GEORGE CHALOUPKA - Kulturní portál akcí, program v Hradci Králové Géčko
KAŽDÝ TÝDEN PORTRÉT RODÁKA, TIP NA CD, DOBROU KNIHU A SPOUSTA AKTUÁLNÍCH TISKOVÝCH ZPRÁV
Kulturní akce v Hradci Králové
Dnes : 19.11.2017 má svátek Alžběta       Facebook Twitter Google +

Kulturní portál akcí
v Hradci Králové a okolí

Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Probíhající soutěže

Kulturni akce - Swingove vanoce Hradec Kralove
CHCETE NAVŠTÍVIT ZAJÍMAVÝ KONCERT? NEMÁTE NA LÍSTEK? NEBO JE VYPRODÁNO?
SOUTĚŽE O VSTUPENKY ZDARMA

GEORGE CHALOUPKA

zpět


GEORGE CHALOUPKANikdo není doma prorokem. Přes 90 % internetových odkazů na George Chaloupku, v Čechách trestuhodně opomíjeného vědce, je anglicky nebo v jiném světovém jazyku. Zvláštní příběh tehdy ještě Jiřího Chaloupky začal 6. září 1932 v Týništi nad Orlicí.
 
Nadšený příznivec skautingu a přírody měl dva bratry, mladší bohužel brzy zemřel. Jako tisícům jiných mu změnil osud únor 1948. Komunisté rodinu vystěhovali, zanedlouho sourozenci přišli o matku. Nic je tady nedrželo, rozhodli se pro exil. Rok strávili v západoněmeckém uprchlickém táboře Bad Aibling poblíž Mnichova. Poté dostali šanci začít nový život v daleké Austrálii. Jiří Chaloupka nejprve pobýval v západní části nejmenšího kontinentu, v Perthu. Touha vidět olympijské hry v Melbourne (1956) ho přivedla do města Darwin. Aby ušetřil, spal na pláži. Zde se poprvé setkal s uměním domorodých obyvatel, které ho hluboce zasáhlo.
 
Český emigrant a přítel ing. Jiří Petrů mu obstaral zaměstnání. Při mapování vodních toků Severního teritoria měl mladík čas poznávat původní Austrálce - Aborigince a jejich tradiční způsob života. Díky důvěře, kterou si získal, mohl obdivovat a popisovat malby pod skalními převisy, kresby na loupané stromové kůře či dekorativně úžasné dechové nástroje didgeridoo z větví blahovičníku. Ač původně laik, stal se George Chaloupka v následujících desetiletích respektovaným znalcem na australské prehistorické umění. Roku 1973 ho jmenovali kurátorem The Northern Territory Museum v Darwinu. Po odchodu do důchodu se stal emeritním ředitelem.
 
Zásadní Chaloupkovovo knižní dílo nese název Journey in Time. Vzdal v něm hold domorodcům kmene Badmardi. Odbornou pozornost věnoval zejména lokalitám Arnhemské země a Národního parku Kakadu. Jeho výzkumy zpřesnily odhady stáří aboriginské kultury. Unikátní registr 25 000 skalních kreseb mu vynesl místo prezidenta Australské asociace pro výzkum skalního umění. Přednášel na canberrské Australské národní univerzitě. Pomáhal zkoumat prehistorické malby v Chauvetově jeskyni ve Francii. Získal titul Doctor of Letters a dokonce Australský řád, vyznamenání založené královnou Alžbětou II. (1990). Roku 2008 založil nadaci George Chaloupka Fellowship, která usiluje o zachování skalních kreseb v oblasti Arnhemské země. George Chaloupka se po roce 1989 do vlasti opakovaně vracel. Při australské návštěvě prezidenta Václava Havla mu představil život a kulturu domorodců.           
 
Zemřel po těžké nemoci 18. října 2011 v Darwinu. Jako první Čech měl v Austrálii státní pohřeb. Na výslovné přání však polovina jeho popela spočinula v Týništi.
 
