Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí


Probíhající soutěže

TANGO ARGENTINO - ESCUALO QUINTET

TANGO ARGENTINO - ESCUALO QUINTET

29. května 2019 v 19.30, aula Obchodní akademie, Pospíšilova 365, HK

RADŮZA S KAPELOU

RADŮZA S KAPELOU

ČTVRTEK 25. DUBNA 2019 V 19.00 HODIN, SÁL FILHARMONIE HK

HELICOPTER SHOW 2019

HELICOPTER SHOW 2019

18. KVĚTNA 2019 V 9.00 HODIN, LETIŠTĚ HRADEC KRÁLOVÉ

MADAMME DE PARIS

MADAMME DE PARIS

29. DUBNA 2019 V 19.00 HODIN, SÁL FILHARMONIE, HK

Kalendárium

 <  DUBEN 2019  > 
POÚT STČT SOBNE
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Doporučujeme

A NA NOZE PEVNINA

zpět


A NA NOZE PEVNINA

Pro nejmenší diváky připravilo Divadlo Drak, jako první premiéru roku 2019, autorskou inscenaci Dominiky Špalkové a kol. A na noze pevnina. Na tu se mohou diváci těšit 10.2.2019 od 18.00 hodin ve Studiu Divadla Drak.

Pohybově výtvarná performance o nezdolné touze tančit a hýbat se je zároveň jedinečnou sólovou příležitostí pro nejmladší členku souboru Divadla Drak, herečku a tanečnici Jazmínu Piktorovou. Autorkou scénografie i výtvarných akcí je výtvarnice a sochařka Jana Bačová Kroftová. O hudební složku inscenace se postarala skupina DVA.

Jazmína Piktorová v autorském představení A na noze pevnina pohybem reflektuje osobní zážitek z dětství. Jako malá holčička Jazmína (Jame) nejraději ze všeho skáče a tančí. Tančí doma, tančí v přírodě, tančí když prší nebo svítí slunce, tančí celý rok, ve dne i v noci. Pohyb, ale hlavně tanec je pro ní radostí, hrou, každodenní potřebou i vyjadřovacím prostředkem. Jednoho dne si však zlomí nohu a obtěžkána sádrou musí zůstat ležet v posteli. V tu chvíli se jí otevře cesta do světa vlastní představivosti. Malá Jame si začíná všímat všeho, co se hýbe a tančí kolem ní.

„Právě tato situace se pro nás stala výchozím inscenačním momentem. V příběhu se nám otevřel prostor

pro jevištní imaginaci a my můžeme, společně s diváky, nahlédnout do snového světa, kde se mísí fantazie s realitou,” řekla k inscenaci spoluatorka projektu, umělecká ředitelka Divadla Drak Dominika Špalková.

Hravý příběh, o tanci a pohybu, který sahá až na hranici snů, oživuje výtvarnou akcí sochařka, výtvarnice

a scénografka Jana Bačová Kroftová. Pro inscenaci vymyslela výtvarný koncept, který sama aktivně oživuje přímo na scéně. Tím působí na herečku, kterou jednotlivými akcemi vede ke vzájemné interakci s prostředím. Ta je tak nucena přímo reagovat na danou situaci v daném místě a čase. Výtvarná složka se tak přímým působením výtvarnice stává aktivním hybatelem děje a vede malou Jame příběhem Podle slov Jany Bačové Kroftové: „Každá repríza představení pak bude svébytným a neopakovatelným zážitkem, který může vnímat divák právě teď v tomto čase a místě. Je to cesta, jak za použití divadelních prostředků naladit diváka k uvolněnému a kreativnímu pocitu z dětské hry.”

