Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Kulturní akce - Dívčí válka.

Probíhající soutěže

LACO DÉCZI SE SKUPINOU

LACO DÉCZI SE SKUPINOU

RESTAURACE NA SOUTOKU, U LABE 427/1, 500 02 HRADEC KRÁLOVÉ 23. ČERVNA 2019 VE 20 HODIN

F. R. ČECH: DÍVČÍ VÁLKA

F. R. ČECH: DÍVČÍ VÁLKA

22. ČERVENCE 2019 V 19.00 HODIN, LETNÍ KINO ŠIRÁK, HK
 

ČESKÉ HRADY 2019

ČESKÉ HRADY 2019

19. - 20. ČERVENCE 2019, KUNĚTICKÁ HORA U PARDUBIC

Kalendárium

 <  ČERVEN 2019  > 
POÚT STČT SOBNE
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
             

Doporučujeme

Marie Nováková, Zuzana Burianová - REPUBLIKA KRÁLOVÉ

zpět


Marie Nováková, Zuzana Burianová  - REPUBLIKA KRÁLOVÉ Živé obrazy z dějin Hradce Králové v době Velké války a vzniku Československa.
 
„Jahůdka už zraje / v lesa vonném chladu, / hub jsou plné háje,/ nebojme se hladu.“
 
20. října 2018 bude mít premiéru hra dramaturgyně Marie Novákové a režisérky Zuzany Burianové Republika Králové, která byla napsána přímo pro soubor Klicperova divadla ke stoletému výročí vzniku republiky. Text hry vychází z historie Královéhradeckého kraje v době první světové války a revolučních dní roku 1918 a čerpá ze vzpomínek pamětníků a z dobových novinových článků, deníků, dopisů a písní.

Většina postav, které v inscenaci vystupují, má reálné předobrazy  v hradeckých dějinách. Můžeme tak sledovat příběh dvou významných politiků ­– dlouholetého starosty Hradce Králové Františka Ulricha (Jan Vápeník), který je průvodcem celého děje, a starosty obce Věkoše a člena Masarykovy Maffie Jana Černého (František Staněk). Dvou mladých vojáků Jaroslava Medka (Matěj Anděl), bratra slavného legionáře Rudolfa Medka, který bojoval na italské frontě a Maxima Grusse (Jakub Trvdík), který se významně podílel na nenásilném průběhu revoluce v Hradci. Dále v inscenaci vystupují smyšlené postavy žen paní Medkové a paní Šmatlánové (Helena Plecháčková a Zora Poulová), které zůstaly za války doma samotné a musely se postarat o rodinu a živobytí, a dětí (Lenka Loubalová a Jan Bílek), jejichž válečný osud, dětství bez otců, bez jídla a pořádné výchovy je podstatným rysem doby, ve které se inscenace odehrává. V neposlední řadě je třeba zmínit Lubora Novotného, který hraje několik významných hradeckých figur, zejména obávaného rakouského majora Weisse a věhlasného architekta Josefa Gočára.

Marie Nováková a Zuzana Burianová vyprávějí příběh o tom, jak se z vojenského města stal salón republiky. Jak dlouhá a krvavá válka zabila mnoho mužů, trápila děti a ženy hladem a zimou a vznítila v lidech nenávist vůči Rakousku – Uhersku a potřebu samostatného státu. Jaké ideály a představy o sobě samých měli Češi před sto lety a kolik z nich se podařilo naplnit. Přestože se nejedná o lehkou dobu českých dějin, přistupují tvůrci k inscenaci s  cimrmanovským humorem.

Republika Králové je už třetí společnou autorskou inscenací Zuzany Burianové a Marie Novákové. Jejich společná díla se vždy dotýkají osudu reálných osobností a mapují historii naší země. Jejich inscenaci Ticho, nahrává se! o rozhlasových žurnalistech v době protektorátu můžete vidět v pražském divadle VILA Štvanice. Zuzana Burianová hostuje v řadě českých kamenných divadel a mimo to je stálou režisérkou pražského nezávislého souboru Tygr v tísni, spoluzakladatelkou a režisérkou divadelního spolku BodyVoiceband a autorkou divadelních projektů pro neziskovou organizaci Jako doma, sdružující ženy v sociální tísni. Kromě režie se zabývá také dramaturgií, psaním a light designem.

