Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Kulturní akce - ČESKÉ HRADY 2019
Kulturní akce - Hip hop kemp 2019

Probíhající soutěže

TONY DUCHÁČEK + GARAGE

TONY DUCHÁČEK + GARAGE

RESTAURACE NA SOUTOKU, U LABE 427/1, 500 02 HRADEC KRÁLOVÉ
SOBOTA 3. SRPNA 2019 VE 20 HODIN

VIZOVICKÉ TRNKOBRANÍ 2019

VIZOVICKÉ TRNKOBRANÍ 2019

16. - 17. SRPNA 2019, VIZOVICE, AREÁL LIKÉRKY R. JELÍNEK

JEDINÁ PRAVÁ KELTSKÁ NOC 2019

JEDINÁ PRAVÁ KELTSKÁ NOC 2019

8. – 10. SRPNA 2019, HARRACHOV

HIP HOP KEMP HK 2019

HIP HOP KEMP HK 2019

15. – 17. SRPNA 2019, FESTIVALPARK HRADEC KRÁLOVÉ

Kalendárium

 <  ČERVENEC 2019  > 
POÚT STČT SOBNE
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Doporučujeme

FURIANTI - Ladislav Stroupežnický

zpět


FURIANTI - Ladislav Stroupežnický „Pořád žvaníte o samosprávě a jedna ženská má víc rozumu, než vy všichni dohromady.“
22. prosince bude mít v Klicperově divadle premiéru realistické drama Ladislava Stroupežnického Furianti, které mělo premiéru roku 1887 v Národním divadle.
Tato satirická veselohra pojednává o jedné české vesnici, která se chystá na volbu obecního ponocného. Tuto volbu, která má rozhodnout mezi vysloužilým vojákem Bláhou (Filip Richtermoc) a krejčím Fialou (Miroslav Zavičár), zkomplikuje vyděračský paličský nápis. Během dvou dnů a dvou nocí se vyjeví směšnost i nebezpečí malých okresních ambicí, půtek a žárlivostí. Lidská tvrdohlavost, sebestřednost, slepota a blbost přerostou v iracionální nenávist, nevděk, zneužití a nepochopení, než bys řekl švec.  V roce 1887 označil Ladislav Stroupežnický svou hru jako „komedii ze současnosti.“ A tohle označení zůstává platné i v roce 2018. Nová inscenace zobrazí českou vesnici, jak vypadala tehdy a jak vypadá dnes. Dnes i tehdy si všichni členové obecního zastupitelstva nárokují pravdu a považují svůj názor za jediný správný. Dnes i tehdy žijí v sousedství ti, kteří se bezdůvodně považují za elitu (voják Bláha, švec Habršperk), vedle těch, kteří jsou považováni za nepřizpůsobivé (krejčí Fiala s rodinou), komunální politici (starosta Dubský a radní Bušek) rozhodují v zájmu sebe, nikoli v zájmu společnosti a leckoho zajímají víc karty, punč a pytlačení, než pravda a spravedlnost. Majetek – grunt je důležitější než vzdělání a zkušenost. Naštěstí se tomu můžeme smát prostřednictvím Stroupežnického hry.  
Kromě legendárních scén s punčem, zlaťáky od císařpána a upytlačeným zajícem, dojde také na pokoření myslivecké jednoty hasičským sborem, třídění odpadu, zápas o obecní rozhlas a možná zazpívá i Helenka Vondráčková.
Stroupežnického hra vyvolala ve své době zuřivé diskuse. „Hrubý jazyk“ byl pro diváky šokující a obecenstvo i odborná veřejnost se musela popasovat s novým uměleckým směrem, jímž byl realismus, kterému Stroupežnický jako dramaturg Národního divadla otevřel dveře a přesměroval tak těžiště českého dramatu od romantických příběhů k zobrazování každodenního chování.  Když kus viděli roku 1921 Stroupežnického někdejší sousedé ze vsi Cerhonice, kategoricky odmítli, že by mohli být předobrazem Našich Furiantů. „Takoví lidé tady nikdy nebyli, kdepak, máme zde pořádné sedláky, ale o sobě měl napsat hru, o všech svých darebáctvích, to bysme se nasmáli!,“ pravil starý výměnkář Kučera.
Režie hradeckých Furiantů se ujal režisér Petr Štindl, který je častým spolupracovníkem Klicperova divadla (režíroval například Vincence nebo Osm žen). Scénu navrhl Pavel Kodeda a kostýmy Lucie Halgašová. Výtvarné řešení pracuje se střetem estetiky 19. století a současné vesnice. Dvaceti rolí honických vesničanů se ujal celý soubor Klicperova divadla. Jako nesmiřitelní furianti v čele vesnice se divákům v rolích starosty Dubského a prvního radního Buška představí Jan Vápeník a Jiří Zapletal.
 