 
VE SPOLUPRÁCI SE STUDIJNÍ A VĚDECKOU KNIHOVNOU V HRADCI KRÁLOVÉ

Všichni dobří rodáci

JAN ADOLF BRANDEIS

JAN ADOLF BRANDEIS

Přidržme se hesla SVK HK, že Jan Adolf Brandeis pochází z Týniště nad Orlicí - jiné prameny uvádějí Novou Ves u Božejova na Pelhřimovsku. Stalo se tak 9. června 1818, v tom vládne shoda.

celý článek

Čeští filmoví herci DLE MILOŠE FIKEJZE

MRÁZEK-HOŘICKÝ, Josef/Jožka

MRÁZEK-HOŘICKÝ, Josef/Jožka

Josef/Jožka MRÁZEK-HOŘICKÝ (* 28. 3. 1906 Hořice v Podkrkonoších, † 7. 12. 1984 Černošice u Prahy) – naivní malíř a básník.

celý článek

Hudební tipy

JARMILA ŠULÁKOVÁ 1929 - 2017

JARMILA ŠULÁKOVÁ 1929 - 2017

CD 1 je protknuto známými valašskými evergreeny, o jejichž popularitu se v plynutí uplynulých desetiletí postarala právě valašská pěvecká legenda Jarmila Šuláková.

celý článek

Hradecko

Vánoce v Podorlickém skanzenu 2017

Akce uzavírá sezónu ve skanzenu. Přijďte nasát atmosféru vánočních interiérů.

celý článek

Tiskové zprávy

CREEDENCE CLEARWATER REVIVED (UK)

CREEDENCE CLEARWATER REVIVED (UK)

29. 3. 2018 od 20:00 hodin, Divadlo Hybernia, Praha
30. 3. 2018 od 19:30 hodin, Sono Centrum Brno
...

celý článek

Kalendárium

 <  LISTOPAD 2017  > 
POÚT STČT SOBNE
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Kulturni akce - Adventni zpivani

Doporučujeme

10.prosinec - neděle od 18:00 hodin

SWINGOVÉ VÁNOCE 2017

11.prosinec - pondělí od 19:00 hodin

GALAKONCERT EVY URBANOVÉ S MORAVSKÝM KLAVÍRNÍM TRIEM

16.prosinec - sobota od 19:00 hodin

UDG + O5 A RADEČEK + POKÁČ + ALCHYMIE

18.února - neděle od 20:00 hodin

DIRE STRAITS EXPERIENCE

Kulturni akce - Ceska vanocni mse
Kulturni akce - Galerie Koruna
Kulturni akce - Galerie Koruna
Kulturni akce - UDG  2017
Kulturni akce - Urbanova  2017
Kulturni akce - DireStraits
Labyrint

Kulturní akce v Hradci Králové Hradecká a kulturní společnost s.r.o.

Elektronická podoba Kulturního měsíčníku města Hradce Králové GÉČKO je vydávána ve spolupráci s Hradeckou kulturní a vzdělávací společností.
Změna programů vyhrazena - Za obsah inzerátů odpovídá zadavatel
Použití jakýchkoliv údajů či obrazového doprovodu z těchto stránek možné výhradně se svolením redakce

Hradec Králové Divadlo Drak Tongo Klicperovo divadlo Kino Bio Central ZÁKLADNÍ UMĚLECKÁ ŠKOLA Zámek Hrádek u Nechanic European helicopter show ZUŠ Střezina Kongresové centrum ALDIS - Hradec Králové FILHARMONIE HRADEC KRÁLOVÉ Galerie moderního umění v Hradci Králové MĚSTSKÁ ORGANIZACE SVAZU DŮCHODCŮ HVĚZDÁRNA A PLANETÁRIUM V HRADCI KRÁLOVÉ GALERIE KORUNA V HRADCI KRÁLOVÉ Bílá věž v Hradci Králové Turistické informační centrum Hradec Králové Šrámkuv statek v Pileticích Netuctové filmy MUZEUM VÝCHODNÍCH ČECH V HRADCI KRÁLOVÉ Nostalgie Tvorba webových stránek Akvarijní rybičky pro každého RTH STUDIJNÍ A VĚDECKÁ KNIHOVNA V HRADCI KRÁLOVÉ VH GRAMO Český film:herci a herečky AC klub Dvorana KNIHOVNA MĚSTA HRADCE KRÁLOVÉ LETNÍ KINO ŠIRÁK HRADEC KRÁLOVE Ceske hrady Jam Rock Agentura FAR ZOO PRAHA Jicin mesto pohadek Butterfly AID Kral vin Dobre divadlo Filmova filharmonie Nadace vychodoceska onkologie Farni sbor Ceskobratrske cirkve evangelicke v Hradci Kralove Iqlandia ZOO Dvur Kralove nad Labem CM Lite Jazz Goes to Town Brnokoncert Brnokoncert JamRock Pub U STOLU Hradecko
TOPlist TOPlist