Autorem hudby je herec a hudebník Petr Šmíd. Hudba v inscenaci je převážně živá, vychází z dobových písní a melodií a je nepostradatelnou součástí inscenace. Skrze nástroje a zpěv postavy jednají a vyjadřují emoce.  Hudba je mocným nástrojem rakouské propagandy, ale i odporu vůči ní.

Autorem scény je Pavel Kodeda. Základní inspirací pro scénografii mu byly živé obrazy, oblíbená kratochvíle ochotnických spolků na počátku dvacátého století. Autorkou kostýmů je Paulina Bočková, její kostýmy vycházejí z dobových střihů a odkazují k současnosti, protože prvorepubliková móda se znovu a znovu vrací.  
 
Premiéra 20. října 2018 ve Studiu Beseda
 

DRAMATURGYNĚ MARIE NOVÁKOVÁ O INSCENACI

Dlouhodobě rozpoznávám v naší tvorbě se Zuzanou Burianovou téma boje malého zdánlivě bezvýznamného člověka proti obludné oficiální moci. V téhle inscenaci proti sobě stojí úmorná oficiální říšská propaganda a nelítostné zákony a vyhlášky proti skupině chytrých, vynalézavých, vtipných, mírumilovných a neúnavných lidí. Nejsou to žádní superhrdinové, trochu podvádějí a trochu se ponižují, ale když dojde na lámání chleba, chovají se čestně a spravedlivě.“

ROZHOVOR S REŽISÉRKOU ZUZANOU BURIANOVOU

Inscenace Republika Králové se odehrává mezi lety 1914 a 1918, co jste se o tomhle období dozvěděla pro Vás překvapivého?
Věděla jsem, že vojáci na frontě byli vystaveni extrémním podmínkám přežití, ale překvapilo mě, v jaké příšerné každodennosti žili civilisté, převážně matky s dětmi v zázemí. Velice inspirativní je v tomto směru pro naši inscenaci kniha Vše pro dítě 1914-1918, oceněna Magnesií Literou (2015). Popisuje, čím si musely procházet válečné děti, na které se pod tíhou okolností zapomínalo. Jednalo se s nimi jako s dospělými, trpěly hladem a nemocemi, musely stát „frontu“ pro příděly, nebo se uchylovaly ke krádežím a k žebrotě. Pro nás, Evropany, dnes naprosto nepředstavitelné.   

Postavy hry jsou inspirovány žijícími hradeckými osobnostmi. Která je Vaše oblíbená?
Například setník Maxim Gruss (Jakub Tvrdík). Vyjednával v říjnu 1918 s Rakousko-Uherskými vojáky. Z článků pro dobový tisk lze dobře poznat Grussovu ohnivou a nevybíravou povahu, která ale v souvislostech roku 1918 působí komplexně – prokázal v nejdůležitějších chvílích odvahu a důvtip. Podařilo se mu, společně s důstojníkem Kaválkem (ten v inscenaci nakonec nevystupuje), zabránit násilnému potlačení civilních nepokojů v Hradci a demoralizovat maďarské mužstvo, které nakonec složilo zbraně.

Inscenace vznikla k výročí sto let republiky. Co se za těch sto let změnilo, nebo nezměnilo?
Změnilo se toho hodně, mne asi nejvíce zajímají proměny struktury rodinných vazeb: proměna ve výchově dětí, vztahů mezi partnery, vývoj instituce manželství nebo vztah k seniorům. Prý máme „volný čas“ a více se stresujeme. Co se nezměnilo? Lidské slabosti jako třeba ješitnost a závist, potřeba manipulace s ostatními, převlékání kabátů, nebo naopak laskavost, zvědavost a smysl pro humor tady byly a budou vždycky.