Premiéra 22. prosince 2018 na hlavní scéně Klicperova divadla
 
 
ROZHOVOR S REŽISÉREM PETREM ŠTINDLEM
Stroupežnického „Naše Furianty“ uvádí Klicperovo divadlo jako „Furianty“, došlo tedy k nějaké proměně textu oproti originálu?
Ano, je tam jistý posun, sice necháváme ve velké míře zaznít Stroupežnického jazyk, ale některé situace jsou jinak vyloženy, upraveny, mají nový „outfit“, jak se dnes tak hezky říká. A těmhle změnám je přizpůsoben místy i text. Ale v zásadě si myslím, že je to takový umírněný, pietní výklad.
Co se za těch 131 let, které uběhly od napsání Našich Furiantů, na české vesnici změnilo?
Myslím, že vesnice přestala existovat, jsou jenom lidé, kteří žijí na vesnici. Už to nejsou sedláci, bohužel ani farmář; jejich místo zaujali velkovýrobci řepky a příjemci dotací. Nejde jim o život z výtěžku své práce, ale o čerpání peněz. Takže logická struktura vesnice je pryč. Společenství lidí zůstává, tu ve větší či menší míře, záleží na lokaci. Každopádně toto společenství pro nás je  jakýsi modelový vzorek českého obyvatelstva.
Cítíte k některé z těch 20 postav, které ve hře vystupují, obzvláštní sympatii či antipatii?
Cítím velkou antipatii ke stádnosti, egoismu a hádavosti, k prosazování jediné pravdy, ke xenofobii. A nositelé těchto vlastností se objeví asi i v inscenaci, jakkoliv budou třebas i směšní.
 
DRAMATURGYNĚ MARIE NOVÁKOVÁ O INSCENACI
„V naší úpravě posilujeme motiv onoho furiantství, kdy se lidé neposlouchají, nenechají se domluvit a dokonce i přátelé spolu komunikují formou permanentní hádky. Vytváříme prostředí neustále tušené a dušené agresivity, která tu a tam vyhřezne, posílená chlastem nebo urážkou cti, ale nikdy nepropukne naplno a vytváří tak dlouhodobou frustraci celého společenství, které nemá naději na usmíření a donekonečna se bude popichovat, urážet, zesměšňovat, dohadovat a vytahovat se a tvářit se, že je to všechno jen z legrace. “
 

Všichni dobří rodáci

JAN ALOIS SUDIPRAV RETTIG

JAN ALOIS SUDIPRAV RETTIG

Nikdo samozřejmě nemůže s jistotou tvrdit, zda v domácnosti Rettigových platilo, že „Muž je sice hlavou rodiny, ale žena je krkem, který s ní otáčí“.

ANTONÍN RUDL

ANTONÍN RUDL

Jméno Antonín Rudl asi většině obyvatel Královéhradeckého kraje mnoho neřekne

VÁCLAV REJCHL

VÁCLAV REJCHL

Docela nedávno jsem byl svědkem, kterak neodbytný respondent atakoval blonďatou dívenku v Informačním centru dotazem, kdo že postavil hradecké nádraží.

Knižní tipy

VELKÝ TURISTICKÝ PRŮVODCE - NĚMECKO

VELKÝ TURISTICKÝ PRŮVODCE - NĚMECKO

Obsáhlý turistický průvodce KOMPASS popisuje 200 nejkrásnějších turistických tras od hor až po mořské pobřeží v Německu.

JIŘÍ DONNÉ SMÝKAL - Big beat šedesátých  let v Brně a okolí

JIŘÍ DONNÉ SMÝKAL
Big beat šedesátých let v Brně a okolí

V úvodní stati prvního dílu trojdílné publikace je představen autor a jeho záměr zmapovat domácí bigbítové celky ze šedesátých let spojené s Brnem a jeho okolím.

TURISTICKÝ ATLAS ČESKO + CYKLOTRASY (2019) - 1:50 000

TURISTICKÝ ATLAS ČESKO + CYKLOTRASY (2019)
1:50 000

Nejpodrobnější atlas Česka v měřítku 1:50 000.

