se i letos uskuteční od 18:00 před budovou divadla. Ani tentokrát nebude chybět kapela Mastix!

Klicperovo divadlo uvede v premiéře Benátského kupce

Klicperovo divadlo uvede v premiéře Benátského kupce

Čtvrtou premiérou Klicperova divadla v sezoně 2021/2022 bude inscenace slavné Shakespearovi komedie Benátský kupec v překladu Jiřího Joska a režii Petra Svojtky. Temná komedie o jedné bizarní transakci se poprvé odehraje v sobotu 13. listopadu na Hlavní scéně.

Kalendárium akcí

 <  LISTOPAD 2021  > 
POÚT STČT SOBNE
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Připravované akce

Kulturní akce - Adventní zpívání
Kulturní akce - Filmové melodie
Kulturní akce - Adventní zastavení – koncert Jiřího, Karla a Lucie Houdkových
Kulturní akce - Misterios del Amor
Kulturní akce - Pravidlené kurzy Bubnování
Kulturní akce - MILAN  CHABERA TY, CO POTKÁVÁM

Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Kulturní akce v Hradci Králové

Změna programů vyhrazena - Za obsah inzerátů odpovídá zadavatel
Použití jakýchkoliv údajů či obrazového doprovodu z těchto stránek možné výhradně se svolením redakce

Pořadatelé

TOPlist TOPlist