Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Kulturní akce - Lite Hradec Králové
Vartiina

Probíhající soutěže

PÍSKOMIL SE VRACÍ

PÍSKOMIL SE VRACÍ

SOBOTA 3. LISTOPADU V 15.00 HOD., DIVADLO DRAK, HRADEC KRÁLOVÉ

DVOJKONCERT

DVOJKONCERT

29. LISTOPADU 2018 V 18.30 HODIN, KC ALDIS HRADEC KRÁLOVÉ

HUDEBNÍ FÓRUM 2018

HUDEBNÍ FÓRUM 2018

22. 11. + 24. 11. + 27. 11. 2018 VE 20.00 HODIN, SÁL FILHARMONIE HK

VÄRTTINÄ

VÄRTTINÄ

4. LISTOPADU 2018 V 19.00 HODIN, SÁL FILHARMONIE HK

THE WORLD FAMOUS GLENN MILLER ORCHESTRA

THE WORLD FAMOUS GLENN MILLER ORCHESTRA

9. LEDNA 2019 V 19.00 HODIN, KC ALDIS HRADEC KRÁLOVÉ

FLAMENCO

FLAMENCO

11. PROSINCE 2018 V 19 HODIN, KC ALDIS HRADEC KRÁLOVÉ

KRÁL VÍN 2018

KRÁL VÍN 2018

9. LISTOPADU 2018 V 18.00 HOD., HOTEL ČERNIGOV, HRADEC KRÁLOVÉ

LENKA FILIPOVÁ A HOSTÉ

LENKA FILIPOVÁ A HOSTÉ

1. LISTOPADU 2018 V 19 HODIN, ADALBERTINUM, ČS. ARMÁDY 300, HK

BARBRA STREISAND A ELLA FITZGERALD SLAVÍ NAROZENINY

BARBRA STREISAND A ELLA FITZGERALD SLAVÍ NAROZENINY

11. PROSINCE 2018 V 19.00 HODIN, SÁL FILHARMONIE, HK

Kalendárium

 <  ŘÍJEN 2018  > 
POÚT STČT SOBNE
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Doporučujeme

KONCERT ROMANA DOSTÁLA A SLÁVKA KLECANDRA

21.října - neděle od 15:30 hodin

LENKA FILIPOVÁ A HOSTÉ

01.listopadu - čtvrtek od 19:00 hodin

PÍSKOMIL SE VRACÍ

03.listopadu - sobota od 15:00 hodin

SLAVNÉ FILMOVÉ A MUZIKÁLOVÉ MELODIE

03.listopadu - sobota od 18:30 hodin

VÄRTTINÄ

04.listopadu - neděle od 19:00 hodin

KRÁL VÍN 2018

09.listopadu - pátek od 18:00 hodin

Marie Nováková, Zuzana Burianová - REPUBLIKA KRÁLOVÉ

zpět


Marie Nováková, Zuzana Burianová  - REPUBLIKA KRÁLOVÉ Živé obrazy z dějin Hradce Králové v době Velké války a vzniku Československa.
 
„Jahůdka už zraje / v lesa vonném chladu, / hub jsou plné háje,/ nebojme se hladu.“
 
20. října 2018 bude mít premiéru hra dramaturgyně Marie Novákové a režisérky Zuzany Burianové Republika Králové, která byla napsána přímo pro soubor Klicperova divadla ke stoletému výročí vzniku republiky. Text hry vychází z historie Královéhradeckého kraje v době první světové války a revolučních dní roku 1918 a čerpá ze vzpomínek pamětníků a z dobových novinových článků, deníků, dopisů a písní.

