Kalendárium

 <  SRPEN 2019  > 
POÚT STČT SOBNE
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Doporučujeme

A NA NOZE PEVNINA

zpět


A NA NOZE PEVNINA

Pro nejmenší diváky připravilo Divadlo Drak, jako první premiéru roku 2019, autorskou inscenaci Dominiky Špalkové a kol. A na noze pevnina. Na tu se mohou diváci těšit 10.2.2019 od 18.00 hodin ve Studiu Divadla Drak.

Pohybově výtvarná performance o nezdolné touze tančit a hýbat se je zároveň jedinečnou sólovou příležitostí pro nejmladší členku souboru Divadla Drak, herečku a tanečnici Jazmínu Piktorovou. Autorkou scénografie i výtvarných akcí je výtvarnice a sochařka Jana Bačová Kroftová. O hudební složku inscenace se postarala skupina DVA.

Jazmína Piktorová v autorském představení A na noze pevnina pohybem reflektuje osobní zážitek z dětství. Jako malá holčička Jazmína (Jame) nejraději ze všeho skáče a tančí. Tančí doma, tančí v přírodě, tančí když prší nebo svítí slunce, tančí celý rok, ve dne i v noci. Pohyb, ale hlavně tanec je pro ní radostí, hrou, každodenní potřebou i vyjadřovacím prostředkem. Jednoho dne si však zlomí nohu a obtěžkána sádrou musí zůstat ležet v posteli. V tu chvíli se jí otevře cesta do světa vlastní představivosti. Malá Jame si začíná všímat všeho, co se hýbe a tančí kolem ní.

„Právě tato situace se pro nás stala výchozím inscenačním momentem. V příběhu se nám otevřel prostor

pro jevištní imaginaci a my můžeme, společně s diváky, nahlédnout do snového světa, kde se mísí fantazie s realitou,” řekla k inscenaci spoluatorka projektu, umělecká ředitelka Divadla Drak Dominika Špalková.

Hravý příběh, o tanci a pohybu, který sahá až na hranici snů, oživuje výtvarnou akcí sochařka, výtvarnice

a scénografka Jana Bačová Kroftová. Pro inscenaci vymyslela výtvarný koncept, který sama aktivně oživuje přímo na scéně. Tím působí na herečku, kterou jednotlivými akcemi vede ke vzájemné interakci s prostředím. Ta je tak nucena přímo reagovat na danou situaci v daném místě a čase. Výtvarná složka se tak přímým působením výtvarnice stává aktivním hybatelem děje a vede malou Jame příběhem Podle slov Jany Bačové Kroftové: „Každá repríza představení pak bude svébytným a neopakovatelným zážitkem, který může vnímat divák právě teď v tomto čase a místě. Je to cesta, jak za použití divadelních prostředků naladit diváka k uvolněnému a kreativnímu pocitu z dětské hry.”

Malí předškoláci se prostřednictvím nové inscenace Divadla Drak seznámí nejen se základními prvky tance a rytmu,

ale i s radostí z pohybu. A jak řekla ředitelka Divadla Drak, paní Eliška Finková: „Dospělým divákům pak představení možná připomene příběhy z dětství, na které pod nánosem všedních starostí pozapomněli.” Díky inscenaci A na noze pevnina se můžete společně  se svými dětmi vrátí zpátky v čase a užít si radost ze hry i nekonečného dobrodružství imaginace, která nebývá nikterak vzdálená. Ukrývá ji v sobě až překvapivě každodennost a mnohdy stačí se jen otevřít a začít si hrát…

Dominika Špalková, umělecká ředitelka Divadla Drak, o projektu řekla:

„Již několik let ve mě zrála myšlenka a touha pokusit se inscenovat v Draku autorské nonverbální představení. To byl důvod, proč jsem ke spolupráci přizvala herečku a tanečnici Divadla Drak Jazminu Piktorovou spolu s výtvarnici, sochařkou a scénografkou Janou Bačovou Kroftovou. Neméně důležitou součástí inscenace je hudební složka, kterou přímo pro tento projekt vytvořila kapela DVA.

