Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí


Probíhající soutěže

TANGO ARGENTINO - ESCUALO QUINTET

TANGO ARGENTINO - ESCUALO QUINTET

29. května 2019 v 19.30, aula Obchodní akademie, Pospíšilova 365, HK

RADŮZA S KAPELOU

RADŮZA S KAPELOU

ČTVRTEK 25. DUBNA 2019 V 19.00 HODIN, SÁL FILHARMONIE HK

HELICOPTER SHOW 2019

HELICOPTER SHOW 2019

18. KVĚTNA 2019 V 9.00 HODIN, LETIŠTĚ HRADEC KRÁLOVÉ

MADAMME DE PARIS

MADAMME DE PARIS

29. DUBNA 2019 V 19.00 HODIN, SÁL FILHARMONIE, HK

Kalendárium

 <  DUBEN 2019  > 
POÚT STČT SOBNE
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Doporučujeme

FURIANTI - Ladislav Stroupežnický

zpět


FURIANTI - Ladislav Stroupežnický „Pořád žvaníte o samosprávě a jedna ženská má víc rozumu, než vy všichni dohromady.“
22. prosince bude mít v Klicperově divadle premiéru realistické drama Ladislava Stroupežnického Furianti, které mělo premiéru roku 1887 v Národním divadle.
Tato satirická veselohra pojednává o jedné české vesnici, která se chystá na volbu obecního ponocného. Tuto volbu, která má rozhodnout mezi vysloužilým vojákem Bláhou (Filip Richtermoc) a krejčím Fialou (Miroslav Zavičár), zkomplikuje vyděračský paličský nápis. Během dvou dnů a dvou nocí se vyjeví směšnost i nebezpečí malých okresních ambicí, půtek a žárlivostí. Lidská tvrdohlavost, sebestřednost, slepota a blbost přerostou v iracionální nenávist, nevděk, zneužití a nepochopení, než bys řekl švec.  V roce 1887 označil Ladislav Stroupežnický svou hru jako „komedii ze současnosti.“ A tohle označení zůstává platné i v roce 2018. Nová inscenace zobrazí českou vesnici, jak vypadala tehdy a jak vypadá dnes. Dnes i tehdy si všichni členové obecního zastupitelstva nárokují pravdu a považují svůj názor za jediný správný. Dnes i tehdy žijí v sousedství ti, kteří se bezdůvodně považují za elitu (voják Bláha, švec Habršperk), vedle těch, kteří jsou považováni za nepřizpůsobivé (krejčí Fiala s rodinou), komunální politici (starosta Dubský a radní Bušek) rozhodují v zájmu sebe, nikoli v zájmu společnosti a leckoho zajímají víc karty, punč a pytlačení, než pravda a spravedlnost. Majetek – grunt je důležitější než vzdělání a zkušenost. Naštěstí se tomu můžeme smát prostřednictvím Stroupežnického hry.  
Kromě legendárních scén s punčem, zlaťáky od císařpána a upytlačeným zajícem, dojde také na pokoření myslivecké jednoty hasičským sborem, třídění odpadu, zápas o obecní rozhlas a možná zazpívá i Helenka Vondráčková.
Stroupežnického hra vyvolala ve své době zuřivé diskuse. „Hrubý jazyk“ byl pro diváky šokující a obecenstvo i odborná veřejnost se musela popasovat s novým uměleckým směrem, jímž byl realismus, kterému Stroupežnický jako dramaturg Národního divadla otevřel dveře a přesměroval tak těžiště českého dramatu od romantických příběhů k zobrazování každodenního chování.  Když kus viděli roku 1921 Stroupežnického někdejší sousedé ze vsi Cerhonice, kategoricky odmítli, že by mohli být předobrazem Našich Furiantů. „Takoví lidé tady nikdy nebyli, kdepak, máme zde pořádné sedláky, ale o sobě měl napsat hru, o všech svých darebáctvích, to bysme se nasmáli!,“ pravil starý výměnkář Kučera.
Režie hradeckých Furiantů se ujal režisér Petr Štindl, který je častým spolupracovníkem Klicperova divadla (režíroval například Vincence nebo Osm žen). Scénu navrhl Pavel Kodeda a kostýmy Lucie Halgašová. Výtvarné řešení pracuje se střetem estetiky 19. století a současné vesnice. Dvaceti rolí honických vesničanů se ujal celý soubor Klicperova divadla. Jako nesmiřitelní furianti v čele vesnice se divákům v rolích starosty Dubského a prvního radního Buška představí Jan Vápeník a Jiří Zapletal.
 
