Hudební fórum Hradec Králové 2017 24/10 – 2/11 2017 - Kulturní portál akcí, program v Hradci Králové Géčko
KAŽDÝ TÝDEN PORTRÉT RODÁKA, TIP NA CD, DOBROU KNIHU A SPOUSTA AKTUÁLNÍCH TISKOVÝCH ZPRÁV
Kulturní akce v Hradci Králové
Dnes : 19.11.2017 má svátek Alžběta       Facebook Twitter Google +

Kulturní portál akcí
v Hradci Králové a okolí

Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Probíhající soutěže

Kulturni akce - Swingove vanoce Hradec Kralove
CHCETE NAVŠTÍVIT ZAJÍMAVÝ KONCERT? NEMÁTE NA LÍSTEK? NEBO JE VYPRODÁNO?
SOUTĚŽE O VSTUPENKY ZDARMA

Hudební fórum Hradec Králové 2017 24/10 – 2/11 2017

zpět


Hudební fórum Hradec Králové 2017 24/10 – 2/11 2017Festival Hudební fórum Hradec Králové přináší soudobou hudbu ze světových pódií do sálu Filharmonie Hradec Králové. Dramaturgie staví především na orchestrálních dílech 2. poloviny 20. a počátku 21. století, přičemž jsou uváděna díla již ověřená a uznávaná mezinárodní odbornou veřejností. Autory skladeb jsou většinou aktuálně tvořící osobnosti, interpretačně se zde představila již řada světově známých dirigentů i sólistů a mnoho děl mělo na festivalu svou českou, či dokonce evropskou premiéru. Festival pořádá Filharmonie Hradec Králové ve spolupráci s Českým rozhlasem Vltava, který koncerty také živě přenáší.
 
·         Koncerty se světelným, výtvarným a pohybovým designem
·         Koncertní sál Filharmonie
·         Přímé rozhlasové přenosy na Českém rozhlasu Vltava
·         Vybrané koncerty ve vysílání European Broadcasting Union
---
 
·         Iberoamerická apoteóza lásky a umění
 
Út 24/10 2017, 20.00 h, sál FHK
Cristóbal Halffter / Peter Lieberson / Roberto Sierra
Edita Adlerová – mezzosoprán / Filharmonie Hradec Králové / José Miguel Rodilla – dirigent
 
Španělský skladatel Cristóbal Halffter složil hudební poctu švýcarskému mecenáši umění Paulu Sacherovi ve starobylé formě bitevní scény se závěrečným díkuvzdáním. Miliardy získané sňatkem s vdovou po spoluzakladateli farmaceutické společnosti LaRoche vracel Sacher veřejnosti formou velkorysé podpory kultury a stal se tak vzorem filantropů. Neoromantickou hudbu Nerudových písní od Petera Liebersona ocenila Univerzita v Louisville v roce 2008 Grawemeyerovou cenou. Básně o lásce a loučení Pabla Nerudy zhudebnil americký skladatel pro svou manželku, slavnou pěvkyni Lorraine Huntovou. Lorraine premiérovala písňový cyklus rok před smrtí, kdy již věděla, že onemocněla rakovinou. Skladatel portorického původu Roberto Sierra ve čtvrté symfonii „tropikalizoval“ tradiční formy klasické hudby. Užitím snového bolera nebo živelné rumby napodobil Dvořáka, který do struktury klasické symfonie dokázal začlenit rytmus furiantu. Vyvrcholením monumentálního zahájení festivalu bude Halffterovo Preludium pro Madrid na téma slavného fandanga Solera.
 
---
 
·         Krása japonským a impresionistickým pohledem
 
Čt 26/10 2017, 20.00 h, sál FHK
Toshio Hosokawa / Toru Takemitsu / Magnus Lindberg
Helena Suchárová Weiser, Shoko Yamada, Miroslav Beinhauer – klavír /
Janáčkova filharmonie Ostrava / Heiko Mathias Förster – dirigent
 
Opakem evropské představy lineárního času, která je živena křesťanskou nadějí na jednu regeneraci všeho v Kristově budoucím příchodu, je asijská periodická regenerace v cyklu. Hudební vyjádření koloběhu vody ve skladbě Cirkulující oceán od japonského skladatele Toshia Hosokawy symbolizuje koloběh lidského života. Jako symbol mateřství a života pojal moře i Debussy. Hudbu z jeho slavného stejnojmenného opusu vtělil japonský skladatel Toru Takemitsu do skladby pro dva klavíry a orchestr, kterou nazval Citát snu. Celou nezměrnou historii klavírního koncertního repertoáru vstřebal finský skladatel Magnus Lindberg do Klavírního koncertu č. 2. Vzorem ke krajnímu napínání možností, které dává hra na klavír, se Lindbergovi stal Ravelův Koncert pro klavír levou rukou stupňující k velkoleposti předvedení síly klavíristy po amputaci ruky v důsledku válečného zranění.
 