Většina postav, které v inscenaci vystupují, má reálné předobrazy  v hradeckých dějinách. Můžeme tak sledovat příběh dvou významných politiků ­– dlouholetého starosty Hradce Králové Františka Ulricha (Jan Vápeník), který je průvodcem celého děje, a starosty obce Věkoše a člena Masarykovy Maffie Jana Černého (František Staněk). Dvou mladých vojáků Jaroslava Medka (Matěj Anděl), bratra slavného legionáře Rudolfa Medka, který bojoval na italské frontě a Maxima Grusse (Jakub Trvdík), který se významně podílel na nenásilném průběhu revoluce v Hradci. Dále v inscenaci vystupují smyšlené postavy žen paní Medkové a paní Šmatlánové (Helena Plecháčková a Zora Poulová), které zůstaly za války doma samotné a musely se postarat o rodinu a živobytí, a dětí (Lenka Loubalová a Jan Bílek), jejichž válečný osud, dětství bez otců, bez jídla a pořádné výchovy je podstatným rysem doby, ve které se inscenace odehrává. V neposlední řadě je třeba zmínit Lubora Novotného, který hraje několik významných hradeckých figur, zejména obávaného rakouského majora Weisse a věhlasného architekta Josefa Gočára.

Marie Nováková a Zuzana Burianová vyprávějí příběh o tom, jak se z vojenského města stal salón republiky. Jak dlouhá a krvavá válka zabila mnoho mužů, trápila děti a ženy hladem a zimou a vznítila v lidech nenávist vůči Rakousku – Uhersku a potřebu samostatného státu. Jaké ideály a představy o sobě samých měli Češi před sto lety a kolik z nich se podařilo naplnit. Přestože se nejedná o lehkou dobu českých dějin, přistupují tvůrci k inscenaci s  cimrmanovským humorem.

Republika Králové je už třetí společnou autorskou inscenací Zuzany Burianové a Marie Novákové. Jejich společná díla se vždy dotýkají osudu reálných osobností a mapují historii naší země. Jejich inscenaci Ticho, nahrává se! o rozhlasových žurnalistech v době protektorátu můžete vidět v pražském divadle VILA Štvanice. Zuzana Burianová hostuje v řadě českých kamenných divadel a mimo to je stálou režisérkou pražského nezávislého souboru Tygr v tísni, spoluzakladatelkou a režisérkou divadelního spolku BodyVoiceband a autorkou divadelních projektů pro neziskovou organizaci Jako doma, sdružující ženy v sociální tísni. Kromě režie se zabývá také dramaturgií, psaním a light designem.

Autorem hudby je herec a hudebník Petr Šmíd. Hudba v inscenaci je převážně živá, vychází z dobových písní a melodií a je nepostradatelnou součástí inscenace. Skrze nástroje a zpěv postavy jednají a vyjadřují emoce.  Hudba je mocným nástrojem rakouské propagandy, ale i odporu vůči ní.

Autorem scény je Pavel Kodeda. Základní inspirací pro scénografii mu byly živé obrazy, oblíbená kratochvíle ochotnických spolků na počátku dvacátého století. Autorkou kostýmů je Paulina Bočková, její kostýmy vycházejí z dobových střihů a odkazují k současnosti, protože prvorepubliková móda se znovu a znovu vrací.  
 
Premiéra 20. října 2018 ve Studiu Beseda
 

DRAMATURGYNĚ MARIE NOVÁKOVÁ O INSCENACI

Dlouhodobě rozpoznávám v naší tvorbě se Zuzanou Burianovou téma boje malého zdánlivě bezvýznamného člověka proti obludné oficiální moci. V téhle inscenaci proti sobě stojí úmorná oficiální říšská propaganda a nelítostné zákony a vyhlášky proti skupině chytrých, vynalézavých, vtipných, mírumilovných a neúnavných lidí. Nejsou to žádní superhrdinové, trochu podvádějí a trochu se ponižují, ale když dojde na lámání chleba, chovají se čestně a spravedlivě.“

ROZHOVOR S REŽISÉRKOU ZUZANOU BURIANOVOU

Inscenace Republika Králové se odehrává mezi lety 1914 a 1918, co jste se o tomhle období dozvěděla pro Vás překvapivého?
Věděla jsem, že vojáci na frontě byli vystaveni extrémním podmínkám přežití, ale překvapilo mě, v jaké příšerné každodennosti žili civilisté, převážně matky s dětmi v zázemí. Velice inspirativní je v tomto směru pro naši inscenaci kniha Vše pro dítě 1914-1918, oceněna Magnesií Literou (2015). Popisuje, čím si musely procházet válečné děti, na které se pod tíhou okolností zapomínalo. Jednalo se s nimi jako s dospělými, trpěly hladem a nemocemi, musely stát „frontu“ pro příděly, nebo se uchylovaly ke krádežím a k žebrotě. Pro nás, Evropany, dnes naprosto nepředstavitelné.   