Premiéra 22. prosince 2018 na hlavní scéně Klicperova divadla
 
 
ROZHOVOR S REŽISÉREM PETREM ŠTINDLEM
Stroupežnického „Naše Furianty“ uvádí Klicperovo divadlo jako „Furianty“, došlo tedy k nějaké proměně textu oproti originálu?
Ano, je tam jistý posun, sice necháváme ve velké míře zaznít Stroupežnického jazyk, ale některé situace jsou jinak vyloženy, upraveny, mají nový „outfit“, jak se dnes tak hezky říká. A těmhle změnám je přizpůsoben místy i text. Ale v zásadě si myslím, že je to takový umírněný, pietní výklad.
Co se za těch 131 let, které uběhly od napsání Našich Furiantů, na české vesnici změnilo?
Myslím, že vesnice přestala existovat, jsou jenom lidé, kteří žijí na vesnici. Už to nejsou sedláci, bohužel ani farmář; jejich místo zaujali velkovýrobci řepky a příjemci dotací. Nejde jim o život z výtěžku své práce, ale o čerpání peněz. Takže logická struktura vesnice je pryč. Společenství lidí zůstává, tu ve větší či menší míře, záleží na lokaci. Každopádně toto společenství pro nás je  jakýsi modelový vzorek českého obyvatelstva.
Cítíte k některé z těch 20 postav, které ve hře vystupují, obzvláštní sympatii či antipatii?
Cítím velkou antipatii ke stádnosti, egoismu a hádavosti, k prosazování jediné pravdy, ke xenofobii. A nositelé těchto vlastností se objeví asi i v inscenaci, jakkoliv budou třebas i směšní.
 
DRAMATURGYNĚ MARIE NOVÁKOVÁ O INSCENACI
„V naší úpravě posilujeme motiv onoho furiantství, kdy se lidé neposlouchají, nenechají se domluvit a dokonce i přátelé spolu komunikují formou permanentní hádky. Vytváříme prostředí neustále tušené a dušené agresivity, která tu a tam vyhřezne, posílená chlastem nebo urážkou cti, ale nikdy nepropukne naplno a vytváří tak dlouhodobou frustraci celého společenství, které nemá naději na usmíření a donekonečna se bude popichovat, urážet, zesměšňovat, dohadovat a vytahovat se a tvářit se, že je to všechno jen z legrace. “
 

Všichni dobří rodáci

MOŘIC PÍCHA

MOŘIC PÍCHA

Když se Mořic Pícha narodil, kalendář ukazoval 18. duben 1869.

SAMUEL FRITZ

SAMUEL FRITZ

Hrůzyplné vyvraždění indiánské vesnice ve filmu Misie, kdy jde dobrovolně s domorodci na smrt též bělošský duchovní, má reálný předobraz.

KAREL ZEMAN

KAREL ZEMAN

Také slavný kouzelník stříbrného plátna, režisér Karel Zeman, má vazby k našemu kraji. Narodil se 3. listopadu 1910 v Ostroměři u Nové Paky.

Knižní tipy

GERTRUD HIRSCHI - Jóga pro duši, mysl i tělo

GERTRUD HIRSCHI
Jóga pro duši, mysl i tělo

S touto bohatě ilustrovanou knihou o józe se můžete naučit vnímat své tělo a získat tělesný cit, který vám pomůže získat novou práci či snížit stres v průběhu pracovního dne.

RADKA DENEMARKOVÁ - Hodiny z olova

RADKA DENEMARKOVÁ
Hodiny z olova

Rozsáhlý román inspirovaný autorčinými pobyty v Číně.

ANTONY DOERR - Zeď vzpomínek

ANTONY DOERR
Zeď vzpomínek

Povídková kniha Anthonyho Doerra se odehrává na čtyřech světadílech.

Hudební tipy

GEORGE FRIEDRICH HÄNDEL - Messiah

GEORGE FRIEDRICH HÄNDEL
Messiah


Messiah

Mesiáš je oratorium, které v roce 1741 složil Georg Friedrich Händel na anglické libreto Charlese Jennense vytvořené na základě biblických textů.