 

Ráda pracuji autorsky s tvůrčím kolektivem procesuálním způsobem, objevováním a nalézáním.

Za inscenační základ nového představení jsme zvolily naše osobní zážitky z dětství, kdy základní dějovou linku tvoří skutečný příběh Jazmíny. V té době jí bylo 5 let, a taková je i nejnižší věková hranice diváků, pro které je představení určeno. Chceme se tak dotknout autentičnosti, aby naše divadelní výpověd byla co nejvíce osobní a potkala se s publikem v rovině jeho vlastní zkušenosti a zážitku.  A to jak u dětí, tak u dospělých, kteří něco podobného v dětství prožili.  Myslíme si, že je zdravé a fajn na dětskou radost i chuť do života nezapomenout ani v dospělosti. Chceme aby naše představení bylo hlavně o radosti, radosti z pohybu spolu s objevováním  života v jeho různých formách. Život je totiž pohyb.

 

Líbí se mi propojovat  divadlo s výtvarnem a uvažuji konceptuálně. Proto naše základní inscenační představa byl prázdný minimalistický prostor.  Z něho se pak během představení stane instalace určená dětem. Chtěla jsem, aby děti zažily živého výtvarníka přímo na scéně. Mohou tak v reálném čase vidět, jak se tvoří umělecké dílo, potažmo jak vzniká divadlení scénografie, a zatímco je Jana Bačová Kroftová přímo na scéně a tvoří, Jazmínka tančí a hraje.”

 

Kulturni akce

Všichni dobří rodáci

ADOLF ČERNÝ

ADOLF ČERNÝ

Přiznávám bez mučení svou nevzdělanost. Chci-li zjistit, kdo je sorabista, hledám pomoc na Wikipedii. Info pro podobně postižené: jde o člověka, který se zabývá literaturou, historií a jazykem Lužických Srbů, žijících na území východního Německa.

MIKULÁŠ BUBNA

MIKULÁŠ BUBNA

Z Doudleb nad Orlicí vykonával za více než 750 let jejich existence funkci ministra jediný člověk.

OTHMAR DANIEL ZINCKE

OTHMAR DANIEL ZINCKE

Osobnost s vazbami ke královéhradeckému regionu, kterou si představujeme dnes, je v našem seriálu výjimečná už místem svého narození. Přišel na svět 10. srpna 1664 v polské Strzegomi. Rodina jeho otce ovšem měla původ v Broumově.

Knižní tipy

CHINASKI – ZPĚVNÍK NA MEJDAN

CHINASKI – ZPĚVNÍK NA MEJDAN

Znáte to. Rozjede se mejdan a dřív nebo později někdo vytáhne kytaru.

STANISLAV BAREK - Kytara – určeno též pro samouky

STANISLAV BAREK
Kytara – určeno též pro samouky

Tato škola hry na kytaru je určena pro začátečníky i pokročilé.

JIŘÍ KOLIBÁČ, KAREL HUDEC - Příroda České republiky – průvodce faunou

JIŘÍ KOLIBÁČ, KAREL HUDEC
Příroda České republiky – průvodce faunou

Úvod knihy pojednává o životním prostředí živočichů na našem území, o nepůvodních druzích a jejich významu, o druzích žijících s člověkem, o praktickém významu živočichů, problematice jejich ochrany a systematickém členění.

Hudební tipy

NEREZ - … a bastafidli…

NEREZ
… a bastafidli…


… a bastafidli…

Oblíbeným úslovím zpěvačky Zuzany Navarové je pojmenována speciální kolekce muziky a klipů kapely Nerez!

JAN HRUBÝ A PŘÁTELÉ - Cesty na severozápad

JAN HRUBÝ A PŘÁTELÉ
Cesty na severozápad


Cesty na severozápad

Tři první sólová alba Jana Hrubého ze začátku devadesátých let patří k legendárním snímkům naší rockové hudby.