Postavy hry jsou inspirovány žijícími hradeckými osobnostmi. Která je Vaše oblíbená?
Například setník Maxim Gruss (Jakub Tvrdík). Vyjednával v říjnu 1918 s Rakousko-Uherskými vojáky. Z článků pro dobový tisk lze dobře poznat Grussovu ohnivou a nevybíravou povahu, která ale v souvislostech roku 1918 působí komplexně – prokázal v nejdůležitějších chvílích odvahu a důvtip. Podařilo se mu, společně s důstojníkem Kaválkem (ten v inscenaci nakonec nevystupuje), zabránit násilnému potlačení civilních nepokojů v Hradci a demoralizovat maďarské mužstvo, které nakonec složilo zbraně.

Inscenace vznikla k výročí sto let republiky. Co se za těch sto let změnilo, nebo nezměnilo?
Změnilo se toho hodně, mne asi nejvíce zajímají proměny struktury rodinných vazeb: proměna ve výchově dětí, vztahů mezi partnery, vývoj instituce manželství nebo vztah k seniorům. Prý máme „volný čas“ a více se stresujeme. Co se nezměnilo? Lidské slabosti jako třeba ješitnost a závist, potřeba manipulace s ostatními, převlékání kabátů, nebo naopak laskavost, zvědavost a smysl pro humor tady byly a budou vždycky.

Jakou formu jste zvolila pro inscenování textu?
Inspirovali jsme se žánrem živých obrazů, tedy jevištní formy, jež často sloužila jako připomenutí historické události, jako lidová zábava, nebo politická propaganda. V Republice Králové najdete prvky dokumentu či operety, je to také divadlo na divadle. S Marií Novákovou se vždy snažíme dobové materiály předávat zábavným a nenuceným způsobem, ale zároveň jim ponechat jejich autenticitu a výpovědní hodnotu.

V Klicperově divadle pracujete poprvé. Jak se Vám tu zkoušelo a žilo?
Díky divadlu tady můžu na chvíli bydlet a poznávat město, kde se mi moc líbí a skvěle pracuje. Také jsem si pro sebe objevila architekturu Josefa Gočára, která mne fascinuje. Párkrát se stalo, že za mnou přišli i lidé mimo divadlo a pustili se se mnou do diskuze o historii Hradce, což považuji za důležité – je vidět, že je naše téma zajímá a nenechává je chladnými. Je to radost! 


Marie Nováková, Zuzana Burianová
REPUBLIKA KRÁLOVÉ
 
 
Režie: Zuzana Burianová
Dramaturgie: Marie Nováková
Hudba: Petr Šmíd
Scéna: Pavel Kodeda
Kostýmy: Paulina Bočková
 
Obsazení:
 
Matěj Anděl
Jakub Tvrdík
Jan Vápeník
František Staněk
Lubor Novotný
Jan Bílek
Zora Valchařová-Poulová
Helena Plecháčková
Lenka Loubalová
 
Premiéra 20. října 2018 ve Studiu Beseda
 

Všichni dobří rodáci

ANTONÍN PICEK

ANTONÍN PICEK

Nenápadný, ale svého času uznávaný malíř Antonín Picek pochází z Nové Paky.

JAN KONŮPEK

JAN KONŮPEK

Jan Konůpek pocházel z Mladé Boleslavi (* 10. října 1883). Brzy se však přestěhoval do Nového Bydžova. Velký vliv na něj měl otec, gymnaziální profesor

KAREL HÁLA

KAREL HÁLA

Dej mi pár okovů, Můj otčenáš, Všichni tancovat jdou, Vyvalte sudy, Vzpomínky mi zůstanou, Hádej, Matyldo, Dívka toulavá, Ona je krásná jak štěstí...