Jakou formu jste zvolila pro inscenování textu?
Inspirovali jsme se žánrem živých obrazů, tedy jevištní formy, jež často sloužila jako připomenutí historické události, jako lidová zábava, nebo politická propaganda. V Republice Králové najdete prvky dokumentu či operety, je to také divadlo na divadle. S Marií Novákovou se vždy snažíme dobové materiály předávat zábavným a nenuceným způsobem, ale zároveň jim ponechat jejich autenticitu a výpovědní hodnotu.

V Klicperově divadle pracujete poprvé. Jak se Vám tu zkoušelo a žilo?
Díky divadlu tady můžu na chvíli bydlet a poznávat město, kde se mi moc líbí a skvěle pracuje. Také jsem si pro sebe objevila architekturu Josefa Gočára, která mne fascinuje. Párkrát se stalo, že za mnou přišli i lidé mimo divadlo a pustili se se mnou do diskuze o historii Hradce, což považuji za důležité – je vidět, že je naše téma zajímá a nenechává je chladnými. Je to radost! 


Marie Nováková, Zuzana Burianová
REPUBLIKA KRÁLOVÉ
 
 
Režie: Zuzana Burianová
Dramaturgie: Marie Nováková
Hudba: Petr Šmíd
Scéna: Pavel Kodeda
Kostýmy: Paulina Bočková
 
Obsazení:
 
Matěj Anděl
Jakub Tvrdík
Jan Vápeník
František Staněk
Lubor Novotný
Jan Bílek
Zora Valchařová-Poulová
Helena Plecháčková
Lenka Loubalová
 
Premiéra 20. října 2018 ve Studiu Beseda
 

Všichni dobří rodáci

MARIE TUMLÍŘOVÁ

MARIE TUMLÍŘOVÁ

Přišla na svět jako Marie Kuklová v Hradci Králové 9. června 1889.

ADOLF ULRICH

ADOLF ULRICH

Podivuhodný životní příběh Adolfa Ulricha začal 4. června 1909 v Nové Pace. Rodiče nebyli majetní, chlapec od mládí tíhl díky jim k Jednotě bratrské. Absolvoval reálku, ale vysněná služba misionáře mu nebyla dopřána. Během jeho studií ve Švýcarsku vypukla druhá světová válka. To ho dovedlo k překvapivému rozhodnut

IRMA GEISSLOVÁ

IRMA GEISSLOVÁ

Přiznám se hned, že mi jméno dnešní osobnosti nic neříkalo.

Knižní tipy

ÚCHVATNÉ SVĚTOVÉ TREKINGOVÉ TRASY

ÚCHVATNÉ SVĚTOVÉ TREKINGOVÉ TRASY

Cestování je o poznávání nového.

MARIE TŘEŠŇÁKOVÁ - Potkala jsem Sicílii aneb Neberte to osobně

MARIE TŘEŠŇÁKOVÁ
Potkala jsem Sicílii aneb Neberte to osobně

Skvělý průvodce pro každého, kdo chce navštívit Sicílii – ať už doopravdy, nebo ve svých představách.

JIŘÍ VONDRÁK - Synkopy 61…a bylo nám hej

JIŘÍ VONDRÁK
Synkopy 61…a bylo nám hej

Historie brněnské kultovní kapely.

Hudební tipy

LEOŠ JANÁČEK - Piano Works (klavír Jan Bartoš)

LEOŠ JANÁČEK
Piano Works (klavír Jan Bartoš)


Piano Works (klavír Jan Bartoš)

Jan Bartoš - klavír / Leoš Janáček (1854 – 1958) – klavírní dílo: 1. X. 1905, Po zarostlém chodníčku I., Po zarostlém chodníčku II. (první dvě autorizované části), V mlhách, Thema con variazioni, Vzpomínka.