Hudební tipy

JIŘÍ SMRŽ - Nedokončené (2019)

JIŘÍ SMRŽ
Nedokončené (2019)


Nedokončené (2019)

Písničkář Jiří Smrž rozhodně nepatří k autorům, kteří by pravidelně rozmazlovali své posluchače novými nahrávkami.

REINHOLD MESSNER - Pád nebes

REINHOLD MESSNER
Pád nebes


Pád nebes

Na rozhraní mezi nebem a zemí...

BRUCE SPRINGSTEEN - Western Stars (2019)

BRUCE SPRINGSTEEN
Western Stars (2019)


Western Stars (2019)

Po pěti letech vydává Bruce Springsteen nové studiové album. Jeho hudba nás zavede do nových míst.

Hradecko

Nábřežní jazzová pouť

03.srpna - sobota


Letos již pojedenácté zpříjemní první srpnový víkend Nábřežní jazzová pouť. Putování mezi dvěma pódii i napříč jazzovými styly v podání muzikantů z našeho regionu, špičkových českých jazzmanů i zahraničních hostů . Letní jazzová pouť zve k malé promenádě styly hudby, která ovlivnila 20. století a okouzluje nás ve třetím tisíciletí.

Nábřeží keramiky a skla

17.srpna - sobota


Nábřeží ožije ruchem tradiční české tvorby hrnčířských dílen, sklářských a keramických ateliérů. I tentokrát budou moci návštěvníci prohlížet a nakupovat výrobky sklářských a hrnčířských mistrů z celé naší země a současně obdivovat předvádění tradičních řemeslných technik. Zajímavostí bude jistě i zahradní dekorativní keramika či keramika pálená.

Grand Prix města Hradec Králové v parkurovém skákání

23.srpna - pátek


Třináctý ročník třídenních jezdeckých závodů na kolbišti Hradeckého jezdeckého klubu v Hradci Králové – Malšovicích. Své umění na překážkách o výšce 90 – 140 cm předvedou jezdci a koně z celé ČR a to v kategoriích HOBBY a Licence. Pro děti i dospělé je na víkend připraven doprovodný program.

Tiskové zprávy

SYSLI ZE ZOO PRAHA PUTUJÍ NA LOUNSKO, KDE VZNIKNE NOVÁ KOLONIE

SYSLI ZE ZOO PRAHA PUTUJÍ NA LOUNSKO, KDE VZNIKNE NOVÁ KOLONIE

Pracovníci Zoo Praha v pondělí v Africkém výběhu odchytili devětadvacet volně žijících syslů obecných, kteří budou v úterý vypuštěni do lokality Hliniště poblíž obce Raná v západní části Českého středohoří.

Hudební festival Hrady CZ po Kunětické hoře dobývá hrad Švihov  Hrady CZ slaví 15 let, letos s respektem k památkám i životnímu prostředí

Hudební festival Hrady CZ po Kunětické hoře dobývá hrad Švihov Hrady CZ slaví 15 let, letos s respektem k památkám i životnímu prostředí

Patnáctý ročník festivalu Hrady CZ po Točníku a Kunětické hoře pomyslně dobude v pátek a sobotu 26. a 27. července hrad Švihov.

HUDEBNÍCI Z DESÍTKY ZEMÍ, DIVADLO I UMĚNÍ  FESTIVAL COLOUR MEETING ZVE DO POLIČKY

HUDEBNÍCI Z DESÍTKY ZEMÍ, DIVADLO I UMĚNÍ FESTIVAL COLOUR MEETING ZVE DO POLIČKY

Již šestnáctý ročník multižánrového festivalu Colour Meeting proběhne v Poličce ve dnech 26. - 27. července 2019

Kalendárium

 <  ČERVENEC 2019  > 
POÚT STČT SOBNE
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Připravované akce

Kulturní akce - LETNÍ KOLEKCE českých autorů
Kulturní akce - Keltská noc 2019
Kulturní akce - DIVADLO DRAK LABYRINT
Kulturní akce - Letní kino širák program červenec 2019
Kulturní akce - Letní kino širák program srpen 2019

Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Kulturní akce v Hradci Králové

Změna programů vyhrazena - Za obsah inzerátů odpovídá zadavatel
Použití jakýchkoliv údajů či obrazového doprovodu z těchto stránek možné výhradně se svolením redakce

Pořadatelé

TOPlist TOPlist