ERICH BOBEŠ PROCHÁZKA A MAREK WOLF - Live

ERICH BOBEŠ PROCHÁZKA A MAREK WOLF
Live


Live

Zachycený koncert se odehrál na bluesové scéně Festivalu pro židovskou čtvrť Boskovice, kterou připravuje rok co rok v létě pražský Unijazz ve spolupráci s mezinárodním festivalem Blues Alive v Šumperku.

Hradecko

Grand Prix města Hradec Králové v parkurovém skákání

23.srpna - pátek


Třináctý ročník třídenních jezdeckých závodů na kolbišti Hradeckého jezdeckého klubu v Hradci Králové – Malšovicích. Své umění na překážkách o výšce 90 – 140 cm předvedou jezdci a koně z celé ČR a to v kategoriích HOBBY a Licence. Pro děti i dospělé je na víkend připraven doprovodný program.

XXVI. CZECH INTERNATIONAL AIR FEST 2019 – CIAF 2019

31.srpna - sobota


Královéhradecké letiště již po 26. přivítá jedinečnou atraktivní podívanou - CIAF.

17. mezinárodní Nábřeží paromilů

31.srpna - sobota


Jde o svým zaměřením a rozsahem ojedinělou letní evropskou akci, určenou vlastníkům parních strojů či jejich replik jako vystavovatelům, i široké veřejnosti, kterou historie páry zajímá. Návštěvníci tu uvidí parní válec, lokomobily, hasičské stříkačky, lokomotivy, modely parních strojů – také pak stabilní stroje a auto i moto veterány. Akce je každoročně zpestřena flotilou parníčků i dětskou železnicí, které mohou využít návštěvníci k projížďkám.

Tiskové zprávy

KRVAVÁ NEVĚSTA

KRVAVÁ NEVĚSTA

23.srpna - pátek od 20:30 hodin
Letní kino Širák

USA 2019, režie Matt Bettinelli-Olpin, Tyler Gillett, cca 90 minut, do 15 let nepřístupný, titulky

Schovej se. Drž jazyk za zuby. Pak možná zůstaneš živá... Nevěsta se provdá do bohaté rodiny. Jenže její velmi neortodoxní členové ctí letitou a mimořádně originální svatební tradici. Ta se však promění ve smrtící hru, při níž nakonec všichni bojují o přežití. Hororová komedie - maso, jak má být! Hrají: Samara Weavingová (The Babysitter), Andie MacDowellová (The Last Laugh), Mark O´Brien (Temné síly), Adam Brody (Shazam!) aj.
JEN SE BOJTE, BLAHORODÍ - TAKHLE TO V TOM DOMĚ CHODÍ!

Předplatitelé čekali na otevření předprodeje od 5 hodin od rána

Předplatitelé čekali na otevření předprodeje od 5 hodin od rána

Klicperovo divadlo dnes krátce před 10. hodinou otevřelo po letní přestávce svůj předprodej.

Klicperovo divadlo otevírá předprodej po letních prázdninách

Klicperovo divadlo otevírá předprodej po letních prázdninách

Klicperovo divadlo otevírá ve čtvrtek 22. 8. po letní prázdninové přestávce svůj kamenný předprodej na Gočárově třídě. Divadelní pokladny budou otevřeny od 10 hodin dopoledne.

Kalendárium

 <  SRPEN 2019  > 
POÚT STČT SOBNE
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Připravované akce

Kulturní akce - JÓGA v denním životě
Kulturní akce - LETNÍ KOLEKCE českých autorů
Kulturní akce - Hradecké nábřeží gurmánů, Chuť podzimu
Kulturní akce - OD BAROKA PO GERSHWINA
Kulturní akce - JIŘÍ ANDERLE
Kulturní akce - EXKLUZIVNÍ MÓDNÍ PŘEHLÍDKA ZNAČKY PONER
Kulturní akce - DIVADLO DRAK LABYRINT
Kulturní akce - Letní kino širák program srpen 2019

Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Kulturní akce v Hradci Králové

Změna programů vyhrazena - Za obsah inzerátů odpovídá zadavatel
Použití jakýchkoliv údajů či obrazového doprovodu z těchto stránek možné výhradně se svolením redakce

Pořadatelé

TOPlist TOPlist