SOŇA ČERVENÁ - Stýskání zažehnáno

SOŇA ČERVENÁ
Stýskání zažehnáno


Stýskání zažehnáno

Soňa Červená - jedinečná umělkyně nejen v českém, ale i světovém měřítku, popsala svůj osud v autobiografickém diptychu Stýskání zakázáno a Stýskání zažehnáno.

OLYMPIC - Želva

OLYMPIC
Želva


Želva

V roce 1968 vyšlo několik historicky debutových československých beatových alb – a to úplně první se jmenovalo Želva.

Hradecko

Open Skies for Handicapped

15.června - sobota od 00:00 hodin


Dvanáctý ročník charitativní akce, kdy smyslem je umožnit našim postiženým spoluobčanům nezapomenutelný zážitek z vyhlídkového letu.

Soutěžní rozárium - Mezinárodní soutěž novinek růží

15.června - sobota od 00:00 hodin


XXXVII. ročník mezinárodní soutěže novinek ve světě růží. Nejmodernější růže špičkových šlechtitelů z Belgie, Dánska, Francie, Holandska, Irska, Německa, Polska a dalších zemí.

Cestou necestou pevnostním městem

15.června - sobota od 00:00 hodin


Procházka historickým centrem města pro zvídavé děti a jejich rodiče.

Tiskové zprávy

LOVENÍ

LOVENÍ

15.června - sobota od 21:30 hodin
Letní kino Širák

ČR 2019, režie Karel Janák, 106 minut, přístupný od 12 let, mluveno česky

Elišce uteče ženich od oltáře. Takže její status momentálně zní: odkopnutá, single, odhodlaná, lovkyně, zoufalá. Naštěstí pomůže kamarádka, která ví, co dělat. Začíná randění naslepo s katastrofickými schůzkami a nespočtem trapasů. Ale vysněný muž někde existuje, jen se musí pořádně hledat. Romantická komedie o tom, že lásky je někdy málo a někdy zase moc. Hrají: Ester Geislerová, Jakub Prachař, Martin Písařík, Veronika Žilková, Ondřej Malý, Jaroslav Plesl, Jana Švandová aj. HLEDÁ SE LÁSKA. ZN.: SPĚCHÁ!

PRAŽSKÁ ZUBŘÍ SAMICE PRŤKA DORAZILA NA KAVKAZ

PRAŽSKÁ ZUBŘÍ SAMICE PRŤKA DORAZILA NA KAVKAZ

Samice zubra Prťka, narozená v Praze v září 2017, v pořádku dorazila do ázerbajdžánského národního parku Shahdag, kde bude vypuštěna do přírody.

Festival Hrady CZ oznamuje kompletní line-up letošního ročníku  - Kryštof, Rybičky 48, Harlej, Mirai, No Name, Arakain & Lucie Bílá a další

Festival Hrady CZ oznamuje kompletní line-up letošního ročníku
Kryštof, Rybičky 48, Harlej, Mirai, No Name, Arakain & Lucie Bílá a další

Putovní letní kulturní festival Hrady CZ má kompletní line-up a odstartuje v pátek a sobotu 12. a 13. července na hradě Točníku.

Kalendárium

 <  ČERVEN 2019  > 
POÚT STČT SOBNE
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
             

Připravované akce

Kulturní akce - Ú S M Ě V Y  2 0  19   -  obrazy, grafika, plastiky
Kulturní akce - LETNÍ KOLEKCE českých autorů
Kulturní akce - Barvy léta 2019
Kulturní akce - Keltská noc 2019
Kulturní akce - OD BAROKA PO GERSHWINA
Kulturní akce - DIVADLO DRAK LABYRINT
Kulturní akce - Letní kino širák program červen 2019
Kulturní akce - Letní kino širák program červenec 2019

Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Kulturní akce v Hradci Králové

Změna programů vyhrazena - Za obsah inzerátů odpovídá zadavatel
Použití jakýchkoliv údajů či obrazového doprovodu z těchto stránek možné výhradně se svolením redakce

Pořadatelé

TOPlist TOPlist