---
 
·         Pobaltské hlasy pro demokracii a posvátno
 
Út 31/10 2017, 20.00 h, sál FHK
Pēteris Vasks / Henryk Mikołaj Górecki / Wojciech Kilar
Marcin Koziak – klavír / Filharmonie Hradec Králové / Maciej Tworek – dirigent
 
Symfonii pro smyčce „Hlasy“ zkomponoval lotyšský skladatel Pēteris Vasks v době brutálních zásahů sovětské armády proti rodícím se demokraciím v pobaltských zemích. Proti obrněncům postavil mravní smýšlení tragických hrdinů, jejich schopnost podívat se do očí druhého a do vlastního svědomí. Henryk Mikołaj Górecki rezignoval kdysi na protest proti vměšování komunistické strany na funkci rektora Hudební akademie v Katowicích. Světově se pak proslavil třetí symfonií, jejíž nahrávka se stala v roce 1992 nejprodávanějším albem soudobého skladatele v dějinách. Festival uvede Góreckého Malé rekviem za jistou polku, které vyjadřuje lítost nad rozpadem Československa v roce 1993. Choreografii k hradeckému provedení Malého rekviem vytvořil Adam Halaš, vedoucí katedry nonverbálního divadla Akademie múzických umění v Praze. Wojciech Kilar předpověděl ve skladbě Exodus přechod přes komunistické Rudé moře. Mezi autorovy krystalicky čisté skladby patří první Klavírní koncert s extrémně náročným a současně efektním závěrem. Kilar za duchovní nepovažoval jen hudbu s příslušným textem, ale podobně jako Górecki věřil, že se Bůh těší ze samotné krásy, protože krásné je dobré a co je dobré, je svaté.
 
---
 
·         Spalující příběhy
 
Čt 2/11 2017, 20.00 h, sál FHK
Guillaume Connesson / James MacMillan / John Corigliano
Gabriela Demeterová – housle / Symfonický orchestr Českého rozhlasu /
Andreas Sebastian Weiser – dirigent
 
V kypící orchestrální poctě Beethovenovi „Flammenschrift“ se francouzský skladatel Guillaume Connesson nechává bez zábran okouzlit romantickou představou osamělé postavy prokleté osudem. Géniem, který raději chybuje, než aby byl opatrný. Název pochází z Mariánskolázeňské elegie J. W. Goetha věnované devatenáctileté Ulrice von Levetzow, která se „planoucím písmem“ zapsala do básníkova čtyřiasedmdesátiletého srdce. V 16. a 17. století zahynulo ve Skotsku na čtyři a půl tisíce lidí pro údajné čarodějnictví. V symbolické zádušní mši za oběti reformačních čarodějnických procesů vysloví skotský skladatel MacMillan varování před každou netolerancí a válkou za „svatou“ věc. Autorem animací a videoprojekce bude Pavel Trnka. Američan John Corigliano získal cenu Akademie (Oscara) za hudbu k filmu Krvavé housle. Film vypráví příběh fiktivního houslaře 18. století vyrábějícího mistrovský nástroj pro svého syna, který se má brzy narodit. Když porod skončí tragédií pro matku i dítě, přimíchá zoufalý stavitel houslí do laku nástroje krev své milované ženy. Zázračný zvuk nástroje od té doby přináší jeho majitelům slávu, za kterou si však nemilosrdně vybírá smrtící daň. Hudební materiál k filmu Corigliano rozvinul paralelně ve stejnojmenném houslovém koncertu.
 
---
Světelný design koncertů festivalu: Jaromír Vlček, osvětlovací a vizuální technologie: Petr Zima.
 