Malí předškoláci se prostřednictvím nové inscenace Divadla Drak seznámí nejen se základními prvky tance a rytmu,

ale i s radostí z pohybu. A jak řekla ředitelka Divadla Drak, paní Eliška Finková: „Dospělým divákům pak představení možná připomene příběhy z dětství, na které pod nánosem všedních starostí pozapomněli.” Díky inscenaci A na noze pevnina se můžete společně  se svými dětmi vrátí zpátky v čase a užít si radost ze hry i nekonečného dobrodružství imaginace, která nebývá nikterak vzdálená. Ukrývá ji v sobě až překvapivě každodennost a mnohdy stačí se jen otevřít a začít si hrát…

Dominika Špalková, umělecká ředitelka Divadla Drak, o projektu řekla:

„Již několik let ve mě zrála myšlenka a touha pokusit se inscenovat v Draku autorské nonverbální představení. To byl důvod, proč jsem ke spolupráci přizvala herečku a tanečnici Divadla Drak Jazminu Piktorovou spolu s výtvarnici, sochařkou a scénografkou Janou Bačovou Kroftovou. Neméně důležitou součástí inscenace je hudební složka, kterou přímo pro tento projekt vytvořila kapela DVA.

 

Ráda pracuji autorsky s tvůrčím kolektivem procesuálním způsobem, objevováním a nalézáním.

Za inscenační základ nového představení jsme zvolily naše osobní zážitky z dětství, kdy základní dějovou linku tvoří skutečný příběh Jazmíny. V té době jí bylo 5 let, a taková je i nejnižší věková hranice diváků, pro které je představení určeno. Chceme se tak dotknout autentičnosti, aby naše divadelní výpověd byla co nejvíce osobní a potkala se s publikem v rovině jeho vlastní zkušenosti a zážitku.  A to jak u dětí, tak u dospělých, kteří něco podobného v dětství prožili.  Myslíme si, že je zdravé a fajn na dětskou radost i chuť do života nezapomenout ani v dospělosti. Chceme aby naše představení bylo hlavně o radosti, radosti z pohybu spolu s objevováním  života v jeho různých formách. Život je totiž pohyb.

 

Líbí se mi propojovat  divadlo s výtvarnem a uvažuji konceptuálně. Proto naše základní inscenační představa byl prázdný minimalistický prostor.  Z něho se pak během představení stane instalace určená dětem. Chtěla jsem, aby děti zažily živého výtvarníka přímo na scéně. Mohou tak v reálném čase vidět, jak se tvoří umělecké dílo, potažmo jak vzniká divadlení scénografie, a zatímco je Jana Bačová Kroftová přímo na scéně a tvoří, Jazmínka tančí a hraje.”

 

Všichni dobří rodáci

MOŘIC PÍCHA

MOŘIC PÍCHA

Když se Mořic Pícha narodil, kalendář ukazoval 18. duben 1869.

SAMUEL FRITZ

SAMUEL FRITZ

Hrůzyplné vyvraždění indiánské vesnice ve filmu Misie, kdy jde dobrovolně s domorodci na smrt též bělošský duchovní, má reálný předobraz.

KAREL ZEMAN

KAREL ZEMAN

Také slavný kouzelník stříbrného plátna, režisér Karel Zeman, má vazby k našemu kraji. Narodil se 3. listopadu 1910 v Ostroměři u Nové Paky.

Knižní tipy

GERTRUD HIRSCHI - Jóga pro duši, mysl i tělo

GERTRUD HIRSCHI
Jóga pro duši, mysl i tělo

S touto bohatě ilustrovanou knihou o józe se můžete naučit vnímat své tělo a získat tělesný cit, který vám pomůže získat novou práci či snížit stres v průběhu pracovního dne.

RADKA DENEMARKOVÁ - Hodiny z olova

RADKA DENEMARKOVÁ
Hodiny z olova

Rozsáhlý román inspirovaný autorčinými pobyty v Číně.

ANTONY DOERR - Zeď vzpomínek

ANTONY DOERR
Zeď vzpomínek

Povídková kniha Anthonyho Doerra se odehrává na čtyřech světadílech.

Hudební tipy

GEORGE FRIEDRICH HÄNDEL - Messiah

GEORGE FRIEDRICH HÄNDEL
Messiah


Messiah

Mesiáš je oratorium, které v roce 1741 složil Georg Friedrich Händel na anglické libreto Charlese Jennense vytvořené na základě biblických textů.