Čeští filmoví herci DLE MILOŠE FIKEJZE

PRACHAŘ, Ilja

PRACHAŘ, Ilja

Ilja PRACHAŘ (* 30. 4. 1924 Malenovice, okres Zlín, † 10. 8. 2005 Praha) – herec;

POTMĚŠIL, Ladislav

POTMĚŠIL, Ladislav

Ladislav POTMĚŠIL (* 2. 9. 1945 Praha) – herec;

POTMĚŠIL, Jan

POTMĚŠIL, Jan

Jan POTMĚŠIL (* 31. 3. 1966 Praha) – herec;

Knižní tipy

PETER WOHLLEBEN - Moudrost lesa

PETER WOHLLEBEN
Moudrost lesa

Les umí dostat z lidí to nejlepší! Romantický hvozd – hluboké ticho, vůně mechu a pryskyřice, ševelení v korunách stromů: představujete si les také tak?

FRANTIŠEK NOVOTNÝ - Tichá vůně slov

FRANTIŠEK NOVOTNÝ
Tichá vůně slov

Každý básník by si přál, aby jeho tvorba zasáhla tak početné publikum, jako se to daří Františku Novotnému.

ALENA MORNŠTAJNOVÁ - Hotýlek

ALENA MORNŠTAJNOVÁ - Hotýlek

Některé věci jako by existovaly mimo čas.

Hudební tipy

JAROSLAV HUTKA - 100 let (2018)

JAROSLAV HUTKA
100 let (2018)


100 let (2018)

Třináct nových písní Jaroslava Hutky na albu Sto let je skrz naskrz politických.

RADŮZA - Muž s bílým psem (2018)

RADŮZA - Muž s bílým psem (2018)

RADŮZA NOVÝM ALBEM VZDÁVÁ POCTU AUTORŮM TRAMPSKÝCH PÍSNIČEK A SPISOVATELŮM INDIÁNSKÝCH PŘÍBĚHŮ! 2CD obsahuje i zpěvník s akordy všech písní a povídkovou knihu o 168 stranách.

FYNN - Pane Bůh, tady Anna

FYNN - Pane Bůh, tady Anna

Vše, co nás přesahuje, řečeno jasně a zajímavě ústy malého děvčátka Anny, ve skvělé interpretaci Báry a Anety, doplněno dvěma bonusovými písněmi.

Tiskové zprávy

Lev Nikolajevič Tolstoj, Martin Františák - ANNA KARENINA

Lev Nikolajevič Tolstoj, Martin Františák
ANNA KARENINA

„Všechny šťastné rodiny jsou si podobné, každá nešťastná rodina je nešťastná po svém.“

VÄRTTINÄ V HRADCI

VÄRTTINÄ V HRADCI

Světová legenda finské world music vystoupí ve Filharmonii v rámci svého českého turné.

Oscara za nezávislý film získává…?

Oscara za nezávislý film získává…?

Podzim v Hradci Králové je nejen o krásách přírody, jazzu ve městě, ale i o festivalu nezávislých filmů Cinema Open. Své místo a zázemí nalezl v Bio Centrál, které staví svoji dramaturgii především na kvalitní a autorské tvorbě. Pomyslné dveře festivalu se veřejnosti otevřou 2. a 3. listopadu 2018.

Kalendárium

 <  ŘÍJEN 2018  > 
POÚT STČT SOBNE
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Připravované akce

Kulturní akce - Futurum Čokoládový Festival 2018
Kulturní akce - Romana Dostála a Slávka Klecandra
Kulturní akce - Flamenco
Kulturní akce - LENKA FILIPOVÁ A HOSTÉ
Kulturní akce - DVOJKONECRT
Kulturní akce - CIRKUSY A VARIETÉ  -  obrazy, grafika
Kulturní akce - SLAVNÉ FILMOVÉ A MUZIKÁLOVÉ MELODIE Klárovo kvarteto
Kulturní akce - KRÁL VÍN České republiky 2018
Kulturní akce - BARBRA STREISAND A ELLA FITZGERALD SLAVÍ NAROZENINY
Kulturní akce - DIVADLO DRAK LABYRINT

Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Kulturní akce v Hradci KrálovéHradecká a kulturní společnost s.r.o.

Elektronická podoba Kulturního měsíčníku města Hradce Králové GÉČKO je vydávána ve spolupráci s Hradeckou kulturní a vzdělávací společností.
Změna programů vyhrazena - Za obsah inzerátů odpovídá zadavatel
Použití jakýchkoliv údajů či obrazového doprovodu z těchto stránek možné výhradně se svolením redakce

Partneři

TOPlist TOPlist