Marek Hrubecký, dramaturg HFHK

Všichni dobří rodáci

BOHUMIL KAFKA

BOHUMIL KAFKA

Když ne největší na světě, tak v Evropě. A jestli ne v Evropě, tak dozajista v české kotlině. Jezdecká socha Jana Žižky na pražském Vítkově je unikát. Její autor Bohumil Kafka (*14. února 1878 v Nové Pace) po sochařině pokukoval od dětství.

celý článek

Čeští filmoví herci DLE MILOŠE FIKEJZE

MRÁZEK-HOŘICKÝ, Josef/Jožka

MRÁZEK-HOŘICKÝ, Josef/Jožka

Josef/Jožka MRÁZEK-HOŘICKÝ (* 28. 3. 1906 Hořice v Podkrkonoších, † 7. 12. 1984 Černošice u Prahy) – naivní malíř a básník.

celý článek

Hudební tipy

JARMILA ŠULÁKOVÁ 1929 - 2017

JARMILA ŠULÁKOVÁ 1929 - 2017

CD 1 je protknuto známými valašskými evergreeny, o jejichž popularitu se v plynutí uplynulých desetiletí postarala právě valašská pěvecká legenda Jarmila Šuláková.

celý článek

Hradecko

Vánoce v Podorlickém skanzenu 2017

Akce uzavírá sezónu ve skanzenu. Přijďte nasát atmosféru vánočních interiérů.

celý článek

Tiskové zprávy

CREEDENCE CLEARWATER REVIVED (UK)

CREEDENCE CLEARWATER REVIVED (UK)

29. 3. 2018 od 20:00 hodin, Divadlo Hybernia, Praha
30. 3. 2018 od 19:30 hodin, Sono Centrum Brno
...

celý článek

Kalendárium

 <  LISTOPAD 2017  > 
POÚT STČT SOBNE
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Kulturni akce - Adventni zpivani

Doporučujeme

10.prosinec - neděle od 18:00 hodin

SWINGOVÉ VÁNOCE 2017

11.prosinec - pondělí od 19:00 hodin

GALAKONCERT EVY URBANOVÉ S MORAVSKÝM KLAVÍRNÍM TRIEM

16.prosinec - sobota od 19:00 hodin

UDG + O5 A RADEČEK + POKÁČ + ALCHYMIE

18.února - neděle od 20:00 hodin

DIRE STRAITS EXPERIENCE

Kulturni akce - Ceska vanocni mse
Kulturni akce - Galerie Koruna
Kulturni akce - Galerie Koruna
Kulturni akce - UDG  2017
Kulturni akce - Urbanova  2017
Kulturni akce - DireStraits
Labyrint

Kulturní akce v Hradci Králové Hradecká a kulturní společnost s.r.o.

Elektronická podoba Kulturního měsíčníku města Hradce Králové GÉČKO je vydávána ve spolupráci s Hradeckou kulturní a vzdělávací společností.
Změna programů vyhrazena - Za obsah inzerátů odpovídá zadavatel
Použití jakýchkoliv údajů či obrazového doprovodu z těchto stránek možné výhradně se svolením redakce

Hradec Králové Divadlo Drak Tongo Klicperovo divadlo Kino Bio Central ZÁKLADNÍ UMĚLECKÁ ŠKOLA Zámek Hrádek u Nechanic European helicopter show ZUŠ Střezina Kongresové centrum ALDIS - Hradec Králové FILHARMONIE HRADEC KRÁLOVÉ Galerie moderního umění v Hradci Králové MĚSTSKÁ ORGANIZACE SVAZU DŮCHODCŮ HVĚZDÁRNA A PLANETÁRIUM V HRADCI KRÁLOVÉ GALERIE KORUNA V HRADCI KRÁLOVÉ Bílá věž v Hradci Králové Turistické informační centrum Hradec Králové Šrámkuv statek v Pileticích Netuctové filmy MUZEUM VÝCHODNÍCH ČECH V HRADCI KRÁLOVÉ Nostalgie Tvorba webových stránek Akvarijní rybičky pro každého RTH STUDIJNÍ A VĚDECKÁ KNIHOVNA V HRADCI KRÁLOVÉ VH GRAMO Český film:herci a herečky AC klub Dvorana KNIHOVNA MĚSTA HRADCE KRÁLOVÉ LETNÍ KINO ŠIRÁK HRADEC KRÁLOVE Ceske hrady Jam Rock Agentura FAR ZOO PRAHA Jicin mesto pohadek Butterfly AID Kral vin Dobre divadlo Filmova filharmonie Nadace vychodoceska onkologie Farni sbor Ceskobratrske cirkve evangelicke v Hradci Kralove Iqlandia ZOO Dvur Kralove nad Labem CM Lite Jazz Goes to Town Brnokoncert Brnokoncert JamRock Pub U STOLU Hradecko
TOPlist TOPlist