EMIL VIKLICKÝ TRIO - Hraje Suchého a Šlitra (2019)

EMIL VIKLICKÝ TRIO
Hraje Suchého a Šlitra (2019)


Hraje Suchého a Šlitra (2019)

Světově respektovaný jazzový klavírista Emil Viklický natočil svoji poctu semaforským písničkám, které již více než půl století patří k tomu nejlepšímu z naší poválečné kultury.

FILIP TOPOL - Nebe je zatažený

FILIP TOPOL
Nebe je zatažený


Nebe je zatažený

Charismatický sólista a invenční improvizátor.

Hradecko

Velikonoce v Podorlickém skanzenu v Krňovicích 2019

20.dubna - sobota od 10:00 hodin

Přijďte přivítat jaro do Podorlického skanzenu v Krňovicích. Čekají na vás tematicky vyzdobené interiéry, povídání o tom, jak slavili Velikonoce naši předkové a nebudou chybět ani oblíbené dílničky.

GAUDEAMUS THEATRUM / Mezinárodní Setkání uměleckých škol

20.dubna - sobota od 00:00 hodin

Cílem mezinárodního SETKÁNÍ divadelních škol je vytvářet prostor pro vzájemné setkávání studentů, pedagogů a divadelníků z různých koutů světa.

doc. Pavel Marek: Habsburské panovnické pohřby v raném novověku

20.dubna - sobota od 12:00 hodin

Pohřební rituály raně novověkých Habsburků se vyznačovaly značnou propracovaností, neboť byly vnímány jako důležitý prostředek reprezentace a medializace osoby zemřelého i celého rodu.

Tiskové zprávy

  Do ulic i lesů opět vyjede turistický hradecký vláček

Do ulic i lesů opět vyjede turistický hradecký vláček

Dopravní podnik připravil i v letošním roce pro hradecké občany a návštěvníky města projížďky netradičním dopravním prostředkem - turistickým hradeckým silničním vláčkem (THV). Od 21. dubna tak vyjede opět na městské trasy - zde letos již po desáté (o Pondělí velikonočním 22. 4. 2019 vláček bude také v provozu) i do městských lesů.

V ZOO PRAHA SE NARODILO MLÁDĚ LEMURA KATA. PRVNÍ PO 25 LETECH

V ZOO PRAHA SE NARODILO MLÁDĚ LEMURA KATA. PRVNÍ PO 25 LETECH

Na Ostrově lemurů v Zoo Praha je po dlouhé době k vidění mládě lemura kata, které v úterý 16. dubna porodila pětiletá samice Anka. Mládě přišlo na svět kolem poledne a zatím se vyvíjí dobře.

Novým uměleckým šéfem Klicperova divadla bude Pavel Khek

Novým uměleckým šéfem Klicperova divadla bude Pavel Khek

Klicperovo divadlo čeká s nástupem divadelní sezóny 2019/20 změna v uměleckém vedení.

Kalendárium

 <  DUBEN 2019  > 
POÚT STČT SOBNE
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Připravované akce

Kulturní akce - MADAMME DE PARIS
Kulturní akce - Trivis
Kulturní akce - DIVADLO DRAK LABYRINT
Kulturní akce - Hradecké nábřeží gurmánů s ČPP
Kulturní akce - ORLICE FAMILY CUP
Kulturní akce - Helicopter Show 2019
Kulturní akce - Ú S M Ě V Y  2 0  19   -  obrazy, grafika, plastiky
Kulturní akce - Festival Na jednom břehu
Kulturní akce - Art and Food festival Na jednom břehu
Kulturní akce - TANGO ARGENTINO

Kulturní, společenské, sportovní akce v Hradci Králové a okolí

Kulturní akce v Hradci KrálovéHradecká a kulturní společnost s.r.o.

Elektronická podoba Kulturního měsíčníku města Hradce Králové GÉČKO je vydávána ve spolupráci s Hradeckou kulturní a vzdělávací společností.
Změna programů vyhrazena - Za obsah inzerátů odpovídá zadavatel
Použití jakýchkoliv údajů či obrazového doprovodu z těchto stránek možné výhradně se svolením redakce

Partneři

TOPlist TOPlist