EMIL VIKLICKÝ TRIO - Hraje Suchého a Šlitra (2019)

EMIL VIKLICKÝ TRIO
Hraje Suchého a Šlitra (2019)


Hraje Suchého a Šlitra (2019)

Světově respektovaný jazzový klavírista Emil Viklický natočil svoji poctu semaforským písničkám, které již více než půl století patří k tomu nejlepšímu z naší poválečné kultury.

FILIP TOPOL - Nebe je zatažený

FILIP TOPOL
Nebe je zatažený


Nebe je zatažený

Charismatický sólista a invenční improvizátor.

Hradecko

Velikonoce v Podorlickém skanzenu v Krňovicích 2019

18.dubna - čtvrtek od 10:00 hodin

Přijďte přivítat jaro do Podorlického skanzenu v Krňovicích. Čekají na vás tematicky vyzdobené interiéry, povídání o tom, jak slavili Velikonoce naši předkové a nebudou chybět ani oblíbené dílničky.

GAUDEAMUS THEATRUM / Mezinárodní Setkání uměleckých škol

18.dubna - čtvrtek od 00:00 hodin

Cílem mezinárodního SETKÁNÍ divadelních škol je vytvářet prostor pro vzájemné setkávání studentů, pedagogů a divadelníků z různých koutů světa.

doc. Pavel Marek: Habsburské panovnické pohřby v raném novověku

18.dubna - čtvrtek od 12:00 hodin

Pohřební rituály raně novověkých Habsburků se vyznačovaly značnou propracovaností, neboť byly vnímány jako důležitý prostředek reprezentace a medializace osoby zemřelého i celého rodu.

Tiskové zprávy

  Do ulic i lesů opět vyjede turistický hradecký vláček

Do ulic i lesů opět vyjede turistický hradecký vláček

Dopravní podnik připravil i v letošním roce pro hradecké občany a návštěvníky města projížďky netradičním dopravním prostředkem - turistickým hradeckým silničním vláčkem (THV). Od 21. dubna tak vyjede opět na městské trasy - zde letos již po desáté (o Pondělí velikonočním 22. 4. 2019 vláček bude také v provozu) i do městských lesů.

V ZOO PRAHA SE NARODILO MLÁDĚ LEMURA KATA. PRVNÍ PO 25 LETECH

V ZOO PRAHA SE NARODILO MLÁDĚ LEMURA KATA. PRVNÍ PO 25 LETECH

Na Ostrově lemurů v Zoo Praha je po dlouhé době k vidění mládě lemura kata, které v úterý 16. dubna porodila pětiletá samice Anka. Mládě přišlo na svět kolem poledne a zatím se vyvíjí dobře.

Novým uměleckým šéfem Klicperova divadla bude Pavel Khek

Novým uměleckým šéfem Klicperova divadla bude Pavel Khek

Klicperovo divadlo čeká s nástupem divadelní sezóny 2019/20 změna v uměleckém vedení.

Kalendárium

 <  DUBEN 2019  > 
POÚT STČT SOBNE
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Připravované akce

Kulturní akce - MADAMME DE PARIS
Kulturní akce - Ú S M Ě V Y  2 0  19   -  obrazy, grafika, plastiky
Kulturní akce - Trivis
Kulturní akce - DIVADLO DRAK LABYRINT
Kulturní akce - Hradecké nábřeží gurmánů s ČPP
Kulturní akce - ORLICE FAMILY CUP
Kulturní akce - Helicopter Show 2019
Kulturní akce - Festival Na jednom břehu
Kulturní akce - Art and Food festival Na jednom břehu
Kulturní akce - TANGO ARGENTINO

Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Kulturní akce v Hradci KrálovéHradecká a kulturní společnost s.r.o.

Elektronická podoba Kulturního měsíčníku města Hradce Králové GÉČKO je vydávána ve spolupráci s Hradeckou kulturní a vzdělávací společností.
Změna programů vyhrazena - Za obsah inzerátů odpovídá zadavatel
Použití jakýchkoliv údajů či obrazového doprovodu z těchto stránek možné výhradně se svolením redakce

Partneři

TOPlist TOPlist